Apple, uluita de o eroare in formula de calculare a puterii semnalului la iPhone 4

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 2 iulie 2010, 20:06 Economie | Telecom


Steve Jobs si noul iPhone
Foto: Reuters
Apple a anuntat vineri ca este "uluita" de faptul ca iPhone 4 functioneaza folosind o formula gresita de calculare a puterii semnalului si a promis ca va emite gratuit un update de soft pentru a rezolva aceasta problema, care a atras deja actiuni in instanta, informeaza AFP. Intr-o scrisoare oficiala, Apple spune ca scaderea semnalului reclamata de utilizatorii ultimului model iPhone se datoreaza faptului ca formula de calcul a puterii semnalului a fost "total gresita" si pe ecran se afisau cu doua linii de semnal mai mult decat ar fi trebuit.

Concluzia anuntata vineri de Apple vine la capatul unei investigatii demarate de producatorul american, in conditiile in care mai multi utilizatori au reclamat o greseala in pozitionarea antenei, puterea semnalului scazand serios cand era tinut in mana stanga si se acoperea partea din stanga jos a terminalului.

Apple sustine ca motivul scaderii semnalului este altul: o greseala a formulei de calcul a puterii semnalului.

"In urma investigatiei am fost uluiti sa aflam ca formula de calculare a puterii semnalului este total gresita. Formula noastra, in multe cazuri, afiseaza in mod gresit cu doua linii mai mult decat ar trebui. Utilizatorii care au observat o scadere de cateva linii cand tineau iPhone intr-un anume fel se aflau cel mai probabil intr-o zona cu semnal foarte slab, dar nu stiau asta pentru ca in mod eronat pe ecran li se afisau 4-5 linii de semnal", se arata in explicatia Apple.

Compania a mai zis ca aceasta formula gresita a fost prezenta inca de la aparitia primului iPhone, in 2007, si ca in urmatoarele saptamani va furniza gratuit un update de soft cu o formula recomandata de AT&T, operatorul de telefonie care distribuie exclusiv iPhone pe piata americana. Update-ul va fi evident disponibil si pentru celelalte modele anterioare iPhone 4, respectiv iPhone 3G si respectiv iPhone 3GS.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5316 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    si trebuie sa platesc o bascula de bani sa aflu as (Vineri, 2 iulie 2010, 20:15)

    aa [anonim]

    si trebuie sa platesc o bascula de bani sa aflu asta????
    • +4 (10 voturi)    
      curiozitate (Vineri, 2 iulie 2010, 21:22)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui aa

      ce bascula de bani ai platit?
      • +1 (3 voturi)    
        >>>>>>>>> (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 7:51)

        Invincible [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Pai s-a oprit din listarea banilor la imprimanta sa citeasca stirile, bani cu care trebuia sa-si faca poze pt hi5.
      • +2 (6 voturi)    
        nu ma cobor la nivelul tau..... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 19:51)

        aa [anonim] i-a raspuns lui zigzag

        nu ma cobor la nivelul tau ca.sa-ti dau vreun raspuns.......

        vroiam doar sa atrag atentia ca pentru a n-spea mia oara producatorii scot pe piatza produse insuficient testate si le vand la pretzuri exorbitante, urmand ca end-user-ul sa plateasca banii si sa constate pe pielea si nervii lui ce imbecil e producatorul.

        am vazut prea multe cazuri de genul asta, si n-as comenta la un produs de 2-3 milioane lei, ca n-am mari asteptari, insa la cat costa iphone 4 permiteti-mi sa am alte asteptari.
      • 0 (0 voturi)    
        ahaahahaa (Luni, 12 iulie 2010, 17:24)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        au sarit repede manelutii...
  • +3 (7 voturi)    
    Bizar (Vineri, 2 iulie 2010, 20:20)

    Pink Z [anonim]

