Bulă cripto? Dogecoin, criptomoneda creată ca glumă, valorează acum 34 de miliarde de dolari

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 16:28 Economie | Finanţe & Bănci


Dogecoin
Foto: Captura video
Dogecoin, criptomoneda lansată ca glumă, este acum una dintre cele mai valoroase 10 monede digitale din lume cu o valoare de piață de 34 miliarde de dolari, relatează CNBC.

Bazată pe meme-ul „Doge” care s-a viralizat la sfârșitul anului 2013, criptomoneda a fost creată de către inginerii software Billy Markus și Jackson Palmer care au vrut ca aceasta să fie o alternativă rapidă dar „distractivă” la bitcoin.

Aceasta a găsit o comunitate primitoare în mediul online iar acum, împotriva tuturor așteptărilor, dogecoin are o valoare totală de piață de 34 de miliarde de dolari, în creștere cu 19,9 miliarde de dolari în doar ultimele 24 de ore, potrivit site-ului de monitorizare a pieței cripto CoinGecko.

Moneda digitală a ajuns la un preț record de 28 de cenți vineri dimineața, mai mult decât dublu față de ziua anterioară.

„Milionar dogecoin”


Nu este însă prima dată când prețul dogecoin a crescut fulminant. Ca și în cazul a numeroase alte criptomonede și prețul dogecoin fluctuează spectaculos, monedele digitale fiind în general caracterizate de un nivel ridicat de volatilitate.

Mai devreme în cursul acestui an dogecoin a început să urce din nou, prețul explodându-i în mare parte datorită unui forum de pe Reddit numit SatoshiStreetBets.

În mod similar cu forumul WallStreetBoys de pe aceeași platformă care a ajutat la creșterea spectaculoasă a prețului acțiunilor GameStop la începutul lui 2021, SatoshiStreetBoys urmărește să împingă în sud prețul criptomonedelor.

Dogecoin și-a continuat ascensiunea în ultima săptămână, atingând pentru prima dată prețul de 10 cenți pentru o monedă miercuri înainte de a urca și mai spectaculos în ultimele 2 zile. În total prețul dogecoin a crescut cu 300% în ultimele 7 zile.

Un utilizator de pe Reddit a postat vineri o imagine cu valoarea monedelor dogecoin pe care le deține prin platforma de investiții Robinhood.

„Salut băieți, tocmai am devenit un milionar Dogecoin”, a scris acesta, arătând un bilanț de 1.081.441,29 dolari în contul său.

Bulă cripto


Creșterea explozivă a prețului dogecoin a provocat îngrijorări privind o potențială bulă pe piața criptomonedelor.

Unii investitori deja privesc ascensiunea bitcoin ca fiind o bulă speculativă, prețul celei mai valoroase monede digitale din lume dublându-se de la începutul lui 2021.

„Ascensiunea dogecoin este un exemplu clasic de teoria prostului mai mare”, a declarat pentru CNBC analistul financir David Kimberley.

„Oamenii cumpără criptomoneda nu fiindcă ar crede că are o valoare însemnată ci fiindcă speră că și alții o vor face, vor împinge prețul în sus și-apoi vor putea vinde să facă un ban rapid”, susține acesta.

„Când toată lumea face asta, bula trebuie în cele din urmă să se spargă și vei rămâne în pagubă dacă nu ieși la timp. Și este aproape imposibil să îți dai seama când o să se întâmple asta”, explică analistul.

„Acest lucru este de două ori mai adevărat pe piețele cripto unde un număr mic de jucători adesea dețin bucăți uriașe din numărul total de monede aflate în circulație. Asta înseamnă că e nevoie de o singură persoană să își vândă toate activele pentru ca întreaga piață să se prăbușească”, afirmă Kimberley.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





21326 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Ce gluma buna! (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:13)

    holinessdani [utilizator]

    Daca as avea si eu un asa simt al umorului ...
  • -2 (4 voturi)    
    De fapt... (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:26)

    expert2 [utilizator]

    Market Cap-ul monedei este de 48 de miliarde de dolari (a se vedea https://coinmarketcap.com/).
    • +5 (13 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:13)

      real didi [utilizator] i-a raspuns lui expert2

      la ce folosesc aceste monede? ok, inteleg, unul are dogecoins de 4 milioane de dolari ca sunt prosti care cumpara astfel de monede si dau bani reali pe ele.

