Karoshi: Un angajat al Toyota a murit din cauza muncii in exces

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2008, 16:08 Economie | Auto

Munca in exces ucide la Toyota
Foto: Rompres
Unul dintre inginerii sefi ai Toyota a murit din cauza ca a muncit prea mult, a constatat Biroul japonez pentru munca, citat de BBC.

Barbatul, in varsta de 45 de ani, lucra la dezvoltarea unei versiuni hibrid a liniei de succes Camry.

In ultimele doua luni de viata, el a muncit, in medie, peste 80 de ore suplimentare pe luna, au afirmat avocatii sotiei sale.

Angajatul de la Toyota, al carui nume nu a fost dat publicitatii, muncea cu regularitate noptile si week-end-urile si era trimis frecvent in strainatate.

Intr-o declaratie publica, Toyota a transmis condoleante familiei si a dat asigurari ca va monitoriza starea de sanatate a angajatilor.

Stresul la locul de munca este o problema uriasa in Japonia. "Moartea subita din cauza muncii in exces" - karoshi - a fost recunoscuta pentru prima oara ca fenomen in 1987.

Anul trecut, o curte de justitie din Japonia a decisa ca guvernul va plati compensatii pentru sotia unui angajat al Toyota, in varsta de 30 de ani, care a murit, in 2002, din aceeasi cauza - munca in exces. 























6342 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    tot respectul pt cultura si civilizatzia japoneza. (Joi, 10 iulie 2008, 16:45)

    gigi [anonim]

    oameni seriosi,grijulii,totul merge perfect,avem ce invatza,sosele asfaltate,ce mai......raiul pe pamant....
    • -2 (2 voturi)    
      test (Joi, 10 iulie 2008, 20:34)

      CetateanuDinFiguraAlaturata [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ...niste robotzei japonezii astia...
  • 0 (4 voturi)    
    mai bine in Romania (Joi, 10 iulie 2008, 17:02)

    Aurel [anonim]

    Din fericire, la noi nu se poate intampla asa ceva (ma rog, cu mici exceptii nesemnificative)
    • -1 (3 voturi)    
      zi-i tu asta... (Joi, 10 iulie 2008, 18:15)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Aurel

      la tipa din bucuresti care a murit anu trecut parca
    • -1 (3 voturi)    
      ba da (Joi, 10 iulie 2008, 20:21)

      alex_1 [utilizator] i-a raspuns lui Aurel

      si s-a chiar intamplat!!!
  • +1 (7 voturi)    
    s-o crezi tu (Joi, 10 iulie 2008, 17:10)

    gigel [anonim]

    My friend ..AM stat 3 ani in Japax ce scrie acolo e adevarat ca stau fara numar la servici dar :::: fara rost, fara sa gandeasca , FARA SA MANANCE, sunt niste masini fara creier care nu au personalitate si nici imaginatie. Se fac aproape 7 ani de cand lucrez cu japaxienii. Cred ca ii cunosc destul de bine.
    Am exemple fara numar dar iti dau voie sa ma contrazici.
    Prostia ii omoara, neputinta de a zice NU si lipsa imaginatiei.
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Vineri, 11 iulie 2008, 9:57)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      eu inca lucrez cu ei si caracterizarea ta este destul de corecta.
      N-as fi chiar atat de dur ca si tine. Au personalitate, cu imaginatia stau mai greu.
      Nu prostia ii omoara. Doar neputinta de a spune nu si lipsa de adaptabilitate (chestie specifica nationala).
      Ei nu stiu sa interpreteze cuvintele sefului si le iau ad literam. Nu exista glume la lucru si daca seful glumeste ceva, ei in mod sigur o iau ca fiind ceva real.
      In plus japonezii cheltuiesc enorm pentru a-si acoperi lipsa imaginatiei si pentru a obtine niste rezultate asemanatoare cu alte companii. Banii se duc pe cercetari din care multe sunt inutile, dar din cand in cand mai gasesc cate ceva interesant, si si mai multi bani se duc pe distractia clientului pentru a-l "unge".
      Totul la ei se bazeaza pe 2 sau 3 oameni care au inteligenta sa planifice si sa faca ceea ce doresc si totul pica pe astia (rahatul si responsabilitatile, munca si sacrificiile).
      Cel care a murit, in mod sigur era unul din cei care faceau cam toata treaba.
      Ceilalti mor de plictiseala la batranete.
    • -1 (1 vot)    
      Japonezii, Evul Mediu (Vineri, 11 iulie 2008, 15:46)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Am lucrat pentru Toshiba, PIF la o centrala electrica.
      Prosti ca astia nu am vazut in viata mea!
      Aveti dreptate si tu si Lucian. Japonezii au calitatea de a nu zice nicodata NU daca seful ii da un ordin. Cred ca e din Evul mediu, cand daca zicea nu, ii taia capul samuraiul.
      Munca la ei este considerata ca o resursa inepuizabila! Am avut seful care statea de la 8 la 1-2 noaptea la munca, eficienta lui tinzand catre 0, tot timpul facea si rafacea hartii.
      Eu zic ca 3 japonezi muncind 12 ore nu fac cat un roman care munceste 8 ore. (munca romaneasca cu pauze multe si dese).
      Cei care ii vad la TV si zic ca ce tari sunt au dreptate, din afara asa se vad, din interior sunt varza.
  • 0 (4 voturi)    
    munca munca ...da banii? (Joi, 10 iulie 2008, 17:39)

