Ionuț Dumitru: Cheltuielile sociale sunt cu mult peste ce s-a bugetat. Trebuie luați bani din altă parte pentru pensii și salarii

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 29 mai 2018, 13:34 Economie | Finanţe & Bănci


Ionut Dumitru, presedintele Consiliului Fiscal
Foto: HotNews.ro
Deficitul bugetar va sări de 3% din PIB dacă nu se aplică corecții la rectificare, problema mare acum fiind partea de cheltuieli, a declarat Ionuț Dumitru, președintele Consiliului Fiscal, referindu-se la execuția bugetară pe primele patru luni.

„Mai la toate veniturile avem o subperformanță, cu excepția a două capitole, impozitul pe salarii și venit, respectiv CAS. Explicația este aceeași, că avem o dinamică a salariilor mult mai rapidă decât dinamica luată în calcul la construcția bugetară. La martie am avut, de exemplu, o creștere a salariilor în economie de peste 15%. La TVA avem un 1,1% creștere, față de un buget făcut cu o creștere de 14,5% pentru tot anul 2018, deci e o diferență mare între ce e bugetat și execuție. Pe ansamblu, la venituri suntem un pic sub ceea ce s-a bugetat ca rată anuală pentru 2018 pe execuția la primele 4 luni”, a spus Dumitru, pentru HotNews.ro
 
El a reamintit că la cheltuieli creșterea este de 21,5% la patru luni, față de aceeași perioadă a anului trecut, comparativ cu un buget făcut cu 13,9% pentru tot anul.

„La personal (pe cheltuieli n.r.) avem creștere 20,4% la patru luni, față de 16,6% bugetat. Pentru că au crescut salariile relativ recent, martie – aprilie, avem o accelerare a dinamicii. Dacă ne uităm doar la aprilie, față de aprilie anul trecut, cheltuielile de personal sunt în creștere cu 26,9%. E o dinamică mult mai mare decât ceea ce s-a bugetat. La rectificările bugetare este nevoie de realocări de resurse către cheltuielile de personal. La dobânzi avem 56,2% creștere față de un buget făcut cu 19,5%", a precizat președintele Consiliului Fiscal.
  • La asistență socială avem 10,8% creștere, față de un buget făcut cu 6,5%, în condițiile în care creșterea de pensie din 1 iulie nu a intrat încă în vigoare”
  • O să avem un salt mare în a doua parte a anului în condițiile în care avem o depășire semnficativă a ceea ce s-a bugetat pe primele patru luni.
  • Avem o problemă evidentă, anume cheltuielile sociale, salarii și pensii, mult peste ceea ce s-a bugetat, iar pe venituri suntem ușor sub la nivel agregat.
„Problema majoră a bugetului, în momentul de față, este partea cheltuieli care crește mult prea repede. Dacă se menține actualul ritm de cheltuieli și venituri, vom depăși semnificativ deficitul de 3%, ceea ce înseamnă că la rectificările bugetare este nevoie de corecții și de realocări de resurse către cheltuielile sociale. Trebuie realocate  miliarde de la alte capitole. De unde? Nu știm. Nu văd ce corecție s-ar mai putea produce la personal sau la asistență socială, sub obligatorii și trebuie plătite”, a explicat președintele Consiliului Fiscal.

Potrivit acestuia, întotdeauna vor fi bani de salarii și pensii, dar trebuie luați din altă parte.
  • În bugetul de anul acesta nu sunt alocați. Se vor lua banii din alte părți, ca anul trecut. Dacă ne uităm la ambele rectificări s-au luat bani de la investiții și s-au dat la salarii și pensii. Problema este că acum nu mai avem spațiu de manevră atât de mare la investiții că deja ele sunt la minime istorice și mare parte sunt cheltuieli cu achiziții militare.
Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3309 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Cum nu este ?!?! (Marţi, 29 mai 2018, 13:43)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Este salarii pentru pensii si salarii , cum nu este ...
    ?!?!
  • +2 (6 voturi)    
    Sa fim seriosi vor fi bani ... (Marţi, 29 mai 2018, 14:00)

    Marionette [utilizator]

    Pentru ca inflatia este arma din mana cleptocratiei la care poate apela cand doreste.
    De aceea, orice guvernare non PCR va veni vreodata in Romania trebuie sa aiba un scop: renuntarea la Leu in favoarea Euro.
  • +5 (5 voturi)    
    ooops (Marţi, 29 mai 2018, 14:00)

    transpenibilus [utilizator]

