CRP: Am solicitat CSAT sa defineasca campania de presa la comanda si presiunea politica, dar nu am primit niciun raspuns

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 8 iulie 2010, 16:54 Economie | Media & Publicitate


Clubul Roman de Presa solicita CSAT sa precizeze cum defineste campania de presa la comanda si presiunea politica exercitata de unele trusturi de presa si avertizeaza ca, in lipsa acestor precizari, membrii CSAT legitimeaza "un precedent periculos", care expune deliberat mass-media.

CRP precizeaza ca a transmis CSAT, saptamana trecuta, o scrisoare in care se declara "ingrijorat de includerea unor practici de presa printre vulnerabilitatile enumerate in Strategia Nationala de Aparare", dar acest demers a ramas fara raspuns.

"In lipsa unui raspuns din partea CSAT si avand in vedere ultimele pozitii publice ale presedintelui Traian Basescu referitoare la acest subiect, Consiliul de Onoare al Clubului Roman de Presa  a decis sa faca publica aceasta scrisoare, ca document deschis".

In scrisoarea transmisa CSAT, membrii Clubului precizeaza ca "au primit cu ingrijorare justificata includerea unor practici de presa printre vulnerabilitatile enumerate in Strategia Nationala de Aparare si precizeaza ca CRP "se delimiteaza si sanctioneaza prin declaratiile si actiunile sale practicile de presa in dezacord cu etica profesiei de jurnalist".

Un argument in acest sens este decizia Comisiei Media din 2009, constituita impreuna cu Asociatia Jurnalistilor din Romania, in cazul 'Sorin Rosca Stanescu - Bogdan Chirieac - Catalin Macovei'.

CRP cere membrilor CSAT sa comunice "pe cale institutionala cum se defineste, in acceptiunea autorilor Strategiei, 'campania de presa la comanda, cu scopul de a denigra' si 'presiune exercitata de trusturi de presa asupra deciziei politice'". De asemenea, se cere precizarea faptului daca exista "entitati media aflate sub autoritatea Clubului Roman de Presa, care utilizeaza asemnea practici".

"In absenta acestor precizari, vom considera, cu regret, ca legitimati un precedent periculos, care expune deliberat mass-media romanesti, intr-un context general si asa dificil", se arata in documentul transmis CSAT.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















599 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    Pai, ce sa le raspunda??!!! (Joi, 8 iulie 2010, 17:19)

    lili [anonim]

    Cate din bazaconiile pe care le spune Dl Basescu sau Dl Boc sau CSATul lu' peste prezinta urma de ceva care ar putea fi probat cu argumente.... Exprimarea unor oameni disperati care incearca sa faca si mai multa ceata...... Ca sa ascunda de fapt neputinta si esecul unei guvernari dezastruoase. Un mandat ratat de Dl Basescu....
    • +4 (4 voturi)    
      Proasta fudula (Joi, 8 iulie 2010, 18:32)

      Demetra [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Ce faci, madame Indira, iti raspunzi singura?
    • 0 (0 voturi)    
      si atacul contra BNR? (Vineri, 9 iulie 2010, 7:51)

      bula [anonim] i-a raspuns lui lili

      cum ca a vandut pe ascuns rezerva de aur? nu e o campanie de presa contra BNR si a leului, in favoarea celor ce au rezerve mari de euro? adica Patriciu, Voiculescu si Vantu, ca sa incep lista? pe asta cum o califici?
  • +7 (7 voturi)    
    Mda... (Joi, 8 iulie 2010, 17:26)

    Dorin [anonim]

    Va faceti ca nu pricepeti tovarasi de la CRP???? Definitiile pe care le solicitati CSAT le puteti gasi in DEX!!! Tovarasii de la CRP sunt de-a dreptul penibili... Se fac ca nu pricep cum se face "jurnalism" in Romania.
    • +6 (6 voturi)    
      ha (Joi, 8 iulie 2010, 19:11)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      acest rinocer pesedist, aceasta pecingine numita ctp, vajnic crainic la posturile infractorilor vantu si voiculescu, coleg cu santajistul chiriac, are tupeul hotului care striga hotii !
  • +7 (7 voturi)    
    Onoare, santaj si analfabeti ! (Joi, 8 iulie 2010, 17:55)

    anaana [utilizator]

