Dupa ce vineri au fost doar calificari, astazi au inceput si cursele in cele trei competitii organizate pe circuitul din jurul Palatului Parlamentului. Un roman, un neo-zeelandez si doi elvetieni au urcat sambata pe locul intai. La cursele de anul trecut a fost si ploaie, anul acesta 37 de grade. Daca ieri, premierul a inspectat circuitul si a vizitat boxele, astazi, politicienii au ajuns si la volan.

Prima cursa a fost in Cupa Dacia Logan, cu masini nu foarte diferite fata de cele de serie, dar cu imbunatatiri la suspensii si transmisie. Motoarele au fost 1,6 benzina. Pe primul loc a terminat pilotul Gabriel Tiura, pe locul secund Andrei Tentean iar pe trei un olandez. A concurat si PSD-istul Victor Ponta care a terminat pe locul 22 din 29. Un participant a renuntat la cursa dupa ce s-a rasturnat cu masina, dar din fericire nu a patit nimic. Castigatorul a parcurs 16 tururi (50 de kilometri) in peste 31 de minute. Viteza medie a fost 92 km/h, iar cel mai rapid tur a fost parcurs intr-un minut si 50 de secunde.

A urmat cursa British Formula 3, unde monoposturile au viteze mult mai mari decat Logan-urile si fac un tur chiar si in mai putin de 75 de secunde. Viteza medie se apropie de 150 km/h, iar castigator a iesit Brandon Hartley din Noua Zeelanda, urmat de un britanic si un spaniol. Competitia e celebra prin faptul ca de aici au pornit cativa piloti care au devenit mari campioni in Formula 1.

Cursa vedeta a zilei a fost cea din campionatul FIA GT. Au concurat masini Ferrari, Corvette, Aston Martin, Maserati si nu numai. De obicei la o etapa de FIA GT e o singura cursa de doua ore, insa s-a decis ca la Bucuresti sa fie doua curse de cate o ora, pentru spectacolul oferit de un circuit stradal. Nu e un numar prestabilit de tururi, ci e un timp maxim de o ora, dupa care se mai parcurge un tur. Dupa o ora s-au parcurs 46 de tururi, iar echipajul format din elvetienii Deletraz si Fassler a terminat pe primul loc, cu un Corvette Z06. Vitezele maxime au ajuns la 240 km/h, iar cele mai mici au fost de 70 - 80 km/h.

Per total ziua doi a avut putine incidente, iar abandonurile au fost putine in comparatie cu anul trecut cand ploaia a facut ravagii. Acum, canicula a fost de neindurat, cu 37 de grade in aer si 52 la nivelul pistei. Duminica sunt alte trei curse din aceleiasi competitii pe care le-am avut si sambata. In intrecerea din FIA GT elvetienii care au terminat astazi primii sunt favoriti pentru ca pleaca din pole-position, iar la Bucuresti depasirile sunt greu de facut.