VIDEO: Brent Valmar, vicepresedinte APIA: 10% dintre dealerii auto au dat faliment anul trecut, multi au vandut in pierdere pentru a scapa de stocuri

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 13:31 Economie | Auto

APIA: 2009, cel mai prost an din istoria recenta a industriei auto romanesti
Foto: HotNews.ro
Anul trecut a fost unul dezastruos pentru piata auto romaneasca, iar 10% din cei 400 de dealeri care vand masini noi in tara au dat faliment, iar multi au vandut masini in pierdere, facand reduceri de pret exagerate pentru a scapa de stocuri, a spus Brent Valmar, vicepresedinte al Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile din Romania. El a mai adaugat ca Romania are printre cele mai mici tarife din Europa la service-uri, insa e de asteptat ca ele sa se alinieze la nivelul din Occident.

Anul trecut piata masinilor noi a scazut cu peste 50%, iar multi dealeri nu au mai facut fata, 38 din cei 400 existenti inchizandu-si portile, estimeaza APIA. Greutatea cu care se putea obtine finantare, dar si faptul ca oamenii pur si simplu nu au bani sa-si ia masini noi, nici prin programul Rabla, sunt factori care au dus piata auto la nivelul din 2004.

"Presiunea pusa pe stocuri a determinat multi dealerii sa vanda in pierdere, dar au scapat de stocuri (...) Dezmatul la capitolul pret s-a incheiat, de acum masinile vor avea preturi rezonabile care sa le permita dealerilor sa-si continuie activitatea in bune conditiuni", a spus Valmar, referindu-se la reducerile de pret acordate masiv pe piata in prima parte a anului trecut.

Intrebat ce se va intampla cu tarifele din service, vicepresedintele APIA a spus ca acestea sunt in prezent printre cele mai mici din Europa, "daca ne raportam la investitiile facute si la gradul de tehnologizare a service-urilor romanesti", iar pe viitor e de asteptat ca tarifele sa se alinieze la cele din Occident.

Constantin Stroe, vicepresedinte Dacia a spus ca eliminarea taxelor vamale pentru masinile coreene peste circa trei ani va fi o provocare importanta pentru celelalte marci din piata, deoarece daca o masina coreeana de 10.000 de euro va costa cu 1.000 de euro mai putin, acest lucru se va simti, iar ceilalti competitori vor fi siliti sa gaseasca moduri de reducere a costurilor. El a adaugat ca 2010 va fi un an greu si pentru producatorii de componente, mai ales cei care livreaza o buna parte din productie in Occident unde se asteapta ca pietele sa scada, in lipsa programelor Rabla care le-au sustinut anul trecut.

Anul trecut in datele APIA au fost incluse si 14.000 de masini care au ajuns la dealeri in tara, insa au fost reexportate in tari unde exista cerere pentru ele. Asociatia spune ca de anul acesta va schimba modul in care prezinta statisticile, astfel incat datele sa nu mai cuprinda masini care nu sunt vandute in tara, iar datele vor fi apropiate de datele Politiei care arata inmatricularile.

Asociatia estimeaza ca 2010 va fi la nivelul lui 2009 sau chiar mai slab, cu vanzari de 115.000 autoturisme noi si 15.000 de vehicule comerciale.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1794 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    da da (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:54)

    david beckham [anonim]

    deja ma grabesc sa ma asez la coada la service sau sa imi cumpar o masina noua pana nu explodeaza preturile.
    da de cerere-oferta ai auzit?
    tare mi-e teama ca o sa mai scada preturile si la service si la masini ca nu mai zboara cainii cu covrigi in coada.
    • +1 (1 vot)    
      bine zis! (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:35)

      Mass [anonim] i-a raspuns lui david beckham

      Ce frumos se imbarbateaza ei acum dar cand vor vedea ca o medie de 13-14 cumparatori pe luna va fi un vis, mai vedem noi preturile alea "normale" care le va asigura supravietuirea.
    • +2 (2 voturi)    
      Ford si tragi apa (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:26)

      west [anonim] i-a raspuns lui david beckham

      in TM lumea prefera sa mearga in Ungaria la service reprezentanta Ford pentru ca e la jumate pretu fata de reprezentanta din TM, iar nenea asta ne spune ca e ieftin in Romania. Fugi nene vinde abureli in alta parte !!!
  • +4 (4 voturi)    
    se mai intoarce si roata... (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:56)

    costica [anonim]