    O sa apara pesedelul Fides sau colegii lui din armata de dezinformare a Ambasadei Rusiei si o sa explice ca asta nu stie ce vorbeste, ca mereu greseste prognozele, ca e economistr sef la o banca privata (asta insemnand ca nu are dreptate pentru creierele inecate in vutca)...
    Popcorn si sa ne radem de coledzii lu #ve0rica
  • -10 (12 voturi)    
    alo, toa'shul dumitru, retine... (Marţi, 29 mai 2018, 14:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pensia nu poate fi niciodata o cheltuiala "sociala"(sic) pentru ca respectivul cetatean lamba a contribuit 40 de ani ptr praful de 2-3 sute eur lunar...

    sociale sunt comisioanele incasate de administratorii privati ai contributiilor cu adevar sociale ale sus-numitului cetatean lambda.
    • +7 (7 voturi)    
      boss, (Marţi, 29 mai 2018, 14:16)

      Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      spui niste prostii care pe hotnews nu tin. incearca in alta parte.
    • +7 (7 voturi)    
      asha o fi in lumea voastra imaginara (Marţi, 29 mai 2018, 14:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pilonul 1 de pensii presupune ca angajatii de azi sunt taxati pentru plata pensiilor pensionarilor de azi. Contributia pensioanarului, din cei 40 de ani cit spui tu, s-au dus pe plata pensiilor de atunci. Iar cei care contribuie azi, vor primi pensii de la cei care vor contribui peste 10-20-30 de ani. Daca peste 20 de ani vor fi un 1 contributor al 10 de pensionari, un pensionar va primi 10% din contributia medie, oricit te-ai smiorcai tu ca nu e cheltuiala. Economia reala e cu cifre din lumea inconjuratoare, nu cu lozinci sforaitoare.

      Pilonul 2, in schimb, presupune ca o parte din contributia ta se aduna intr-o pusculita si banii respectivi ii vei primi la pensie. Si in orice economie de piata, cel care iti administreaza banii astia plateste un comision. Nu face nimeni munca patriotica. Si vazand cit e comisionul fata de media europeana pt pilonul 2 si cit e randamentul, orice om care e interesat de rentabilitatea propriilor bani si nu de capra vecinului, ar trebui sa se declare multumit.
    • +2 (2 voturi)    
      au contribuit praful de pe toba (Marţi, 29 mai 2018, 14:58)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      1. contributiile erau foarte mici. inainte de '70 se taxa doar 7.7% din salariul brut. cu 40 de ani in urma se taxa doar 13% din salariul brut. azi se taxeaza 43%...
      2. contributiile de acum 40 de ani s-au dus de mult. cine le vrea inapoi sa-i intrebe pe aia care erau la putere atunci... ca doar ei i-au votat. macar la pilonul 2 stii exact unde iti sunt banii si cine ii administreaza.
      3. 40 de ani nu au contribuit nici macar jumatate din pensionarii de azi... si bugetul de pensii "speciale" e mai mare decat contributiile la pilonul 2.
      4. daca nu e cheltuiala sociala, oare de ce se finanteaza din contributiile pentru asigurari sociale? sa le finanteze din banii cu care au contribuit ei 40 de ani!..
  • +5 (5 voturi)    
    La cea mai mica adiere de criza (Marţi, 29 mai 2018, 14:06)

    Gojifruit [utilizator]

    Urmeaza reducere cu 25% a salariilor si pensiilor. Am mai vazut filmul.
    • +1 (1 vot)    
      Asta ar fi varianta fericita (Marţi, 29 mai 2018, 14:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Dar PSD nu va face niciodata asta. Pin la urma dupa caierea salarilor din 2010 la bugetari (in privat ea avusese loc in 2009) a determinat 2 ani de recesiune si in 2012 deja eram pe crestere cu deficit mic.
      Spre deosebire de Spania, spre exemplu, care abia acum incepe sa-si revina, sau Italia, care inca e in buda.

      Nu, PSD nu va alege calea brutala si eficienta. PSD va mari inflatia, dind vina pe BNR si pe multinationalele care sug singele poporului si va lasa cursul sa sara la 5-5.5 lei/eur, ca sa re-echilibreze raportul bugetar/privat si sa recistige competitivitatea. Deja vedem inflatia la peste 5%, roborul bate spre 3%, si chestia asta se va accentua. Si cind o ajunge roborul pe la 5%o sa dea drumul la cursul de schimb din cauza presiunilor pe cheltuielile cu dobanzile. Deja dupa 4 luni de 2018 cheltuielile cu dobanzile sunt cu 56% mai mari ca anul trecut.
    • 0 (0 voturi)    
      .... cine s-o mai faca ...... (Marţi, 29 mai 2018, 16:17)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Vezi pe cineva la PSD capabil s-o faca ? BOC si BASESCU aveau "sange in instalatie" si au facut ce trebuiau sa faca asumandu-si costurile politice.