Isarescu: Majorarea dobanzii cheie se reflecta greu in reducerea creditarii din cauza "foamei de credite"

de Diana Zaharia     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2008, 13:34 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Rompres
Majorarea dobanzii de politica monetara cu 0,25%, pana la 9,75%, reprezinta un dozaj adecvat pentru momentul actual legat de stabilitatea financiara, care arata ca exista presiuni inflationiste, dar nu de aceeasi amploare ca pana in prezent, a explicat joi guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu. Prin decizia de majorare a dobanzii cheie, BNR a semnalat ca este preocupata de economisirea in moneda nationala, a precizat Isarescu.

"Prin acest dozaj am transmis ca mai sunt presiuni inflationiste, dar nu de aceeasi amploare ca pana acum. Am semnalat ca ne preocupa economisirea in moneda nationala care poate sa absoarba cererea care creeaza cea mai mare presiune inflationista ", a afirmat Isarescu.

"Economisirea creeaza o baza solida pentru stabilitatea financiara. Institutiile de credit trebuie sa isi creeze resurse interne, sa se bazeze mai putin pe resursele externe, pentru ca ati vazut cat de volatile sunt. Acesta este sensul masurii adoptate de Consiliul de Administratie, restabilirea echilibrelor si asigurarea stabilitatii financiare", a mai declarat guvernatorul.

Totodata, Isarescu a aratat ca bancile "se misca greu la semnalele BNR" de majorare a dobanzii de politica monetara din cauza "bataliei pentru cota de piata".

In ceea ce priveste diminuarea ritmului de creditare, guvernatorul a spus ca "decizia BNR de majorare a dobanzii se izbeste de faptul ca exista foame de credite" si multe segmente nu au ajuns inca la saturatie. "Aceasta foame de credite n-am putea sa o potolim decat daca am duce dobanzile foarte sus. Drept compensare a acestei limite, tinem rezervele ridicate si intarim politica monetara pentru stimularea economisirii", a declarat Isarescu.

BNR ia in calcul masuri de restrangere a creditului in valuta, mai ales a celui de consum, a spus Isarescu care a apreciat preocuparea mai multor banci comerciale pentru limitarea acestuia. "Daca o banca comerciala ar lua o astfel de masura, de reducere a creditului in valuta macar cu 10%, l-as felicita pe presedintele acesteia", a conchis Isarescu.
    
Banca Centrala a majorat, marti, pentru a cincea oara consecutiv in ultimele sapte luni, dobanda de politica monetara, cu 0,25%, pana la 9,75%, si a decis sa pastreze neschimbat nivelul ratelor rezervelor minime obligatorii aplicabile pasivelor in lei si valuta ale institutiilor de credit.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1421 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ....... (Joi, 8 mai 2008, 14:02)

    make21 [anonim]

    Bolovanu asta de isarescu ar tb sa reduca dobanda la lei ca sa poata lua prostu credit in lei si nu in valuta.Normal ca daca dobanda la lei e 15% si cea la euro 7% doar nu o fi prost cineva sa isi i-a credit in lei.
    • +2 (2 voturi)    
      bolovan zici? (Joi, 8 mai 2008, 14:27)

      chris9992 [anonim] i-a raspuns lui make21

      "o fi prost cineva sa isi i-a credit "
      "i-a" la tine acasa. daca ai avea coeficientul de inteligenta putin mai sus poate ti-ai da seama ca o dobanda la euro de 7% e similara cu una mai ridicata la lei. motivul cel mai important este cursul de schimb unde se pierd procente importante. nu vorbim de credite de care probabil ti-ai lua tu, ci de sume mari. in al doilea rand, banca obtine aceeasi profitabilitate, fie ca este vorba de lei, fie de euro sau alte valute. asta inseamna ca tu ai cam aceleasi costuri indiferent de moneda in care contractezi creditul. desi pentru majoritatea am spus aici numai truisme, m-as bucura mult sa stiu ca te-am luminat, asta ca sa nu fii prost atunci cand "i-ei" credite.
      nice day!
      • -1 (1 vot)    
        ... (Joi, 8 mai 2008, 16:03)

