Câți ani trebuie să muncești pentru un apartament de 60 de metri pătrați dacă nu vrei să te îndatorezi la bancă. Depinde în ce parte a țării stai

de DP     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2020, 10:36 Economie | Finanţe & Bănci


Apartamente in constructie
Foto: Flatfy
Clujenii trebuie să facă cel mai puternic efort dacă vor să își cumpere o locuință de 60 de metri pătrați fără a se împrumuta la bancă. Ei au nevoie de 139 de luni de muncă la salariul mediu din Cluj, în ipoteza absurdă că ar economisi întregul venit lunar, arată o analiză HotNews făcută pe baza datelor furnizate de Institutul Național de Statistică și Analizeimobiliare.ro. Salariul mediu net în Cluj este al doilea cel mai ridicat din România (după București) de 3763 de lei, dar prețurile locuințelor sunt pe măsură. De asemenea, Clujul are o rată a șomajului printre cele mai reduse din țară, de numai 1,5%.





Evident, în interiorul Clujului există variații de preț, în funcție de zona apartamentului vizat. Arealul central și ultracentral sunt și cele mai scumpe, cu o medie de preț de 2.200 de euro pe metru pătrat util (în creștere cu 3,2% față de primul trimestru), fiind urmat de Gheorgheni - Andrei Mureșanu (unde prețurile s-au majorat cu 2,1%, până la 1.930 de euro pe metru pătrat util), la egalitate cu Plopilor (tot cu 1.930 de euro pe metru patrat, dupa un avans de 3,5%). De asemenea, locurile patru și cinci din clasament sunt ocupate de zonele Mărăști - Între Lacuri - Aurel Vlaicu (cu o medie de 1.810 euro pe metru pătrat, dupa un avans de 1,8%) și, respectiv, Buna Ziua - Europa - Calea Turzii (cu 1.800 de euro pe metru patrat), arată un raport al imobiliare.ro.

După clujeni, pe locul al doilea ca intensitate a efortului pentru achiziția unui apartament se află Constanța. unde salariile sunt cu puțin peste 3000 de lei. Constănțenii au de muncit aproape 10 ani pentru a lua 60 de metri pătrați, și asta doar dacă pun deoparte tot venitul lunar încasat.

În orașul de la malul marii, arealul Faleza Nord - Trocadero - City Park Mall - Capitol - Delfinariu se situeaza, în continuare, în fruntea clasamentului zonelor cu cele mai scumpe apartamente: prețul mediu solicitat de catre vânzatori ajunge, aici, la 1.440 de euro pe metru patrat util. Pe urmatoarele locuri se gasesc, la foarte mica distanță între ele, zonele Central - Ultracentral - Peninsula ( 1.270 de euro pe metru patrat), urmata de Tomis III - Dacia - Tomis II - Brotacei - Tomis I (1.260 de euro pe metru patrat), apoi de Tomis Nord - Inel II - Inel I - Primo - Far (+1,7%, pâna la 1.250 de euro pe metru patrat) și, respectiv, Casa de Cultura - Tomis Plus (1.240 de euro pe metru patrat), mai arată imobiliare.ro.

Bucureștiul nici nu intră în topul celor mai scumpe orașe, calculat ca luni de muncă necesare pentru a cumpăra o locuință, iar Giurgiu, Reșița și Alexandria sunt orașele cele mai ”abordabile”, fiind necesari circa 5 ani de muncă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11515 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    chiar ca absurd (Joi, 3 septembrie 2020, 10:50)

    licasamadau [utilizator]

    Se presupune ca din salariul ala mai trebuie sa si traiesti astfel incat acel numar de luni se inmulteste foarte bine cu 2, 3.....
    • +4 (4 voturi)    
      mult mai mult! (Joi, 3 septembrie 2020, 13:45)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

      Coeficientul cu care trebuie inmultit numarul de luni este categoric mai mare!
  • -2 (16 voturi)    
    Criza in imobiliare (Joi, 3 septembrie 2020, 10:57)

    robyzs [utilizator]