    ... au intrat in vrie ?
  • 0 (16 voturi)    
    dazzled (Vineri, 2 iulie 2010, 20:27)

    maru [anonim]

    aiuritor... fitze si ba..ni... se mai si bateau cu pumnul in piept ca au scos ultima inventie in materie de telefoane. sa inteleg ca cu noua formula semnalul va fi cel corect - adica fff nashpa :))
    • 0 (8 voturi)    
      AT&T (Vineri, 2 iulie 2010, 21:21)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui maru

      pe tine nu te afecteaza, doar nu esti client AT&T. ai avut vreodata probleme de semnal la iphone?
      • 0 (10 voturi)    
        attention (Vineri, 2 iulie 2010, 21:50)

        maru [anonim] i-a raspuns lui zigzag

        si de unde stii ca sunt in romania? ai acces la baza de date de ip uri a hotnews??
        • -3 (7 voturi)    
          nu (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:29)

          zigzag [utilizator] i-a raspuns lui maru

          nici nu e nevoie, este usor de depistat dupa atitudine
    • +2 (12 voturi)    
      Fite (Vineri, 2 iulie 2010, 22:46)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui maru

      Citind comentariul tau, inteleg ca telefonul respectiv nu il ai dar comentezi numai ca sa demnstrezi cat de destept esti (din pacate dai rateuri).
      Da, telefonul e scula mare, update`ul pt rezolvarea problemei este gratuit iar fata de alte companii, ei au iesit in fata si au recunoscut ca este o greseala a lor. Greu de inteles pentru unii.

      Iar din comentariul vehement postat o idee mai jos, ma prind ca esti din romania, fara sa am acces la baza de date de la hotnews.
      • +1 (13 voturi)    
        fitosule :D (Vineri, 2 iulie 2010, 23:17)

        maru [anonim] i-a raspuns lui dorin_aem

        lol - nu comentez probemele tale evidente de deductie logica. ce ma deranjeaza e ca nenea steve se batea cu pumnu in piept ca are niste "amazing products" si boii prezenti la wwdc il aplaudau ca niste sclavi - mai sa-l pupe undeva... acuma se vede ca e de fapt vorba de marketing, bani, fatada si indobitocirea unor babuini, nu de "amazing products". nu mai mentionez ceea ce stie toata lumea - faptul ca sunt costisitoare si dau bine la snobi.

        hai la revedere.
        • +3 (9 voturi)    
          Fite (Vineri, 2 iulie 2010, 23:39)

          dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui maru

          Din cate vad chiar sunt "amazing products".
          • 0 (10 voturi)    
            ok - poti sa fii antena :D (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:09)

            ochiosule :D [anonim] i-a raspuns lui dorin_aem

            go kiss steve's... you have earned it :)).
            • -5 (7 voturi)    
              x (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 2:25)

              nicu [anonim] i-a raspuns lui ochiosule :D

              Astazi am urmarit cu atentie si pe internet si pe tv ce s-a transmis de la Dorohoi cu gandul la fostii mei concetateni.Casa parintilor mei este asezata la mai putin de 200 m raul Buhai,dar undeva pe deal.Cand am vazut pe A3 la miezul noptii ca a cedat digul de la iazul Iezer primul impuls a fost sa calculez daca ar ajunge apa pana la casa si m-am abtinut sa o sperii pe mama mea de 75 de ani.Am aflat ca e bine dimineata pentru ca mobilul a functionat cu intermitente.Nu-i cunosc pe acei oameni personal dar i-am vazut demni cu durerea afisata pe fata.Cand ati adus apa fiecare isi lua cat avea nevoie fara a se bate asa cum am mai vazut in alte parti.,imi curgeau lacrimile gandinduma la suferintzele lor sa itzi vezi casa -lucru de o viatza distrus intr o clipita ,ma dezgustat acea profesoara care a transformat empatia in arma politica care NU A AVUT BANI pentru asigurarea casei pentru ca o sa iI SE IA 25% din salariu -pina unde poate merge micimea omeneasca sa transformi un moment al compasiuni intr un penibil ca de ce aia de la PDL are casa cu doua etaje- PENIBIL PENIBIL.(ea o fi de la PSD sau PNL?) sper ca asemenea momente sa nu se mai repete , e evident politicianismul - multzumesc tuturor care ajuta
          • 0 (2 voturi)    
            p.s. (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:35)

