UPDATE Olguța ​Vasilescu, despre legea pensiilor: Noua formulă de calcul este aproape de perfecțiune / Proiectul va fi trimis săptămâna viitoare în circuitul de avizare

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2018, 15:03 Economie | Finanţe & Bănci


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Hotnews
​Noua variantă a legii pensiilor este aproape de perfecțiune, iar săptămâna viitoare va fi trimisă în circuitul de avizare, susține Lia Olguța Vasilescu, într-un interviu la Digi24.

"Ne dorim o lege perfect aplicabilă, iar pentru asta trebuie să avem avizul de la Finanțe. Avem patru variante pe care le-am dat celor de la finanțe să le calculeze. Două dintre variantele noastre sunt deja cunoscute publicului. Una este prevederea care există deja în legislația actuală, adică inflație plus 50% din creșterea reală a salariului mediu brut. Cealaltă variantă deja a fost expusă la Neptun după Cex-ul de acolo când s-a cerut să se ia în considerare și inflația plus 2%. Adică dacă avem o inflație anul acesta de 5%, se adaugă 5% la pensie plus 2%, adică 7%. Legea se aplică etapizat, anul acesta a fost o majorare a punctului de pensie de la 1000 la 1100 de lei, anul viitor este prognozată să fie la 1265 de lei, în 2020 la 1775 lei, 2021 crește la 1875 lei, dar deja acolo se intră pe VPR. În cei doi ani se calculează toate cele 5 milioane de dosare și se va putea intra pe noua formulă care este foarte aproape de perfecțiune. Nimeni nu pierde, dimpotrivă, toată lumea câștigă, dar ne permite să reglăm toate cele inechități care existau în legea pensiilor", a spus Vasilescu.

Ea a precizat că săptămâna viitoare vom avea impactul bugetar, ca în două săptămâni să fie aprobat de Guvern.

"Am primit inclusiv de la ministere care trebuie să fie avizatoare începând de săptămâna viitoare tot felul de observații pe care am dorit să le preluăm pe parcurs și atunci când le trimitem în avizare legea să fie cu aceste observații cuprinse. Din cauza aceasta va fi un weekend de foc pentru cei de la Casa de pensii pentru că vor trebui să completeze toate aceste observații care ne-au venit pe parcursul dezbaterii. Nu știu exact cât va dura la celelalte ministere. Sper să se miște cât se poate de repede cu atât mai mult cu cât noi preluăm deja cele mai multe dintre observațiile lor astfel încât să putem să o adoptăm în Guvern în maxim două săptămâni și să o putem trimite Parlamentului. După ce vom prelua observațiile ministerelor avizatoare nu prea ar mai fi mare lucru de completat. Vom avea un impact bugetar foarte clar calculat de Finanțe și după ce le-am preluat din dezbatere. Textele ne asigurăm că nu sunt neconstituționale pentru că trec prin Ministerul Justiției", a explicat ministrul Muncii.

Ea a mai spus că dezbaterea parlamentară va fi deschisă și, dacă va fi cazul, "dacă vom considerat că este nevoie să preluăm anumite lucruri, vom fi deschiși. Este dublu bugetul asigurărilor (ca impact bugetar n.r.) față de ce am avut anul trecut. Dacă ne gândim că punctul de pensie se dublează, vă dați seama că impactul este pe măsură".

Principalele modificări aduse prin noua lege a pensiilor:
  • Cuantumul pensiei se determină prin înmulțirea Numărului Total de Puncte cu Valoarea Punctului de Referință. Numărul total de puncte este suma punctajelor anuale
  • Pensionarii care au stagiul de cotizare mai mic de 15 ani, pot opta între pensie și indemnizația socială, cu 3 luni înainte de intrarea în vigoare a legii
  • Punctul de pensie va fi de 1.265 lei în 2019, de 1.775 lei în 2020, de 1.875 lei în 2021, iar apoi se va indexa cu inflația
  • Pensia de urmaş se va cuveni copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii
  • Pensia minimă se stabilește în procente, minim și maxim, din salariul minim brut pe țară garantat în plată, în funcție de stagiul de cotizare
  • Se introduce o nouă prestație și anume ajutorul pentru soțul supraviețuitor, și reprezintă 25% din pensia soțului decedat
  • Se extinde sfera perioadelor necontributive asimilate stagiilor de cotizare prin valorificarea perioadei de master și doctorat

Alte informații despre subiect:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2047 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Circuitu-i lung,banii lipsesc (Vineri, 28 septembrie 2018, 15:29)

    Plagarus [utilizator]

