Bulgaria verifica toti posesorii de Bentley pentru posibile cazuri de evaziune fiscala

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2009, 14:43 Economie | Auto

Autoritatile de la Sofia iau la intrebari posesorii de Bentley
Foto: Bentley Motors
Autoritatile bulgare vor verifica toti cei 105 posesori de masini de lux Bentley din tara pentru posibile cazuri de evaziune fiscala si alte tipuri de fraude, ca parte a unui plan de stavilire a coruptiei care a atins un nivel fara precedent, noteaza Reuters.

Agentia care colecteaza taxele spune ca va investiga sursele de venit ale posesorilor de Bentley si va demara audituri daca vor exista discrepante intre veniturile declarate si cele detinute.

Controlul e declansat dupa ce s-a descoperit ca Bulgaria are un numar extrem de mare de masini Bentley inregistrate, dar agentia fiscala nu a precizat daca pe lista se va afla si membrii ai guvernului.

Un ministru al guvernului de la Sofia pare sa detina un Bentley, mai ales ca persoana a fost fotografiata langa automobil. Acelasi ministru a platit peste 8.000 de euro pentru un bilet la o delegatie ministeriala in Coreea.

Masinile Bentley ajung sa coste peste 270.000 de dolari in Bulgaria, tara unde salariul mediu lunar este cel mai mic din UE, cam 300 de euro.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3352 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Se poate si aia de Maybach din romanica? (Luni, 22 iunie 2009, 14:52)

    Adonis [anonim]

    Avem unu care merita verificat la "frane"
  • +7 (7 voturi)    
    Romania (Luni, 22 iunie 2009, 14:54)

    Benltey [anonim]

    Deci la ei pare ca se poate... Frumos! Success! Macar daca ai nostri nu crapa poate crapa ai lor...
  • +2 (8 voturi)    
    haha (Luni, 22 iunie 2009, 14:58)

    alex nambani [anonim]

    pai e Bentley cea mai scumpa masina de acolo? sa vina la noi sa le dam clasa... bulgaroi cu ceafa groasa :))))
    • +9 (9 voturi)    
      Alex PreaStupidul (Luni, 22 iunie 2009, 15:22)

      George [anonim] i-a raspuns lui alex nambani

      Draga Alex, afla ca intre bulgari si romani alte diferente in afara de limba nu sunt, de aia si europa cand vorbeste de noi se refera ca la un tot unitar, avem aceeasi mentalitate, aceeasi fire, aceleasi defecte, aceleasi calitati, aceleasi obiceiuri, etc.
      • +1 (1 vot)    
        asha e! (Luni, 22 iunie 2009, 20:58)

        gabbone [anonim] i-a raspuns lui George

        foarte corect! poate ar mai fi o diferenta tot legat de limba, ca noi avem impresii de mari latini, frati cu italienii cand noi suntem d fapt doar fratii lor (bulgarilor) mai mari
      • 0 (0 voturi)    
        Calitati ??? (Marţi, 23 iunie 2009, 12:11)

        the [utilizator] i-a raspuns lui George

        ce calitati, domle ? mai ai tarani care cultiva legume în România ? stie vreunul sa faca praf de "mirudie" ? Ai parfum de trandafiri ? :)))
  • +10 (10 voturi)    
    hahahah (Luni, 22 iunie 2009, 15:08)

    bwhahah [anonim]

    sa vina in romania.. aici avem ferrari-uri si porsche-uri si aston martin la fiecare colt de strada...

    la noi e atat de mare coruptia incat nu mai au ce sa faca cu banii... isi cumpara case prin Bali, prin tenerife, sau pamant pe luna...

    sau ca Mazare din Constanta, isi cumpara tot orasul, si il transforma in republica autonoma constanta :-)
  • +1 (1 vot)    
    Stire internationala (Luni, 22 iunie 2009, 15:25)

    Bogdan [anonim]

    Nu cred ca vor face ceva. M-as mira sa ajunga prin inchisorile bulgare vreunul dintre cei care au proprietati disproportionat de mari raportat la veniturile declarate. Insa au facut din acest episod hei-rupist o stire de presa internationala, asa ca se va crea impresia ca acolo chiar se lupta impotriva coruptiei. E o problema doar de imagine externa. Bravo lor pentru asta.
  • -1 (7 voturi)    
    hai sa fim seriosi (Luni, 22 iunie 2009, 15:26)

    gica [anonim]

    La noi ar trebui sa verificam pe toti cu mai mult decat Dacie de evaziune fiscale/alte marsavii.

