Proiectul privind plafonarea prețului la gaze a fost retras de pe site-ul Ministerului Finanțelor Publice. Teodorovici: Vom discuta despre acest subiect când cu toții vom fi pregătiți

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2018, 14:10 Economie | Finanţe & Bănci


Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici
Foto: Hotnews
Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a retras pe de site proiectul care prevedea reducerea și plafonarea prețului la gaze la 55 lei/Mwh până la 30 iunie 2021. 


UPDATE Decizia a fost confirmată de ministrul Teodorovici, care a precizat că „vom discuta despre acest subiect când cu toții vom fi pregătiți”. Întrebat când ar putea avea loc discuția, Teodorovici a spus că nu știe și că "poate să dureze și ani de zile".

Anterior, acesta se afla la rubrica "Presă", unde sunt comunicatele, proiectul nefiind prezent la capitolul "Transparență decizională".

Ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, spunea joi dimineață că proiectul va intra într-o primă lectură în ședința de Guvern din aceeași zi, dar aceasta nu a mai avut loc.

El a mai spus joi că este o măsură comunistă "până la un anumit punct".

"Unii spun că este o practică comunistă. Da, poate la prima vedere poate părea, pentru că încerci să intri în piaţă, aşa este, până la un punct. Vorbim de concurenţă. Care concurenţă? Sunt doi operatori care cresc unul câte unul preţurile, iar celălalt se aliniază imediat. Investiţiile asumate nu s-au realizat, dar preţul creşte fără o justificare pe fond, iar dumneavoastră suferiţi şi economia are de suferit. Iar unii se reped imediat, de parcă ar fi din alta ţară, că este o practică comunistă. Eu nu am avut nicio legătură cu comunismul", a afirmat Teodorovici, citat de Agerpres.

Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





2546 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Era oricum o Prostie, marca inregistrata psd (Vineri, 20 iulie 2018, 14:18)

    Plagarus [utilizator]

    Pe ce maini nevolnice a incaput tzarisoara,in anul centenarului ce mai putem spera,dupa 100 de ani de bajmajeli ?
    • +14 (14 voturi)    
      mai corect e asha: (Vineri, 20 iulie 2018, 15:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      "Pe ce miini nevolnice AM DAT tzarisoara". Hai sa ne asumam si raspunderea pentru votul din 2016.
  • +17 (17 voturi)    
    uite asa (Vineri, 20 iulie 2018, 14:41)

    daldepsd [utilizator]

    face guvernarea PSD+ alde- rost de bani. Arunca o petarda, ceilalti intra in panica, maresc preturile si ei isi trag partea din taxe. Atata stiu ei, asta da guvernare performanta. Spuneti-le si pensionarilor ca le-ati marit pensile, vor intelege ca le vreti "doar binele".
    • +9 (9 voturi)    
      pai... nu prea fac rost de bani asha... (Vineri, 20 iulie 2018, 15:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

      Banii aia dati in plus pe gaze vor fi dati in minus pe altceva (mincare, bautura, haine, etc). Si incasarile din pretul la gaz vor fi acompaniate de scaderi in alte domenii.
  • +22 (22 voturi)    
    Teodorovici se joacă cu vorbele. (Vineri, 20 iulie 2018, 15:00)

    asavreau [utilizator]

    Făcând bursa să oscileze încât amicii săi să câștige.Oriunde într-o țară civilizată,asemenea declarații ale unui ministru de finanțe,duceau la demisia acestuia.
    • +5 (5 voturi)    
      exact despre asta era vorba! (Vineri, 20 iulie 2018, 18:32)

      nesuferitu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      ar fi interesant de stiut cine si cate actiuni Romgaz/Petrom au fost cumparate astazi! din pacate nu se poate, ca am fi avut mari surprize. exact cum s-a intamplat la inceputul anului cu declaratiile imbecile ale cretinului de ministru care au aruncat in aer pretul energiei electrice!
  • +18 (18 voturi)    
    deci (Vineri, 20 iulie 2018, 15:18)

    iondelaafumati [utilizator]

    5 % scadere pe SNG .Principalii investitori la bursa sunt fondurile de pensii.La SNG 75% din actiuni le are statul.In concluzie cineva se joaca cu banii privati ai cetatenilor.Iar Dragnea fura de la copii !
  • +13 (13 voturi)    
    Afacere onorabila ... (Vineri, 20 iulie 2018, 15:26)