      dar la ce il ajuta? ce poate face cu o astfel de moneda virtuala? isi poate lua macar un bilet de intrare la un veceu public? exista vreo benzinarie, magazin, restaurant care accepta dogecoin? poate fi platita vreo factura cu dogecoin? nu? atunci despre ce vorbim?
      • -1 (11 voturi)    
        Not the smartest in class (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:21)

        mihai576 [utilizator] i-a raspuns lui real didi

        Aren't u? Exchange ul merge întotdeauna în ambele direcții... Poti schimba în bani reali destul de usor.. Tre doar să vrei...
        Nu zic ca nu e nasol când pica exchange ul dar se poate întâmpla și la case mai mari (vezi băncile falimentare ;))
      • +2 (2 voturi)    
        Doar se face specula, nu se face nimic cu el (Luni, 19 aprilie 2021, 18:41)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui real didi

        Cam 1% din tranzactii sunt efectiv la comercianti.
        Lumea face masiv specula cu bitcoin.

        Nici nu ti-ar conveni sa cumperi intrarea la WC cu bitcoin pentru ca pana s-ar face tranzactia nu ar mai avea rost sa mai mergi la WC ca ai termina deja sa te caci pe tine si in plus ai plati un comision de tranzactie de minim vreo 20 euro. Ca deh trebuie si fermele alea de bitcoin sa isi scoata de la cineva banii pe tranzactie.

        Si daca la bitcoin s-a mai gandit cineva sa il foloseasca in tranzactiile pe bune acel 1%, im dodgecoin cred ca nimeni nu ii accepta.

        Specula e in floare, toata lumea vinde visuri de imbogatire, toti arunca cu banii aiurea, cand de fapt tot ce vad eu este doar o schema PIRAMIDALA, in care primii care au inceput castiga foarte bine, iar restul de noi veniti risca foarte mult sa piarda tot.

        Chiar nu inteleg de ce nu intervin autoriatile sa opreasca nebunia si lasa lucrurile asa sa derapeze.

        Plus ca din punct de vedere ecoloic toate fermele alea de bitcoin consuma curent cat o tara intreaba pentru a rezolva niste probleme de cryptografie absolut fara niciun sens. O risipa uriasa de energie care te sperie, care nu aduce niciun beneficiu nimanui, dar care in nebunia asta ii imbogateste pe unii.

        Am stat si voi sta departe de nebunia asta de bitcoin.
        Stiu ... uni au fabricat averi fabuloase peste noapte, unii au strans aproape toti bitcoinii din univers si vor fii super bogati, unii au vandut si cumparat bitcoin si au facut averi.

        Eu sincer vreau sa inceteze nebunia asta.
  • +15 (17 voturi)    
    Criptomonedele sunt la fel de utile precum Caritas (Vineri, 16 aprilie 2021, 23:14)

    luciannn [utilizator]

    In anii '90 multi oameni "investeau" la Caritas pentru ca in cateva lunii "se inmulteau"... doar cat timp existau "investitori".

    Cam asa e acum cu criptomonedele...

    Sau mai sunt bune si la altceva?

    Poate ca sa creasca pretul placilor video si al curentului electric, consumul minerilor de criptomonezi ajungand pe la nivelul consumului... Argentinei...
    • -6 (14 voturi)    
      Asa e când nu ajungi la struguri... (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:19)

      mihai576 [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      În 2015, dacă ai fi cumpărat de 100 lei moneda asta, acum aveai vreo 40 mil lei!!! 100 de lei sunt bani pe care îi dam lunar pe mărunțișuri, vicii, loto... Nu te pune nimeni să îți vinzi casa pentru a cumpăra criptomonede!!!
      Imi place ca suntem toți de acord să platim, lunar, la stat, mii de lei, în speranța că ne vom bucura de ei la 65-70 ani, dar nu suntem dispuși să riscăm 100-200 lei lunar/anual într-un "caritas" D-asta....
      • +6 (6 voturi)    
        Ai dreptate (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 23:14)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui mihai576

        Ai dreptate ca banii aia putini erau nimic si ca ai fi putut fi acum milionar. Chestia e urmatoarea: de la cazinou esti bogat cand iesi de acolo cu banii si nu pana atunci. Pana atunci stai si te uiti la cat de mult ai facut tu cu suta de lei...Pana nu incasezi e fix 0, sunt bani pierduti.
      • 0 (2 voturi)    
        da? (Luni, 19 aprilie 2021, 12:10)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mihai576

        si-n caritas daca bagai 100 de lei, cati scoteai?
    • +5 (7 voturi)    
      Incorecta comparatia (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 12:31)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Spre deosebire de alte tzepe similare, Caritas a functionat un timp mai indelungat, multi si-au luat banii inapoi.
      Un coleg a reusit sa ia banii la timp, desi nu a fost usor,si a avut prudenta sa nu mai "investeasca" inca o data.
      Alt coleg de institut, dimpotriva, a ramas fara masina si apartament,pentu ca dupa ce s-a "ars" la caritas, a incercat sa se "dreaga" la FNI sau SAFI ...