    Stati sa treaca alegerile si guvernul PNL o sa impuna impozitul pogresiv pe proprietati, sa vedem cum cei care au 3-4 apartamente o sa le puna la vanzare.
    • +3 (9 voturi)    
      Cred ca minti un pic (Joi, 3 septembrie 2020, 12:33)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Eu stiam ca de ani buni in RO, se aplica impozitul progresiv la imobile. Creste suma cu anumite procente la al 2-lea imobil, la al 3-lea imobil.
      • +1 (3 voturi)    
        Crezi prost.. (Joi, 3 septembrie 2020, 15:54)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        In Codul Fical din 2015 s-a scos impozitul progresiv. Liniste si pace, nu s-a plans nimeni.

        Oricum, nu era mare diferenta. cateva zeci de euro primul + 15% al doilea. Mai pui doua pe numele sotiei, copiilor, parintilor, matusii Tamara...
        De-aia stau si azi o gramada de apartamente goale si preturile cresc in timp ce populatia scade.
    • +1 (7 voturi)    
      Tovarase. (Joi, 3 septembrie 2020, 13:20)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Las-o jos ca macane. Ce ai cu cei cu mai multe propietati ? Vrei sa faci marea egalizare? Nu vrei sa o iei constructiv, sa vezi cum poti fi mai productiv de exemplu ? Sa vezi daca poti lucra mai mult de 8 ore pe zi. Sau sa produci ceva ce poti vinde ....Sunt o groza de variante de facut bani ...
    • +1 (3 voturi)    
      asta e problema ta? (Vineri, 4 septembrie 2020, 2:21)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      ca au unii 3-4 apartamente? Daca banii sunt curati pot sa aiba si 10, altfel ar trebui sa isi tina banii blocati la banca si tot nu te ajuta cu nimic. Bine, in privinta alora ce au facut magarii, ar trebui eventual sa li se confiste apartamentele.
  • +8 (10 voturi)    
    Exodul populatiei (Joi, 3 septembrie 2020, 11:12)

    Pupaza_din_Tei [utilizator]

    In orase precum Resita sau Alexandria, banuiesc ca preturile sunt jos pentru ca multa lume vrea sa vanda ca sa plece de acolo (sau deja au plecat), dar nu se gaseste cumparator.

    Analiza HN lasa impresia gresita ca asa-zisele orase "abordabile" sunt atragatoare. De fapt nu este asa, fiind foarte greu sa iti gasesti un loc de munca platit decent acolo.
    • +5 (5 voturi)    
      Impresia gresita?.. ;) (Joi, 3 septembrie 2020, 12:48)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Pupaza_din_Tei

      Cifrele nu mint. Doar ca sunt folosite gresit. INS nu are date privind salariul mediu pe orase, ci pe judete.

      Cand dorel se apuca sa faca statistici si compara pretul pe metru patrat din principalele municipii cu salariul mediu pe tot judetul, raportul este umflat artificial. In plus, aceste statistici se fac raportate la "venit", nu la "salariu"...
    • +3 (3 voturi)    
      Multumsec! (Joi, 3 septembrie 2020, 13:50)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Pupaza_din_Tei

      Sin pacate asa este: Calarasi, Resita, Alexandria si altele sunt orase de unde lumea pleaca, preturile scad deoarce nu sunt cumparatori...

      "De fapt nu este asa, fiind foarte greu sa iti gasesti un loc de munca platit decent acolo. "

      Chiar mai rau!
      Nu doar pentru cei in activiate, ci si pentru rentieri sau pensionari, astfel de orase PAR atragatoare (case ieftine, chirii mici, costul vietii redus) dar de fapt nu sunt de loc - lipsesc utilitatile, asistenta medicala, comunciatiile ...
  • -6 (10 voturi)    
    !! (Joi, 3 septembrie 2020, 11:15)

    Puican [utilizator]

    De astfel de lucruri uita dl Boc sa vorbeasca.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu musai uita, da' ... (Joi, 3 septembrie 2020, 14:00)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Puican

      ... nu poate nici el sa le faca pe toate. Si intotdeauna dezvoltarea e asociata cu probleme generate tocmai de crestere.

