Cîțu: Economiștii au fost surprinși de creșterea economică din primul trimestru. Greul nu a trecut

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2020, 22:31 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: facebook
​Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, susține că economiștii și analiștii au fost surprinși de creșterea economică a României din primul trimestru. Totuși, spune el, greul nu a trecut. ​

„Economiștii/analiștii recunosc că au fost surprinși de creșterea economică din primul trimestru și văd șanse mari pentru o revenire în V a economiei. V-am spus că datele din economia reală vor duce la revizuirea estimărilor. Opiniile economiștilor, agențiilor de rating, dar și ale piețelor financiare sunt importante. Greul nu a trecut. Suntem în mijlocul trimestrului II și trebuie să analizăm foarte atent fiecare informație. Evoluția cheltuielilor din buget depinde 100% de ce se întâmplă cu economia”, a scris Cîțu pe Facebook.

Totodată, ministrul Finanțelor afirmă că un mesaj foarte important a fost cel al BNR care are ca obiectiv asigurarea lichidităţii necesare finanţării cheltuielilor statului şi economiei reale în condiţii de stabilitate relativă a cursului de schimb al leului şi de reducere graduală şi sustenabilă a ratelor de dobândă.

„Este pentru prima oară, cred, în istoria noastră economică când politica monetară și politica fiscală (mix-ul de politici economice) lucrează împreună. Un mesaj extrem de important din partea BNR care împreună cu masurile de politica fiscală vor reduce semnificativ impactul negativ al pandemiei în trimestrul II”, mai scrie Cîțu pe Facebook.

România a înregistrat cea mai mare creștere a economiei dintre țările Uniunii Europene, în primul trimestru din 2020, față de aceeași perioadă din 2019, potrivit datelor preliminare ale Oficiului European pentru Statistică (Eurostat). Această creștere a avut loc în condițiile în care la nivelul UE s-a înregistrat o scădere economică de 2,6%, fiind cea mai mare scădere din trimestrul trei 2009 încoace.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3919 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Citu merita o medalie (Luni, 18 mai 2020, 22:34)

    Fides [utilizator]

    Klaus sa faca rost repede de o tinichea si sa-l recompenseze pe Citu. Asa se scrie istoria.
  • +3 (11 voturi)    
    vasile citu (Luni, 18 mai 2020, 22:35)

    mmmircea [utilizator]

    o sa-l bata pe ghizdeanu la raportari.
  • +3 (11 voturi)    
    Băi, dar chiar nu e nimeni care să (Luni, 18 mai 2020, 22:36)

    Lovercraft [utilizator]

    îl trezească pe ăsta? Să îi facă o reality check?
    • -1 (5 voturi)    
      m-as oferi (Marţi, 19 mai 2020, 0:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Dar sunt cateva articole in codul penal...
  • +5 (9 voturi)    
    ca si pesedeului, (Luni, 18 mai 2020, 22:41)

    moka [utilizator]

    si voua va sta bine in rolul de constator al cresterii economice.
    Lumea amunceste de rupe si voi va laudati cu niste rezultate. AAaaah, si mai si extrageti ca sa hraniti un aparat bugetofag: politie locala, militie, biserica, functionarime garla, agentii peste agentii, pensii speciale si tot asa.
  • -1 (9 voturi)    
    Oare simpatia lui Basescu stie misca mausul ? (Luni, 18 mai 2020, 22:48)

    Miky113 [utilizator]

    Mare noroc de dansul, ca a mostenit de la mosi tehnica cioplitului.
    Estimarile astea sigur sunt facute din topor.


    Pai daca e asa hai sa stam pe mai departe #acasa , si sa facem sanie si imunizare colectiva vara , si la iarna sa facem care's.
    Inseamna ca razgandirea cu 75% la bugetari, si netaierea specialelor, e explicatia motorului acestei cresteri nemaintalnite prin zona.
  • +4 (8 voturi)    
    hai sa vedem si trim. 2 (Luni, 18 mai 2020, 22:55)

    ..13 [utilizator]

    ca vad ca Presedintele ne-ar mai fi tinut olecutza in LOCKDOWN...
  • 0 (10 voturi)    
    pai (Luni, 18 mai 2020, 23:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    cresterea din primul trimestru nu se datoareaza anului 2019? Bai Citu, nu mai lauda Ciuma Rosie ca acum #nunemaispalampemaini si incepem sa gandim. Dar ... mai bine ne punem masca si ne culcam.
  • +2 (10 voturi)    
    nici alora de la statistica (Luni, 18 mai 2020, 23:15)