    Cand veti fi asomati politic, veti putea sa va laudati cu praful de pe toba,aruncat pensionerilor ce v-au votat degeaba.!!
    • +4 (6 voturi)    
      Principiul perfecțiunii pesediste? (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 14:03)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      S-a văzut la salarizare - dublarea salariului minim prin înjumătățire...
      Vai mămițica voastră de pensionari, ce vă așteaptă, nici cu gândul nu gândiți...
      O superbalamuceală de or să vă iasă creșterile pe nas și inflația prin găurile de la buzunare...
      • +2 (4 voturi)    
        In politica Mafiei Roșii (Duminică, 30 septembrie 2018, 8:53)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        chestia asta se numește *creștere negativa*.
        Cu ea pteți cumpăra de toate,inclusiv praz.
  • +11 (13 voturi)    
    si tot in 2021 (Vineri, 28 septembrie 2018, 15:48)

    liviu_ [utilizator]

    inflatia o sa fie de 500%
    venezuela here we come!
  • +7 (11 voturi)    
    weekend de foc? (Vineri, 28 septembrie 2018, 16:37)

    gogabi [utilizator]

    Da asteapta sa vina bugetarii la lucru in weekend, vineri au zi scurta, poate daca le mai da si alte sporuri in plus.
  • +5 (9 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 28 septembrie 2018, 16:45)

    XLXL [utilizator]

    multi or sa moara de curiozitate ... inainte sa primeasca beneficiile astea asa de laudate ...
  • +4 (6 voturi)    
    Hm, nu ca legea trebuie sa fie perfect aplicabila, (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:17)

    Habermas [utilizator]

    dar asa isi doresc ei, PSD-istii. Gata, m-o dat pe spate intelectul, competenta si leganatul cozii la Vacutza Olgulescu.
  • +3 (5 voturi)    
    perfectiunea ... (Vineri, 28 septembrie 2018, 21:50)

    sareta [utilizator]

    De fapt perfectiunea a fost atinsa Prin recalculare TOATE pensiile la 5 milioane de romani vor scadea (prin scaderea punctelor) ,dar se va lua pensia existenta in plata (ha,ha,ha adica ele nu vor scadea dar nici nu vor creste odata cu cresterea valorii punctului de pensie pentruca au un numar mai mic de puncte ). Diabolica porcaria acestui grup organizat de infractori !
  • +3 (5 voturi)    
    Doar se dubleaza punctul de pensie?!! (Vineri, 28 septembrie 2018, 22:46)

    kokos [utilizator]

    doar atat poti ,volguto? Pai de ce nu-l faci de zece ori mai mare , ca doar nu te doare pixul?
  • +2 (4 voturi)    
    formulă care este foarte aproape de perfecțiune? (Vineri, 28 septembrie 2018, 23:54)

    anonim3 [utilizator]

    Avand in vedere competenta galactica a dnei. Vasilescu, din atata apropiere vom constata apoi nepotriviri intre categoriile de pensionari, ca sa se poata certa oamenii intre ei si sa le repare apoi Dragnea cu inca o carpaceala care va parcurge 1 milimetru in directia perfectiunii, apoi alte nedreptati si la capatul zilei ne vom da seama ca pensiile cele mai mari le vor avea din nou, si intr-o masura inca si mai mare, cei care merita cel mai putin. Aceasta pentru a nu spune nimic despre impactul bugetar bagat sub pres si despre felul cum vom plati ani in sir timpul castigat de Dragnea si Olguta in cursa pentru a evita puscaria
  • +5 (7 voturi)    
    Știi Olguța ,ce-i perfecțiunea? (Sâmbătă, 29 septembrie 2018, 9:06)

    asavreau [utilizator]

    Când în România românii vor primi pensie raportat la cât au cotizat poți spune că tu și cei din grupul vostru ați făcut un act de dreptate,ați dat românilor niște drepturi.Nu pensii speciale,sociale,medicale și alte artificii hoțești care fac discordie între pensionari.Toate celelalte sunt ajutoare date de stat și este bine să le definiți așa ca să nu mai aud indivizi care nu au muncit și nu au cotizat la pensie că au primit pensie.Înțelegi tu Olguțo durerea din sufletul unui om care a muncit o viață și a cotizat,când aude vecinul carte nu a lucrat o zi cum se laudă că a primit pensie?Nu-i asta hoție instituționalizată?
  • +2 (4 voturi)    
    Să ne minunam așadar! (Duminică, 30 septembrie 2018, 9:07)

    Rescator [utilizator]

    Să vedem de unde vine perfecțiunea,de la olteanca
    vadimistă,aflată in politică de la 17 ani,iar primul său
    job este cel de ministru.
    Acum să recapitulam *performanțele* Ciumei Roșii:
    -datoria publică externă=100 miliarde de euro;
    -inflația(care a topit de mult orice creștere) este
    de 6% și crește rapid;
    -deficitul balanței de plăți pe primele opt luni ale
    anului 2018=8,5 miliarde de euro;
    -educație,sanătate,apărare,infrastructură,investiții
    publice=zero.
    -etc......................
    Se pune legitima intrebare:de unde va lua Volguța
    banii,din noptiera Dictatorului,din cimitirul din Slatina
    de la penalui corupt Valcov!?
    Nimeni nu mai trebuie sa-i creadă pe acești bolșevici
    duși cu pluta și hoțomani!