      Desigur, pentru cei "Speciali", depunerea banilor se facea peste rand, asa ca exista persoane care si-au multiplicat banii nu de opt ori, ci de 512 ori!!!
  • +13 (13 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 11:09)

    real didi [utilizator]

    cresterea valorii mizeriilor astora numite impropriu monede este dovada excesului de bani de pe piata. e vorba de bani ilegali care sunt tezaurizati dar si de bani ai celor care vor sa faca rapid profit.

    parerea mea e ca astfel de investitii trebuie evitate. pe termen mediu si lung vor fi o catastrofa. dar fiecare face ce vrea cu banii lui, asa ca...
    • +4 (10 voturi)    
      Nu conteaza parerea ta sau a mea. (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 13:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Ceea ce conteaza e sa profiti de un anumit moment. La fel a fost si este cu Tesla si alte stocuri. Daca poti sa faci bani, de ce nu? Nimeni nu zice sa iti vinzi casa si sa "investesti". Daca luai Bitcoin cand era un dolar.. asa cu parerea proasta pe care o ai despre aceste "mizerii", chiar cativa dolari daca "investeai", acum erai fara griji financiare.

      Multi manageri de ari fonduri de investiti au zis la fel, "parere proasta", dar tot multi, asa cu pararea proasta, s-au aruncat cu sute de milioane de dolari in Bitcoin. Ca si Musk cand bagat 1.5 miliarde in bitcoin cand acesta avea un pret parca de 45.000 USD. Acum e 62.000 USD. A fost o decize proasta?...O sa vedem cand o sa vrea sa-si scoata bani.

      Concluzia este urmatoarea: multi oameni de afaceri spun ca au o "parere proasta" despre aceste "mizerii", dar de ce sa nu profite si sa scoata un ban?... Si, in general, bursa este tot un Caritas: multi baga bani si doar unii castiga. Nu au cum sa castige toti, unii vand, unii cumpara.. unii nu mai au cui sa vanda, sau vand in pierdere si gata.
      • -2 (6 voturi)    
        Reclama (Sâmbătă, 17 aprilie 2021, 16:01)

        mihai576 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Musk cred ca a cumpărat când avea o valoare foarte mică ( dacă nu o fi chiar inventatorul Bitcoin având în vedre istoricul sau privind plățile online). Cu investiția Tesla nu a făcut altceva decât să crească prețul și să încetinească sau să oprească intrarea în bear market.
        • -1 (1 vot)    
          Mda. (Duminică, 18 aprilie 2021, 10:26)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui mihai576

          https://www.cnbc.com/2021/02/08/tesla-buys-1point5-billion-in-bitcoin.html

          "Bitcoin prices surged to new highs Monday following Tesla’s announcement, reaching a price of at least $44,200. Tesla shares were up more than 2% Monday morning. In its SEC filing, Tesla warned investors of the volatility of bitcoin’s price."
  • +3 (3 voturi)    
    DOGE (Duminică, 18 aprilie 2021, 13:13)

    stunt [utilizator]

    Crezand ca e o gluma am achizitionat VERGE SI RIPPLE

    Astept , poate cresc si ele...
  • -4 (4 voturi)    
    Am o idee mai buna. Acțiuni Biontech. (Luni, 19 aprilie 2021, 8:27)

    Alui [utilizator]

    Biontech e asociat cu Pfizer in producerea celui mai eficient vaccin anti-Covid. EU a renunțat sa mai cumpere vaccinuri de la Astra Zeneca pe viitor asa ca vor creste comenzile pentru vaccinul Biontech-Pfizer. Moderna nu și-a mărit capacitatea de producție si nu par interesați s-o facă. Indienii sunt interesați sa achiziționeze tot vaccin Pfizer, asta inseamna peste 1 miliard de doze. Toate guvernele vor fi obligate sa achiziționeze acest vaccin pentru ca oamenii pur si simplu refuza sa se vaccineze cu alternativele. In plus e foarte probabil ca in viitor vor fi vaccinați si copiii si va fi nevoie de un vaccin anual. Se esti estimează ca anul asta Biontech va creste de 430 de ori:
    https://uk.finance.yahoo.com/quote/BNTX/analysis?p=BNTX (vedeți Growth estimates
    Current year 43,014.30 %).