            tot_maru [anonim] i-a raspuns lui dorin_aem

            poate ca sunt produse bune - dar lasa clientul sa decida. lauda de sine...
      • -3 (3 voturi)    
        Fite-cine (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 9:06)

        Fritz [anonim] i-a raspuns lui dorin_aem

        Dorele, dar tu de unde-o fi ca tare ma surprinzi? Oi fi unul din cumanii ce au fost impinsi de slavoni si tătari in secolul 7 spre Grecia de azi de nu te consideri roman.

        Dar de acord cu tine, nu cred ca e nevoie sa te isterizezi pentru un update la firmware, e normal sa mai dai rateuri... Se întâmplă și la case mai mari
  • -5 (11 voturi)    
    romani (Vineri, 2 iulie 2010, 21:09)

    apple [anonim]

    v-ati gasit voi romani destepti, sa comentati pe seama lui apple. prostul nu e prost destul pana nu e si fudul. cumparati nokia dar nu uitati sa va luati si piese de schimb pt ca vor iesi de pe piata curand...
    • +2 (8 voturi)    
      am inteles (Vineri, 2 iulie 2010, 21:50)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui apple

      tu esti unul din aia "selecti", care-si permit iphone, nu ca restu' amarashtenilor... ne scuzati, domnu'...:D
      • 0 (12 voturi)    
        romani (Vineri, 2 iulie 2010, 22:35)

        apple [anonim] i-a raspuns lui boogeyman

        prietene, muncesc de-mi sar capacele si mi-am luat tot ce se putea lua: macbook air, iphone 3gs, server de 1T, Apple Tv si cand apare Ipad il voi cumpara si pe ala unuia din copii. Daca le-ai vedea pe toate la lucru, cum "vorbesc" intre ele, filme hd, muzica, carti etc, nu ai mai vorbi. Deocamdata sunteti la rubrica"dat din gura" sau "strugurii sunt acri" tipic romaneasca.
        • -2 (8 voturi)    
          ipad e vechi :) (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:13)

          tot maru [anonim] i-a raspuns lui apple

          a aparut deja :) dar la banii tai se pare ca preferi sa astepti sa iti iei din romania :D
        • +2 (8 voturi)    
          nu-i chiar asa (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:34)

          boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui apple

          ce, ai impresia ca numai tu stii ce inseamna produsele Apple? m-am jucat si eu cu ele (nu MacBook Air, da' ce-i ala un Mac, si un iphone stiu si eu), si nu pot spune c-am fost extrem de impresionat - hai, compurile sint compuri, da' n-as da o groaza de bani pentru unul numai ca are un mar pe el, cind pot sa fac aceeasi treaba si cu un PC/SPARC/etc, cu un WIn/Linux/Solaris pe el, iar despre iphone - e numai un telefon, la urma urmei...
          si chestia cu vorbitul intre ele - esti belea :) adica daca n-am iphone, nu pot sa-mi sincronizez telefonul cu laptoapa? fii serios... si partea cu filme hd? adica tu vezi filme pe telefon? in banii aia puteai sa-ti iei si tu un TV LCD mai ieftin, da' oricum se vedea mai bine :)
          si cu cartile la fel - sa citesc ebookuri pe iphone... doamne, ce nasoala e viata uneori...
          • -1 (3 voturi)    
            Iar esti pe langa (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:06)

            Apple [anonim] i-a raspuns lui boogeyman

            Din nou dovedesti ca habar nu ai de subiect dar te bagi in seama. Apple are un dispozitiv numit Apple TV. E o cutiuta mica care se leaga la un magazin online numit Itunes de unde se descarca, printre altele, filme si videoclipuri HD pe care le poti vedea pe telefon cum foarte inteligent ai remarcat dar si pe orice fel de tv HD ready. Du-te si tu pe net, documenteaza-te si dupa aia da-ti cu parerea.