      De un fenomen asemanator, chiar daca la alta scara, se plange administratia din Hong Kong. Traiul de zi cu zi costa atat de mult in Hong Kong incat multora dintre cei nascuti acolo simt le e frica ca pe termen lung o sa moara de foame. Asta desi economia locala e extrem de dinamica, chiar mai ceva decat aia din China continentala.
      • +4 (4 voturi)    
        stai ca se rezolva (Vineri, 4 septembrie 2020, 1:22)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        in honk kong. In maxim un an kilareste china tot. Nix economie nix nivel de trai bye
        • 0 (0 voturi)    
          Chinezii nu-s prosti (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 11:41)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hanu

          N-o sa omoare gasca care face oua de aur. Doar ca vor s-o aduca sub control. Adica afacerile in Hong Kong vor prospera, dar doar pentru cei ce devin suporteri ai partidului comunist.

          Ce-i drept, aia va afecta pe termen lung mediul economic, nivelul de trai si stilul de viata. Da' va dura mai mult de doi ani pana la schimbari semnificative.

          Chinezii au de mii de ani o cultura a asimilarii fortate. La origine, acu vreo 4-5 mii de ani, China nu era nici pe departe atat de uniforma cultural cum e acuma. In fapt, nici acuma, daca lucrurile ar fi lasate libere, China n-ar avea asa o mare uniformitate culturala cum vrea guvernul sa para din exterior. Asa ca la ei are loc o politica crunta de deznationalizare pentru majoritatea minoritatilor etnice. Doar ca de aia, ca de multe alte porcarii care se intampla in China, nu se prea aude in exterior.

          Aia o sa faca si in Hong Kong. Chiar daca in cei aproape 150 de ani cat au guvernat Hong Kong-ul britanicii s-a format o cultura aparte, specifica locului, diferentele fata de China continentala nu-s atat de mari cum sunt cele dintre chinezii Han, care-s majoritari in China, si uiguri sau tibetani. Asa ca odata ce elitele se vor da pe brazda, si populatia va fi convinsa, cu binele sau nu, sa accepte regimul politic dictatorial al guvernului central, interventia n-o sa mai fie asa dramatica ca acuma.
  • +11 (11 voturi)    
    In Bucuresti, pretul e proportional cu poluarea (Joi, 3 septembrie 2020, 11:18)

    Doru1963 [utilizator]

    ...
  • 0 (6 voturi)    
    Depinde in ce tara lucrezi (Joi, 3 septembrie 2020, 11:41)

    Zummm [utilizator]

    .
  • +3 (5 voturi)    
    Interesant! (Joi, 3 septembrie 2020, 11:59)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Nu doar Clujul, Oradea si Timisoara sunt considerabil mai scumpe decat Bucurestiul, ci si Slatina sau Baia Mare!!

    Ca pozitie geografica, as prefera Resita, Targoviste sau Turnu-Severin, m-am saturat sa fiu calificat drept "mitic sudist dambivitean", dar cate joburi gasesti acolo?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu-s mai scumpe (Joi, 3 septembrie 2020, 14:03)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      Sunt lefurile in medie mai mici. Da' asta e putin cu cantec. In Bucuresti ai o concentrare mare de institutii ale administratiei de stat si ai multe sedii de firme care activeaza-n toata tara. Astea toate platesc binisor peste medie. Asta creste putin nenatural leafa medie, si face ca Bucurestiul sa para mai atractiv decat alte orase mari din tara. Da' daca pui in balanta mai multi factori, gen poluare, transport, chestii generice care tin de nivelul de trai, sunt relativ convins ca alte orase din Romania, chiar daca nu musai multe, sunt mai atractive.
      • +1 (3 voturi)    
        Care? Cum? (Joi, 3 septembrie 2020, 22:09)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        "Astea toate platesc binisor peste medie. Asta creste putin nenatural leafa medie"

        Asta este adevarat!

