Cum îi răspunde Huawei ministrului Virgil Popescu, după ce acesta a spus că nu dorește 5G cu grupul chinez

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 11:54 Economie | Telecom


Tehnicieni Huawei Romania
Foto: Huawei Romania
Huawei România nu dorește să fie implicată în nici o dezbatere cu tentă politică sau de influențe străine, se arată într-un mesaj transmis de către Huawei, în urma unor declarații făcute de Virgil Popescu, ministrul economiei, în cadrul unui interviu acordat HotNews.ro. Virgil Popescu, ministrul economiei, energiei și mediului de afaceri, a spus că rețelele 5G ar trebui realizate cu parteneri euro-atlantici, nu cu Huawei. Vezi ce a mai transmis compania chineză.

"Îmi doresc ca și partea de 5G să fie tot cu un partener euro-atlantic, nu îmi doresc 5G cu Huawei, iar 5G fără partea de telecomunicații nu se poate", a declarat Virgil Popescu într-un interviu pentru HotNews.ro, făcând referire la decizia luată de statul român de a renunța la partenerii chinezi în cazul proiectului reactoarelor 3 și 4 de la Cernavodă, în favoarea unor potențiali parteneri euro-atlantici.
Această declarație a stârnit reacția Huawei, care consideră că Virgil Popescu ar trebui să fie primul dintre toți politicienii care să promoveze importanța unui mediu de afaceri deschis și echitabil. "Mediul de afaceri românesc a fost un factor esențial în dezvoltarea rapidă a economiei românești în ultimul deceniu, încurajând succesul unor investitori precum Huawei", mai arată Huawei.

Huawei amintește de potențialul imens pe care România îl are pe zona de IT&C, despre infrastructura solidă și potențialul său de creștere. "Huawei este una dintre companiile care a crezut cu tărie în acest potențial și care a ales în ultimii 18 ani să își extindă operațiunile în România. Cele 7 centre de servicii prezente la nivel național, precum și cei peste 2100 de angajați români, arată că Huawei a mizat pe atuurile și dorința României de a susține dezvoltarea tehnologică la nivel mondial", mai precizează Huawei.

Compania spune că s-a implicat în dezvoltarea rețelelor 5G în Europa și în restul lumii și că mai multe state europene, precum Germania sau Elveția, au încredere în tehnologia sa.

Huawei a investit peste 15 miliarde de dolari în cercetare și dezvoltare și, astfel, compania a ajuns să aibă cea mai avansată tehnologie 5G din lume, un fapt confirmat de opinii independente, emise de mai mulți experți din domeniul IT&C, se mai arată în mesajul Huawei.

Huawei Romania susține că este o companie transparentă, deschisă spre dialog cu guvernul României în care să răspundă oricăror întrebări sau neclarități pe care acesta le-ar avea legate de tehnologia 5G.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5400 vizualizari

  • +27 (37 voturi)    
    chinezii pompeaza gramezi de bani in politica (Miercuri, 29 iulie 2020, 11:56)

    ruskimushki [utilizator]

    in favoarea comunistilor desigur

    ori devenim o enclava est-europeana a comunistilor chinezi, de departe cei mai diabolici dintre tovarasi, ori ramanem in lumea veche a valorilor (veritabile si de neinlocuit), cu pacatele ei
    • +12 (14 voturi)    
      Foarte interesant (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:26)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

      Cand a venit in Romania aceasta firma a numit ,directori recoamdati si cu legaturi solide in nomenclatura comunista ceausista.Cred si eu ca le merge bine in Romania:directorii cu salarii fabuloase,inginerii cu salarii de cacao.In alte parti ale Europei ,daca ai nimerit la ei ,nu te mai angajeaza nicio alta companie,datorita intelegerii dintre chinezi si ceilalti angajatori.Un lucru e cert:greu mai scapi de ei,cand pun mana pe tine.
        #showComment
  • +18 (20 voturi)    
    nu poti sa nu spui ca... (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:11)

    ..13 [utilizator]

    Huawei nu are abilitati legate de partea de comunicare...

    dar pana la urma nu comunicarea decide ci faptele si uite ca se dovedeste, mai ales dupa experienta cu covidul si firmele straine care au operat si inca mai opereaza in China, ca iaurtul made in China poate sa fie extrem de fierbinte...

    Tara in sine - numita china - este toxica prin regulile pe care le cere de la orice persoana/ firma acolo, deci inclusiv Huawei este supusa ca firma acelorasi restrictii, in mod transparent sau nu...

