Concurentii iPhone raspund iritati, dupa ce Steve Jobs a spus ca toate telefoanele au probleme cu antena

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 20 iulie 2010, 11:24 Economie | Telecom


Steve Jobs sustine ca toate telefoanele au probleme cu antena, nu doar iPhone 4
Foto: Reuters
HTC, RIM si Samsung au reactionat dupa ce la sfarsitul saptamanii trecute Steve Jobs a spus ca toate smartphone-urile au o slabiciune si apar probleme cu semnalul daca sunt tinute intr-un anumit fel in mana, scrie AFP. Apple a decis sa dea huse gratuite tuturor cumparatorilor noilor iPhone 4 pentru a elimina problemele cu antena, insa concurentii spun ca telefoanele lor nu necesita husa pentru a functiona cum trebuie si se arata iritati ca Apple ii face partasi la un scandal in care nu au ce cauta.

Vineri, intr-o conferinta de presa de criza, Steve Jobs a incercat sa gaseasca o solutie la plangerile numeroase referitoare la faptul ca daca iPhone 4 este tinut intr-un anumit fel in mana, iar antena e acoperita, apar probleme de semnal. Jobs a spus ca toate smartphone-urile au astfel de vulnerabilitati si a venit si cu exemple de la concurenta, prezentand modele BlackBerry 9700, HTC Droid Eris si un Samsung Omnia 2.

Compania americana a atras mania concurentilor si fiindca a creat pe site-ul sau o pagina in care compara explicit performantele legate de puterea semnalului telefoanelor concurente in dorinta de a-si sustine ideea cum ca toate modelele au puncte slabe daca sunt tinute intr-un anumit fel.

Concurentii s-au aratat extrem de suparati de gestul lui Steve Jobs. Astfel, oficialii Samsung au spus ca designul antenei telefonului Omnia 2 este bine realizat, astfel ca receptia este buna indiferent de cum il tii in mana si nici nu au aparut plangeri de amploare de la clienti.

Si cei de la RIM, producatorii BlackBerry, s-au aratat deranjati de prezentarea lui Jobs si spun ca acesta nu avea de ce sa implice compania canadiana intr-o prezentare in care Apple incerca sa-si repare imaginea. In plus, cei de la RIM mai spun ca utilizatorii Blackberry nu trebuie sa puna husa telefonului pentru ca acesta sa mearga cum trebuie.

Si taiwanezii de la HTC s-au aratat nemultumiti ca Steve Jobs a generalizat pentru toata industria problemele de receptie aparute la iPhone 4, compania asiatica adaugand ca dupa ani de cercetare a reusit sa minimizeze problemele ce pot aparea daca antena este acoperita cand utilizatorul tine telefonul intr-un anumit fel.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5841 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    mr jobs... epic fail (Marţi, 20 iulie 2010, 11:46)

    me [anonim]

    ... "we don't think we have a problem - you're holding it wrong" ...

    sau mai bine zis : "nu ne pasa cum folositi telefonul ... nu exista decat metoda noastra !"

    http://www.youtube.com/watch?v=Nx7v815bYUw

    sa inceapa spalarea de creiere!!
    • +15 (15 voturi)    
      Soluția no. 2 (Marţi, 20 iulie 2010, 13:22)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui me

      Bă băieți, fiți atenți aci, noi, ăștia de la Apple, de deștepți, pardon, dăștepți ce suntem, am pus o bară de aluminiu, mișto coane! Ia, ia te uită ce mișto strălucește... Aaaa, stați așa, mi se spune în cască... cică să puneți bumpere de cauciuc peste ea, să nu se vadă, că dacă se vede, telefonul nostru funcționează ca toate celelalte caricaturi de pe piață. Nokia, Samsung, Blackberry, știți voi... ceilalți! Bă, n-auziți, nu e telefonul de vină! De vină e urechea bă! Adică tu, că te-ai hotărât să-mi cumperi telefonul! Și nu, nu instalăm Flash, că Flash e câh. Nici nu deschidem piața spre softuri neîngrădite că ținem la tine și la experiența ta cu telefonul (fără semnal, dar experiență nene!). Și nu, nu îți dăm voie să-ți iei mp3-urile de pe el, că nu vrea mușchii mei. Dacă nu-ți place AiTunes, stai în beznă! Ai Tunes, Ai Parte! Și nici să-ți folosești telefonul ca USB stick, ce, crezi că i-al tău?! E doar al meu! Al meu! Al meeeuuuuu!!!! Bwahahahaha

      Moaaamă, ce tare sunt! My name iz Steeve Joobs!