    Pana anul trecut dealerii erau stapanii absoluti, au facut bani cu carul iar serviciile oferite erau de toata jena. La service erai programat doar cand aveau ei chef (dupa min 2 saptamani).
    O astfel de criza mai cerne si graul de neghina, supravietuiesc doar cei care stiu sa faca afaceri.

    Iar "dezmatul preturilor" poate ca nu va continua, dar ca sa nu moara de foame, cei 400 - 38 = 362 de dealeri ramasi tot vor trebui sa mai lase cate ceva la preturi (care oricum sunt aberant de mari)...

    Sa nu mai vorbim ca presiunea masinilor second-hand va fi si mai mare fiind sustinuta si de faptul ca tot mai multi isi dau masinile luate in leasing inapoi, nemaiputand sa plateasca ratele, iar firmele de leasing vor inunda piata cu aceste masini la preturi de dumping...
  • +4 (4 voturi)    
    calitate service-uri (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:08)

    vasile69 [utilizator]

    degeaba au investit in tehnologia din service-uri daca au aceasi mecanici/tinichgii jalnici. cand o sa aiba roboti sa-mi repare masina, atunci sa se gandeasca la preturi mai mari.
  • +5 (5 voturi)    
    brent valmar iar ne abureste (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:09)

    hernan [anonim]

    Periodic iese in presa tipul asta cu vrajeli de genul: nu vor mai fi reduceri la masinile noi, preturile vor creste etc.
    Bai nene, visezi, romanii nu sunt prosti si mai sunt dispusi sa dea oricat le cere vanzatorul pe orice cazan si bine fac: ca peste tot in lumea civilizata, au invatat sa negocieze, sa traga de pret in jos cat pot si sa nu mai puna botul la preturile nesimtite ale service-urilor si sa accepte manopera lor de kko.

    Ce au semanat in ultimii ani, culeg acum: falimentul ii va manca pe multi dintre dealeri, iar cei care supravietuiesc trebuie sa invete sa respecte clientul.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:17)

    hahaha [anonim]

    ce vrajeala pe astia de la APIA...

    saracii de ei... vai vai nu au mai vandut masini cu gramada...

    si unde au fost acele reduceri extraordinare ?? eu nu am auzit sau citit nimic, si am stat montat in speranta sa beneficiez si eu de criza..

    dar m-am dus in germania si am cumparat de acolo.. ca la noi dealerii au adaos de 30%

    Da Doamne sa mai tina criza asta inca 2 ani... si abea cine supravietuieste pana atunci va oferi servicii de calitate la preturi rezonabile.

    va pup APIA, poate crapati odata cu conturile voastre de milioane de euro prin elvetia.
  • +4 (4 voturi)    
    Preturi mici la service ??? (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:26)

    cucu [anonim]

    Care preturi mici la service ? ca daca faci greseala si cumperi o piesa de la service iti pune adaos de parca te-ai duce pina in germania sa o cumperi ca sa nu mai vorbim de tarifele jenant de mari dar mai ales de normarea muncii si implicit pretul total al unei reparatii. cum e posibil sa iti normeze 1/2 ore schimbul unui filtru de aer ? caci asta se schimba in 3 minute chiar si de o persoana neavizata ??? D-aia service-urile cu renume au inceput sa aiba probleme si incep sa apara service-uri mai mici care fac aceeasi treaba la pret mult mai mic. Exemplu: pret revizie la Avia 950 RON si la un alt service mic si de calitate a costat 570 cu filtre si ulei mai bune decit la Avia plus ca mi-a setat gratuit calculatorul masinii dupa cum am vrut eu.
    • 0 (0 voturi)    
      Filtru (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:42)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Filtru de aer sau de polen ti-l poti schimba singur.
      Problema nu e neaparat pretul din service ci mentalitatea romanilor care nu inteleg ca o masina presupune si costuri ulterioare achizitiei. O revizie de 500 ron o data pe an nu ar trebui sa fie o problema. Sigur, nu in conditiile in care tot salariul se duce pe masina pe rate la banci sau leasing..
      La noi toti asteapta pomeni.
      Din pacate nu mai sunt masini in stoc, iar un dealer nu va mai aduce o masina din fabrica pentru 100 euro profit.
      • 0 (0 voturi)    
        De acord (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:41)

