Tensiuni in grupul Volkswagen din cauza succesului Skoda - Se cere mutarea in Germania a unei parti din productie, dar si alte masuri care sa faca din Skoda un concurent mai putin redutabil pentru marca VW

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 4 octombrie 2017, 15:57 Economie | Auto

Skoda Kodiaq
Foto: Skoda
Directori de la Volkswagen, dar si reprezentanti ai sindicatelor, cer sa se ia masuri astfel incat marca Skoda, parte a grupului german din 1991, sa nu mai fie un concurent atat de puternic pentru brand-ul Volkswagen. Printre solutiile luate in calcul se numara mutarea unei parti a productiei Skoda la fabrici din Germania ce produc sub capacitate sau obligarea companiei cehe sa plateasca mai mult pentru utilizarea tehnologiilor grupului, scrie Reuters. Skoda vinde peste un milion de masini/an, are marja de profit net peste marca Volkswagen si multe modele au primit cronici mai bune decat modelele Volkswagen.

Managerii Volkswagen din Germania care cer luarea unor masuri spun ca Skoda are avantaje nedrepte, cum ar fi forta de munca mult mai ieftina, dat fiind ca in medie salariile in industrie sunt de 10 euro/ora in Cehia, fata de aproape 39 euro/ora in Germania. In plus, Skoda a beneficiat de platforma MQB a grupului, pe care sunt construite si modele VW, Audi si SEAT, dar criticii spun ca ar trebui sa plateasca taxe mult mai mari pentru a beneficia de ea.

De aproape un deceniu se vorbeste de faptul ca Skoda "fura" din clientii marcii Volkswagen fiindca preturile masinilor cehe sunt mai scazute si calitatea lor este foarte buna, Skoda iesind pe locuri fruntase in multe cercetari in randul clientilor.

Un exemplu clasic este Skoda Superb, modelul de varf de gama, care a fost ales de mult cienti in detrimentul Volkwagen Passat.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

8420 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    sunt detinator de Skoda Octavia, (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:42)

    bancher [utilizator]

    cunosc toate modelele Skoda si (cam) toate modelele de la Volkswagen si parerea mea pertinenta este ca Skoda este sub Volkswagen ca si marca.
    Hai sa luam comparatia Passat B8 cu Superb 3.
    Pretuile sunt aproape la fel, Superbul este doar cu cateva sute de euro mai ieftin....asa ca nu e mare economie sa iei Superb (este adevarat insa ca optionalele de pe Passat sunt mai scumpe decat echivalentul de pe Superb).
    Passatul are optionale mai bune decat Superbul: ex Passat are clima pe 3 zone, Superb are pe 2 ; Passat are tempomat adaptativ, Superbul are tempomat clasic (daca vrei adaptativ, mai dai bani). Passatul e mai manevrabil, mai silentios si putin mai rapid decat Superbul (bineinteles ca ne raportam la aceiasi motorizare).
    Singurul lucru unde castiga Superb-ul este spatiu pasagerilor din spate si spatiul din portbagaj (haionul intr-adevar e f util).
    la fel si Golf este peste Skoda Octavia (mai putin spatiul interior) .
    La intretinere eu m-am speriat cat de mult s-a scumpit service-ul la Skoda (cand am fost la ultima revizie) asa ca nu cred ca e mare economie sa iei Skoda in defavoarea Volkswagen....eventual ii imbogatesti mai mult pe cehi.
  • +6 (6 voturi)    
    si profitul (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:17)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Profitul nu se duce tot la VW? Sau de ce sunt suparati?
    • +4 (12 voturi)    
      Pentru ca sunt pro-europeni... (Joi, 5 octombrie 2017, 0:31)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      ...si pentru ca ei nu fac distinctie intre Est si Vest. Mda. Nu-i asa, doamna Merkel? Propaganda se impiedica la primul interes economic local al Germaniei. Luati-le de la estici productia, Germania inainte de toate!

      Frumoase si coerente timpuri traim!
      • +1 (1 vot)    
        ineptii (Joi, 5 octombrie 2017, 19:16)

        Bumbescu [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        ce treaba are Merkel cu decizia interna a unui grup de firme private
    • -1 (3 voturi)    
      pen'ca (Joi, 5 octombrie 2017, 11:13)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui ion-ion-ion

      ei produc sub capacitate si probabil ca au mai mult somaj tehnic.
      basca bonusurile sefilor de la vw, periclitate de amarata de skoda...
      fiecare este o divizie autonoma, cu buget propriu.
      si vw e parata, prinsa cu fofarlica. :-))
      • 0 (0 voturi)    
        Golful si Jetta (Joi, 5 octombrie 2017, 13:01)

        Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        sunt produse in Mexic si aduse in Europa...asa ca limitarea producției la Skoda este doar o combinație de tip "sindicatele si nationalismul VW din Germania vor mai multi bani"...
  • +11 (11 voturi)    
    Pai (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:29)

    danen [utilizator]

    Sa mute productia Skoda in Germania si a VW in Cehia ...
  • +4 (6 voturi)    
    Ultimul model de Skoda Superb (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:44)

    icsulescu99 [utilizator]

    este de-a dreptul SUPERB.
    • +1 (1 vot)    
      da ,la aspect este super (Joi, 5 octombrie 2017, 12:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

      Totusi Passat-ul este putin mai rapid, mai bine antifonat, mai manevrabil. Doar cu putin...
  • +5 (7 voturi)    
    Reclama e sufletul comertului (Miercuri, 4 octombrie 2017, 18:21)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Creste inima in detinatorii de Skoda cind afla ca masinile lor sunt mai bune ca VW! Si odata cu inima... cresc si preturile la Skoda...

    Hai sa fim seriosi.
    • +1 (1 vot)    
      asa zic si eu, (Joi, 5 octombrie 2017, 11:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui radu_cel_frumos

      Skoda s-a scumpit nejustifcat de mult ptr ce ofera.
  • +1 (11 voturi)    
    cu furtul la emisii cum stau? (Miercuri, 4 octombrie 2017, 19:11)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    la fel de hoti ca si firma mama presupun.
    Unii fura cate un ou si fac puscarie, altii fura zeci de miliarde de la toata planeta si nu patesc nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      Bine zis (Joi, 5 octombrie 2017, 12:35)

      delavrancea [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Una ca trebuiau sanctionati drastic, dar pe de cealalta parte ma gandesc ce impresie le-o fi facut celor care chiar au cumparat masini de noi .
      Dezamagire generala
  • +6 (6 voturi)    
    profitabilitate (Joi, 5 octombrie 2017, 8:59)

    Walking_dead [utilizator]

    Skoda e profitabil fiindca banii investiti in dezvoltare sunt aproape zero. La fel de profitabil este si Seat. Ambii au acces la tehnologia VW: motoare, cutii de viteze, platforma MQB, etc. Daca dai jos tablele de pe Skoda si Seat ai de fapt un VW.
    Calitatea nu este atit de buna ca la VW insa in mica parte masinile, dar mai ales piesele de schimb sunt mult mai ieftine decit cele pentru VW, chiar daca sunt aceeasi piese.
    • 0 (0 voturi)    
      Skoda e mai fiabila deca Volkswagen, (Joi, 5 octombrie 2017, 11:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      daca te uiti in topuri ale fiabilitatii vei constata acest lucru. Insa masinile Volkswagen sunt mai rezistente la impact, mai sigure, mai placute la condus, mai silentioare au directie mai buna