    Stiu, stiu, cativa o sa comentati. Lasand la o parte pe cei 1% care chiar au muncit pt masina/vilisoara lor restul doar isi bat joc de tarisoara asta.
    Nu se socoteste ca au muncit pt masina/vilisoara daca si-au tinut muncitorii cu minumul pe economie cand puteau sa le taie si lor o felie mai mare daca tot le-a mers asa bine afacerea.

    Si mai mergeti si in Germania, mai intrebati prin stanga si prin dreapta in cat timp isi ia BMW/Mercedes/Audi un om care si-a inceput afacerea in urma cu 2-3 ani. O sa cam fiti surprinsi. Am auzit de un caz de colaborare intre o firma germana si una romaneasca. Venind germanul in vizita pe la noi si vazandu-le la astia masinile a rupt orice legatura.

    Si cati mai au masina personala luata pe firma prin scutire de TVA? Normal trebuia folosita doar la firma.
    • +2 (8 voturi)    
      Da (Luni, 22 iunie 2009, 15:52)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gica

      Gica, ai grija sa nu plesnesti ! Si chiar asa a facut neamtul ala? Adica ala facea afaceri cu romanii doar asa sa aiba niste amarati in busines? Gica cu gandirea asta nu o sa ai niciodata mai mult de o dacie. Nu confunda cinstea cu prostia !
      • +3 (5 voturi)    
        nu confunda inteligenta cu hotia (Luni, 22 iunie 2009, 16:50)

        gica [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Da, desigur, un hot este suficient de desptept sa exploateze sistemul pt a strange bani. Dar cam atat, fara sa-i pese de consecinte pt ca e destept.

        Vezi, aici e diferenta intre tari ca Franta, Anglia, Olanda, Danemarka, SUA, etc si Romania + alte state estice. La noi imediat cum se observa ca esti cinstit esti catalogat drept prost.

        Zi mersi ca unu ca mine nu are puterea sa bage pe hoti la puscarie, s-ar putea ca unul ca tine sa se trezeasca intr-o dupa amiaza frumoasa de vara de la gratar direct in spatele gratiilor pt cativa anisori.
        Multi hoti incearca sa se indreptateasca: "Ca asa face toata lumea", "Da ce eu sunt prost", "Da ce statul face ceva pt mine?" si cate si mai cate. Nu vi se pare normal ca la asa maniere asa conducatori. Mai bine la viitoarele alegeri nu mai strigati "hua hotii" ci "hua concurenta".
      • +1 (3 voturi)    
        zi-le tu gigi (Luni, 22 iunie 2009, 17:02)

        giovanni [anonim] i-a raspuns lui gigi

        asa, zi-le tu gigi, sa-nteleaga si prostii ca in tara asta cinstit se cheama sa furi nu sa muncesti. credeam ca era subinteles.
  • -3 (5 voturi)    
    Pentru Gicuta (Luni, 22 iunie 2009, 15:39)

    StGermain [anonim]

    Sa intelegem ca tu esti unul dintre aceia care are rabdare 15 ani de munca cinstita pana sa dea la gata casa sau sa-si cumpere masina?
    • +3 (5 voturi)    
      si daca da, care-i problema ta? (Luni, 22 iunie 2009, 17:16)

      gica [anonim] i-a raspuns lui StGermain

      Mi se pare absolut normal, daca n-ai bani cinstiti sa-ti iei masina/casa sa astepti pana ai, sa-ti vezi de lungul nasului si sa mai pui si mana sa muncesti. Nu sa bagi mana pan' la cot si apoi sa dai peste nas la oamenii cinstiti: "bei da esti prost? muncesti? platesti taxele?".

      De aia nu ne place la noi la mare (afara de cazul in care tocmai am iesit din porumbi). De aia ne plangem de gropi pe sosele. De aia or sa cada blocurile noi la cutremur (ca si-a maximizat gica profiturile). De aia ne plangem cam de orice chestie in tara asta.