            Legat de produsele Apple trebuie sa intelegi un lucru: cand le incerci nu te impresioneaza in mod deosebit din contra. Daca insa le tii o perioada mai lunga, sa zicem vreo doua saptamani, te obisnuiesti cu ele atat de mult incat in vecii vecilor nu te mai urci pe alte scule.

            Pare insa ca esti foarte tanar asa ca te iert. Hai sa facem pace, fa-ti timp si dute la ei la magazin si stai un pic pe ele si ai sa intelegi. Trebuie sa intelegi ca nu ar avea un succes atat de mare daca nu ar fi produse deosebite. In plus nu exista sa ceri ajutor pe site-ul lor si sa nu il primesti instant dupa care cineva verifica daca experienta ta cu apple a fost ok.

            Multe din comentariile la acest articol sunt facute de oameni care nu utilizeaza permanent produsele. Intrebati orice utilizator de mac daca ar schimba cu orice alt brand. Niciodata.

            O zi la max!
            • +5 (5 voturi)    
              M-ai las-o moarta! (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 16:12)

              Alui [anonim] i-a raspuns lui Apple

              Cum puii mei vezi tu videoclipuri HD pe iPhone? HD inseamna rezolutie de 1900x1080. Mai e o rezolutie asa zis hd cu 740 de linii. Oricum formatul imaginilor respective e de 9/16 care nu e deloc compatibil cu formatu merelor de 2/3. FYI formatul divX are rezolutia maxima 480x720. Rezolutia ecranului unui Samsung Galaxy S e 480x800. Ma intreb pe ce telefom se poate vedea mai bine un film DivX? Oh.... Pe iphony nu poti copia DivX-uri, de fapt nu poti copia nici muzica din alte surse decat iTunes. Cine e prostul fudul aici?
            • +3 (3 voturi)    
              Ce nu pricepi matale ... (Duminică, 4 iulie 2010, 12:43)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Apple

              ... e ca la apple, chiar daca le tii mai multa vreme, te fura peisajul doar daca nu esti profesionist. Orice profesionist o sa-ti zica ca daca faci o comparatie obiectiva intre orice produs apple si orice produs non-apple comparabil dpv tehnic, ala non-apple va fi de obicei cu pana la 50% mai ieftin (daca nu e fake facut si vandut in China, in care caz e cu pana la 90% mai ieftin). Putina lume care chiar stie cu ce se mananca IT-ul (iphone nu e un telefon, cum cred multi, ci un calculator fo arte mic care poate fi folosit si pt. a telefona ) si-a luat iphone, si putina lume e dispusa sa plateasca sute de dolari in plus doar pt. design.

              Io stiu un utilizator de mac (tot profesionist IT), care si el, dupa ce a vazut specificatiile la primul iphone, si-a luat htc. Io voiam sa-mi iau iphone, da' pana la urma (la vremea aia) mi-am luat palm. Acuma daca ar fi sa aleg mi-as lua probabil nexus one, daca google isi schimba politica idioata de vanzari, sau un htc.
            • 0 (0 voturi)    
              oi fi, da' nici tu nu vrei sa pricepi... (Luni, 12 iulie 2010, 22:26)

              boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Apple

              bun, deci am dovedit ca nu am habar de cutia aia mica, numita Apple TV, care se leaga la itunes, de unde scoti muzica, si filme, etc, etc.... pe care tu vrei sa le vezi pe iphone, cum ziceam mai sus :) ce nu-i clar? sincer, nu dau 2 bani pe itunes al lor... daca mi-e sa cumpar muzica/filme, sint o groaza de alte magazine, online sau nu, unde nu trebuie sa platesc ceva lui Apple, Inc. doar ca sa vad un film, la producerea caruia ei nu au participat in vreun fel...
              btw, am un TV HD-ready, si n-am nici o scula Apple in tota casa - asta inseamna ca nu pot vedea filme HD? ca sa vezi...
              Al 2-lea punct - n-au reusit sa ma impresioneze in vreun fel, nici in 2, nici in 3, nici in 4 saptamani... oi fi eu un caz mai special, da' am o obsesie cu hardware de la Sun :D Iar despre softuri, ce sa mai zic... bun MacOSX-u ala, da' tot o baza de unix are, ca multe altele, care nu-s legate in vreun fel de o companie (ex. Linux, BSD), si care, pentru mine, s-au dovedit mult mai utile decit chestiile cu un mar (muscat si ala, nici macar nu-i intreg :))
              A 3-a - merci de apreciere, nu gasesc nimic rau in a fi tanar (si mi-ar place al naibii sa mai am 25 de ani :)
              Crezi ca daca ma duc la Apple, sa ma joc cu ceva de al lor, imi schimb parerea? Le-am vazut destul, ca sa-mi dau seama ce-ar insemna sa bag bani in asa ceva...
              Si partea cu succesul - las-o moarta; ala care a avut succes in domeniu se cheama Microsoft, si stie toata lumea ca nu calitatea i-a facut No. 1, ci marketingul si practicile comerciale care n-au fost chiar atit de legale, dar le-au asigurat monopolul...
              Si, spre dezamagirea ta, stiu vreo citiva utilizatori de mac, fericit nevoie mare pt merele lor de la firma, dar acasa unul foloseste Ubuntu, iar ceilalti Windows... si nu pe Apple hardware, normal..
              O zi la max si tie (don't worry, there's no sugar :))
          • +1 (1 vot)    
            exact... (Luni, 12 iulie 2010, 17:41)

            amazing [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

            degeaba ii spui taranului ca exista Ubuntu, Knoppix, Arch, Cruncheee, SLAX sau chiar Android sau TuxMobil care, daca stii sa le folosesti, au de infinit de ori mai multe functionalitati si sunt tot de atatea ori mai ieftine si mai fiabile decat McCrap si iCrap... Dar deh... daca din pacate cultura unora nu depaseste o reclama de pe pagina sportiva a unui ziar sportiv... ne luam iCrap...
        • +3 (3 voturi)    
          Lenes bag de seama ca nu esti, da' prost ... (Duminică, 4 iulie 2010, 12:21)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui apple

          Stii matale proverbu' ala: lenesu' mai mult alearga, prostu' mai mult pagubeste.

          Daca muncesti de-ti sar capacele, evident nu esti lenes. Da' aia nu te face musai destept. Decat sa fi dat o caruta de bani pe produsele tehnologic slabe de la Apple, mai bine munceai ceva mai putin, si investeai o parte din efort in a face sa mearga impreuna scule poate chiar cu 50% mai ieftine ca alea de la apple. Io zic ca ieseai in castig: cheltuiai mai putin, invatai ceva nou in procesul de configurare si iti ramanea mai mult timp liber.

          Io am fost entuziasmat de iphone inainte sa iasa primu' model, pana in momentul in care i-am vazut specificatiile finale - campania de marketing a inceput cu mult inainte. Dupa ce le-am vazut, am preferat sa-mi iau un palm cu GPS. De atunci lumea s-a schimbat mult, asa ca urmatorul upgrade va fi la un htc cu android.

          Orice imac e in cel mai bun caz o gluma buna fata de laptopul asus ce l-am luat la ceva peste jumatate din pretul unui imac slabutz, printre altele prin faptul ca exotismul sistemului de operare iti cam limiteaza accesul la aplicatii. Unde mai pui ca rulez Linux pe el, asa ca pe langa cantitatea industriala de aplicatii gratis din care pot sa aleg nici macar OS-ul nu ma costa.