    Je__ [utilizator]

    nu le-a venit a crede ce au reusit sa scoata din marja de eroare
  • -4 (8 voturi)    
    asa sa fie ? (Luni, 18 mai 2020, 23:22)

    Laura21 [utilizator]

    Ma surprinde aceasta ”crestere” in conditiile in care practic, odata cu pandemia, mare parte din industrie nu a functionat, in ultimele 2 saptamani din luna martie.
    • -1 (7 voturi)    
      Nu e greu sa mai adaugi un zero (Marţi, 19 mai 2020, 2:42)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Laura21

      Din creon creste totul.
  • 0 (8 voturi)    
    Omul e bântuit de fantasme (Luni, 18 mai 2020, 23:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ///
  • +1 (9 voturi)    
    duduie economia! (Luni, 18 mai 2020, 23:34)

    Guvid19 [utilizator]

    Și de Grecia erau uimiți, din aceleași motive. Când falsifica Teodorovici datele, Cîțu îl critica, pe bună dreptate. Acuma...
    • -1 (5 voturi)    
      Acuma (Marţi, 19 mai 2020, 1:11)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      A descoperit si aratarea asta cum se face sa fie bine din condei...
  • -1 (5 voturi)    
    ? (Luni, 18 mai 2020, 23:34)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    care economisti bre'?
  • +6 (10 voturi)    
    Tov chelu' cu mesha.... (Luni, 18 mai 2020, 23:51)

    lucky luck [utilizator]

    Dati, tati, incitative, ca ne uitam cum trec trenurile pe langa noi, precum se uita CFR-ul cand trece TGV-ul.
    • -2 (4 voturi)    
      tati... (Marţi, 19 mai 2020, 9:58)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

      ar da ei incitative, dar nu prea mai sunt bani...Intreaba-i pe postaceii de aici care fac misto de citu unde sunt banii, s-ar putea ca sefii lor de la partid sa stie unde sunt, cheltuiti in ani de crestere economica. acum suntem in plina pandemie, cu economia inchisa. de unde sa scoata citu bani? din... dosul celor care au fost la putere pana acu cateva luni?
  • 0 (4 voturi)    
    ca de obicei (Marţi, 19 mai 2020, 9:14)

    costelo999 [utilizator]

    analistii lu peste au fost uimiti, nu este nici un mister totul este o enigma, romania a fost tot timpul pe invers, cind in ue totul scade la noi creste, si invers, vedem noi trim 2 si pina la sf anului, iar analistii o sa citeasca in globul de cristal sau la ghicitoare, inclusiv cursul de schimb.
  • 0 (2 voturi)    
    evident (Marţi, 19 mai 2020, 9:22)

    codrean [utilizator]

    Cresterea se datoreaza constructiilor exclusiv ! Iar cu PIB-ul asta e mai complicat. Eu, nefiind marxist , cred totusi ca productia de bunuri materiale este partea esentiala din PIB. Si cum productia industriala a scazut, evident, situatia nu e "roza" ! De exporturi ce sa mai spun ...
    Nu, nu critic guvernul, cam atata s-a putut, s-au luat masuri bune, raspandirea bolii a fost controlata dar ... sa nu glumim !
  • -1 (5 voturi)    
    ma uit pe comentarii (Marţi, 19 mai 2020, 9:44)

    Ephemeris [utilizator]

    Si nu incetez sa ma minunez cum stau postaceii gata sa muste din fiecare articol unde apare cate un ministru, orban sau iohannis. daca astia zic ceva, ei sar si zic ca e taman pe dos...peste cateva zile regasim textele lor in punctajul lui ciolacu sau ponta la conferinta de presa
    • 0 (2 voturi)    
      la ce fac idolii tai, te uiti? (Marţi, 19 mai 2020, 13:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Vrei sa vorbim de bankinvest, pardon, imminvest?
      De atacul informatic fantoma, ca ala asupra monedei nationale comis de citu a fost real? Numai si pentru atac pe leu nu nu avea caderea sa fie min. fin. in tara asta, nici macar propus. Deh, tupeul jegos si nesimtirea sunt la cote inalte, peste cresterea economica.
      De mintit ca platit concedii medicale, dar platit armament, si bubuit deficit, care ar fi fost real in jur de 3.4-3.6, nu cat coafa psd la 2.9, si asta l-a dus in 4.6?

      Pune-ti poze cu ei sub perna si pupa-le sau da-le limbi pana le apare aura de sfint.