Ford lanseaza "Smart Intersection", sistem de prevenire a accidentelor in intersectii

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 16 iulie 2008, 13:35 Economie | Auto

Ford Motor Co. a lansat "Smart Intersection", un nou sistem in domeniul sigurantei auto care atentioneaza soferii daca sunt pe punctul de a trece pe rosu sau de un "Stop" si l-a prezentat in premiera la Detroit, anunta Detroit News. Sistemul inglobeaza doua componente: una fixa, montata in intersectie, care presupune un computer, un sistem GPS si un sistem Wi-Fi de mica distanta, iar cea de-a doua componenta este atasata sistemului de navigatie al masinii.

In timp ce maisna se apropie, un transmitator de mici dimensiuni de pe stalpul semaforului se conecteaza cu sistemul de navigatie al vehiculului. Acesta transmite masinii o harta a intersectie si comunica starea semafoarelor si timpul pana cand culorile se vor schimba.

Daca sistemul computerizat al masinii determina ca soferul este aproape de a trece pe rosu o serie de avertizari vizuale si sonere sunt activate. Acelasi sistem functioneaza si in cazul semnelor de "Stop" din intersectii.

Acesta tehnologie va deveni baza pentru alte sisteme de siguranta mai active. Exista posibilitatea ca sistemul computerizat al masiinii sa actioneze frana daca soferul trece pe rosu sau de un "Stop", dar Ford nu crede ca soferii sunt pregatiti pentru o abordare atit de "agresiva", scrie Detroit news.

"Sa facem intersectiile mai sigure este un pas esential in reducerea accidentelor rutiere. 40% dintre accidentele din orase au loc in intersectii", a declarat un oficial al Ford.

"Smart Intersections" este una din tehnologiile dezvoltate de Parteneriatul pentru Evitarea Accidentelor, un efort public-privat care include Ford, general Motors, Toyota Motors, Hinda Motors, Daimler AG si guvernul statelor Unite.

Ford este prima companie care sa instaleze un sistem functionabil si planuieste sa impartaseasca rezultatele cercetarilor cu ceilalti membrii din parteneriat.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4411 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Tare sistemul (Miercuri, 16 iulie 2008, 13:50)

    Alex [anonim]

    E o chestie super tare.
  • +1 (1 vot)    
    mai bine un radar (Miercuri, 16 iulie 2008, 14:08)

    gi [anonim]

    mai bine un radar care sa calculeze traiectorii si viteze si sa avertizeze soferul in pericol.

    Radar pt intersectie, nu pe fiecare masina...
    • +4 (4 voturi)    
      mai bine un radar, dar... (Miercuri, 16 iulie 2008, 14:30)

      loco [anonim] i-a raspuns lui gi

      este evident ca un radar radiation free (din acelea cu senzori de presiune instalati in asfalt ) ar fi mai ieftin, dar cum sa vinzi atunci milioane de masini cu sistem de navigare integrat, la pret de "producator"? ca doar consumatorul e bucuros sa dea intre o mie si trei mii de euro pe un sistem GPS integrat de producator decat sa isi cumpere unul cu 300-500 de pe piata, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      no (Miercuri, 16 iulie 2008, 14:34)

      me [anonim] i-a raspuns lui gi

      E mult mai eficient sistemul propus de Ford, pt ca radarul nu prea functioneaza pe pamant (interferente, obstacole etc). Daca erau avioane sau barci da, dar asa nu prea cred.
    • +1 (1 vot)    
      dude (Joi, 17 iulie 2008, 10:27)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui gi

      si cum ar intercepta masina semnalul de la radar? Tot trebuie ceva in fiecare masina.Nu auzi ca cand trece pe verde semaforu iti zice in masina, nu mai benoclezi capul pe geam.
  • 0 (0 voturi)    
    Idealist, deocamdata (Miercuri, 16 iulie 2008, 14:53)

    Cipri [anonim]

    Daca sistemul ar fi prezent intr-o intersectie dintr-o mie si pe o masina dintr-o mie, asta inseamna ca ajuta doar intr-o situatie dintr-un milion. Deci daca iti pui pe masina asa ceva, te va ajuta doar daca mergi in orase foarte avansate tehnologic. O solutie mai corecta e ca intregul sistem sa se afle pe masina, ..., asta implica senzori avansati, probabil se va oferi ca o optiune destul de scumpa ... Vezi http://www.ibeo-as.com/english/technology_research_euintersafe.asp
  • +2 (4 voturi)    
    Americanii (Miercuri, 16 iulie 2008, 15:45)

    xxx [anonim]