          Tablete grafice ieftine inca nu sunt pe piata, si ce-i drept imi crapa buza dupa una, da' aia de la apple, desi la o adica mi-as permite-o, mi se pare sfruntat de scumpa pt. cat de putin ofera. In plus, s-ar potrivi oricum prost in peisaj: ar fi ca un roman in China: nimeni nu pricepe ce zice.

          Produsele de la apple se adreseaza in momentul de fata unei categorii foarte bine definite ce clienti: oameni fara pregatire tehnica, dar care tin sa fie "la moda". Pentru oricine e cat de cat in tema, si cui ii place sa faca cu gadget-urile lui mai mult decat doar sa apese pe bumbi, produsele de la apple sunt extrem de inchise si de inflexibile. Cu produse de la apple cam schilod: the apple way or no way. Chestie care mie imi pute groaznic.
        • +1 (1 vot)    
          thoamneee.. (Luni, 12 iulie 2010, 17:32)

          amazing [utilizator] i-a raspuns lui apple

          alt incuiat care n-a auzit decat de "apple".. alt spalat pe creier de catre departamentul de marketing al unei companii ce fabrica telefoane, notebook-uri si alte gadget-uri mediocre din TOATE punctele de vedere...
          tipic pentru "tarusul" roman... "vorbesc" intre ele ahahaahaha foarte tare... pacat ca e vorba de prostie...
    • +2 (6 voturi)    
      kiwi (Vineri, 2 iulie 2010, 21:59)

      pear [anonim] i-a raspuns lui apple

      Tehnic vorbind prost e ala care da banii aiurea pe marketing.
      • +4 (4 voturi)    
        mere de sub coada calului (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 6:07)

        pere [anonim] i-a raspuns lui pear

        Nu e doar tehnic vorbind, e un "soushial diziz", tampenia asta care s-a intins valuri-valuri dar n-a ajuns inca la liman. Stau dobitoacele cu noptile de le intra copitele in burta ca sa insface noile mere de sosea si, doua zile mai tarziu, dau navala la judecatorie ca cacatul duhneste si nu odoreaza.
        Cu mintea pe care o insumeaza ar putea fi modelat, la nevoie, un bob de linte.
    • 0 (0 voturi)    
      Lol. De telefoane android n-ai auzit? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:02)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui apple

      Samsung Galaxy S is the best:)
  • +3 (5 voturi)    
    Nu-i adevarat! (Vineri, 2 iulie 2010, 21:35)

    Marius [anonim]

    E un comunicat aiurea, ceea ce era de asteptat. Nu pot sa recunoasca nici morti ca produsele lor "magice" si insemnate de unicorn, scumpe ca dr*cu' sunt de fapt cu mult sub ceea ce au fost spalati pe creier utilizatori sa aiba impresia ca sunt. E clar ca se intrerupe semnalul din cauza antenei pozitionate prost, si nu a unei erori de icoana. Una e ceea ce arata displayul, si alta faptul ca nu mai poti vb la telefon...
  • +2 (6 voturi)    
    :)) (Vineri, 2 iulie 2010, 21:54)

    maru [anonim]

    Reactie de firma serioasa:

    "We were stunned to find that the formula we use to calculate how many bars of signal strength to display is totally wrong," Apple said in a statement issued Friday morning. "Our formula, in many instances, mistakenly displays two more bars than it should for a given signal strength. For example, we sometimes display four bars when we should be displaying as few as two bars." - vezi http://www.computerworld.com/s/article/9178821/Apple_blames_faulty_formula_for_iPhone_4_problems.

