Continental Anvelope recruteaza personal pentru Timisoara, dupa ce a inchis o fabrica din Franta

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2009, 17:06 Economie | Auto

Producatorul german de anvelope Continental angajeaza personal pentru fabrica de la Timisoara, la doar cateva saptamani dupa ce a anuntat inchiderea fabricii din Clairoix, Franta, masura ce a dus la o serie de proteste ale muncitorilor francezi, informeaza NewsIn. Totusi, compania a anuntat ca nu creeaza locuri noi de munca, ci cauta sa ocupe posturile vacante.

Continental recruteaza operatori de productie, ingineri in departamentul tehnic, sefi de echipe si muncitori specializati in intretinerea utilajelor.

Conducerea companiei a explicat ca un numar mare de muncitori romani aleg sa paraseasca grupul, iar posturile ramase vacante trebuie ocupate. Continental a deschis fabrica de la Timisoara in urma cu zece ani si angajeaza acum 1200 de persoane.

Cu toate acestea, presa franceza subliniaza ca un pneu romanesc se vinde cu cinci euro, fata de circa noua euro in cazul unui pneu francez, potrivit unui document intern al Continental, publicat recent de Courrier Picard.

Continental este unul dintre primii cinci furnizori de componente auto din lume si produce sisteme de franare, sisteme electronice pentru masini, anvelope si alte componente auto.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

10021 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    LOL .... (Luni, 30 martie 2009, 17:23)

    kin3zu78 [utilizator]

    sigur e 5 euro ???? Sa nu fie 50 euro ca la magazin sub 200 lei nu gasesti !!
    • +1 (1 vot)    
      era vorba... (Luni, 30 martie 2009, 17:38)

      rbalan [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      de pretul de productie.... :D
    • -1 (1 vot)    
      la fel... (Luni, 30 martie 2009, 17:39)

      r [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      cum pretul de productie a unui modul ESC e de ~60-70 euro si Seat-ul iti cere 900 euro.... :)
    • +1 (1 vot)    
      Razi tu, razi... (Luni, 30 martie 2009, 17:48)

      Stoewer [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Razi tu, razi, harap alb, dar asta-i adevarul. Si eu lucrez la o companie pentru componente auto si facem preturi la suta de bucati, ca altfel ne pierdem prin zecimale....Cel putin componentele din material plastic au preturi derizorii (dar platesti la dealer preturi de cateva zeci de ori mai mari).
  • -1 (1 vot)    
    continental.... (Luni, 30 martie 2009, 17:28)

    georgica [anonim]

    Ar fi bine sa fie mai 'Europeni' cand e vorba de garantie. Dupa ce am stat 3 luni asteptand raspunsul cu o anvelopa de iarna desumflata de noua, primesc raspuns ca..am intepat-o eu.
    Macar daca ziceau de la inceput nu trecea iarna cu 3 cauciucuri de iarna si 1 de vara.
  • 0 (2 voturi)    
    halal stire (Luni, 30 martie 2009, 17:35)

    razvanb [anonim]

    Daca insinuati ca au inchis fabrica din franta pentru a muta productia la timisoara, gresiti. Fabrica din timisoara oricum functioneaza cu personal sub nevoi, deci angajeaza mereu, la fel si centrele de inginerie continental. Interesativa si o sa aflati ca fabrica din Timisoara are stocuri de anvelope.

    Puteti citi comunicatul de presa de pe www.continentalcorporation.com referitor la franta.

    Interesati-va in loc de a scrie...

    P.S. In sibiu tocmai s-a terminat constructia la al treilea modul al fabricii, care va produce componente pentru masini hibride. => inca ~400 noi locuri de munca, muncitori+ingineri
    • 0 (0 voturi)    
      muncitor (Duminică, 12 septembrie 2010, 22:45)

      moldovan cosmin [anonim] i-a raspuns lui razvanb

      buna ziua,as dori un loc de munca la institutia dvs daca mai aveti nevoie de munitori necalificati in cadrul firmei dvs.multumesc anticipat
  • 0 (2 voturi)    
    e vorba de costul unei anvelope, nu de pretul de (Luni, 30 martie 2009, 17:39)

