Vaslui, Teleorman și Mehedinți sunt cele mai sărace județe. Dacă nu s-ar da ajutoare sociale și pensii, jumătate din țară ar fi în sărăcie

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Luni, 16 iulie 2018, 11:25 Economie | Finanţe & Bănci


Rata saraciei pe regiuni
Foto: INS
Datele oficiale atât europene cât și naționale dovedesc, în fiecare an, că nu se fac pași mari în direcția estompării sărăciei. Ultimele cifre disponibile sunt din 2017, dar fac referire la anul 2016, iar acestea demonstrează că, dacă statul nu plăti asistații sociali, jumătate din populație ar fi în risc de sărăcie și excluziune socială. Sunt unele județe care se află într-o situație critică.
 
Datele sărăciei sunt legate de productivitate. Produsul Intern Brut pe cap de locuitor este, în general, folosit ca un indicator al nivelului de trai, iar un PIB pe cap de locuitor mai mare semnifică un nivel de trai mai ridicat. Acest indicator poate fi utilizat și pentru a măsura productivitatea forței de muncă.

O privire a Produsului Intern Brut pe cap de locuitor relevă faptul că cele mai scăzute niveluri erau în 2017, conform Comisiei Naționale de Prognoză, în Vaslui (4.343 euro), Botoșani (4.701 euro), Teleorman (5.402 euro), Mehedinți (tot 5.402 euro) și Olt (5.615 euro). Prin comparație, Capitala avea, în 2017, un PIB/locuitor de 25.400 euro, adică puțin sub suma cumulată a celor cinci județe menționate.

În unele dintre aceste județe șomajul se afla la un nivel foarte ridicat, anul trecut. De exemplu, la Vaslui era de 10,2%, la Teleorman de 10%, la Mehedinți cu 9,4%. Pe locurile patru și cinci din punct de vedere al șomajului, se aflau Dolj cu 8,8% și Galați cu 7,9%. Pe de altă parte, cel mai scăzut șomaj era observat în Ilfov de 0,6%, Timiș de 1%, București și Arad cu câte 1,5% și Cluj cu 2,1%.

Cine beneficiază de ajutoare sociale

Venitul minim garantat se asigură prin acordarea unui ajutor social lunar, care se calculează ca diferență între nivelul venitului minim garantat prevăzut de lege și venitul net lunar al familiei sau al persoanei singure. Acesta poate ajunge până la 527 lei/lună/familie.

O privire asupra regiunilor și persoanelor care beneficiază de ajutorul social pentru asigurarea venitului minim garantat, datele Ministerului Muncii ne arată că în Nord-Est sunt două județe care se fac remarcate cu un număr ridicat al asistaților. Este vorba de Bacău și Vaslui cu 11.048 persoane și 10.437 persoane care care beneficiază de acest lucru, restul având sub 8.000.

În Sud-Est sunt tot două județe, Buzău și Galați, cu peste 11.000. În regiunea Sud-Muntenia, un singur județ s-a făcut remarcat, cu de peste 10.000 de persoane care beneficiază de ajutor social, respectiv Teleorman cu 10.500. În Sud-Vest Oltenia, județul Dolj are 14.462 persoane, iar în restul regiunilor județele au sub 8.000 persoane în această situație.

Sunt mai multe tipuri de ajutoare de care beneficiază mai mulți oameni, de exemplu, cele pentru încălzire (până la câteva sute de lei), unde aproape jumătate de milion de români primesc sume de bani, sau cele pentru susținerea familiei (peste 250.000 persoane, cu până la 300 lei).

Sunt câteva județe care se tot repetă când vine vorba despre aceste statistici: Vaslui, Teleorman și Mehedinți.

Transferurile sociale și sărăcia

Conform INS, în anul 2016 un sfert din populaţie nu a fost afectată de sărăcie datorită existenţei transferurilor sociale. Doar pensiile au făcut ca 20,1% din populaţie să nu „cadă” în această situaţie nefavorabilă.



„Dacă în anul 2016 nu s-ar fi plătit pensiile şi celelalte transferuri sociale, aproape jumătate din populaţie (49,6%) s-ar fi situat sub pragul sărăciei relative şi în mod evident situaţia s-ar fi înrăutăţit în cazul persoanelor vârstnice (65 de ani şi peste) care, într-o proporţie de 85,3%, ar fi fost în stare de sărăcie relativă. Aceeaşi situaţie s-ar fi înregistrat şi la persoanele aflate în grupa de vârstă 55-64 de ani, dar într-o proporţie mai redusă, de 54,1%”, informează INS.

