Prima masina Dacia Duster va fi livrata presedintelui Basescu

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2010, 14:21 Economie | Auto

Traian Basescu va conduce primul SUV Duster
Foto: Agerpres
Intre 8 si 12 aprilie va fi livrata prima masina Dacia Duster, cea pentru presedintele Traian Basescu, au declarat, marti, la Geneva, reprezentanti ai companiei Automobile Dacia. Dacia a prezentat in premiera SUV-ul Duster la Salonul Auto de la Geneva. Deschis presei marti, Salonul reprezinta momentul asteptat de constructorul auto pentru a prezenta primul model 4x4 din istoria sa.

Traian Basescu va achizitiona masina in calitate de persoana privata, nu de presedinte al Romaniei.

In luna mai a anului trecut, presedintele Traian Basescu, prezent la Ambasada Romaniei la Paris, a incercat o masina de tip Dacia Duster, aflata in curtea misiunii diplomatice, si s-a declarat incantat de model.

Dacia a anuntat marti preturile lui Duster, primul sau SUV, care costa de la 10.500 euro (TVA inclusa) in versiunea 4x2, si de la 12.300 euro (TVA inclusa) in versiunea 4x4. Preturile ajung la 15.600 euro pentru versiunea cu dotari maxime, motor diesel de 1,5 l si 110 CP.

Comenzile se fac incepind de astazi, iar livrarile vor incepe din luna aprilie.

Masina e disponibila in 3 versiuni de echipare: Duster, Ambiance si Laureate.

In primavara, masina se va lansa in Romania, restul Europei, Turcia, Algeria si Maroc. In iunie masina va ajunge in Ucraina, Israel, Iordania, Siria si Egipt, iar in 2011 SUV-ul va ajunge, sub sigla Renault, in Brazilia, Rusia si tarile Golfului Persic.

Printre concurenti se numara Skoda Yeti, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Nissan Qashqai, Fiat Sedici si Suzuki SX4.



Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13398 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Sunteti simpatici (Marţi, 2 martie 2010, 14:26)

    Flavian [anonim]

    Prezentati fotografia cu conceptul Duster, in timp ce masina scoasa acum de dacia nu mai are nici o legatura cu prototipul respectiv.

    Aceea era o masina cu adevarat deosebita. Daca s-ar fi construit puteam intr-adevar sa avem motiv de bucurie.

    E totusi pacat ca Dacia a ales sa renunte la un prototip modern si futurist pentru a scoate in final un SUV banal si ieftin cu acelasi nume.
    • +2 (8 voturi)    
      raspuns (Marţi, 2 martie 2010, 16:30)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Flavian

      Esti jalnic, tu ce iti doreai de la masina asta? sa se vanda cu 50 000 de euro si sa nu o cumpere nimeni?!
  • +3 (13 voturi)    
    bravo base ! (Marţi, 2 martie 2010, 14:32)

    toma [anonim]

    tot tu esti primul !?
  • -8 (32 voturi)    
    Rugaminte... (Marţi, 2 martie 2010, 14:33)

    jay [anonim]

    Nu ii puteti taia cablul de frana?
    • 0 (10 voturi)    
      Nu are... (Marţi, 2 martie 2010, 15:50)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui jay

      A zis cineva ca are si frane de banii astia ? :D
  • -6 (18 voturi)    
    Probabil va ajunge la Loto in vitrina langa Dacia (Marţi, 2 martie 2010, 14:33)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Ce veste minunata !

    Probabil in viitor aceasta masina va ajunge in virtina agentiei Loto de pe Calea Dorobantilor (vis-a-vis de Ambasada Turciei) langa Dacia 1100 cu nr. 1 care a apartinut lui Ceausescu.

    In fond ... la presidence ... oblige !

    sau mai pe romaneste

    Ce mi-e Tanda, ce mi-e Manda ! in materie de capete de serie de la Dacia.

    Nota:

    Oare trebuie sa intelegem ca drumul ascendent prin Presedentie, obliga la verificare a realitatii la Targiviste ?