        Radu B. [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        O singura remarca, in rest ce ai scris e OK. Stocuri exista la multi dealeri, tocmai asta e si problema, presiunea stocurilor mari asupra preturilor de vanzare.
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:45)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui anonim

        in cazul masinilor noi si nu numai, practic nu ai voie sa-ti faci singur anumite schimbari de piese deoarece iti pierzi garantia.
        Deci sunt obligat sa merg la reprezentant sa-mi fac revizia cu piese cu 15-20% mai mari decat in mod normal si cu tarife de 20-25 euro pe ora (asta este pe bune) pentru ca sa nu-mi pierd garantia la masina.
        Sunt de acord cu tarife mai mari desi cred ca deja sunt la nivel UE, dar vreau niste reguli de bun simt la ce anume imi pierd garantia pt ca sa am si eu posibilitatea de a face ceva la masina fara pierderea garantiei dar si fara sa ma ususc de bani.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:40)

        adrian_r5 [anonim] i-a raspuns lui anonim

        "O revizie de 500 ron o data pe an nu ar trebui sa fie o problema"

        "La noi toti asteapta pomeni."

        Nu ma astept la pomeni si 500 lei / an nu sint o problema ... da' atita vreme cit la reprezentanta la Timisoara imi cere pe revizie 550 lei iar la Szeged 72 de euro ... (si in Timisoara e ieftin fata de Bucuresti unde costa cam 200 euro) ... ce concluzie se poate trage ???
  • +2 (2 voturi)    
    Preturi la service (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:26)

    Radu [anonim]

    Preturile la service trebuie sa scada si au sa scada. Cine nu va scadea o sa inchida. Majoritatea oamenilor buni din atelierele "dealarilor" si-au deschis propria lor mica afacere. Un atelier, o rampa, scule, mult bun simt, experienta si respect fata de client. "Mamutii" care vad doar preturile din vest si inca un fraier de taxat pentru ca i-au completat nivelul lichidului de spalat parbrizul au sa dispara in 2-3 ani. Masinile ies incet incet din garantie si nu mai trec poarta "atelierelor autorizate"
    Mai mult decat un sistem de diagnoza performant conteaza cel care citeste datele. Daca le interpreteaza corect, e bine... daca nu, banii pe sistem au fost dati degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    Concurenta? (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:17)

    sile [anonim]

    L-ati pus pe Tariceanu sa puna taxe pe masinile la mana doua ca nu vi le mai cumpara noi nimeni. Asta e modelul vostru de afaceri. Cum naiba sa nu dati faliment, cand voi aveati probleme intr-o economie in crestere?
  • +5 (5 voturi)    
    preturile mici la dealeri??????? (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:19)

    gcorneille [anonim]