Conform Eurostat, România se află pe primul loc în UE la persoanele în risc de sărăcie după transferurile sociale, cu 25,3% din populație, Bulgaria fiind pe cel de-al doilea loc cu 22,9%.

Din datele Eurostat reiese că deși au fost câțiva ani de scădere a persoanelor în risc de sărăcie și exclusiune socială, respectiv din 2012 până în 2015, aceasta a început să urce în 2016 la 38,8%, de la 37,4%, în 2015.

Pe de altă parte, vecina Bulgaria a realizat o scădere spectaculoasă a acestui fenomen. Astfel, dacă în 2012 erau 49,3% în această situație, în 2016 a ajuns la 40,4%, foarte aproape de România, cu o scădere constantă an de an.

Ce mai spune INS

Estimată pe baza veniturilor totale disponibile, exclusiv contravaloarea consumului din resurse proprii ale gospodăriei, rata sărăciei relative a fost în anul 2016 de 25,3%. În valori absolute, numărul săracilor corespunzător acestei rate a fost de 5,006 milioane persoane. Peste unul din patru locuitori ai României trăia într-o gospodărie ale cărei venituri erau mai mici decât pragul stabilit la nivelul de 60% din mediana veniturilor disponibile pe adult-echivalent.

În perioada 2013-2016, rata sărăciei, estimată în raport cu pragul stabilit în funcţie de nivelul şi distribuţia veniturilor din anul pentru care se face evaluarea, a evoluat ascendent, de la valoarea 23,0%, la 25,3% în ultimul an.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






10941 vizualizari

  • +24 (32 voturi)    
    a (Luni, 16 iulie 2018, 11:30)

    adrian67 [utilizator]

    In Salcia-Teleorman, ieri la ora 8.00 erau deja la bere la Titi Buric ( o crasma). Daca ai nevoie de cineva sa iti faca ceva prin curte, chiar si la 100 lei/zi +masa+bautura+tigari, nu vine nimeni. Astia nu ar trebui sa aiba drept de vot.
    • +11 (11 voturi)    
      nimic nou (Luni, 16 iulie 2018, 14:31)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      in Ilfov e la fel, doar ca bodega deschide la 7 si inchide la miezul noptii. cand am incercat sa arvunesc oameni pentru a ma ajuta cu un gard de lemn, mi-au cerut 500 pe zi.
      drept urmare l-am facut singur.
      mandru ca sunt roman!
      • +2 (2 voturi)    
        la fel (Marţi, 17 iulie 2018, 8:53)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

        de cand stau la casa am devenit priceput la absolut orice... cred ca as putea ridica o casa de la 0...

        nu poti plati pe zi un om sa faca o munca fizica cat sunt platit eu pentru o munca extrem de specializata. de fapt nu poti plati pe cineva cu mai mult bani decat incasezi tu pe zi daca poti face si singur munca respectiva.
  • +20 (24 voturi)    
    ... (Luni, 16 iulie 2018, 11:39)

    tirolez [utilizator]

    Pensia e ajutor social? Se presupune ca oamenii au platit contributii cu un scop.
    • +8 (16 voturi)    
      Au plătit contribuții pentru pensionarii lor (Luni, 16 iulie 2018, 12:18)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      O minciună comunistă repetată la nesfârșit nu devine adevăr. Acei bani au fost folosiți pentru plata pensiilor din acele vremuri, a fost ca un impozit pe salariu, nu o formă de economisire.
    • +19 (21 voturi)    
      Am o rugăminte! (Luni, 16 iulie 2018, 12:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu mai puneți pe același plan pensionarii cu asistații sociali.Există o diferență între ei.Enormă.
    • +11 (13 voturi)    
      din pacate da (Luni, 16 iulie 2018, 12:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Si contributie de somaj ai platit, si tot ajutor social e...

      Atit timp cit contributia ta plateste pensia altuia, se cheama ca tu contribui la un fond cu care ajuti pensionarul de azi. Si la fel va fi s cind vei fi tu pensionar. Asta e Pilonul 1, oricum vrei sa-i spui.

      Ca banii contribuiti de tine sa fie ai tai peste zeci de ani, ai nevoie ca banii respectivi sa intre intr-un fond care sa le mentina valoarea (si eventual chiar sa le-o creasca marginal), cum sunt pilonul 2 si pilonul 3.

