SONDAJ Prima rețea 5G din România folosește tehnologie Huawei. E ok?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 15 mai 2019, 14:34 Economie | Telecom


Sondaj Huawei - 5G
Foto: Hotnews
Vodafone a devenit, miercuri, prima companie care își lansează rețeaua 5G în România. Pentru aceasta, asemenea altor operatori, Vodafone folosește stații și terminale Huawei, companie chineză acuzată de spionaj în SUA. Recent, Bruxelles-ul a propus măsuri pentru securitatea rețelelor 5G în UE, pe fondul temerilor privind riscurile de securitate ale tehnologiilor Huawei și ZTE.

  • Sondaj HotNews.ro: Prima rețea 5G din România folosește tehnologie Huawei. E ok?





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9457 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    INtr-un oras din RO (Miercuri, 15 mai 2019, 14:39)

    Kosmos [utilizator]

    Se mananca taitei chinezesti. E ok?
  • +5 (15 voturi)    
    mai bine nu.. (Miercuri, 15 mai 2019, 14:42)

    Martha Logu [utilizator]

    ... prea unsi cu toate alifiile sunt chinezii astia...
  • +2 (10 voturi)    
    nivel de securitate ? (Miercuri, 15 mai 2019, 14:48)

    nedumeritul [utilizator]

    Nu tehnologia stabileste nivelul se securitate ci softul (programarea) pe care-l foloseste si nu cred ca este sub nivelul altor producatori.
    Si apoi care e diferenta daca ne citesc chinezii in loc sa ne citeasca rusii sau americanii sa indienii ?
    • 0 (2 voturi)    
      stai jos nota 4 (Joi, 16 mai 2019, 10:22)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      gandire proasta. Nu e vorba doar de citire.. De hackeri ai auzit? Stii ca pot sa-ti produca daune prin intermediul echipamentelor preinfectate, cand vor, lansandu-ti niste instructiuni prin net cand vor, producandu-ti daune ? Inchipuie-i ca te-ai certat cu chinezul pe motiv de soia sa zicem, si ala da o comanda prin net care-ti blocheaza reteaua vodafone romania... Cum e ???
  • +7 (7 voturi)    
    loool (Miercuri, 15 mai 2019, 14:57)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ... independenta sistemului de comunicatii poate fi compromisa prin echipamente cu hibe, hibe voite.
  • -1 (13 voturi)    
    fake newsuri si reporteri neinformati (Miercuri, 15 mai 2019, 14:58)

    alexzaer [utilizator]

    Vad ca lumea care nu se pricepe pune botul la toate stirile promovate de americani fiind in razboi comercial cu huawei; adevarul e ca ceilalti vendori pe parte ce access cel putin sunt slabi in comparatie cu Huawei; de aia nemtii si altii nu sunt prosti si inca pun echipamente Huawei, dar pe parte de access, nu de core.

    Atentie inclusiv astia care scrieti pe aici, reporteri neinformati: toate scandalurile din presa se refera la reteaua Core, de unde se poate face spionaj, nu parte de access adica antene si enodeB-uri
    • +1 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 mai 2019, 16:59)

      [anonim] i-a raspuns lui alexzaer

      • +2 (2 voturi)    
        oare? (Joi, 16 mai 2019, 10:38)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui

        Iarta-ma ca-ti spun: neinformat esti tu. Iar faptul ca te consideri stapanul adevarului, si dai sentinte pentru altii te arunca din categoria dezinformat in categoria prost. Ca sa aduc si argumente, ia vezi ce au descoperit cehii, si ce a zis Uniunea Europeana..
  • +4 (14 voturi)    
    problema (Miercuri, 15 mai 2019, 15:07)

    dizzyme [utilizator]

    tocmai asta e problema.
    SUA acuza de spionaj..dar fara dovezi concrete..
    • +2 (4 voturi)    
      Mai mult (Miercuri, 15 mai 2019, 16:14)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

      Refuza sa prezinte orice dovezi asa cum au cerut avocatii americani. Mai mult, au cerut ca avocatul apararii sa fie schimbat pentru ca stie prea mult despre securitatea SUA....
  • 0 (4 voturi)    
    tocmai s-a descoperit o hiba mare la Cisco (Miercuri, 15 mai 2019, 16:01)

    jorj_bv [utilizator]

    Nu exista reteta perfecta, desi multi (mai ales SUA) ar prefera sa vanda echipamente foarte scumpe care aduc profit local.
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 mai 2019, 21:30)

      [anonim] i-a raspuns lui jorj_bv

  • +2 (4 voturi)    
    5G-ul e o problema (Miercuri, 15 mai 2019, 16:39)

    skanda7 [utilizator]

    http://brusselstimes.com/brussels/14753/radiation-concerns-halt-brussels-5g-for-now
  • -2 (2 voturi)    
    De ce nu?! (Joi, 16 mai 2019, 14:08)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Daca am fi fost cu Lumea Libera, evident ca Nu era in regula, toti stiu de backdoor-urile implementate de chinezi pe echipamentele lor.

    Deci, pentru americani si europeni nu ar fi de loc in regula sa folsoeasca tehnologia Huawei, indiferent in ce scop!

    Dar noi am votat in decembrie 2016, l-am vitat pe Daddy, deci am votat iesirea din UE si NATO, din lumea civilizata.
    Acum suntem de facto in Alianta asiatica a lui Putin, asa ca nu ne deranjeaza absolut de loc ca ne spioneaza chinezii!
    Suntem de-ai lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Sanctiunile sunt (Miercuri, 22 mai 2019, 6:49)

    Namaste [utilizator]

    contra utilizatorilor, contra inocentilor detinatori de terminale Huawei...
    Modus operandi USA : ipocrizie, Orwellian
    hegemony, interventionism & regime change...