Paradox saracie vs tehnologie

VIDEO In Etiopia s-a lansat o masina electrica ce costa circa 12.000 de dolari

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 17:20 Economie | Auto

Intr-una din cele mai sarace tari din lume, Etiopia - unde penele de curent sunt ceva obisnuit - o companie locala a lansat o masina electrica ce costa intre 12.000 si 15.000 de dolari, scrie BBC. Productia e insa extrem de mica, sase masini/saptamana, iar multe dintre piese sunt aduse din China si alte tari asiatice, anunta televiziunile locale. Lansarea e una paradoxala, dat fiind ca in Etiopia o buna parte din gospodarii nu au curent electric, iar unde exista, se intrerupe des.

Masina se numeste Solaris Elettra, poate merge cu maxim 80 km/h, iar compania spune ca Etiopia dispune de multe surse de energie, mai ales hidrocentrale si adauga ca tara ar putea deveni cel mai mare producator de electricitate din Africa in viitor. BBC noteaza ca vor exista doua versiuni, cu preturi de 12.000 si 15.000 de dolari.

Televiziunile locale spun ca o parte din piese vin din China, Singapore, Coreea si Taiwan, iar seful companiei sustine ca daca masina va fi scutita de taxe pretul standard va scadea cu circa 2.500 euro, de la valoarea standard de circa 10.100 euro.

Planurile anuntate indica marirea productiei la cel putin 30 de masini/saptamana la uzina din capitala Addis Abeba si exportul in alte tari africane si chiar europene.

Planurile trebuie privite cu multa indoiala, mai ales ca Etiopia e una din cele mai sarace tari de pe glob, iar electricitatea e un lux, astfel ca discutiile despre masini electrice sunt cel putin nepotrivite. In plus, capacitatea guvernului de a investi in statii de incarcare este cu siguranta foarte scazuta.

Etiopia are o suprafata de circa patru ori mai mare decat Romania si populatie de aproape 80 de milioane de locuitori. Circa jumatate din populatie traieste cu mai putin de un dolar/zi.

Tari extrem de avansate din punct de vedere tehnologic - precum SUA si Japonia - fac primii pasi in domeniul masinilor electrice, dar nici acolo nu exista inca retele foarte extinse de incarcare si sunt in etapa in care producatorii incep sa anunte preturi pentru masini care se vor vinde in volume importante abia peste ani buni.




Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2548 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 31 martie 2010, 17:43)

    dany [anonim]

    si cea mai interesanta chestie in tot filmul e ca in etiopia au drumuri mult mai bune ca si noi.
    • -1 (3 voturi)    
      stai... (Miercuri, 31 martie 2010, 19:14)

      eueu [anonim] i-a raspuns lui dany

      nu te supara...de unde ai tras tu concluzia asta?ai vazut 10 metri de asfalt si gata ai tras concluzia?nu zic ca avem drumuri bune da concluziile pripite vin dintr'o minte ingusta
      • +2 (2 voturi)    
        stai frate...nu te ambala (Miercuri, 31 martie 2010, 20:50)

        media freak [utilizator] i-a raspuns lui eueu

        pai nu e evident?... nu-i nevoie sa te uiti in etiopia, uita-te la noi...
        • +1 (1 vot)    
          Nu ne ambalam (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:06)

          Flavian [anonim] i-a raspuns lui media freak

          Nu ne ambalam. Mai usor cu etiopia si cu verdele pe scari...

          Tesla Roadster are baterie de 53Kwh LiIon Cobalt Oxide care costa 36.000 USD. Adica 680 USD pentru 1Kwh si tine cam 7 ani pana la inlocuire. In cazul Altairnano avem bateria de 35Kwh LiIon Titanate care costa cam 70.000 USD. Adica 2000 USD pentru 1Kwh si tine vreo 15 ani.

          La o durata de vreo 15 ani utilizare a autoturismului inaintea "reciclarii" acestuia, calculul e astfel. Pentru o masina cu autonomie 500km si baterii de vreo 50kwh avem deja calculat la tesla 36.000 x 2 pachete adica vreo 70.000USD pentru 15 ani de utilizare. Asta vine cam 4600USD pe an ca "intretinere" a masinii. La bateriile cu lithium titanate stam si mai prost. Desi aparent un singur pachet e suficient pentru cei 15 ani, costul va fi de 100.000USD pentru acelasi pachet de 50kwh. Asta inseamna 7000USD pe an la costurile masinii. La hibride e si mai trist. Ce se economiseste prin ultilizarea de baterii mici se pierde prin costurile de fabricatie si intretinere pentru o masina cu doua motoare. Iar economia de combustibil e discutabila si apare doar in anumite conditii.