      Da, imi permit sa-mi iau masina cu banii jos cam in 3 ani (~10k E - modest ce-i drept) fara sa strang cureaua. Conform logicii dvs ar fi trebuit sa am si eu de mult masina. Si eu cum ma mai deosebesc de snobi?
  • +3 (3 voturi)    
    Deci se poate... (Luni, 22 iunie 2009, 16:00)

    Gigi [anonim]

    Ne ofticam ca e la bulgari si nu la noi, apoi spunem ca sigur nu se va intampla nimic cu nici unul dintre posesorii de masini scumpe din BG. Poate o fi adevarat poate nu o fi (de fapt e modul de gandire tipic al celor care nu s-au dus nici la vot si care zic ca nu se mai poate face nimic). Pt mine e doar o dovada ca se poate! Daca cu casele e mai greu (din motive evidente) dar nu imposibil, cu masinile e foarte simplu...se selecteaza anumite marci si hop a sarit iepurele (as include aici Bentley, Rolls Royce, Ferrari, Masserati, Lamborghini, dar si clasele superioare ale producatorilor germani + Lexus). De remarcat ca in RO probabil ca in multe cazuri se va ajunge la controlul unor firme mai degraba decat la controlul unor persoane...dar e mai putin relevant.
  • +2 (2 voturi)    
    RE:Bentley (Luni, 22 iunie 2009, 16:21)

    Ovidiu [anonim]

    Si cu cei peste 200 de romanasi care au Bentley cum ramane?
    • 0 (0 voturi)    
      românasii cu Bentley (Marţi, 23 iunie 2009, 12:14)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      vedea-i-as în ambuteiaje permanente ... :)))
  • +1 (1 vot)    
    Mioriticul se intinde in tinutul tracic! (Luni, 22 iunie 2009, 17:17)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Nastase din greseala a spus singurul adevar politic in 20de ani.La intrebarea unui reporter despre raspunsul bunicutei Cotrocenizate ca nu poate,a spus ferm si raspicat: Daca a spus ca nu poate inseamna ca nu VREA ! Asta e esenta nu se v r e a !Daca bulgarii umbla dupa Bentlyi-uri la noi se poate rezolva, cum am mai spus, din elicopter.Sedii,vile disproportionate,nesimtite din p.d.v.al castigurilor, cinstite pe IMM-uri,terenuri parloaga langa proiectatele autostrazi ,sunt surse ,efectul fraudelor fiscale.Un teren necultivat cumparat recent langa o viitoare autostrada e viitoarea teapa la bugetul national.Vilele bancarilor,a" justitiarilor",politisti,vamesi,( la Iasi un vames dat afara a fost parasit de familie obisnuita cu trai pe p icior mare! Imediat s-a sinucis.Ucisese gasca cu oua de aur. Garda financiara infiintata au aparut gardistii , cei mai luxosi! Cei de la protectia consumatorului,sau controlul sanitar se serveau din rafturi ca la mama acasa.Daca o persoana normala observa aceste lucruri ,ei PROFESIONISTII cu ce se ocupa? Pe forum Hot News am deschis o discutie ca fiecare "sef"se comporta la "locul de munca" ca pe feuda proprie! Subiectele serioase sunt trecute cu vederea.Fara o reactie imediata, dura ,din partea societatii civice,bine organizata , unita ramanem la stadiul de barfe,lamentari fara iesire din balcanismul malos in care ne scufundam an de an, zi de zi.O parte foarte dinamica cu idealul" taurului de aur","banul conteaza"fac legea in romania Mioritic conform sloganului : .."Ce face toata lumea fac si eu"..este o directie gresita imorala fara viitor! De secole dictonul turcesc se verifica: De haram a fost de haram se duce.Banul usor(ilegal)se cheltuie,pierde,se cotizeaza la structuri mafiote sau politice cu pierderea libertatii a personalitatii.Un sclav.Garda financiara,curtea de conturi o sinecura fara activitate sau realizari conform statutului de infiintare.Toate structurile confiscate de varii interes,de "grupuri",.mafii ! DDD
  • -1 (3 voturi)    
    vrajeala ieftina (Luni, 22 iunie 2009, 18:38)

    goe [anonim]

    Praf in ochi, oameni buni. Populism de 2 leva. Ce sa spun, pana nu si-au luat aia Bentley nici nu visau organele ca se face evaziune in Bulgaria.
  • 0 (0 voturi)    
    ba pe toti cu masini peste 50 de mii, ca-n Germani (Marţi, 23 iunie 2009, 13:05)

    forumulcivic.ro [anonim]

    In Germania. o tara de 20 de ori mai bogata , te ia fiscul la ochi decum ai parcat in fata casei o masina ce sare de 50 de mii de euro.
    De aceea Grmania are bani ptr sosele, spitale, aeroporturi, scoli, gradinite, etc... Caci acolo te ascunde aproape la fel de repede ptr evaziuneori i-ti confisca tot. La fel ar trebui procedat si la noi. Mai cu seama ca baza de date e la dispozitia oricui, mai ales a politiei si primariei.
    Apoi sa treaca la case....