        make21 [anonim] i-a raspuns lui chris9992

        Nu sti ce afirmi tataie cand spui ca o dobanda de 7% e acesi cu una de 15% socoteste si tu daca ai niste notiuni elementere de matematica.IAr despre cursul de schim atata timp cat eu schimb sub cursu BNR nu vad unde e pierderea probabil in capul tau numai.
    • +1 (1 vot)    
      legat de Isarescu, (Joi, 8 mai 2008, 14:33)

      dacian MCV [anonim] i-a raspuns lui make21

      sa stii , make21, ca Isarescu este printre cei mai buni finantisti. Are dreptate cand spune: luati imprumut in moneda in care sunteti salarizati . Asta pentru ca acele imprumuturi in moneda salariului nu sunt influentate de manevrele financiare de pe plan mondial.
      • -1 (1 vot)    
        .... (Joi, 8 mai 2008, 16:06)

        make21 [anonim] i-a raspuns lui dacian MCV

        MI se rupe mie de isarescu ce zice eu am facut niste calcule si iasa mult mai avantajos sa iei credit in euro din cauza asta 90% din creditele ipotecare sunt luate in euro si nu in lei, dar multi prosti cred ca tot ce zboara sa mananca
        • 0 (0 voturi)    
          credite ipotecare (Joi, 8 mai 2008, 22:08)

          io [anonim] i-a raspuns lui make21

          Esti sigur ca toate creditele pe termen lung nu sunt luate cumva in EURO pentru ca:

          1. toti proprietarii cer preturi in EURO?
          2. Romania va adopta EURO cam prin 2014 (adica in cativa ani), iar creditele pe termen lung inseamna macar 20 de ani...
  • 0 (0 voturi)    
    legat de dobanda la creditare (Joi, 8 mai 2008, 14:29)

    dacian MCV [anonim]

    @make21: ca sa ai dobanda mica la creditare , trebuie ca dobanda de depozitare sa fie si ea mica.In aceste conditii , cine mai merge sa-si depuna banii la banci??? Simplist vorbind,bancile sunt un intermediar intre cei care economisesc sai cei care imprumuta,totul in schimbul unui comision.
  • +1 (1 vot)    
    ...asta puteam sa ii spun dinainte de a lua masura (Joi, 8 mai 2008, 14:34)

    Alex [anonim]

    ...este destul de clar ca romanii in genere nu isi calculeaza viata, altfel la un salariu mediu de 3-400 de euro nu ar cumpara apartemente de peste 50000 de euro fiindca nu sunt pentru ei. Evident nici masini peste 30000, etc.. si atunci piata s-ar regla corect intre cerere si oferta. In conditiile curente in schimb un marketing bun, poate sa incline si inclina radical balanta in favoarea ofertei. Romanii cam judeca cu stomacul. Sunt buni consumatori, dar paradoxal, sa fii prea bun consumator dauneaza uneori. Iti dauneaza tie in primul rand, caci esti executat si pierzi tot pentru ce ai muncit indiferent ca avea sau nu valoarea care ai platit-o, dar daca acest fenomen e de amploare, ofertantii de produse sau creditorii se vor trezi cu produsele inapoi, poate putin uzate, fara sa mai aiba cui sa le vanda, fiindca odata ce toti romanii(marea majoritate) platesc credite si traiesc de pe o zi pe alta, nu mai pot sa cumpere decat daca li se mai ofera credite, deci daca se usureaza conditiile de creditare (nu trebuie neaparat sa se ieftineasca).

    Cresterea dobanzii nu are efectul scontat decat pentru cumparatorii cu scaun la cap, prea putini la noi.
    Singurul lucru de efect este limitarea acordarii creditelor. Trist pentru romanul de rand, dar singurul lucru care ii compenseaza lipsa de judecata.
  • 0 (0 voturi)    
    abureli (Joi, 8 mai 2008, 15:06)

    sorin [anonim]

    Cel mai bine este sa faci credit in moneda cu dobanda cea mai mica, JPY sau CHF sau USD chiar si Euro si apoi faci Hedging. ca sa te aperi fata de fluctuatii.

