SONDAJ Prima rețea 5G din România folosește tehnologie Huawei. E ok?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 15 mai 2019, 14:34 Economie | Telecom


Sondaj Huawei - 5G
Foto: Hotnews
Vodafone a devenit, miercuri, prima companie care își lansează rețeaua 5G în România. Pentru aceasta, asemenea altor operatori, Vodafone folosește stații și terminale Huawei, companie chineză acuzată de spionaj în SUA. Recent, Bruxelles-ul a propus măsuri pentru securitatea rețelelor 5G în UE, pe fondul temerilor privind riscurile de securitate ale tehnologiilor Huawei și ZTE.

  • Sondaj HotNews.ro: Prima rețea 5G din România folosește tehnologie Huawei. E ok?





Citeste mai multe despre   
















9111 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    INtr-un oras din RO (Miercuri, 15 mai 2019, 14:39)

    Kosmos [utilizator]

    Se mananca taitei chinezesti. E ok?
  • +6 (14 voturi)    
    mai bine nu.. (Miercuri, 15 mai 2019, 14:42)

    Martha Logu [utilizator]

    ... prea unsi cu toate alifiile sunt chinezii astia...
  • +2 (10 voturi)    
    nivel de securitate ? (Miercuri, 15 mai 2019, 14:48)

    nedumeritul [utilizator]

    Nu tehnologia stabileste nivelul se securitate ci softul (programarea) pe care-l foloseste si nu cred ca este sub nivelul altor producatori.
    Si apoi care e diferenta daca ne citesc chinezii in loc sa ne citeasca rusii sau americanii sa indienii ?
    • 0 (2 voturi)    
      stai jos nota 4 (Joi, 16 mai 2019, 10:22)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      gandire proasta. Nu e vorba doar de citire.. De hackeri ai auzit? Stii ca pot sa-ti produca daune prin intermediul echipamentelor preinfectate, cand vor, lansandu-ti niste instructiuni prin net cand vor, producandu-ti daune ? Inchipuie-i ca te-ai certat cu chinezul pe motiv de soia sa zicem, si ala da o comanda prin net care-ti blocheaza reteaua vodafone romania... Cum e ???
  • +6 (6 voturi)    
    loool (Miercuri, 15 mai 2019, 14:57)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ... independenta sistemului de comunicatii poate fi compromisa prin echipamente cu hibe, hibe voite.
  • -1 (13 voturi)    
    fake newsuri si reporteri neinformati (Miercuri, 15 mai 2019, 14:58)

    alexzaer [utilizator]

    Vad ca lumea care nu se pricepe pune botul la toate stirile promovate de americani fiind in razboi comercial cu huawei; adevarul e ca ceilalti vendori pe parte ce access cel putin sunt slabi in comparatie cu Huawei; de aia nemtii si altii nu sunt prosti si inca pun echipamente Huawei, dar pe parte de access, nu de core.

    Atentie inclusiv astia care scrieti pe aici, reporteri neinformati: toate scandalurile din presa se refera la reteaua Core, de unde se poate face spionaj, nu parte de access adica antene si enodeB-uri
    • +1 (5 voturi)    
      Networking Academy of Damaroaia (Miercuri, 15 mai 2019, 16:59)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui alexzaer

      Da, la Damaroaia exact asa se invata, ca securitatea si spionajul se fac in cor.

      In restul cursurilor de retele se preda Defence in Depth care spune ca trebuie securitat absolut tot ce poate fi securizat, mai ales granitele dintre diferitele zone de retea.

      La Damaroaia insa nu e nevoie. Cat timp core-ul nu e cu Huawei, faptul ca ai niste terminale ce pot face spionaj, pe partea de client, e aproape ok. In plus, tot la Damaroaia ti se spune ca daca vrei sa il spionezi pe domnul Xulescu de la firma Ygrec, e mai usor sa diferentiezi in core traficul generat de el, care merge in acelasi segment de 10 Gbps cu traficul celorlati 2000 de utilizatori decat sa monitorizezi punctul de prezenta al lui Xulescu in zona de Access. De aceea chinezii nici macar nu se gandesc sa creeze backdoors in zona de Access, ca ei merg in Core.

      Tot in Damaroaia se spune ca ceilalti vendori sunt slabi. Huawei de fapt sunt super-tari iar ceilalti au copiat Huawei. De fapt Cisco si Ericsson exact asa au inceput biznisul: copiind de la Huawei. Asa Cisco a creat "show interfaces" inspirandu-se de la "display interface" pe dispozitivele Huawei, in anii 2000.

      Concluzia: The Networking Academy of Damaroaia + Huawei = LOVE.
      • +2 (2 voturi)    
        oare? (Joi, 16 mai 2019, 10:38)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        Iarta-ma ca-ti spun: neinformat esti tu. Iar faptul ca te consideri stapanul adevarului, si dai sentinte pentru altii te arunca din categoria dezinformat in categoria prost. Ca sa aduc si argumente, ia vezi ce au descoperit cehii, si ce a zis Uniunea Europeana..
  • +4 (14 voturi)    
    problema (Miercuri, 15 mai 2019, 15:07)

    dizzyme [utilizator]

    tocmai asta e problema.
    SUA acuza de spionaj..dar fara dovezi concrete..
    • +2 (4 voturi)    
      Mai mult (Miercuri, 15 mai 2019, 16:14)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui dizzyme

      Refuza sa prezinte orice dovezi asa cum au cerut avocatii americani. Mai mult, au cerut ca avocatul apararii sa fie schimbat pentru ca stie prea mult despre securitatea SUA....
  • 0 (4 voturi)    
    tocmai s-a descoperit o hiba mare la Cisco (Miercuri, 15 mai 2019, 16:01)

    jorj_bv [utilizator]

    Nu exista reteta perfecta, desi multi (mai ales SUA) ar prefera sa vanda echipamente foarte scumpe care aduc profit local.
    • +1 (3 voturi)    
      Diferenta este intre o vulnerabilitate pasiva (Miercuri, 15 mai 2019, 21:30)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      Si un backdoor introdus intentionat - care nu poate fi considerat pasiv pentru ca deja cineva stie despre el si exista un exploit.

      Cat despre spionaj, prefer sa ma spioneze americanii, evreii, rusii si chinezii in aceasta ordine.
  • +1 (3 voturi)    
    5G-ul e o problema (Miercuri, 15 mai 2019, 16:39)

    skanda7 [utilizator]

    http://brusselstimes.com/brussels/14753/radiation-concerns-halt-brussels-5g-for-now
  • -2 (2 voturi)    
    De ce nu?! (Joi, 16 mai 2019, 14:08)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Daca am fi fost cu Lumea Libera, evident ca Nu era in regula, toti stiu de backdoor-urile implementate de chinezi pe echipamentele lor.

    Deci, pentru americani si europeni nu ar fi de loc in regula sa folsoeasca tehnologia Huawei, indiferent in ce scop!

    Dar noi am votat in decembrie 2016, l-am vitat pe Daddy, deci am votat iesirea din UE si NATO, din lumea civilizata.
    Acum suntem de facto in Alianta asiatica a lui Putin, asa ca nu ne deranjeaza absolut de loc ca ne spioneaza chinezii!
    Suntem de-ai lor!
  • 0 (0 voturi)    
    Sanctiunile sunt (Miercuri, 22 mai 2019, 6:49)

    Namaste [utilizator]

    contra utilizatorilor, contra inocentilor detinatori de terminale Huawei...
    Modus operandi USA : ipocrizie, Orwellian
    hegemony, interventionism & regime change...