        "alte orase din Romania, chiar daca nu musai multe, sunt mai atractive. "

        CARE ar fi acele orase?
        Si daca ma simt mai atras si vreau sa ma mut acolo, CUM pot convinge firma la care lucrez, cu 260 de angajati, sau firma-mama din Germania, cu peste doua mii de angajati, sa deschida o filiala la Oradea, Suceava sau Sibiu??
        • 0 (0 voturi)    
          Poti sa-ti cauti alt job, ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 11:48)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          ... nu musai sa convingi firma la care lucrezi sa mai deschida un punct de lucru. Evident, aia poa' sa fie o problema, in functie de nivelul de calificare si de domeniu - nu toate industriile-s reprezentate la fel in toate orasele din Romania.

          Potential, daca te muti in alt oras, tre' sa accepti si o scadere de leafa, in valoare absoluta. Ceea ce nu musai ar reprezenta o scadere a nivelului de trai sau a capacitatii de economisire. Daca de ex. in Bucuresti ai leafa de 100 de lei, din care 10 lei pui deoparte pentru concediu, avans la masina noua sau la casa, zile negre sau pur si simplu din spirit de economisire, aia inseamna ca traiul cotidian te costa 90 de lei. Daca in Oradea ai leafa de doar 80 de lei, avand in vedere ca-n Oradea costul vietii e semnificativ mai redus, poate chiar la jumatate (fara banc), ai cheltui doar 45 de ani cu traiul zilnic, si-ai pune deoparte 35 de lei - mai bine de dublu fata de Bucuresti. Evident, cifrele astea-s pura imaginatie, da' in multe situatii raportul cam de-asa natura iese.
          • 0 (0 voturi)    
            too good to be true?! (Vineri, 11 septembrie 2020, 20:25)

            Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            Lasand la o parte noul job (cate firme care produc echipamente VCS sunt in Oradea?), "costul vietii e semnificativ mai redus, poate chiar la jumatate" pare un pic PREA bun pentu a fi adevarat!
  • +4 (8 voturi)    
    teapa (Joi, 3 septembrie 2020, 13:42)

    doejohn [utilizator]

    Stati sa vedeti ce teapa isi iau dezvoltatori. Intre 75% si 90% din industria IT lucreaza remote. Si nu e vorba numai de imobile de locuit in marile orase ci si de spatii de birouri care raman goale. Firmele de IT s-au prins ca nu mai are sens sa inchirieze birouri mari, isi tin spatii mici doar pentru intalniri ocazionale / de afaceri cu clientii, angajatii sunt la fel de productivi si de acasa. Personal cunosc cazuri de persoane care lucrau in IT si care s-au mutat inapoi la mama acasa "in provincie" (ca mureau de foame in pandemie), toate firmele de IT lucreaza remote, marile universitatii nu isi mai cheama studentii fizic la scoala si tin cursuri remote. Despre chirii nu mai vorbesc. Incep sa cred ca pandemia asta a avut si partile ei bune. Reset.
    • -1 (5 voturi)    
      Nu este chiar asa! (Joi, 3 septembrie 2020, 22:15)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Csnd cu pandemia, la inceputul lui martie, a durat mai bine de zece sile ca CEO sa faca formele legale pentru munca de la distanta iar adminu sa puna VPN pe laptopuri.
      De pe 17 martie lucrez cam o saptama de acasa, una la birou.
      Iar pe 7 august am facut MUTAREA, planificata de mult - firma s-a mutat in alt spatiu, c sa incap bine toti cei 267 de angajati, si facilitatile de productie.
      Chiar azi am vazut destule incaperi mai mult goale, colegii lucreza de acasa, dar spatiul de birouri ramane, si firma plateste pentru el!
      nu am auzit de reduceri de chirie ...
      Se considera ca panemia este ceva temprar, o situatie anormala, care O SA TREACA!
      • 0 (2 voturi)    
        O sa treaca, o sa lase urme, ... (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 11:53)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        ... da' schimbarea n-o sa fie instantanee. Foarte multe firme n-au cultura corespunzatoare pentru munca extensiv de-acasa. In plus, o firma, indiferent de gabarit, nu e doar o entitate economica, e si-un sistem social, si noi oamenii nu suntem obisnuiti sa socializam doar de la distanta. O firma care-i un sistem social slab e vulnerabila si greu de condus. Si mai in plus, noi, angajatii, vrem un echilibru intre munca de acasa si munca la birou, si ne nemultumeste devierea in oricare din directii. Asa ca chiar daca pana acuma eram nemultumiti de faptul ca prea putine firme aprobau prea putin timp de lucru de acasa, sansele-s bune ca dupa epidemia asta sa existe un recul. Si acuma, ca firma te pune sa vii la serviciu, sau ca alegi tu sa mergi la lucru o zi sau cinci pe saptamana, biroul tot trebuie inchiriat.