    .
    "Patria si Dreptul Meu!"
    • +5 (17 voturi)    
      aaaa (Marţi, 2 martie 2010, 14:54)

      rika [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      deci ai facut si tu un comment.asa ca sa nu taci mai bine zis. oricum, spor in continuare. Prostii ca tine nu mor niciodata, doar se schimba
      • -2 (4 voturi)    
        Sau (Marţi, 2 martie 2010, 17:45)

        Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui rika

        Take one to know one ;)
  • +9 (11 voturi)    
    Super! (Marţi, 2 martie 2010, 14:34)

    gogu [anonim]

    Bravo, Dacia! Bravo, Renault! Keep up the great job!
  • -3 (17 voturi)    
    ceasca (Marţi, 2 martie 2010, 14:48)

    lostcause [utilizator]

    numa pentru ceausescu se mai faceau "favoruri" dinastea. eu zic ca e un semn rau :(
    • 0 (0 voturi)    
      Esti bivol (Miercuri, 3 martie 2010, 8:34)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui lostcause

      Nu e nici un favor, crezi ca Base nu si-ar permite orice Mertan daca ar vrea? E alegerea conducerii Dacia sa-i livreze lui prima masina, in scopuri publicitare.
  • -4 (14 voturi)    
    mdea... (Marţi, 2 martie 2010, 14:50)

    mark_atmail [utilizator]

    4x4 cu motor de 1.5 dci ? ce gluma...
    la 4x4 ma asteptam la un 2 litri cu cel putin 140 caluti...
    • +11 (15 voturi)    
      greutate (Marţi, 2 martie 2010, 14:54)

      gechi [anonim] i-a raspuns lui mark_atmail

      masina are sub 1300kg, asa ca nu e nevoie de asa de multi caluti. E o foarte buna masina de familie, "zmeii soselelor" trebuie sa se reorienteze spre altceva.
      • -5 (11 voturi)    
        eu (Marţi, 2 martie 2010, 15:06)

        eu [anonim] i-a raspuns lui gechi

        e clar ca nu ai permis, sau il ai si il tii in noptiera...

        pai cand incarci masina, adica 5 adulti plus bagaje...

        5 adulti, greutate medie se pune 80kg.. si inca 20kg per persoana ca si bagaje (asa se calculeaza oriunde)

        deci 500kg + 1300kg masa proprie = 1800kg cu motoras de 1.5 dci sau 1.6 16v ????????????????

        mult noroc in incercarea de a urca o panta cu a 4-a, sau cu a 3-a...

        vara nu mai zic, mai dai drumu si la AC, deja consumul creste exponential... si la un drum lung masina fierbe pur si simplu

        a fost cineva in concediu in grecia cu 5 persoane intr-un logan 1.6 16v ??????

        eu am fost, pe drumurile cu munti si pante din bulgaria si grecia am crezut ca mor, pur si simplu masina nu tragea... ne opream acu acu ca sa se mai raceasca motorul.. erau 40 grade prin grecia.

        de acu o sa vedem dustere trase pe dreapta cu capota ridicata...

        felicitari dacia/renault, inca un fiasco, inca o masina gandita prost, motor mic... si cerinte mari.

        P.S. putea pune si motor de 2.5 diesel, daca ii pune o cutie cu raport mare, toti acei caluti se transforma in forta bruta.. nu in turatie nebuna.... cum sunt dubitele VW sau Mercedes...

        si nu iti era frica sa faci un traseu de 3000km cu frica ca fierbe motorul.
        • +7 (13 voturi)    
          aha... (Marţi, 2 martie 2010, 15:59)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui eu

          Ia uite cine isi da cu parerea despre carnetele altora:

          "mult noroc in incercarea de a urca o panta cu a 4-a, sau cu a 3-a..."

          E rampa, nu panta, stimabile domn cu carnet de sofer. Panta se coboara, nu se urca.

          Dar sa spunem ca rampa = panta. Tu vrei sa o urci in viteza a 4-a? Unde spuneai ca tii carnetul? Pe noptiera?