    Muncitorul [utilizator]

    Mda cam asta e. Poti juca la bursa asa daca esti la conducere. Probabil cu toata justitia la pamant asta e cea mai "onorabila" metoda de a face bani. Arunci stirea pe piata, scad actiunile, cumperi actiuni, retragi stirea, vinzi actiunile dupa ce creste pretul. Pt rahaturile astea se face inchisoare in SUA si alte state. La noi cine fura, poate si invers... (zeii alesi de catre shobolanime dupa spusele lui universal absolutului Dragnea jefuitorul ...)
  • +12 (12 voturi)    
    era gogonata rau... (Vineri, 20 iulie 2018, 15:40)

    young_e [utilizator]

    ...dar da, cineva si-a tras portofoliu spre Romgaz cu ocazia asta (mici ciupeli colaterale, nu asta era scopul -- dar oricum nu strica un 4%) . ASF desigur nu stie nimica si nici nu-i treaba lui...
  • +13 (13 voturi)    
    doar o smecherie de comunicare (Vineri, 20 iulie 2018, 15:44)

    jescu [utilizator]

    Inainte sa anunte cresterea pretului la gaze, guvernul a ales ca strategie de comunicare sa bage o stire falsa legata de scaderea pretului la gaze. Dupa ce stirea "pozitiva" a fost difuzata pe toate televiziunile, au dat adevarata stire(pretul la gaze va creste). Partea funny e ca s-a creat panica la bursa, etc...Defapt era doar o smecherie aleasa de cine stie ce consilier de comunicare ca votantii PSD sa fie fericiti si ca sa nu mai mearga opozitia la TV sa dea pe toate canalele ca e guvernarea proasta. Au reusit ! :)
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 iulie 2018, 17:15)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    O manipulare a pietei..... (Vineri, 20 iulie 2018, 19:36)

    8736 [utilizator]

    .....asta a facut teodorovici. Lanseaza o informatie, Investitorii intra in panica si vand masiv, pretul scade si apoi isi cere scuze. Cred ca ar trebui anchetat pentru manipularea pietei de capital, acest oblio al finantelor.
  • +2 (2 voturi)    
    deviationism (Vineri, 20 iulie 2018, 20:46)

    Dedalus [utilizator]

    Tovarasu' Teodorovici, asa se intampla daca nu va consultati inainte cu tovarasu' prim-secretar
  • +1 (3 voturi)    
    politică pentru mulțimi bete (Vineri, 20 iulie 2018, 21:20)

    clencix [utilizator]

    Mai întâi se sperie ei ca o să fie spânzurați, apoi sperie ei iute pe ceilalți, că o să facă zarvă mare, o trântesc a la OUG 13, se retrag strategic, după care sapă cu țârâita până ajung la aproape același rezultat și încep să spânzure ei cu legea-n mână. Totul e ca răul să fie în fire și nemernicii să-și păstreze încăpățânarea de a fura, necum a lucra ceva bun pentru oameni. Așa este când ajung să conducă niște neica nimenea, adunați de pe luncă și înfipți în scaune de pluș, din care nu se vor duși.
  • +3 (5 voturi)    
    Asa a fost si cu taxa golaneasca 7 centi (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 2:11)

    Dalinar [utilizator]

    Cica pt Mari Proiecte, Autostrazi….blablabla. Astia is ca hienele, incearca, again and again pana le merge. Nu scapi de ei pana nu ii anihilezi, poate e vremea sa se intoarca furcile si topoarele pt a face dreptate….se pare ca nu se mai poate. 10 August e tot mai aproape.
  • +3 (3 voturi)    
    Dictatorul comunist de rit stalinist (Sâmbătă, 21 iulie 2018, 12:55)

    Rescator [utilizator]

    Liv Jong Unu și papagalul fara ideologie,dar lacom,
    numitul Orlando ar trebui arestați pentru manipularea bursei și pentru producerea unor pierderi de miliarde de lei pentru agenții economici și acționarii lor.
    Nu este prima data cand bolșevicii din Guvern si
    Parlament lanseza petarde,in urma carora caștiga
    milioane de euro,spre jalea romanilor cinstiți.