    Sunt pe jos de ras. Au revelatii astia de la apple :D.
    • +4 (8 voturi)    
      Parca vad scena (Vineri, 2 iulie 2010, 23:03)

      sile [anonim] i-a raspuns lui maru

      Departamentul QA la Apple

      Inginer QA: Sa testam si puterea semnalului?
      Sef QA: Nu, lasa. Trebuie mai intai sa ne asiguram ca merg corect incasarile de pe Apple Store. Si dupa aia e imperativ sa testam ca noua carcasa e mai lucioasa decat aia din generatia precedenta.
  • -1 (3 voturi)    
    Lasa-ne Steave (Vineri, 2 iulie 2010, 22:00)

    nenominal [utilizator]

    Vrajala!!!
  • +2 (6 voturi)    
    vrajeala (Vineri, 2 iulie 2010, 22:29)

    florin [anonim]

    Aparatul arata 4 linii pe masa si 2 linii cand e tinut in mana in exact acelasi loc; u e nici o problema cu "zona fara semnal". in plus un test de viteza arata clar ca nu e forba de indicatie gresita
  • +1 (5 voturi)    
    Comic (Vineri, 2 iulie 2010, 22:53)

    Task Damager [anonim]

    "si a promis ca va emite gratuit un update de soft pentru a rezolva aceasta problema"
    Asta e comica! Dupa ce costa o caruta de bani, are probleme, ce ar fi vrut ei, sa scoata un update contra cost?
    ROFLMAO!
    Sincer, trebuie sa fii snob de-a binelea sa dai aproape 10.000 de lei pe chestia aia. Cu banii aia imi iau un Vaio, un Nokia e72 si merg si la greci in vacanta :)
    • +1 (5 voturi)    
      e72 (Vineri, 2 iulie 2010, 23:23)

      e72 [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      Confirm, Nokia e72 e o alegere excelenta.
    • +1 (1 vot)    
      ha ha (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 0:41)

      gaga [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      si vacanta devine amintire intr-o saptamana, doua :-))
  • -2 (8 voturi)    
    Câţi dintre voi au avut problema asta? (Vineri, 2 iulie 2010, 22:56)

    Adrian [anonim]

    Sunt şi eu curios câţi dintre cei care scriu au avut problema asta? Nu de alta dar văd că la dat cu părerea suntem campioni. Ok, Apple are probleme, şi? Cei care au ales să-şi ia iPhone 4G sunt probabil dezamăgiţi, probabil că speră să se rezolve problema dar pe ceilalţi nu îi înteleg, ce atâta discuţie? Nu am auzit să fi fost cineva obligat să-şi scoată banii din buzunar ca să-şi ia iPhone.
    • +1 (3 voturi)    
      mai taci ... (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 1:57)

      marius2M [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      multi probabil au IPhone 4 si doar tu ai IPhone 4G ? Vorbesti sa te afli in treaba.
  • +2 (6 voturi)    
    Se va rezolva doar vizual.. (Vineri, 2 iulie 2010, 23:43)

    Radu G [anonim]

    Se omite finalitatea problemei.. Prin update nu se va rezolva eroarea de proiectare, ci doar va fi o confirmare ca ai acoperire slaba (prin bare de semnal reduse ca si nr).. Ceva de genul: "nu ai semnal.. Da, asa zice si indicatorul!", ceea ce nu e rezolvarea problemei.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:19)

      cici balerina [anonim] i-a raspuns lui Radu G

      ceea ce urmareste apple nu e sa rezolve problema de semnal, ci sa evite alte procese in care utilizatorii ii acuza de faptul ca desi telefonul indica existenta semnalului, ei nu il pot folosi. nu poti da in judecata apple pentru ca are semnalul mai slab ca alte telefoane, dar ii poti da in judecata pentru ca telefonul lor te minte in privinta semnalului ;) sunt un mare fan apple, nimic nu se compara cu laptopurile lor, am si eu unul, dar iphone-ul asta nou dezamageste. la banii platiti, care sunt multi de altfel, utilizatorul se asteapta sa primeasca un produs state-of-the art, mult superior celorlalte existente pe piata. problema nu e ca as da sau n-as da atatia bani pe un telefon, e o problema de alegere personala. dar daca as alege sa dau atatia bani pe un telefon, atunci nu as astepta nimic mai putin decat calitate exceptionala din toate punctele de vedere! iar din punctul asta de vedere, apple fails...
  • +1 (1 vot)    
    Iphone (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 2:38)