      O)ricit de rau ar suna, asta e realitatea.
    • +2 (2 voturi)    
      Pensie sociala (Luni, 16 iulie 2018, 18:14)

      Raid [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu e vorba de cei care au contribuit la pensie. Pensia sociala minim garantata e vreo 300-400 lei si o ia orice persoana care e la pensie care nu a lucrat deloc sau a lucrat foarte putin
  • +16 (16 voturi)    
    deh.. (Luni, 16 iulie 2018, 11:51)

    newhot [utilizator]

    ..MADE by PSD!
  • -3 (7 voturi)    
    si noi o dam ...cu statul drept... (Luni, 16 iulie 2018, 12:14)

    rochiri [utilizator]

    ...este ultima grija a acestor oamenii
    • +3 (3 voturi)    
      Nu știi sau te ții de glume? (Luni, 16 iulie 2018, 14:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      //Statul de drept//se spune,care nu-i același lucru cu //statul drept//.
    • +1 (1 vot)    
      cu siguranta grija acelor oameni (Marţi, 17 iulie 2018, 8:56)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      nu e statul drept sau statul de drept... cu siguranta grija lor e 1kg de faina/1 l de ulei etc... prin urmare vedem rezultatul de la vot...

      In schimb pentru oamenii educati ar trebui sa fie una din cele mai mari griji. E singura modalitate prin care putem avea educati/santate etc... adica doar asa putem educa (in multi ani) si prima categorie...
    • +3 (3 voturi)    
      pai de aia si sunt saraci (Marţi, 17 iulie 2018, 12:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      statul de drept sau moralitatea e ultima grija a acelor oameni => se lasa mituiti de ciuma rosie care-i mituiesc cu 100 de lei la ajutor => pe viitor vor trai la fel de rau.

      Peste tot in lume, popoarele care apreciaza meritocratia si taxeaza furtul o duc bine, iar cele care se lasa manipulate de tot felul de populisti o duc rau.
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Luni, 16 iulie 2018, 12:17)

    alexalex223 [utilizator]

    Recunosc ca nu am citit articolul pentru ca titlul e absolut idiot :(
    Cum sa pui in aceeasi oala pensionarii care au muncit o viata cu betivii asistatii social de prin vaslui, teleorman si mehedinti??
  • +15 (15 voturi)    
    Corelatia cu votul (Luni, 16 iulie 2018, 12:23)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu stiu de ce, dar am o vaga banuiala ca tocmai in acele judete s-a votat masiv PSD-ALDE si, in plus, participarea la vot a fost peste medie.

    Dreptul fiecaruia sa voteze ce si cum vrea, ori sa nu voteze, insa e trist ca a ajuns tara sa fie guvernata pe baza votantilor de genul "toti fura, insa macar astia ne dau si noua". In plus, multi nu ar misca un deget de teama ca astfel vor pierde ajutoarele sociale.

    E masa de manevra manipulabila cu doi lei in plus in mana si 5 in minus indirect, prin scumpiri. Doar ca nu au cum sa priceapa astfel de lucruri. Ar trebui dat un test inainte de votare, stii ce votezi? Da, OK! Nu, citeste intai si revino.
    • +1 (3 voturi)    
      Vot dupa impozit (Marţi, 17 iulie 2018, 9:44)

      transilvania [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Ar trebui sa voteze numai cei care platesc impozit. Si daca platesc un leu. Daca nu, vor vota cand vor produce ceva.
  • +5 (11 voturi)    
    Atat timp cat nu exista o strategie de dezvoltare (Luni, 16 iulie 2018, 12:36)

    Habermas [utilizator]

    a Romaniei, nu exista nici "judete care s-au facut remarcate". Dezvoltarea Romaniei este alandala. pentru ca nu exista un leadership cultural si de mentalitate de dezvoltare. Pentru ca suntem condusi de la Bucuresti, un oras definit de o cultura a parvenitismului otoman, si care in absenta migrarii in masa a Junimistilor de la Iasi, ar fi ramas un targ prafuit, fost avanpost turcesc.

