Certificatul digital UE privind COVID: STS a finalizat soluția IT interconectată la nivel UE. Se vor emite documente pentru: vaccinați, recuperați după boală și testați negativ

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 26 mai 2021, 14:50 Economie | Telecom


Document vaccinare
Foto: STS
​Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a anunțat miercuri că sistemul IT pe care l-a dezvoltat pentru generarea și verificarea certificatelor digitale UE privind COVID a fost testat cu succes cu grupul tehnic de lucru de la nivel european. STS a mai prezentat și propunerile UE privind forma documentelor pentru cele trei tipuri de situații: persoane vaccinate, persoane recuperate după COVID și persoane care au un test negativ în ultimele 24 de ore.

Sistemul informatic aflat în dezvoltare la STS facilitează generarea certificatelor digitale UE privind COVID, transmiterea elementelor de siguranță care permit verificarea, centralizarea acestora în gateway-ul european și validarea codurilor QR de către celelalte state membre ale Uniunii Europene, susține STS.

Ce date va conține certificatul digital și cum vor fi preluate datele


Certificatul digital UE conține date de identificare esențiale – numele și prenumele, data nașterii, statul membru emitent, date medicale privind categoria pentru care se emite documentul, precum și un identificator unic al certificatului.

STS a transmis miercuri propunerile UE privind forma documentelor pentru cele trei tipuri de situații: persoane vaccinate, persoane recuperate după COVID și persoane care au un test negativ în ultimele 24 de ore, pe care le prezentăm în continuare:

1. Document persoane vaccinate




Click pentru a deschide


2. Document persoane recuperate




Click pentru a deschide


3. Document persoane cu test negativ:



Click pentru a deschide


"După implementarea sistemului informatic în țara noastră, preluarea datelor ce vor fi incluse în certificatele digitale UE se va realiza automat din Registrul Electronic Național de Vaccinări pentru persoanele vaccinate împotriva COVID-19 și din aplicația Corona-Forms pentru persoanele care au un test negativ în ultimele 72 de ore și persoanele care s-au recuperat după infectarea cu virusul SARS-CoV-2.

Certificatele vor fi emise în format digital, cu posibilitatea de a fi afișate pe smartphone, însă vor putea fi prezentate și în formă tipărită. Acestea vor include un cod QR care va conține o semnătură digitală, astfel încât, la citirea acestuia, să poată fi verificată autenticitatea, integritatea și validitatea documentului. Semnătura digitală aparține emitentului, astfel încât cetățenii nu vor avea nevoie de o semnătură digitală.", precizează STS

Pașii următori: Certificatele digitale UE vor fi implementate la începutul lunii iulie


Serviciul mai spune că certificatele digitale UE sunt gratuite și vor facilita călătoriile în spațiul european fără restricții epidemiologice, nefiind îngrădită libertatea de mișcare.

Următoarea etapă cuprinde finalizarea portalului securizat de unde cetățenii vor putea să își descarce certificatele digitale UE și realizarea internă a testelor de performanță și de securitate ale sistemului informatic.

Potrivit calendarului de lucru de la nivel european, certificatele digitale UE vor fi implementate la începutul lunii iulie. Din punct de vedere tehnic, specialiștii STS vor putea asigura implementarea sistemului informatic în acord cu graficul stabilit de experții UE.

Cum s-a realizat testarea soluției STS


În cursul zilei de miercuri, 26 mai a.c., potrivit programării stabilite la nivel european, România a realizat testarea de interconectare la gateway-ul UE care centralizează și administrează cheile publice ale țărilor membre, necesare pentru verificarea semnăturilor digitale. Testarea s-a realizat în comun cu Letonia.

Pentru implementarea certificatelor digitale UE în țara noastră, STS a realizat infrastructura de comunicații și sistemul informatic care permit interconectarea cu gateway-ul european. În cadrul testului s-a realizat upload-ul cheii publice a certificatului DSC (document signing certificate) în gateway-ul UE (DGCG) pentru centralizare. Cu ajutorul cheii private vor fi semnate certificatele digitale UE emise de România.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7381 vizualizari

  • 0 (28 voturi)    
    Sosocilor, vaccinati-va daca mai vreti calatorii! (Miercuri, 26 mai 2021, 15:07)

    Miky60 [utilizator]

    .*.

    E clar sosocilor, vaccinarea e singura cale daca mai vreti sa mergeti in vacante sau la concerte, la meciuri sau oriunde.

    Lasati gargara si propaganda ruseasca si treceti si vaccinati-va!

