Dragoș Pătraru, amenințat că va fi scos din grila de programe a TVR dacă mai vorbește ”prostii”/ ”Ceaușescu ar fi invidios”

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2018, 10:22 Economie | Media & Publicitate


Dragos Patraru
Foto: Captura TVR1
Dragoş Pătraru a spus, luni seară, la finalul emisiunii sale, „Starea Naţiei”, difuzată de Televiziunea Română, că a fost înştiinţat în scris de „conducerea superioară” că emisiunea va fi scoasă din program dacă „va mai vorbi prostii” în cadrul acesteia, relatează news.ro.

”Am fost înştiinţaţi în scris de conducerea superioară că dacă mai vorbim ceva prostii aici la emisiune vom fi scoşi de pe post. Aşa că să ştiţi ce s-a întâmplat cu noi dacă am dispărut”, a spus Dragoş Pătraru, la finalul emisiunii.

”Vor scriptul dinainte. Până acum nu l-au vrut, dar acum vor scriptul, să vadă ei ce zicem acolo la emisiune. Ceauşescu ar fi invidios”, a adăugat el.

În cadrul emisiunii, Pătraru a spus şi că nu ştie dacă „are voie” să spună ceva despre Gabriel Oprea, pentru că acesta are în continuare un reprezentant în Consiliul de Administraţie al Televiziunii Române.

El a făcut remarca în legătură cu o ştire despre un protocol încheiat între Ministerul Apărării Naţionale şi Ministerul Public. „Nu ştiu o chestie, că am fost atenţionat de noua conducere… Nu ştiu dacă am voie să spun ceva la emisiune de domnul Gabi Oprea, că reprezentantul dânsului în Consiliul de Administraţie trecut de la TVR e şi acum în Consiliul de Administraţie. Şi atunci când a fost în Consiliul de Administraţie mi-a zis să nu vorbesc despre domnul Oprea. Nu ştiu dacă am voie acum, sper să nu am probleme”, a spus Dragoş Pătraru.

Până la momentul transmiterii acestei ştiri, conducerea TVR nu a răspuns la solicitarea News.ro de a oferi un punct de vedere.

















12843 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    du-te tata in alta parte! (Marţi, 24 aprilie 2018, 10:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca-l dau si pe asta afara le scade audienta la 0 la rahatul ala de emisiune varanista de dinaintea "starea natiei "!
    • +7 (11 voturi)    
      esti optimist (Marţi, 24 aprilie 2018, 11:15)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      prostia nu are limite deci prostii vor face rating mereu.
    • +6 (10 voturi)    
      nu-i bai... (Marţi, 24 aprilie 2018, 11:39)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ...ca sunt platiti din banu' public nu din audienta.

      Asa ca interesul politicului e sa le cante in struna si sa ii puna intr-o lumina buna, calitatea jurnalistica sau performanta nu conteaza.
    • +12 (12 voturi)    
      d-aia nu mai pot ei... (Marţi, 24 aprilie 2018, 11:54)

      breezer [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      d-aia nu mai pot ei ca le scade audienta.... banii oricum vin de la buget. asta cu audienta e la posturile comerciale, alea care se finanteaza pe bune din economia reala. pentru ei e mult mai important sa nu deranjeze puterea politica, ca aia i-au pus acolo si de la ei vin banii. si unde sa se mai duca saracul, ca a cam fost pe la toate? asta denota nivelul de profesionalism al televiziunilor (si in general al jurnalismului) din Romania: toti sunt afiiati de o parte sau de alta a spectrului politic.
  • +12 (12 voturi)    
    Dle. Patraru, (Marţi, 24 aprilie 2018, 10:54)

    lp [utilizator]

    de ce-ati plecat de la Digi24 ? Orice discutii ati fi avut cu ei, ma indoiesc ca v-ar fi cerul scriptul emisiunii. In plus, aveati deja experienta cu TVR1
  • +11 (13 voturi)    
    tvr... (Marţi, 24 aprilie 2018, 11:26)

    liviu_ [utilizator]

    o ia pe urmele ghita tv si latronelor...

    era clar asta de cand a pus guvernu laba pe televiziunea publica
  • +10 (10 voturi)    
    a (Marţi, 24 aprilie 2018, 13:37)

    adrian67 [utilizator]

    Imi pare rau Patrarule de ce patesti la TVR, dar era de asteptat. Apropo, la Catavencii mai scrii? Nu de alta, dar se pare ca si lor le place ceafa de porc de la Teleorman.
  • +6 (8 voturi)    
    Daca si in TVR trebuie sa dai scriptul.. (Marţi, 24 aprilie 2018, 16:18)

    Olyx [utilizator]

    inainte, inseamna ca presa romanesca a ajuns rau de tot ...!
  • -7 (9 voturi)    
    Cum adica sa NU dai scriptul? (Miercuri, 25 aprilie 2018, 1:26)

    V. Istina [utilizator]

    Adica domnul asta, arogant si mistocar, are probleme cand trebuie sa lucreze ca aproape toti ceilalti. Cum doamne fereste sa spui dinainte cu ce ocupi spatiul de emisie la televiziunea nationala, platita din bani publici, si unde comunicarea nu e gluma, chiar cand e o emisiune de satira si umor indoielnic.

    Ce tupeu pe mascarici! Du-te invartindu-te, geniu neinteles al comediei de mahala si prost gust! Habar nu ai ce inseamna cenzura, sa il aduci in discutie si pe Ceausescu in balciul asta... e o insulta pentru cei care au trait vremurile alea!