    Condusi in ultima suta de ani de la Iasi sau de la Cluj, Romania ar arata cu totul si cu totul altfel. Accentul ar fi fost pus pe EDUCATIE, pe MUNCA, si Valori Europene. Romania nu ar fi fost in aceeasi liga cu Austria si Elvetia. Ar cam fi timpul sa schimbam aceasta situatie.
    • +2 (6 voturi)    
      Corectez: (Luni, 16 iulie 2018, 13:17)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Romania ar fi fost in aceeasi liga cu Austria si Elvetia
      • 0 (0 voturi)    
        cine nu ii lasa (Marţi, 17 iulie 2018, 9:02)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        pe capabilii clujeni sau ieseni sa preia conducerea acestei tari?! daca sunt atat de capabili de ce nu vin cu un program beton sa castige alegerile cu 90% si sa conduca Romania spre a o duce in aceeasi liga cu Austria sau Elvetia...
    • -5 (7 voturi)    
      Deci existenta Bucurestiului e de vina. (Luni, 16 iulie 2018, 14:05)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Am inteles, ooo, om superior ce sunteti !
    • +1 (5 voturi)    
      serios? (Luni, 16 iulie 2018, 17:44)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      boc de unde o fi fost? remes? ciorbea? grupul de la cluuuuj?

      Asta ca sa bifez tot spectrul politic. Deci am putea sa le multumim ardelenilor pentru rahatul in care suntem? Asta voiai sa spui?

      Vezi cu barna si paiul, molcom ganditorule...
    • +1 (1 vot)    
      ce amuzant :) (Marţi, 17 iulie 2018, 9:00)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      sau chiar crezi ce ai scris?! Ce conteaza unde e capitala?! conteaza oamenii care conduc. si vezi tu, oamenii sunt alesi... deci poti muta capitala si la viena, daca doamna veorica e PM nu ai facut nimic.

      cat din cei de la conducere sunt bucuresteni? Dancila, Nicolicea, Nicolae, Dragnea etc
      • 0 (0 voturi)    
        Te amuzi ca Florica-n targ (Miercuri, 18 iulie 2018, 11:11)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        N-ai inteles ce am spus. Si in Bucuresti sunt oameni capabili, problema este CULTURA locului. Apa in care se scalda oamenii, indiferent cat de capabili sunt. De exemplu, daca ai lua oamenii capabili din Bucuresti si i-au pune in Cluj sau Iasi, ar reusi MULT mai bine.

        In plus, toate pleava birocratica se opune oricarei miscari mai semnificative la Cluj sau la Iasi. Pentru ca lor le convine mediocritatea turco-lalaie, nu responsabilitatea Europeana. Pana nu gasim o solutie, situatia va stagna, sau se va inrautati.
  • +15 (15 voturi)    
    Va rog frumos: pensiile nu se "dau". (Luni, 16 iulie 2018, 12:43)

    Habermas [utilizator]

    Pensiile sunt un drept castigat, nu o pomana primita.

    Ajutoarele sociale ar trebui sa fie "ajutoare pentru reinsertie profesionala", dar in absenta profesionalismului administratiei Romanesti si in prezenta primitivismului comunistoid de origine estica nu raman decat o pomana care creeaza o populatie dezabuzata, dependenta si fara speranta.

    Expresii calcate in picioare de comunisti si apoi uitate in bazarul bucurestean care a invadat Romania in perioada tranzitiei: demnitate umana, profesionalism, merit, eleganta.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred ceea ce citesc. (Luni, 16 iulie 2018, 13:59)

    quietguy58 [utilizator]

    Oriunde in lume se dau pensii pentru munca depusa de a lungul anilor.
    Nu mai puneti pensia pe acelasi picior de egalitate cu ajutorul social.
    Oamenii au muncit 30, 40, 45, 50 de ani si au contribuit financiar pentru a beneficia de pensie.
  • +3 (7 voturi)    
    Cloaca / bazin electoral pt. psdei ! (Luni, 16 iulie 2018, 14:32)

    Plagarus [utilizator]

    Saraci si cu duhul si cu punga.
    Doamnei iarta-i,ca-s din alte vremuri sireacii.
  • +7 (7 voturi)    
    O mica precizare-Pensii Sociale (Luni, 16 iulie 2018, 14:33)

    Isobar [utilizator]

    Numărul total al beneficiarilor prevederilor OUG1 nr.6/2009 privind instituirea pensiei sociale minim
    garantate (actual - indemnizaţie socială), în anul 2017, a fost de 828,5 mii persoane, din care:
     660,2 mii persoane din sistemul asigurărilor sociale de stat, reprezentând 14,1% din totalul
    pensionarilor din această categorie;
     160,3 mii persoane din rândul pensionarilor proveniţi din fostul sistem pentru agricultori,
    reprezentând 42,7% din totalul acestora;
     8,0 mii persoane din sistemul militar, reprezentând 4,8% din totalul acestei categorii.