    Clubul Roman de presa poate incepe prin a explica publicului cu ce se ocupa "Consiliul de Onoare" in coditiile in care majoritatea celor care au legitimatie de jurnalist sunt de fapt: ofiteri activi/acoperiti SRI, fosti activisti PCR/UTC, santajisti, prostituate, analfabeti cu diploma de 1000 euro de la "privata", spioni ai rusilor, ungurilor etc.
  • +8 (8 voturi)    
    Pai, nu intrebati unde trebuie (Joi, 8 iulie 2010, 18:03)

    CezarN [utilizator]

    Intrebati la Realitatea TV sau Antena 3.
    Intrebati-l pe Razvan Dumitrescu sau pe Ursu si pe ursoiaca sa. Pe domnu' Gadea sau Ciutacu sau ...
  • +4 (6 voturi)    
    CRP intrebati la Irealitatea si Antena 3 (Joi, 8 iulie 2010, 18:05)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ei stiu.

    Sau la postaci. Ei trebuie sa stie, cu siguranta.

    Fac asta in fiecare zi!
  • +7 (7 voturi)    
    Presa fara jurnalisti. (Joi, 8 iulie 2010, 18:28)

    Demetra [utilizator]

    Cucoana asta care se da drept ziarista este de-a dreptul cazuta in cap. Cum are tupeul sa scrie scrisori deschise ,cand ea conduce un club al mafiotilor. Despre ce onoare, vorbesti, femeie? Onoarea lui Chiriac care ne vorbeste despre "ata p....ii" , a santajistului SRS , a zdruncinatului nervos CTP , incoerent si paranoic, a tractoristului Nistorescu si a multor ati asa-zis ziaristi sub acoperire? Presa s-a compromis singura, s-a calcat singura pe picioare si astazi este pe cale de disparitie. Fie-i tarana usoara!
  • +7 (7 voturi)    
    Sfanta nevinovatie,numele tau este CRP! (Joi, 8 iulie 2010, 18:31)

    traian [anonim]

    In acelasi context rog baietii si fetele de la CRP sa imi explice clar ce inseamna PRESA si CLUB si de ce se cred mnealor exponentii jurnalistilor sau patronilor romani din domeniu...
    In plus,nu imi explic cum la nivelul CRP nu exista un cap cat de cat limpede,cineva care sa se uite pe hartiile pe care se pune stampila si se trimit pe la institutii...
  • +5 (5 voturi)    
    parere (Joi, 8 iulie 2010, 19:15)

    gabriel [anonim]

    PSD-ul nu este un partid politic de stanga, nu este nici macar un partid politic, este un grup constituit in vederea savarsirii de infractiuni. PSD-ismul insa este o stare de spirit, cea mai conceptualizata, concretizata si abjecta reprezentare a infractionalitatii, a tradarii de neam. Ea are priza in zonele cu persoane cu grave carente intelectuale si morale. Asa cum este fundamentalismul islamic, wahabbismul, pesedismul este sursa de teroare si crima organizata. Oficinele sovietice se folosesc de acest flagel in lupta lor de a distruge Romania. Rtv, a3, cotidianul.ro, C.T.P-ul, cozile lor de topor, incita la distrugerea statului.
  • +2 (2 voturi)    
    parere (Joi, 8 iulie 2010, 19:20)

    gabriel [anonim]

    in fiecare om exista temeri profunde, biblice, cosmare, pacate ascunse, vicii, in societate exista pacate abjecte, mame incestuoase, tati violatori , copii ucigasi de parinti, frati care se ucid intre ei, tradatori de neam si ucigasi de proprie familie, sodomie, lucruri caracterizate in biblie ca fiind lucrarea diavolului. si pentru ca toate aceste trebuiau sa poarte un nume s-a inventat psd-ul . si pentru exprimarea acestuia s-au inventat rtv, a3, cotidianul.ro,vantu, voiculescu, patriciu, iliescu, cristian tudor popescu. asa sa va ajute dumnezeu !