    Muncitor [anonim]

    cat timp sunt platiti bine au de ce sa stea noptile la servici. Si eu as sta si m-am implica. Daca angajatorul te recompenseaza ...il recompensez si eu. Insa la noi angajatorul are grija sa nu faci ore suplimentare ca sa nu te plateasca in plus.
    • +1 (3 voturi)    
      aiurea... (Joi, 10 iulie 2008, 19:19)

      Jean Marais [anonim] i-a raspuns lui Muncitor

      La compania unde lucrez salariile sunt mari, orele suplimentare sunt platite dublu.. dar angajatii presteaza aceeasi munca. Romanul tot roman. Numai pe o perioada scurta motivezi pe cineva cu bani. E treaba de mentalitate.
      • +1 (5 voturi)    
        jenant (Joi, 10 iulie 2008, 20:21)

        AdiSun [anonim] i-a raspuns lui Jean Marais

        Prietene, daca scopul tau in viata este sa stai la servici 12+ ore, be my guest. Eu personal nu agreez ideea de a sta mai mult de 8 ore la servici indiferent de cat as fi platit. Si mai lasa placa asta cu "e vorba de mentalitate", este deja plictisitoare. Tu cat pret pui pe orele in care faci ceva pentru tine?
        • 0 (2 voturi)    
          Vrei bani, muncesti. Vrei liber, te duci acasa (Vineri, 11 iulie 2008, 3:41)

          Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui AdiSun

          Vrei bani, muncesti. Vrei liber, te duci acasa

          Amindoua parerile de mai sus sint corecte.
          Daca se plateste intr-adevar bine (adica de la 80$ in sus pentru ora suplimentara) sa fiu nebun daca a-si renunta la acesti bani.
          Din pacate impozitul aici este foarte mare, muncesti mai degraba pentru guvern decit pentru tine.

          La fel de corect este ca timpul nu se intoarce niciodata.
  • +1 (5 voturi)    
    macar au lideri buni (Joi, 10 iulie 2008, 17:54)

    adimfx [anonim]

    Macat japo astia au lideri cu viziune si profita de supunerea muncitorului de rand pentru a duce tara aia mai departe.

    Cu sacrificii se ajunge departe, insa sa iti doresti sa muncesti din ce in ce mai mult e totusi o boala.

    Sunt adeptul vietii echilibrate, cu toate riscurile pe care le implica acest lucru!
  • +1 (3 voturi)    
    Cartea Junjlei Corporatiste (Joi, 10 iulie 2008, 19:59)

    Ursu' Baloo [anonim]

    "You see Mowgli, if you act like that bee over there, tz tz, neeeh, you're working too hard. Relax..."
  • 0 (4 voturi)    
    Gabbone (Joi, 10 iulie 2008, 20:47)

    EXPLICATIA!!!! [anonim]

    in general oamenii fara viatza sociala trebuie sa-si gaseasca refularea in altceva. si anume cariera cica. chestile astea se observa de la varste fragede. am exemple concrete de oameni geniali cu o forta de munca extraordinara dar incapabili sa se adapteze in societate. de aceea pt ei totul se invarte in jurul muncii lor (acolo mananca, cu colegii de munca beau, se distreaza, se casatoresc, fac copii, etc.....)
    • 0 (0 voturi)    
      naspa (Vineri, 11 iulie 2008, 12:01)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui EXPLICATIA!!!!

      cunosc si eu oameni de astia si cica unii ii numesc chiar si sociopati :).
  • +3 (5 voturi)    
    Cinste lor (Joi, 10 iulie 2008, 23:30)

    florin [anonim]

    La noi mii de romani au murit la carciuma, sau in coma alcolica, inghetati in timpul iernii, pt. ca erau beti.
    • 0 (2 voturi)    
      Romania vs Japan (Vineri, 11 iulie 2008, 14:47)

      Amin! [anonim] i-a raspuns lui florin

      Palinca sa fie , fie ea si numita sake !! Da oare cati au murit beti si in timpul serviciului? Asta da -Karoshi !!!Macar ai nostrii au murit odihniti si fericiti , pe cand japonezul asta a murit obosit :)
  • -2 (4 voturi)    
    La noi se moare numai in multinationale si pe bani (Vineri, 11 iulie 2008, 7:16)

    m [anonim]

    Francezii veniti la noi sunt dracu' , bine ca mi-am dat demisia.
  • +3 (3 voturi)    
    ore suplimentare obligatorii, dar fara bani (Vineri, 11 iulie 2008, 8:57)

    aida [anonim]

    Ar fi bine oameni buni sa pot afirma ca NU exista in Romania patroni care te suna la 10 min dupa ce s-a incheiat programul de munca si te intreaba : '' gata , ai terminat tot ce aveai de facut?la volumul de munca pe care -l ai pleci asa devreme?'' ....adica sa faci ore suplimentare fara bani este ceva absolut normal , din pacate,pentru unii angajatori.Va doresc sa nu aveti parte si voi de unul!