          Si inca ceva:
          "eu am fost, pe drumurile cu munti si pante din bulgaria si grecia"

          Mai ce drumuri... aveau si mari si oceane, sau doar munti si pante? Podisuri aveau? Ghetari aveau?? Pe aia cum ii urcai in viteza a 4-a?
        • +1 (7 voturi)    
          carnet (Marţi, 2 martie 2010, 16:16)

          dman [anonim] i-a raspuns lui eu

          probabil tu ai permis obtinut pe la ploiesti.
          De curiozitate un 1.9 TDI ti s-ar fi parut mai bun? Un golf sau o octavia sau chiar un passat cu motorul asta are peste 1300 kg si 105 CP. Si e pe departe cel mai popular motor de la vw. motorasul de 1.5 are cuplul maxim de 250 NM, deci nu e chiar asa un motoras.
        • +1 (3 voturi)    
          Esti doar pricinos, sau doar pro.st? (Marţi, 2 martie 2010, 18:49)

          finch [anonim] i-a raspuns lui eu

          Daca n-ai fi nitel prost, probabil nu te-ai c.a.ca in poteca. Renault nu a avut in plan sa construiasca o masina care sa duca 5 adulti cu bagaje pe timp de vara. Demonstrezi ca esti partzarul tipic ce-a trecut de la Dacia 1300 mostenita de la al batran la Logan, cu nelipsita manea la bord "am Logan, sunt cel mai tare, am Logan sunt mai bastan". Voi, cretinoizii care urlati ca ati luat teapa de prosti ce sunteti, nu puteti intelege ca masina e gandita pentru utilizare economica, 300kg maxim de sarcina, nu pentru carausie la drum lung incarcata cu juma de tona? Iar consumul nu creste exponential cu utilizarea AC-ului, ala consuma 2-3 CP, atat.
    • +8 (10 voturi)    
      pai de ce ai nevoie de caluti in plus? (Marţi, 2 martie 2010, 15:04)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui mark_atmail

      Exista autocolante cu flacari, spoilere de bombardiere din primul razboi mondial, si in cazuri extreme cred ca se poate agata un CD de oglinda retrovizoare :)

      Cred ca masina e ok pentru ceea ce vrea sa fie: un "SUV" ieftin, cu consum mic, nepretentios, spatios si bun de bagat pe drumurile noastre neprietenoase.
  • -1 (3 voturi)    
    drumuri (Marţi, 2 martie 2010, 14:51)

    parvu [anonim]

    Macar o sa avem drumuri bune :D http://www.romanialibera.ro/dezvaluiri/a178925-autostrada-brasov-contractul-schimbat-peste-noapte-nu-mai-seamana-cu-oferta-statul-preia-riscurile.html
  • +4 (4 voturi)    
    Persoana privata (Marţi, 2 martie 2010, 14:52)

    alexm [anonim]

    Ce noroc, persoana privata si prinde chiar prima masina. La ce-i mai trebuie functia de presedinte daca prinde si ca persoana privata prima dacie.
    Daca da golful si loganul la "rabla" si ia Duster cu reducere jos palaria.
  • -2 (12 voturi)    
    hm (Marţi, 2 martie 2010, 14:53)

    v. ragtan [utilizator]

    Exact ca-ntr-o tara de lumea a treia.
  • -5 (7 voturi)    
    base si dusteru (Marţi, 2 martie 2010, 14:57)

    tsunnami [anonim]

    si va avea volanul pe dreapta
  • +6 (6 voturi)    
    primul 4X4 este dacia pick-up (Marţi, 2 martie 2010, 15:10)

    asf [anonim]

    primul 4X4 este dacia pick-up
  • +5 (7 voturi)    
    Imi place ! (Marţi, 2 martie 2010, 15:27)

    Catalin [anonim]

    Masina e super, mai ales ca pretul e bun ! Am vazut-o azi in probe prin Bucuresti si mi-a placut foarte mult. Cred ca o parte din cei ce voiau sa-si cumpere Logan o sa-si cumpere Duster, ceea ce nu e neaparat bine. Dar e posibil ca si o parte din cei ce voiau Kia Sportage sau Hyundai Tucson sa se orienteze spre Duster. Motorizarile lasa totusi de dorit, sa speram ca macar motorul de diesel 1.5/105 cai sa fie disponibil, altfel celelalte motoare nu stiu daca vor face fata cu brio.
    • 0 (4 voturi)    
      masina e usoara (Marţi, 2 martie 2010, 18:59)