      Cam așa bre nene Jobule?
      Adrian :D

      PS Pamflet
  • +14 (14 voturi)    
    Apple in loc sa isi rezolve probelemele ... (Marţi, 20 iulie 2010, 12:13)

    slider [utilizator]

    Apple in loc sa isi rezolve probelemele ... pe care le au au procedat foarte urat si au inceput sa se planga ca la gradinita ca nu doar ei au probleme cu antena si ca are presa ceva cu ei...dar nu au dreptate, ei produc un si singur model de telefon si se presupune ca este mult mai bine testat decat toate celelalte telefoane de pe piata tinand cont si de faptul ca este cam cel mai scump smartphone la ora actuala. Au facut o greseala, au ales desgnul in favoarea functionalitaii de data aceasta si trebuie sa isi asume barbateste defectul , bine le-a raspuns Blackbarry cand le-a spus ca pana una alta iPhone 4 este singurul telefon de pe piata care are nevoie de o carcasa ca sa poata sa dea telefon.
    • +9 (9 voturi)    
      Decădere (Marţi, 20 iulie 2010, 13:24)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui slider

      Presimt decăderea imperiului Apple din motivul simplu că vor să rămână în control. Din simplul motiv că nu poți face ce vrei cu obiectul tău, plătit cu bani mulți. Și asta pentru că Apple ține la "experiența" ta. Îți vrea binele... Auzi la ei, cineva îmi vrea MIE binele... :D Mama?!

      Adrian
      • +1 (1 vot)    
        Atata vreme (Marţi, 20 iulie 2010, 14:23)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui ady624

        Cat pe piata asta producatori ca Blackberry inca rezista, Apple nu o sa plece nicaieri. Apropo, Blackberry fanboys, va aduceti aminte Blackberry 9500? The Iphone killer?
  • +6 (6 voturi)    
    penibili (Marţi, 20 iulie 2010, 12:21)

    gica pantalon [utilizator]

    sa-si rezolve problemele, indiferent daca alte telefoane au probleme sau nu
  • +1 (1 vot)    
    mda (Marţi, 20 iulie 2010, 13:03)

    doru [anonim]

    maru' stricat n.a mancat usturoi si nici gura nu.i miroase...tipic lor
  • +3 (3 voturi)    
    penibil (Marţi, 20 iulie 2010, 13:06)

    luk [anonim]

    pai atunci sa furnizeze huse si pentru ceilalti.
  • +3 (3 voturi)    
    Nesimtirea e mare la Apple (Marţi, 20 iulie 2010, 13:33)

    george alexandru [utilizator]

    Mr. Jobs nu prea stie sa piarda.
  • -1 (3 voturi)    
    Minunat! (Marţi, 20 iulie 2010, 14:06)

    c.mike [utilizator]

    Deci dupa voi comparatia intre cele 4 telefoane de pe site-ul apple e "o facatura ordinara " nu-i asa? N-am auzit pe nici unul din cei 3 producatori sa conteste testul prezentat ci doar supararea ca au fost folositi in comparatie. Oricum scaderea semnalului (atunci cand tel. e tinut intr-un anume fel) se produce doar in zone cu slaba acoperire asa ca lasati-o balta. Sunt convins ca niciunul dintre cei care ati postat nu detine un astfel de telefon , dar asa-i romanul comenteaza orice.
    • +2 (2 voturi)    
      Uite eu am un HTC HD2 (Marţi, 20 iulie 2010, 14:35)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui c.mike

      Si nu are probleme oricum l-as tine. Deci "nu toate" tel au probleme asa cum perfid insinueaza Apple. Poate unele ( cele prezentate si poate mai sunt si altele ).

      Ai sesizat perfida miscare a baietilor. Deci Apple are un singur model, care are o problema... vin la o conferinta si spun ca toate au probleme si pun exemple a 4 din ele ( dar asta nu inseamna toate). Mai sunt alternartive care nu au probleme, dar tie iti induce ideea ca toate au.....