    Alo, domnu' Porsche Romania (Valmar), cum e cu preturile cele mai mici din Europa? Sau cumva Ungaria si Croatia sunt prin Africa pe undeva? In alte tari nu am incercat, dar in astea doua e mult mai ieftin. Si hai sa exemplific: am de la firma un Polo cumparat nou (in urma cu trei ani) si , la sfarsitul lui noiembrie trebuia sa-i fac revizia de 60k (inclusiv kit distributie). Sun la Porsche Romania (adica in curte la domnul Valmar ) sa fac programare si intreb si ce bani trebuie sa aduc. Mi se spune ca revizia costa 6150 ron, dar imi aplica o mare reducere si voi plati 5650 ron (adica 1345 euro, la vremea aia). Sun in Ungaria, la reprezentanta , si mi se spune 680 de euro (fara nici un fel de reducere), iar in Croatia 650 de euro. Zic , hai ma, n-o fi diferenta asa mare. Sun din nou la Porsche, le spun ce am gasit la dealeri externi, acestia imi spun ca nu se poate, n-au inteles aia ce vreau, nu se poate cu un pret asa mic. Dupa o ora ma suna inapoi de la Porsche si-mi spune ca a obtinut pentru mine o mare reducere, ca sunt client fidel, e masina luata de la ei, bla bla bla, si imi ofera un pret de 2600 ron (620 euro). Sa inteleg ca ma sponsoriza cineva sau acesta este pretul real? In concluzie, am facut revizia in Ungaria, oricum aveam drum incolo si mi s-au parut mult mai corecti cei de acolo. Si mi-au pus in portbagaj toate piesele inlocuite, spre deosebire de cei de la Porsche carora trebuie sa le ceri, cu insistenta chiar.
    In concluzie: cum e cu preturile astea mici la service? Poate in Elvetia or fi mai mari, nu neg, dar in nici un caz la noi nu sunt cele mai mici.
    • -1 (1 vot)    
      Exagerezi. Rau. (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:11)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui gcorneille

      O revizie nu costa 6000 lei nici macar la un Porsche GT. La Polo la 60.000 nu se schimba distributia si chiar daca o schimbi (!?)nu te costa nici jumatate din banii aia.
      • +1 (1 vot)    
        serios? (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:22)

        gcorneille [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Da-mi o adresa de mail sa-ti dau ofertele de la Porsche Focsani, pe care mi le-au trimis pe mail (atat cea cu 5650 ron cu reducere, cat si cea cu 2600 ron). Iar la Polo model 2006 se schimba la 60000 distributia.
        • 0 (0 voturi)    
          porsche focsani (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:32)

          sebastian [anonim] i-a raspuns lui gcorneille

          Nu exista Porsche Focsani
          • 0 (0 voturi)    
            Scorpion Exim (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:37)

            gcorneille [anonim] i-a raspuns lui sebastian

            Se numeste Scorpion Exim, partener Porsche Romania si pe toate ofertele lor apare in partea de jos a paginii Porsche Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            completare (Joi, 28 ianuarie 2010, 17:48)

            gcorneille [anonim] i-a raspuns lui sebastian

            Cere de la Scorpio exim oferta de pret pentru orice reper (far, bara, radiator A/C, etc.) si vei primi oferta Porsche Romania , cel putin asa e semnata. Deci, in concluzie, nu au nici o legatura cu Porsche.
  • +3 (3 voturi)    
    jenant!!!!! (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:20)

    catalijn [anonim]

    lasa ca se descurca cu cat ne-au tras-o anii precedenti....numai cine a gandit in stil economic va supravietui...plus cine e mai putin nesimtit....eu ca sa imi pun alarma la masina noua luata in 2007 trebuia sa platesc triplu la ei la service (SUZUKI).....asa ca nu mi-am mai pus...sunt curios acum cum mai fac...achiesez la ceea ce au spus unii pe aici,normarea munciie de kko....si nu e vb. ca eu sa schimb filtrul de polen sau aer...platesc pentru asta, dar nu vreau sa fiu jecmanit...la service la Suzuki am fost obligat sa merg penttru a nu pierde garantia si pt un schimb de ulei/filtru ulei/aer/ si uitat la masina cu un "ochi de expert" m-au normat cu 4 ore...hai frate ca nu suntem idioti...si oricum a durat 45 min.....am renuntat acum ca nu mai e masina in garantie si pt. acelasi lucru am dat 250 ron fata de 500 la ei.....sa-i ia dracu
    • 0 (0 voturi)    
      ai scapat ieftin (Joi, 28 ianuarie 2010, 18:53)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui catalijn

