Astazi se da startul la Rabla pe 2010. Se primesc chiar si trei masini vechi pentru una noua

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 7:58 Economie | Auto

Ministrul Mediului si Padurilor, Laszlo Borbely, va da joi startul Programului de Stimulare a Innoirii Parcului Auto National 2010, arata un comunicat al Ministerului.  

Evenimentul va avea loc la sediul societatii Remat din Bucuresti.

La lansarea primei etape a programului din 2010 vor participa premierul Emil Boc si reprezentanti ai Administratiei Fondului pentru Mediu, ai Asociatiei Producatorilor si Importatorilor de Automobile si ai companiei Automobile Dacia.  

Programul incepe cu o luna si jumatate mai tarziu decat termenul stabilit initial, respectiv 1 ianuarie 2010.  

Prima de casare valabila in acest an va fi tot de 3.800 lei pentru un autoturism, dar pentru achizitionarea unui autovehicul nou, persoanele fizice pot utiliza chiar si trei tichete valorice.

Astfel, cei care vor sa isi cumpere o masina noua pot duce la fier vechi pana la trei rable, iar in schimbul lor primesc o prima de casare de aproximativ 2.700 de euro. Suma este un avans pentru achizitionarea autoturismului nou.

Persoanele fizice vor putea cumpara 40.000 de masini, iar firmele 20.000 de autovehicule.

Programul va avea in acest an doua etape in loc de trei ca in 2009 si se va incheia in 25 noiembrie.

In 2010 suma alocata programului Rabla este cu 20% ai mare decat in 2009, respectiv 228 milioane de lei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3206 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg... (Joi, 18 februarie 2010, 9:31)

    AlinN [anonim]

    Vreau sa imi cumpar o masina. Nu am nici o rabla a mea, darmite trei. Cum fac sa iau certificatele alea? Trebuie sa le platesc? Si daca le platesc de ce mai iau certificatele de rabla si nu cumpar direct masina?
    • +1 (1 vot)    
      Nu e greu (Joi, 18 februarie 2010, 9:44)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      In primul rand iti iei o rabla cu 5-600 lei. Din cate stiu unul trebuie sa fie numele tau. Dupa aceea poti sa cumperi vouchere de la altii, depinde la ce pret il dau.
    • +1 (1 vot)    
      chiar e asa de greu ??? (Joi, 18 februarie 2010, 10:00)

      titi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      chiar esti batut in cap...cauti 3 tichete pe care le cumperi de la cei cu rable date la remat, care nu-si permit sa-si cumpere o alta masina noua. dai 2500 de lei pe fiecare si le folosesti la valoarea de 3800. castigi 1300 lei *3=3900 lei...ala cu rabla castiga si el 2500, rabla lui nu mai valora nimic, o tinea in fata blocului si platea impozitul pe ea si tu castigi 3900 cand cumperi o masina noua. acum ai inteles???
    • +1 (1 vot)    
      pai cumpara niste rable cu 2000 (Joi, 18 februarie 2010, 10:04)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      de lei sa zicem ...cumpara trei..si vei obtine banii aceia pe ele ..cu acele tichete mergi la dealer si iei ce vrei...deci ia tichetele de la cine are rable si nu are ce face cu ele si nu vrea sa-si ia masina.
      Pe acele rable, in piata oamenii nu obtin 3800 de lei...!!
    • +1 (1 vot)    
      oare de ce nu intelegi? (Joi, 18 februarie 2010, 10:10)

      mark [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ei, cum sa le platesti? O sa le primesti cadou. O sa ti se "deie " pe degeaba, ca asa-i la noi, toat alumea vrea moca. Daca vrei sa cumperi cu certificate d-alea, le cumperi de la cine le are, la un pret pe care o sa-l negociezi cu respectivii posesori de certificate si care sa fie mai mic decat aia 3800 lei/bucata; altfel nu are rost sa le mai iei daca le cumperi tot la 3800lei.bucata. Si oricum nu merita sa te stresezi. De exemplu gtt, vrea ca inainte de a cumpara masina sa-i duci copie dupa talonul masinii si copie dupa CI al posesorului ca sa "vaza" ei ca nu sunt diferite adresele si alte mofturi. Asa ca daca tot n-ai rabla, sa nu-ti para rau.
  • +1 (1 vot)    
    AFM (Joi, 18 februarie 2010, 9:45)

    MateiG [anonim]

    Nu inteleg cum incepe rabla cand pe site-ul AFM nu sunt publicate lista producatorilor validati si lista centrelor de casare. Acestea trebuie publicate cu 5 zile inainte de inceperea programului.
    Si bugetul pentru rabla nu este cu 20% mai mare, este exact ca in 2009 - 228 mil lei, adica 60000 de tichete. Singura noutate este ca poti duce 3 tichete pt o masina noua.
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns pt.MateiG (Joi, 18 februarie 2010, 10:33)

      Radu B. [utilizator] i-a raspuns lui MateiG

      Ai perfecta dreptate in tot ce ai spus, practic mi-ai luat-o inainte :0)) Cred ca astazi o sa publice totusi lista cu dealerii acceptati si cu colectorii de fier vechi. Oricum AFM este intotdeauna cu cativa pasi in urma, intai vuieste presa despre un subiect care ii vizeaza si dupa aia publica si ei pe site. Nici o schimbare fata de 2009, exceptand faptul ca poti casa 3 rable pentru una noua, chiar daca nu esti proprietar al niciuneia si faptul ca anul asta in program intra si firmele, ma rog...dupa ce depun un dosar de inscriere la AFM, (procedura e mult mai complicata decat la persoanele fizice). In rest, bugetul e absolut identic cu cel din 2009 si nu exista nici o modificare substantiala.
  • 0 (0 voturi)    
    Rabla (Joi, 18 februarie 2010, 10:02)

    Copat Tudor [anonim]

    Cu un tichet de "Rabla " de pe o Dacie ma pot inscrie sa cumpar masini agricole?
  • 0 (0 voturi)    
    vechimea masinii (Joi, 18 februarie 2010, 10:23)

    NiBoSoft [anonim]

    cat de veche trebuie sa fie masina ca sa o pot duce la remat si sa imi iau tichetul? daca are anul de fabricatie 1999 o pot duce la remat?
    De asemnea la ce institutie trebuie sa merg ca sa o dau la remat?
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 18 februarie 2010, 11:55)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui NiBoSoft

      o poti duce daca ai inmatriculat-o cel tarziu la 31 dec 2006; remat este o institutie
  • 0 (0 voturi)