      Pana si la banali detergenti cand spune ca unul normal nu spala si a lui spala. Ala care nu spala niciodata nu are nume. Sa iti faci reclama aruncand cu rahat in ceilalti e jos rau ( plus ca mai si ocolesti putin sensul)..
    • +1 (1 vot)    
      apple (Marţi, 20 iulie 2010, 18:07)

      bibarel [utilizator] i-a raspuns lui c.mike

      noi cei care nu evem telefon apple, avem un motiv, l-am incercat si nu ni s-a parut sa merite banii, daca cei de apple au gasit oameni sa le vanda ,,minunatul,, lor telefon nu putem decat sa-i felicitam-dar acum 10 ani tot asa s-a intamplat si cu 3dfx, au fost mult prea plini de ei, mult prea inchisi si snobi, finalizand prin a da faliment.
  • +4 (6 voturi)    
    haha (Marţi, 20 iulie 2010, 14:16)

    Arkan [utilizator]

    Cum ma, nu e bun iphone-ul?
    Eu stiam ca toate produsele mac sunt superioare celorlalte, din cauza asta avand preturi de 3 catralioane mai mari.
    Superior master race of i mac, cu un maus mai ieftin ca un a4tech si cabluri speciale, pe care le cumperi doar de la mac. Un mic pret, 60 de milioane.
    Butoane pentru prosti, dau un click si esti pe facebook, liber sa comunici cu alti analfabeti, de genul lol, k, catzi, kk etc

    Mac-ul e pentru prosti, pentru metrosexuali frustrati. Prefer pana si Windowsul, in dauna unor produse pseudo stelare.
    • +2 (2 voturi)    
      prefer Linux (Marţi, 20 iulie 2010, 13:43)

      paul [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      Linux?
    • +1 (1 vot)    
      Ubuntu (Marţi, 20 iulie 2010, 22:27)

      Silviul [anonim] i-a raspuns lui Arkan

      Încercaţi Ubuntu fraţilor. Am rămas şocat cât de bine pus la punct e.
  • +2 (2 voturi)    
    smartfoane! (Marţi, 20 iulie 2010, 14:40)

    Catana [anonim]

    Pluralul de la "telefon" e "telefoane". Asadar pluralul cuvîntului "smartphone", în româna, este "smartfoane".

    Altfel, se ajunge la toata galaxia de "succesuri"!
    • +2 (2 voturi)    
      Mai corect... (Marţi, 20 iulie 2010, 15:54)

      G. [anonim] i-a raspuns lui Catana

      deshteptofoane
  • +1 (3 voturi)    
    Total dezamagit (Marţi, 20 iulie 2010, 14:48)

    aaa [anonim]

    Am primit si noi la firma unul neblocat, toata lumea exact asta a incercat, au pus degetele intre antene, peste tot, l-au strans pana i-au durut degetele, l-au acoperit, nu a scazut o bara la semnal (nici pe Orange, nici pe Vodafone) si suntem la cam 2km de cea mai apropiata celula. Mda, deci stati linistiti, macar atat avem si noi in Romanica, GSM ca lumea.

    In concluzie nu pot sa zic decat ce deja stiam, presa mananca rahat in cantitati industriale.

    Apropo, nu are nici un bumper pe el.
    • -1 (1 vot)    
      indicatorul de semnal (Marţi, 20 iulie 2010, 15:10)

      CMX [anonim] i-a raspuns lui aaa

      Asta era o alta problema la el, faptul ca indicatorul de semnal arata semnal full si practic era foarte slab in realitate, de se intrerupea convorbirea. Din acest motiv nu a scazut o liniuta in testul vostru. Acest bug la indicatorul de semnal l-au remediat zilele astea printr-un software update.
      • +1 (1 vot)    
        Nod in papura (Marţi, 20 iulie 2010, 14:42)

        aaa [anonim] i-a raspuns lui CMX

        In realitate daca ai 5 bare sau 1, poti sa vorbesti. "Lumea" se plange ca pierde apeluri si chiar semnalul cu totul.
        Oricum, pe alde tine nu te convinge nimeni pentru ca tu ai dreptate, doar ai citit in "presa".
      • +1 (1 vot)    
        Invers (Marţi, 20 iulie 2010, 16:12)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui CMX

        Citez: "Users observing a drop of several bars when they grip their iPhone in a certain way are most likely in an area with very weak signal strength, but they don't know it because we are erroneously displaying four or five bars. Their big drop in bars is because their high bars were never real in the first place," Apple said.