    Iphone'u e bun [anonim]

    Eu il am de 1 an jumate , un iphone 3g si am avut semnat peste tot fara nici o problema !
    • +1 (1 vot)    
      asa si eu (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 8:33)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Iphone'u e bun

      in plus il folosesc frecvent pe 3G ca sa-mi dau net la laptop si nu am avut niciodata nicio problema
    • +1 (3 voturi)    
      ciudatenie (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:00)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Iphone'u e bun

      este foarte ciudat ca nu numai cei care critica apple dari si cei care nu au o mesaj laudativ la adresa apple iau minusuri. oare chiar asa brainwashed sa fie detinatorii apple? orice nu este proapple trebuie sanctionat? baieti, aveti o mare problema la creier.

      de ex mesajul asta a luat minusuri. de ce?:
      "Se omite finalitatea problemei.. Prin update nu se va rezolva eroarea de proiectare, ci doar va fi o confirmare ca ai acoperire slaba (prin bare de semnal reduse ca si nr).. Ceva de genul: "nu ai semnal.. Da, asa zice si indicatorul!", ceea ce nu e rezolvarea problemei. "
  • -2 (2 voturi)    
    Non problema (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 12:01)

    Cristi [anonim]

    Sincer, sunt baliverne astea ale lu nenea Steve da ce vrei tre sa te aperi cumva impotriva hienelor. Sunt firme specializate in US care abia asteapta sa-si ia comisionul pe "class action lawsuits" chiar pentru un cacat.

    Iphone 4 este un telefon foarte folositor, cu un desing incredibil si foarte bine gandit. Citeam zilele trecute un articol in care un inginer spunea ca in vremea cand lucra la apple s-a certat cu Steve ca tranzistorii pe nu stiu ce placa de baza nu arata bine. Asta spune multe despre implicarea Apple in dezvoltarea telefonului, iar ca s-a intamplat sa le scape ceva, e uman.

    Pe de alta parte e o non problema trebuie sa ti telefonul intr-un mare fel pentru a pierde din semnal. Shtiu pentru ca l-am tinut si am si verificat. Da este adevarat, dar trebuie sa insisti ca sa pierzi apeluri.

    In alta ordine de idei abia astept sa fie iar pe stoc sa pot sa-l cumpar...miercuri baby, miercuri.


    Ps: baietii au vandut deja 2000000 de exemplare, faceti si voi ceva, chiar cu defecte , care sa aiba un asemenea succes!!!
  • +1 (1 vot)    
    Apple - snobism ? (Sâmbătă, 3 iulie 2010, 20:23)

    etre [anonim]

    In Romania discutia din jurul produselor Apple se poarta de genul :

    "in puii mei , am Iwhatever si sunt cel mai smenar. Cine comenteaza e doar un fraier ofticat care nu poate intelege subtilitatea si glorificarea faptului ca daca am Iwhatever trebuie sa platesc 1.99999999999$ si daca ma scobesc in nas"

    Serios acum. Principalele motive pt care nu am simtit nevoia sa incerc produsele Apple sunt urmatoarele :

    a) In facultate toata lumea folosea pc urile obisnuite si programele adiacente pt calcul gen mathcad , autocad . Sa nu mai zic de jocuri si filme. Nu am simtit niciodata nevoia sa trec la Mac.

    b) nu am suportat sa vad parliti de subcontractori care isi plateau mizerabil zilierii venind la sedinte si trantind plini de snobism o caramida pe masa.

    In fine, sunt sigur ca fara iPhone viata mea nu este la fel. Ratez ceva mistic si monumental probabil. ... si nici macar nu stiu cat costa :)