    Zic ca cea mai dura pedeapsa o sa fie reducerea drastica a tranzactiilor cu china - transparenta si deschidere nu prea exista pe acolo. Diversitatea de pareri nici atata -

    Deci cum ei au demonstrat ca nu cred pentru ei in doua sisteme o tara. si ca sa parafrazez doua sisteme o piata mondiala, ramane faptul ca singuri si-au tras un glont in cap si s-au auto-eliminat din competitia de pe pietele libere. asa ca...
  • +21 (27 voturi)    
    E prea riscant... (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:12)

    taro [utilizator]

    sa te bazezi pe tehnologie Chineza. Chiar daca e vorba de o companie "privata" din China totul este controlat de partidul comunist.

    Comunicatiile sunt vitale in momentul de fata si daca fac chinezii reteau de 5G au control asupra Romaniei. Daca Romania nu se conformeaza cu ordinele Chinei pot sa te lase fara piese de schimb si se duce totul dracului in cateva luni.

    Solutia e folosirea a 2-3 comanii din EU/SUA sau chiar Japonia ori Korea de Sud.
    • -18 (20 voturi)    
      Fac americanii, au amerlocii controlul. (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:48)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Ăsta-i marele ghinion pentru o „țară” care nu mai fabrică nimic.
        #showComment#showComment
    • -8 (16 voturi)    
      Crypto AG (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:27)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Acea companie care domina piata mondiala de criptologie a comunicatiilor multor guverne si care era controlata de CIA iti spune ceva? Edward Snowden iti spune ceva? Celebra farsa cu Operatiune Gold din Berlinul anilor 50 si nu in ultimul rand scaparile cu actiunile telefoanelor produse de Apple(inregistrare cu microfonul, inregistrare cu camera video, transmitere pozitie telefon, toate efectuate fara consimtamantul utilizatorului respectivului terminal) ne pot face mai mult decat un desen legat de cat de cuminti au fost, sunt si vor fi fratii nostri de peste Atlantic. Toate acuzatiile facute de ei (multe fara sa prezinte si probe concrete) sunt facute din cauza ca in ciuda avansului tehnologic mult trambitat de ei, de fapt au descoperit ca Motorola este cam cu vreo 3-4 ani in urma la nivel de telecomunicatii si ca nu mai sunt capabili sa spioneze ei. Cu alte cuvinte SUA este acum hotul care a devalizat o banca si care in timpul transportului catre casa a fost talharita de cineva. Un fel de hotii striga hotii. Ei au voie sa faca orice in numele democratiei, restul avand interzis sa faca aceleasi lucruri.
        #showComment
  • +21 (23 voturi)    
    China trebuie izolata (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:27)

    fanegr1ja [utilizator]

    Furtul de tehnologie, minciuna si manipularea sunt toate pe masa chinezilor si le folosesc din plin. Huawei sa inteleaga ca este dreptul suveran al statului roman cu cine doreste sa faca afaceri si sa se comporte ca atare.
  • -13 (19 voturi)    
    Motivatia (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:32)

    Utilizator5 [utilizator]

    Decizia autoritatilor romane e luata "la comanda" SUA pe fondul razboiului tehnologic intre China si SUA. Nu s-a trezit Romania de la sine ca tehnologia chineza e rea si in China nu exista transparenta. Nu spun ca nu e asa, vorbesc de motivatia deciziei autoritatilor romane.
    Lumea vrea sa nu mai "lucreze" cu China dar asta oare nu va duce la cresteri de preturi, SUA trebuie sa caute alti furnizori.
    China nu e Rusia, o tara slaba economic, sa o ingenunchezi cu sanctiuni de-astea cand tu este mega-dependent de atatea produse din China. Incercati sa cumparati un produs care sa nu aiba o componenta, un tranzistor, un fir de ata chinezesc. Daca SUA si cei cativa parteneri implicati in acest razboi tehnologic nu vor reusi sa ingenuncheze China decizia s-ar putea intorce impotriva lor.
    • +6 (12 voturi)    
      Ai uitat de Piata Tiananmen (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:09)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      care este facuta tot in China.
    • -9 (15 voturi)    
      Bine punctat (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:32)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Eu personal cred ca de fapt se urmareste controlul resurselor pe care le detine China. Intradevar ele sunt ieftine si forta de munca este iar ieftina. Daca acum 30 de ani, China era o tara strict producatoare, influentele vestice au transformat-o incet incet intr-o societate consumatoare. Astfel, desi preturile de productie sunt in continuare mici, trendul este in crestere, piata chineza fiind o din ce in ce mai mare consumatoare de produse high-tech din ce in ce mai scumpe. Eu cred ca se urmareste inlaturarea conducerii comuniste si instaurarea unei conduceri aservite intereselor unor "entitati democratice" care sa le dea pe tava la preturi de nimic tot ceea ce acum este disponibil la un pret destul de mic.
        #showComment
    • +14 (14 voturi)    
      nu uita (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:50)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      ca dezvoltarea tehnologiei din China s-a facut prin furt masiv - uneori pe fata, alterior atent mascat.