        Evident, pe termen mai lung o sa existe schimbari. Da' alea n-o sa se intample peste noapte, si revenirea le vechile obiceiuri va fi foarte rapida, dupa ce vaccinurile devin disponibile pe scara larga.
        • +1 (1 vot)    
          100% de acord! (Vineri, 11 septembrie 2020, 20:29)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          Ce ai spus este perfect corect, eu raspunsesem lui doejohn, cre zicea ca dezvoltatorii or sa iis ia tzeapa. Ori, eu vad ca se lucreza de zor, si la noi la IRIDE la finalizarea cladirii dinspre strada, dar si in alte zine, unde se RIDICA noi ansambluri de cladiri de birouri.
          Cu sau fara pandemie, mi se pare un pic excesiv, dar va rig sa va uitati sa vedeti ca nu se opresc de loc constructiile!
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e doar miere si lapte (Vineri, 4 septembrie 2020, 14:40)

      teo4ro [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Stai linistit ca lucrul de acasa nu e doar miere si lapte. Te mai saturi. Incepi sa o iei razna la un moment dat. Nu e la fel de usor sa colaborezi cu colegii, si trainingul membrilor noi e inzecit mai anevoios. Ideal ar fi un 50% de acasa si 50% de la birou. 100% de acasa nu va fi sustenabil la nesfarsit!
      • 0 (0 voturi)    
        100% corect! (Vineri, 11 septembrie 2020, 20:33)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

        Neveasta lucreza din martie numai si numai de acasa, eu fac o saptamana aici, una la birou.
        De acord cu colaborarea dificila, iar aia cu trainingul este foarte reala: sefa, care are doi copii mici, vroia sa lucreze de acasa, dar luni trebuie sa se duca, exact pentru trainingul unui nou angajat.
        Spatiul nostru este amplu, dar daca am fi toti prezenti la birou, riscul de contaminare ar fi excesiv, pe cand alternanta "50% de acasa si 50% de la birou" asigura o distantare fizica suficienta!
  • +7 (9 voturi)    
    Go West! Life is ... there (Joi, 3 septembrie 2020, 13:43)

    luciannn [utilizator]

    Ne indreptam cu pasi repezi spre momentul in care nu ne vom mai permite sa cumparam locuite ci vom sta toata viata in chirie, exact ca in vest...
    Deci mai avem putin si ni se indeplineste visul de a trai ca in vest...
    • +1 (1 vot)    
      Aiurea (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 11:59)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Era la un moment dat o reclama la TV in Germania: sa construiesti o casa e parte din natura umana. Sa inchiriezi una nu e.