    .*.
    • -1 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 26 mai 2021, 15:47)

      [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      • -2 (12 voturi)    
        Yuuuup (Miercuri, 26 mai 2021, 16:26)

        batprostipegratis [utilizator] i-a raspuns lui

        De abia astept urmatoarele alegeti!!!
        Votez instant cu sosoaca si/sau AUR!
        Si eu sunt un SOSOC!
        Fac ceva pe lesinatii anti Sosoaca!
        • +1 (1 vot)    
          Vor fi condiționări. (Vineri, 28 mai 2021, 8:06)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui batprostipegratis

          Trebuie să demonstrezi că ești măgar, nevaccinat, luat în evidență de KGB, să poți vota Șoșoaca(AUR). Ce te face că AUR au dat-o afară pe Șoșoaca?
    • +7 (11 voturi)    
      Oare am citit acelasi articol? (Miercuri, 26 mai 2021, 16:09)

      iulia2020 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Imi cer scuze, cred ca nu am citit acelasi articol. Conform articolului citit de mine, se poate merge in vacante fara probleme cu test PCR, iar certificatele verzi sunt aplicate exclusiv pentru calatoriile intracomunitare, nu pentru a merge la teatru, meci etc.
    • -3 (9 voturi)    
      Nein (Miercuri, 26 mai 2021, 16:29)

      batprostipegratis [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Daca nu esti prea prost banuiesc ca iti dai seama din voturile primite ca facem ceva pe cei ca tine!
    • +5 (7 voturi)    
      Scrie clar: TESTE Negativ sau vaccin! Pricepi? (Miercuri, 26 mai 2021, 16:34)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Daca ati sti sa cititi ati vedea ca scrie clar ca sa inteleaga si propaganda vaccinului: test negativ în ultimele 72 de ore sau vaccin sau dovada ca ai trecut prin boala

      deci ai 3 variante iar vaccinul NU e obligatoriu.
      • +1 (5 voturi)    
        cat de relevant? (Joi, 27 mai 2021, 14:41)

        cameldeon [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Ceva nu e logic in toata ecuatia asta.

        Poti sa fii vaccinat si sa fii pozitiv la un moment dat. Mai mult, poti da si mai departe.
  • -6 (24 voturi)    
    totuși (Miercuri, 26 mai 2021, 15:22)

    bilbofil [utilizator]

    În cel mult șase luni de zile, această boală va deveni doar o viroză respiratorie gravă, comparabilă cu formele mai agresive de gripă.

    Dacă acesta este pragul pentru condiționarea deplasărilor în interiorul Uniunii Europene, ce mai rămîne din libera circulație a persoanelor pe care UE a fost creată să o asigure? Cum se mai aplică principiul proporționalității asumat de UE?
    • 0 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 26 mai 2021, 15:48)

      [anonim] i-a raspuns lui bilbofil

    • +1 (15 voturi)    
      ca sa devina "doar" o viroza respiratorie grava... (Miercuri, 26 mai 2021, 15:59)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      tratabila ca o gripa, intai va trebui descoperit un tratament viabil.
      Asta poate dura 6 luni, un an sau trei.

      Pana atunci, ca sa nu mai avem lockdown,masca,restrictii,spitale blocate,bolnavi cronci cu alte boli care nu se pot trata normal si economie pe butuci, singura solutie e imunitatea de turma.

      Imunitatea de turma prin trecerea prin boala dureaza mult timp si are costuri in vieti mari.

      Libera circulatie a persoanelor in interiorul UE a fost oricum facuta praf anul trecut de acest virus,
      UE incearca sa se re-deschida treptat dar cu precautie. Nu poti reveni la situatia "ante" inainte ca virusul sa fie sub control. Este tocmai principiul proportionalitatii.

      Deci... nu solutia simpla si la indemana a vaccinarii?
    • -3 (15 voturi)    
      hehe (Miercuri, 26 mai 2021, 15:59)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Nu tine, sosocule. Principiul e neatins, e bine mersi. Doar un trol e ingrijorat de libera circulatie in UE. Poti circula cat vrei de liber cu certificat de vaccinare.
      A, mai trebuie si carte de identitate sau pasaport, da alea "nu ingradeau principiul"...
      Alta intrebare, sosocule.
  • -2 (8 voturi)    
    JaJa (Miercuri, 26 mai 2021, 16:23)

    batprostipegratis [utilizator]

    Vai ce emotii am ca nu o sa mai pot sa plec in alte tari!!!!
    OMG OMG
    Fac ceva pe calatoriile voastre, am tot calatorit pana acum, chiar daca mai erau multe de vazut le dau cu skip, nu ma vaccinez nici daca da statul bonus 10k $ pentru accept!
    Toti fatalaii obedienti si increzatori au pus botul, succes la vaccinarea anuala de acum inainte.
    Puteti sa rageti cat vreti ca tot minoritate o sa fiti si la anul!