Google colectează de 20 de ori mai multe date de la utilizatori decât Apple

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2021, 10:16 Economie | Companii


android
Foto: commons.wikimedia.org
​Un studiu publicat recent, arată cât de multe informaţii de telemetrie şi cât de frecvent sunt transmise de pe smartphone-uri către producătorul sistemului de operare, fără ca utilizatorii să aibă cea mai mică idee, scriu Gadget Clock și News.ro.

Toţi producătorii marilor sisteme de operare, de la Google şi Apple, la Microsoft, au inclus în acestea instrumente care le transmit date de telemetrie. Prin definiţie, acestea sunt informaţii despre felul în care utilizatorul foloseşte produsul şi sunt colectate cu scopul de a analiza şi îmbunătăţi sistemul de operare.

Însă, studiul publicat recent de Profesorul Douglas J. Leith de la Universitatea din Dublin, care a cercetat telemetria pe Android şi iOS, pare să sugereze că producătorii abuzează de această facilitate.

Cercetătorul irlandez a urmărit conexiunile realizate de smartphone-uri cu serverele Google şi Apple în anumite momente ale utilizării, precum: după resetarea la configurarea iniţială, când se introduce şi se scoate cartela, când se accesează setările dispozitivului, când se activează şi se dezactivează funcţia de localizare, când utilizatorul se loghează în magazinul de aplicaţii etc.

Primul lucru observat a fost că, aceste conexiuni se realizează chiar şi atunci când utilizatorul a optat să nu trimită date de telemetrie, ceea ce poate fi interpretat ca o formă de înşelare a utilizatorului - de ce mai oferi posibilitatea dezactivării colectării datelor, dacă nu ţii cont de opţiunea utilizatorului?

Colectarea datelor se face atât de agresiv, încât conexiunile sunt stabilite inclusiv când utilizatorul nu foloseşte dispozitivul sau nu este logat în cont.

Ambele sisteme de operare, atât Android, cât şi iOS, transmit date de telemetrie, în medie, la fiecare 4 minute şi jumătate.

Google colectează de 20 de ori mai multe informaţii de telemetrie decât Apple, este o altă concluzie a studiului.

La fiecare 12 ore, smartphone-urile cu Android trimit către serverele Google aproximativ 1MB. În aceeaşi perioadă de timp, Apple primeşte numai 52KB.

Date fiind concluziile studiului, pe care care Google îl contestă spunând că va publica propria versiune, utilizatorii se pot întreba dacă nu cumva, fără ştirea lor, sunt trimise şi alte date, pe lângă cele de telemetrie.

Reputaţia marilor companii de tehnologie vis-a-vis de intimitatea utilizatorilor justifică o astfel de întrebare.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2158 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    CIA si NSA colecteaza TOATE datele google si apple (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:28)

    Gryphus [utilizator]

    plus Microsoft si Facebook. bam bam bam
    • -1 (1 vot)    
      ///// (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:19)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Sunt șocat!!! cine s-ar fi gandit la asa ceva?!! adica ai in buzunar un microfon si un gps si serviciile secrete le acceseaza?! fara sa-ti ceara voie?
    • 0 (0 voturi)    
      Motiv pentru care (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:35)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      CJUE a eliminat anul trecut mecanismul de transfer de date intre EU si US si acum e practic ilegal sa trimiti, stochezi sau a procesezi date in US sau la o companie din US. Google Analytics, Microsoft Teams, AWS, etc.. toate-s in mare ilegale in EU.
  • +6 (8 voturi)    
    as putea spune (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:30)

    cristi_an [utilizator]

    ca Apple are o compresie mai buna a datelor :))
    • +1 (1 vot)    
      O diferenta cam mare, nu crezi? (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:57)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Cum, spuma programatorilor produce algoritmi de compresie atat de slabi? Nu poate fi... diferenta e facuta de cantitatea de date.

      In alta ordine de idei, citandu-te pe tine, "as putea spune" ca sigur folosesti dispozitive cu Android. Motiv pentru care iti recomand cartea "Future crimes" de Marc Goodman. O gasesti si la noi tradusa cu titlul "X-Cyber: viitorul incepe azi".
      • 0 (2 voturi)    
        :))) (Vineri, 2 aprilie 2021, 13:54)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Sly21

        Era o gluma care se pare ca a trecut la un metru deasupra capului tau.
        Mesaj trimis de pe un MacBook dupa ce am citit reply-ul pe un iPhone.
        • 0 (2 voturi)    
          Mai usor cu aroganta. Vorbeam despre altceva... (Luni, 5 aprilie 2021, 14:05)

          Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

          De departe Apple nu e atat de intruisiv cand vine vorba de privacy... fapt mentionat si in articol.
          Daca citesti cartea mentionat vei constata ca autorul, un baiat cu trecut prin serviciile de informatii americane, are o predilectie deosebita fata de colectionarii de date personale, Google si Facebook. Fapt care bate orice algoritm de compresie... fie si facut de goagal.
  • +3 (5 voturi)    
    of (Vineri, 2 aprilie 2021, 10:47)

    Adr1@n [utilizator]

    este greu cu tehnologia, nu cantitatea ci calitatea datelor face diferenta, iar articolul de fata nu explica ce fel de informatii sunt colectate.

    Apple a colectat conversatiile private in casele oamenilor, cand n-ar fi avut cum sa stie ca Siri este activa. si pe urma au lasat angajati si contractori sa lucreze nu cu telemetria despre conversatiile respective ci cu inregistrarile brute. o astfel de trazanie nu se uita indiferent cat de multe date telemtrice colecteaza concurenta.

    evident ca Google a putut colecta volume mai mari de date, ei singuri au inventat ideea de "big data" si sunt decenii inaintea competitiei in aceasta privinta. chiar si pentru o comapnie precum Apple este semnificativ mai scump sa stochezi chiar si volume sa zicem de zece ori mai reduse datorita acestui fapt.

    dar important este ce date sunt colectate, nu frecventa si volumul lor. de exemplu, in privinta Google ar fi fost relevant de stiut daca stocheaza coordonatele geografice in timp intr-un mod care poate fi asociat cu persoana utilizatorilor, atunci cand dezactiveaza aceasta optiune. asta ar fi o problema, nu volumul, cu atat mai mult cu cat ei iti ascund faptul ca ar face asta momentan.