      daca ii lasi pe ei singuri sa isi dezvolte produsele/tehnologiile vom vedea ca nu vor mai avansa chiar atat de repede dar cu siguranta ca ii va costa mai mult - cercetarea, dezvoltarea, testarea si promovarea...

      Deci am convingerea ca orice pasare chinezeasca va muri pre limba ei si oare nu este normal sa descopere si sa pretuiasca la justa ei valoare efortul intelectual si costurile legate de cercetare/dezvoltare/testare???

      pana cand sistemul lor de lucru si ideologia nu se schimba as recomanda canci tranzactii cu china. o parere.

      Este un bun moment de analiza al realitatii chinezesti care ne-a lovit puternic.

      Daca am fi stiut cu adevarat despre ce este vorba in China incepand cu Nov. 2019 si nu in Ian 2020 si daca ar fi jucat corect in ceea ce priveste productia de masti si restrictiile impuse cu siguranta ca RO si alte tari nu ar fi intrat in lockdown ...

      Costuri imense, cu implicatii negative pe termen lung asta inseamna relationarea cu China si toate companiile ei.
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:55)

    [anonim]

  • -7 (11 voturi)    
    Made in CE! O gluma! (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:28)

    Dromikete [utilizator]

    Cand cumperi un produs inseamna ca bagi si tara care l-a produs la tine in casa?! Uitati-va in casele voastre si gasiti peste 50% din produse Made in China (pardon CE China Export - ptr unii Comunitatea Europeana! :) ) Este o relatie comerciala cu mai multe implicatii dar asta nu inseamna ca-ti intra iar statul comunist in tara!!!
    Adica te poate spiona, cine isi permite, in orice moment din orice loc de pe Terra si noi facem acum pe moralistii dar ne mandream cu spionajul industrial romanesc pe vremea comunistilor! Aici e politica de colonie nicidecum vreo luare de pozitie in cunostinta de cauza, ce tot ne amagim atata! Sa dea Trump un OK la un deal cu chinezii si vezi schimbare de pozitie si la romanul Popescu cu 180 de grade!
    • +1 (1 vot)    
      depinde de unde incepe E-ul (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:51)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Dromikete

      Daca incepe fix unde se termina C, atunci e China Export. Daca incepe la un cerc imaginar al C, atunci e compatibil pentru comunitatea Europeana. Dar asta nu garanteaza deloc ca ar fi produs in UE, ci ca e compatibil.
      De ex, telefoanele si alte echipamente telecom trebuie sa fie compatibile UE, pentru ca altfel interfereaza cu dispozitivele de aici.
  • -4 (8 voturi)    
    Firul in patru (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:26)

    Xzolo [utilizator]

    Nimeno de cand cites eu despre razboiul asta 5g nu a despicat firul in patru pentru noi cititorii.
    Sa spuna ce este asa special cu tehnologia huawei ,de ce America este NEPUTINCIOASA sa faca si ea aceste produse ,sau de ce Ericsson nu poate tine pasul.Ce este acolo in “core-ul” acelui chip chinezesc?
    Asta vrem sa stim , cancan-ul nu prea mai il dorim.
    • +3 (3 voturi)    
      @Xzolo (Joi, 30 iulie 2020, 3:18)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui Xzolo

      Cu siguranta Ericsson nu beneficiaza de o finantare atat de generoasa ca cea pe care o ofera guvernul chinez. Mai putini bani inseamna mai putine resurse, e normal sa mearga mai greu.
  • -9 (13 voturi)    
    Ordine de sus (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:05)

    RoastByte [utilizator]

    Am fost si am ramas o tara marioneta strategic controlata de SUA.
    • +1 (1 vot)    
      Esti mai degraba (Duminică, 2 august 2020, 15:38)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui RoastByte

      Roast brain.
  • -1 (3 voturi)    
    They say: jump! (Joi, 30 iulie 2020, 12:51)

    alunescu [utilizator]

    You say: how high?