      590 RON la 15000 de Km. Tot pt Suzuki.si piesele nu costa mai mult de 210 RON, dar apare 95 RON/ora si bineinteles au fost trecute 4 ore de munca.
      Oricum a fost ultima mea vizita la ei pt ca voi depasi 3 ani care est perioada garantiei si ma voi putea duce la oricine..
  • +2 (2 voturi)    
    uat? (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:25)

    mark_atmail [utilizator]

    romania este printre tarile cu cele mai mici tarife la service?
    nenea asta nu stie pe ce lume traieste?
    la un service bmw din viena am platit mai mult pe un serviciu care aici ar fi fost mult mai scump
    daca nu e bine informat, ce cauta in fruntea apia?
  • +2 (2 voturi)    
    service exorbitant (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:25)

    radu [anonim]

    190 de lei ora de manopera la autoklass ce-i de la augsburg au la jumatate si sunt autorizati de mercedes
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:41)

      gcorneille [anonim] i-a raspuns lui radu

      Sigur, preturile cele mai mici da cum de manopera la Porsche e mai mare decat la Midocar (ambii sunt dealeri VW)? Care dintre preturi e cel mai mic din Europa?
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt dezamagit, doar 10% ? (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:42)

    Catalin [anonim]

    Doar 10% au dat faliment ? Cam putin pentru felul in care isi trateaza potentialii clienti ! Eu speram la vreo 40%, dar poate anul asta se atinge "obiectivul" :)

    De exemplu: in Germania mi-au facut reducere de 10% la pretul masinii, adica vreo 5000 de euro. Asta dintr-un foc. La noi, te tiganesti cu ei si pana la urma iti fac o concesie dandu-ti covorase gratuit.

    La service-uri intradevar manopera e ieftina, DAR pretul pieselor e mai mare decat in restul Europei ! Ce sa mai vorbesc de SUA: ia orice piesa de acolo, inmulteste cu 1.5 si obtii pretul din Romania. La virgula !
  • +2 (2 voturi)    
    Pret servici (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:55)

    mercedes [anonim]

    Am cunoscuti care fac revizia la Mercedes in Germania.
    Cu tot cu drum, ies mai ieftin decat la reprezentanta.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare pt dl Valmar (Joi, 28 ianuarie 2010, 16:43)

    gcorneille [anonim]

    De ce masinile directorilor de la Porsche Romania se repara in Germania? Ma refer la modelele Phaeton, pe care le vinde si le repara si Porsche.
    • 0 (0 voturi)    
      Exagerezi. Rau (Joi, 4 februarie 2010, 0:16)

      crazyracer [anonim] i-a raspuns lui gcorneille

      amice, nici unul din directorii de la Porsche Romania nu are Phaeton. Valmar are ca masina de serviciu A6 Allroad si Seifert are Touraeg V6. In plus nici una din masinile de firma nu se repara in Germania. Niciodata. Inteleg ca esti suparat dar nu mai vorbi din auzite.
  • +1 (1 vot)    
    o nedumerire (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:54)

    un fraier [anonim]

    vorbeste fraieru asta ca vremea reducerilor a trecut,ce reduceri? faci un calcul simplu,cursul euro din2007 si asta de-acum,25% scurt,unde-i reducerea?,problemele pt ei de-abia acum apar,masinile vandute pe val ,2006-2009,ies din garantie,iar oamenii si le repara pe unde pot,acum incepe sexul pt ei,dar indirect si pentru noi!
  • 0 (0 voturi)    
    Au dat faliment? (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:39)

    Amoredivino [utilizator]

    Si ce-i cu asta? Cind am venit in Bucuresti acum zece ani faceam 20 de minute din Obor pina in Rahova. Acum fac 1 ora si 20 de minute. Puteam sa trec strada chiar si in miezul zilei ca nu era aproape nici un pericol...acum trebuie sa astept si 10-15 minute sa prind un culoar, merg masinile ca vagoanele. Sunt masini in tara asta sa-ti bagi si in c...r. SUFICIENT! Ati vindut, ati pacalit, ati jecmanit acum retrageti-va la viloaiele si la conturile alea nesimtite ale voastre si nu va mai smiorcaiti ca nu mai aveti fraieri sa le dati pe 20-30 mii de euro niste fiare ruginite care ies din garantie dupa un an (atentie mercedes). Adio si sa nu va mai vad!!!