      finch [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      nu-ti face probleme. Are motoarele de pe Megane si e nitel mai usoara, apoi are si rapoarte mai mari la cutie, viteza maxima e redusa fata de Megane. Va fi chiar voinica masina asta. Renault nu face masini proaste, face masini vandabile, doar ca romanii nu sunt realisti si traiesc intr-un iluzoriu perpetuu. Neavand cultura in materie de masini si motoare, isi dau cu parerea gratuit. Un unchi ma sfatuia prin 2005 sa-mi iau Solenza, ca e masina buna, economica, cu motor frantuzesc, asta avea el. Eu aveam avans de o masina de 14mii si puteam lua credit pana la vreo 16mii. Cand i-am spus ca nu ma intereseaza clasa aia de masini, se uita piezis la mine. Cand m-a vazut cu un Megane, s-a //. pe el. I-am spus ca atatia bani imi permit sa dau pe o masina in Romania, desi as vrea una mai de calitate si mai performanta. Parerea lui finala a fost ca Solenza e mai economica, el cheltuie mai putin, chiar daca nu se aude om cu om la 70km/h in masinuta lui economica.(editat de HotNews.ro)
      • +2 (2 voturi)    
        LOL (Marţi, 2 martie 2010, 20:25)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui finch

        "...chiar daca nu se aude om cu om la 70km/h in masinuta lui economica."

        Mor de ras :) Penal!
  • -2 (8 voturi)    
    omagiu (Marţi, 2 martie 2010, 15:53)

    aaa [anonim]

    parca si in 1968 daca am retinut bine, prima Dacia produsa in Romania a fost si atunci oferita 'omagiu' unui conducator iubit
    • +1 (7 voturi)    
      si ce daca? (Marţi, 2 martie 2010, 16:52)

      marius [anonim] i-a raspuns lui aaa

      e o mica diferenta. In 68 Ceaus a primit masina cadou, acum Base o cumpara cu banii lui.
      • -1 (5 voturi)    
        misto (Marţi, 2 martie 2010, 18:32)

        amuzatu [anonim] i-a raspuns lui marius

        Cu banii lui cumpara? De la CEC ii ridica?
  • 0 (6 voturi)    
    Base, acest Duster al politicii romanesti (Marţi, 2 martie 2010, 16:46)

    Piciu' [anonim]

    Cred ca e o ideea buna sa-si ia Duster, masina de teren, exact cum este el in politica romaneasca, un 4x4, care ia toate hartoapele la bord, ii place praful... Si cum el nu e fan autostrazi, ca asa declara cand era ministru, ca nu avem nevoie, un 4x4 e manusa, n-asa? Casuneanu creaza conditii pentru primul Duster al tzarii, sunt gropane peste tot! Romani! Luati-va Duster!! Nu e o masina de neam prost (cum zicea Stroe), ci e pentru femeile din Romania! Si Nutzi, si Ritzi, si EBA isi iau Duster!
  • -2 (4 voturi)    
    O cumpara cu banii jos? (Marţi, 2 martie 2010, 17:30)

    Costi [anonim]

    Eu cred ca va face credit sau leasing.
    Are salar mic in functia de presedinte - mult mai mic fata de directorii de banci ;) etc.
    • -1 (5 voturi)    
      il ajuta fica cea mare (Marţi, 2 martie 2010, 18:33)

      dexter [anonim] i-a raspuns lui Costi

      ca are salar bunicel ca europarlamentar.
      • -1 (1 vot)    
        .. sau de notar? (Miercuri, 3 martie 2010, 11:54)

        Dorelus [anonim] i-a raspuns lui dexter

        cea cu euro de la PE e ce mica.. salarul ei e puisor pe langa ce incaseaza sora-sa mai mare ca notarita..
  • +1 (3 voturi)    
    Masina Dacia Duster?? (Marţi, 2 martie 2010, 21:01)

    Pitiponc [anonim]

    domnilor, subiectul articolului nu este Dacia ci Baselu, incercati sa va reveniti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    modelul Ceausescu ?? (Miercuri, 3 martie 2010, 10:30)

    escu [anonim]

    Dl. Basescu a imprumutat din nou un model de la Niculae Ceausescu ! Si acesta a fost primul posesor al unei Dacii atunci cand a aparut !!!