    Si Isarescu are dreptate dar ca o chestie interesanta va invit sa va uitati pe declaratiile de avere de pe siteul BNR sa vedeti cati de acolo au credite in EURO, USD, chiar si CHF si o sa vadeti ce multi sunt.

    ar fi multe de spus dar ca Romani mai trebuie sa invatam, si ma tem ca unii or sa invete abia la batranete dupa ce au platit o viata intreaga la unul sau mai multe credite pentru o masina de 25000 euro care dupa 4 ani tot fier vechi este, sau 100.000 Euro pentru un apartament de 2 camere.
    • 0 (0 voturi)    
      corect Sorin (Joi, 8 mai 2008, 16:05)

      Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui sorin

      daca iei credit in lei iar leul se devalorzeaza in raport cu euroiul, Isarescu zice ca esti protejat! Rahat!
      imediat dupa asta urmeaza o corectie a dobanzii la BNR si creste si rata la imprumutului in lei; asa ca tot valuta e baza ;)

      parerea mea, Hac!
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Joi, 8 mai 2008, 17:46)

      Doc [anonim] i-a raspuns lui sorin

      gresesti ! Regula de baza a unui om educat financiar este sa nu te expui pe valute fluctuante decat daca esti 'connaisseur' si poti repede sa-ti inchizi expunerea. Vorbesti de hedging, dar cunosti ce poti face in Romania in termen de hedging valutar? ca persoana fizica nimic, nimeni nu-ti ofera un astfeld e produs, iar in cazul companiilor esti limitat ca orizont de timp (2-3 ani). Deci, ce hedging poti face la un credit pe 15-20 ani in EUR ?
      Credite in JPY si CHF sunt exemple proaste: valute cu rate ale dobanzilor mici dar cu variantii mari pe termen mediu. Leul s-a depreciat fata de EUR anul trecut cu 15-16% in 5 luni. Pentru cineva care are un credit contractat in EUR la o dobanda de 7%, o astfel de depreciere iti ridica costul la 22-23%. Exact ceea ce spunea cineva mai sus despre compensarea diferentelor de curs.
      Concluzia e ca cel mai bun 'hedging' este sa-ti contractezi creditul in moneda care esti in stare sa o generezi/controlezi pe termen mediu si lung, deci venituri in lei / credit in lei. Mai mult, cu cat creditarea se bazeaza pe lei, cu atat mai stabila si moneda pentru ca economia se bazeaza pe leu si nu pe valute. Isarescu are dreptate in ceea ce spune!
      • 0 (0 voturi)    
        LEI vs EUR (Joi, 8 mai 2008, 23:48)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui Doc

        hai sa arunc si eu un calcul simplu
        credit de 100.000 de euro, luat astazi, pe termen de 25 de ani.
        Daca il iau in LEI, platesc in final mai mult cu 54.000 EUR (echivalent) decat daca il iau in EUR. Pentru verificare - orice site bancar cu calculator de credit
  • 0 (0 voturi)    
    None (Joi, 8 mai 2008, 18:02)

    Me [anonim]

    @Alex
    Nu-si ia nimeni ap de 50000 de euro cu salariu de 3-400 de euro. Nu-i da nimeni credit pt asa ceva.
    @Sorin
    Daca vrei casa si in afara tot cu credit la banca ti-o iei asa ca e putin aiurea ce zici tu
    Si pana la urma inca suntem intr-o perioada in care lumea nu e obisnuita cu multe lucruri care poate la prima vedere par mai bune decat sunt in fapt si mi se pare stupid sa fie criticate deciziile unor oameni lipsiti de experienta (pt ca la noi asta e situatia acum). Or sa invete oamenii sa-si gesioneze resursele dar asta in timp. Nu te poti astepta ca dupa per de comunism si inca 10 ani de tranzitie in care multe lucruri la noi pe piata nici nu au existat in momentul in care apar oamenii sa stie exact ce sa faca cu ele. Si in afara de asta ce se intampla acum la noi este exact ce se intampla cu un copil mic scapat din mana parintilor. N-am avut multe chestii o per lunga iar acum le avem si le vrem pe toate, dar asta o sa treaca in timp. Obisnuinta e un lucru mare ;).
    In ceea ce priveste creditele in lei eu zic ca la sume mici merita insa la sume mari nu. Oricum la sume mari dobanda e variabila asa ca daca mergem pe ideea de risc redus, asta nu exista nici la euro, nici la leu.