    Astia sunt prosti rau de tot, americani.
    Eu propun un sistem mult mai tare: "CASCA OCHII CAND CONDUCI" se bazeaza pe nonprostie la volan
    • 0 (2 voturi)    
      Mda... (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:05)

      Ha [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Probabil ca asa ziceai si despre ABS (las-o mai moale cand vezi ca patineaza), si mai stiu eu ce alte chestii din astea.
      Ideea e ca ei incearca, sa vada ce are priza la public. Asta e marketingul, nu tot ce se inventeaza e si inghitit de public. Poti sa-ti dau exemple de prostii care au avut succes si de lucruri bune care sunt trase pe dreapta.
      • +2 (2 voturi)    
        Ha Ha (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:51)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui Ha

        Cand s-a inventat ABS nu existam. Sunt fabricatie '83 si inginer auto. Sistemele care fac ce e imposibil omului sa faca merita toti bani. Sa te uiti la semafor nu cred ca nu o poate face un om. Cel care trebuie sa se uite la pedale cand conduce (sau la levierul schibatorului cand scb) ar trebui sa nu-si ia permis si masina.
        Tu stii cum lucreaza ABS?
        • -1 (1 vot)    
          ce nu pot oamenii (Joi, 17 iulie 2008, 1:05)

          Razvanica [anonim] i-a raspuns lui xxx

          Pai oamenii nu pot sa se uite dupa colt, deci e bun si asta pt intersectii
  • +1 (1 vot)    
    Pedeapsa (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:02)

    kip [anonim]

    Iar ca "pedeapsa" pt. cei ce trec de mai mult de 3 ori pe rosu, sistemul ar trebui sa activeze declansarea airbag-ului soferului, dar numai atunci cand acesta trage pe dreapta si opreste motorul, pt. a nu afecta siguranta celorlaltor participanti la trafic. Ar fi un pumn in fatza binemeritat.
  • +1 (1 vot)    
    stiu eu (Miercuri, 16 iulie 2008, 21:24)

    V [anonim]

    un sistem foarte eficient ar fi bariere "zid" care sa iasa din asfalt :D sa vedem atunci cine mai trece pe rosu...
    • +1 (1 vot)    
      tare (Miercuri, 16 iulie 2008, 22:39)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui V

      tare, da! de acord.. cum sunt barierele la intersectia la nivel cu calea ferata
  • +1 (1 vot)    
    nu pentru romania (Joi, 17 iulie 2008, 10:17)

    fermierul [anonim]

    Sistemul are o "mica" problema: necesita un device montan pe fiecare semafor sau semn de stop. Asa ceva are sanse sa se implementeze doar in marile tari, in marile orase, in marile intersectii.
    La noi in Romania (Cluj de ex.), se tot vorbeste de 2 ani de montarea de semafoare inteligente (care detecteaza traficul) in 2 intersectii aglomerate din oras, si inca n-au fost in stare sa le aduca.
    • 0 (0 voturi)    
      semafor detecteaza traficul (Joi, 31 iulie 2008, 12:28)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui fermierul

      Nu semaforul detecteaza traficul.......ci un computer. Si nu se schimba de capul lui......e comandat prin computer de la sediu de coordonare.La Cluj vor fi inteligente poate cand e trafic or sa stea toate pe verde ( pe strada care treci tu doar), dar vorba aia : De ce atata graba?
  • +1 (1 vot)    
    oh da!!! (Joi, 17 iulie 2008, 19:17)

    vikingu [anonim]

    Avertizarea este una, dar un sistem mai activ total alta.

    Cat timp o sa treaca pana cand o sa apara si exploatarile? Ma refer la cele de genul McBurger isi monteaza o chestie deasta si te opresc din drum :-p. Sa zicem ca ar fi utila dex intr-o urmarire pe autostrada, ca politia sa opreasca pur si simplu masina aia de la distanta.

    Si cum chestia asta este radio, cu un transmitator destul de puternic cred ca ai reusi sa blochezi o gramada de masini pe o raza destul de mare, plus efectul produs de tamponari cu cei care nu au sistemul instalat :-p...

    Eu zic pas pt ca nu prea am chef ca un Big-Brother sa imi controleze masina.