      Romanii prefera sa-si cumpere locuintele motivati de acelasi factor care pe occidentali ii face sa stea in chirie o viata. La ei, statul te sustine. Sistemele de ajutor social functioneaza. Somajul iti permite sa traiesti. Daca ajungi in strada, da' esti in stare sa intretii un apartament, iti plateste statul chiria, cel putin temporar. La noi nu-ti poti plati chiria din somaj, si ajutorul de la stat e pe termen limitat, dupa care ajungi in strada si mori de foame. Asa ca si nemtii si romanii sunt motivati unii sa stea in chirie si altii sa-si cumpere locuinte cat de mici si prapadite dar care sa fie ale lor de acelasi factor: sistemul de ajutor social.
  • +5 (7 voturi)    
    O viata pierduta... (Joi, 3 septembrie 2020, 18:46)

    Mihail. [utilizator]

    ...pentru o cutie din beton.
    • +2 (4 voturi)    
      sa nu exageram. (Vineri, 4 septembrie 2020, 1:26)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      iesi si tu cativa ani la lucru afara si iti cumperi cotetz in centru intr-un oras mare in Ro. Chiar nu glumesc. Sincer, e greu sa fii mai incompetent decat unii vestici.
      Atat ca pe la 40 ti se schimba drastic prioritatile.
  • +1 (3 voturi)    
    Simpla logica (Vineri, 4 septembrie 2020, 2:16)

    Totorina [utilizator]

    Daca studiul afirma ca intr-o medie de 100 de salarii lunare pot cumpara acel apartament, de ce sunt atat de prost incat ma fac sclavul camatarilor legalizati numiti BANCI, pe 240 sau 360 de luni ??!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Ca nu esti cyborg (Vineri, 4 septembrie 2020, 14:44)

      teo4ro [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

      Pai cum zice si articolul, 100 de salarii daca 100% din bani se pun deoparte pentru apartament. In realitate 25-40% din salariu se duce pe chirie (care e cam acelasi lucru daca ai plati "sclavia" Bancilor luna de luna) 25-30% pe mancare. Si restul pe restul trailuilui.
      • 0 (0 voturi)    
        Chiar daca! (Vineri, 11 septembrie 2020, 20:38)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

        "nu esti cyborg" - in primul rand, si un ciborg are o parte organica, trebuie sa pape.

        Dar chiar daca iti transferi 100% constiinta intr-un format electronic, tot vor exista niste cheltuieli de intretinere, care te impiedica sa pui deoparte 100% din bani. Ba chiar un munte de servere are nevoie de mai mult loc, sisteme de racire si consum energetic decat un om "natural"...
        Realist, CE procent din salariu poti pune deoparte, fie ca esti cyborg, fie ca nu?
    • +1 (1 vot)    
      Din motive de calcul (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 12:06)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Totorina

      In majoritatea oraselor, chiria pentru o locuinta e comparabila, daca nu mai mare decat rata la banca pentru un credit pentru cumpararea locuintei, mai ales daca ai apucat sa aduni o portie zdravana pentru avans.

      Daca stai in chirie, dai bani din care nu mai vezi niciodata nimic. Daca iei un apartament in rate, dai aceeasi bani, dar si daca la un moment dat ajungi in imposibilitate de plata, tot nu pierzi tot, ca dupa ce vinde banca la licitatie apartamentul poate-ti mai pica si tie ceva. Daca ajungi la sfarsitul creditului, ai avut aceleasi costuri cu statul in chirie (probabil mai mici, ca rata la banca nu creste la fel de repede ca chiriile), da' mai ti-a iesit si-un apartament.

      Costurile-s cam la fel, la ambele variante. Pe varianta chirie garantat nu ramai cu nimic. Pe varianta cumparare cu credit in cel mai rau caz nu castigi nimic, pe varianta cea mai buna ramai cu un apartament. De ce-ai prefera varianta in care garantat nu ramai cu nimic?
  • +1 (1 vot)    
    Statistica distribuita "impartial" (Sâmbătă, 5 septembrie 2020, 10:34)

    plapandu [utilizator]

    Moldova mereu lasata in afara statisticilor de genul

    Daca Romania are 18.3 milioane de locuitori in Moldova locuiesc 4.2 milioane deci ar fi trebuit o reprezentare de 23% din tabel. Am gasit doar Iasi, Suceava si cu indulgenta Galati adica 3 puncte din 25, adica 12%.

    Macar daca erau alese dupa marime, deci Bacau, Botosani si Focsani unde sunt ?