    Marcu [anonim]

    notiuni simple, cost (adica "Un pneu roumain revient à cinq euros, contre environ neuf euros pour un pneu français, selon un document interne de Continental publié récemment par le Courrier Picard") pret de vanzare "en gros" cum ar fii pentru uzina Dacia si pret de vanzare "retail / cu amanuntul" la magazinul din colt sau la vulcanizare. Vezi aici tot articolul http://www.france-info.com/spip.php?article271076&theme=14&sous_theme=15
  • -1 (1 vot)    
    ciudat (Luni, 30 martie 2009, 17:44)

    kllaus [anonim]

    nu cred a 1200 de persoane au ales sa plece toti odata. Cred ca altele sunt problemele aici. Nu prea vad unde ar pleca acesti oameni in situatia actuala.
  • +2 (4 voturi)    
    Am vazut un reportaj de la TM in Franta ! (Luni, 30 martie 2009, 17:55)

    Francez de carton [anonim]

    Era stupefiant de rautate, comentatorul aproape ca facea infarct de fiere in el, nu-i venea sa creada ca muncitorii romanii de la Continental lucreaza 24/24 si 7/7, in schimbrui special organizate, ca in armata!!
    Sindicatele trotzkisto-comuniste de la Clairoix au distrus fabrica, au refuzat orice spor de program, nu vroiau sa lucreze decat in 2 schimburi, ca lehuzele. Si toti vroiau 1.500€ minim, indiferent ca dadeau cu ciocanu sau masurau cu subleru.
    Cifra care l-a amutit si pe rahatul ala de reporter francez a fost ca la Timisoara intr-o singura zi se produc 4.000 de anvelope mai mult ca in fabricile franceze ale grupului, cu costuri de 2 ori mai mici. si fara greve non-stop, ca in Franta.
    Va spun, e o nebunie, francezii si autodistrug tara, de ce credeti ca Sarkozy a ajuns sa ameninte firmele sa nu mai delocalizeze, cine vrea sa lucreze sub santajul sindicatelor?

    Bravo Timisoara, hai Romania, e o veste excelenta, ne bagam cauciucul in criza !
    • 0 (2 voturi)    
      uauuuuu (Luni, 30 martie 2009, 20:40)

      veninusrl [anonim] i-a raspuns lui Francez de carton

      ce analiza complexa ai facut bazandu-te pe un reportaj/documentar de 10 minute!!!! esti surprinzator de ... nu stiu, cred ca la fel stupefinat ca reporterul/comentatorul reportajului in chestiune! asa ca info, emisiunea tv cu pricina a fost produsa si difuzata de o echipa a canalului M6 recunoscut pentru programele de divertisment, dar cu o extrem de proasta calitate jurnalistica a rubricilor de informare!

      cele bune!
    • 0 (0 voturi)    
      continental (Vineri, 9 aprilie 2010, 10:09)

      jon [anonim] i-a raspuns lui Francez de carton

      la acel reportaj am lucrat si pot sa-ti spun ca muncitorii romani nu erau satisfacuti de salariile pe care le aveau,de conditiile de munca,mirosul care otraveste aerul din timisioara,copii care sint bolnavi din ce ince mai mult . Probabil ca ai o virsta mica si nu sti ce inseamna sa fi sclav la boier ,cind nu mai are nevoie de tine te scuipa ca pe o masea stricata . Cind continental va delocaliza productia in china vei spune: e o nebunie romanii isi autodistrug tara ?
      • 0 (0 voturi)    
        vreau sa lucreza la dumnevoastra (Duminică, 12 februarie 2012, 17:44)

        pocnejer ramona [anonim] i-a raspuns lui jon

        va rog daca aveti nevoie de muncitori la orice faza necalificati o sa invata repede am 28 de ani si locuiesc in giarmata
  • 0 (0 voturi)    
    5 si 9 euro ??? (Luni, 30 martie 2009, 21:58)

    marin [anonim]

    Un pneu la 5 sau 8 euro ? Vreau si eu vreo 10. Cred ca este o greseala. Poate un zero uitat ?
  • 0 (0 voturi)    
    continental timisoara (Vineri, 22 iunie 2012, 21:41)

    nemesan ciprian [anonim]

    sunteti o firma de rasul lumii cei mai neseriosi dintre cati am intalnit eu pana acuma.
    Am fost la voi la interviu,mati testat,va placut raspunsul testului,mati intrebat daca pot sa-mi bag lichidarea de la firma unde lucrez ca sa vin la voi si am spus ca da dupa care mati asigurat ca o sa ma angajati si miam bagat lichidarea si am ramas fara serviciu din lipsa voastra de profesionalism. Nu stiu ce cauta genul asta de oameni acolo in echipa voastra ca astia va trag in jos.
  • 0 (0 voturi)    
    leonid (Marţi, 7 august 2012, 11:20)

    cocosila leonid eduard [anonim]

    va rog daca aveti nevoie de muncitori.Am mai lucrat la valeo operator linie asamblari faruri
  • 0 (0 voturi)