        Deci dropul era f mare ori aaa asta spune, ca la el nu a scazut nici o liniuta.
  • +1 (1 vot)    
    jobs (Marţi, 20 iulie 2010, 15:03)

    markon [anonim]

    a slabit stevie jobs. il macina sterssul.
    • -1 (1 vot)    
      Banc prost (Marţi, 20 iulie 2010, 16:14)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui markon

      Oricat de bune telefoane sau de proaste ar scoate, nu i-as dori nimanui sa aiba cancer pancreatic. Cu oricat tratament de cancer nu "te vindeci", el ramane o boala cronica pe tot restul vietii.

      Iar daca Steve Jobs nu ar fi existat, azi erati mai fericiti ca nici nu aveati ce comenta. Kin ar fi fost The Best Internet Experience.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum s-o luăm în mână.... (Miercuri, 21 iulie 2010, 11:55)

    Dr. Mengele [anonim]

    Din ce înţeleg eu din prezentările meşterului Jobs el ne arată cum cum trebuie s-o luăm în mână după reţeta iFruit. Poate ne explică cum funcţionează la ei în parohie testarea produselor sau măcar dacă există aşa ceva. Interesant ar fi să ne lumineze şi cu privire la tarifele obscene pe care le percep pentru computere făcute din componente uzuale. Pentru Apple fanboys care o ţin pe aia cu securitatea inexpugnabilă a Mac-urilor îi sfătuiesc să caute pe net rezultatele unor pentest-uri (penetration testing) profesionale fiindcă o să aibă un şoc major când o să afle că un Mac , cu toate update-urile la zi""pică" în mai puţin de 1 minut (locul 2 este al lui Windows şi 3 Linux). Poate recomandă alde Jobs şi folosirea unei huse pentru Mac-uri... No respect for iFruit.
    • 0 (0 voturi)    
      ..... (Miercuri, 21 iulie 2010, 12:55)

      1fanboy [anonim] i-a raspuns lui Dr. Mengele

      ar fi interesant sa ne luminezi/sochezi si pe noi, cei pierduti cauzei si fara speranta de a cumpara altceva in afara de un iProdus, cu niste link-uri in care sunt celebrele rezultate de care vorbesti. Am incercat sa gasesc pe google folosind criteriile <pentest OS X ...penetration test results...> fara nici un rezultat evident, dar deh sunt doar 1fanboy, la ce te poti astepta...
      • 0 (0 voturi)    
        Link solicitat (Miercuri, 21 iulie 2010, 13:44)

        Dr. Mengele [anonim] i-a raspuns lui 1fanboy

        Cu permisiunea admin-ului o să postez link-ul referitor la "securitatea proverbială" Apple. Link-ul este acesta:
        http://www.securityfocus.com/brief/711
        Stimabile 1fanboy, dacă te abonezi la mailing-list-ul lui securityfocus.com (eu sunt de vreo câţiva ani buni) o să afli o grămadă de chestii interesante despre domeniul ăsta. Fiindcă ai vrut să fii "şocat-luminat" îţi doresc lectură plăcută fiindcă n-o să-ţi placă ceea ce o să afli despre Safari-ul lui Apple şi despre creaţiile lor în general. Pentru ştiinţa matale ,cele mai puţine vulnerabilităţi (2 majore descoperite în 10 ani) le are OpenBSD. Te sfătuiesc să-ţi pui husa pe toate sculele Apple din ogradă , poate se rezolvă şi treaba cu semnalul şi aia cu pseudo-securitatea. În felul ăsta poate nu mai este nevoie s-o iei , împreună cu guru Jobs, în mână. Enjoy responsibly.
        • 0 (0 voturi)    
          LOL... (Miercuri, 21 iulie 2010, 17:46)

          1fanboy [anonim] i-a raspuns lui Dr. Mengele

          ...de ce oare ma asteptam sa-mi dai o referinta la Pwn2Own.....
          stimabile ...faptul ca esti abonat de ani buni la listele respective se pare ca nu te ajuta in vreun fel sau poate dintr-un anume motiv cind apare un subiect despre Apple gandirea iti este tulbure. Ne-ai amenintat ca o sa gasim rezulate ale unor pentest-uri profesionale si ca dovada vii cu stiri de la Pwn2Own de acum 2 ani....esti jalnic.

          Preturile din Romania la produsele Apple sunt ...nesimtite...dar din cauza asta sa jignesti oameni, pe gratis, este degradant. Eu iti doresc sa apuci o zi in care sa-ti cumperi un Mac sa vedem daca o sa vrei sa te mai intorci la PC...sau poate o sa vrei ca deh esti 'expert' dar pentru noi ceilalti chiar Charlie Miller recomanda Mac.