          La un autoturism actual intretinerea este vreo 300USD pe an in medie pentru motor (initial mai putin, ulterior mai mult). Iar cu un rulaj mediu de 15.000km, benzina 1USD litrul si consum sub 10 la suta, se ajunge la un aproximativ 1500USD costuri totale pe an. Fata de 4600USD sau 7000USD la suratele cu baterii. In calculul acesta am lasat deoparte incarcarea bateriilor care devine cost neglijabil deja.

          Chiar si asa, pretul bateriilor ar trebui sa scada de vreo 3 ori la cele LiIon Cobalt si de vreo 5 ori la cele LiIon Titanate pentru ca sa ne apropiem macar de valorile actuale de cost si poluare. Zic poluare pentru ca pretul mare al bateriilor reflecta de fapt si energia consumata pentru fabricarea lor. Pretul reflecta hidrocarburile arse pentru a le aduce de la un praf de sare de litiu pe un desert bolivian pana la un pachet de baterii intr-un autoturism cool.
    • +2 (2 voturi)    
      chiar ai dreptate (Miercuri, 31 martie 2010, 22:56)

      alex [anonim] i-a raspuns lui dany

      Prietene, am umblat putin prin europa, de la atlantic, mediterana pana la marea nordului. Prin orientul apropiat, prin china, africa...dar drumuri mai proaste ca la noi nu am gasit inca, asa ca lasa-i sa spuna ce vor pe cei care te ataca.
      • +1 (1 vot)    
        :( (Miercuri, 31 martie 2010, 23:23)

        danzigk [utilizator] i-a raspuns lui alex

        am dat + tuturor comentariilor care deplang situatia din Romania... de ce ? pentru ca tocmai am venit dupa o raita la parinti: Oradea - Stei - Oradea... si mi-am rupt masina :( Bihorenii stiu...
  • +1 (1 vot)    
    Nu pot spune decat (Miercuri, 31 martie 2010, 18:00)

    Rhadoo [utilizator]

    Felicitari! Nu conteaza din ce tara esti cata vreme faci lucruri bune si folositoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Multa gargara (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:12)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      Multa gargara, informatie putina. Ce baterii are ? Cata autonomie ?

      Repetam ca papagalii verde, verde. Cand de fapt constructia unei masini pe baterii implica un consum de energie mai mare decat cel consumat de o masina clasica pe toata durata de viata !!!
  • 0 (0 voturi)    
    mai important... (Miercuri, 31 martie 2010, 19:23)

    Tony Meman [anonim]

    in primul rande este cati km poti merge cu o incracatura...asta este cea mai mare problema cu care se lupta toti producatorii auto si mai este si vorba de marimea si greutatea acumulatoarelor, ce fac eu cu o masina care la 100 km trebuie sa reincarc acumulatorul si astept ca.10 ore, a doua intrebare e ce fac cu o masina care are portagajul plin cu acumulatoare, unde mai pun si eu o valiza?
    last but not least, cate sute de kg cantaresc acumulatoarele si cat costa cand vor trebui innoite, cele mai multe rezista cicluri de reincarcare de 2 mii de ori, adica dupa ca. 5,5 ani imi trebuiesc acumulatoare noi daca le incarc in fiecare zi.
    ce fac eu atunci? arunc masina pentru ca acumulatoarele noi sunt mai scumpe decat masina insasi?
    • +2 (2 voturi)    
      the top (Miercuri, 31 martie 2010, 19:52)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Tony Meman

      daca ai bani .... vezi aici masina electrica www.teslamotors.com

      e un fel de ferrari al masinilor electrice, dar demonstreaza faptul ca acest tip de masini prezinta posibilitati de dezvoltare f interesante.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu demonstreaza mare lucru (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:15)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Demonstreaza ca poti cheltui o gramada de energie pentru a construi o masinuta cool.

        Care e de cateva ori mai scumpa decat o surata pe benzina. Si papa in procesul de fabricatie de cateva ori mai multa energie decat o masinuta pe benzina papa in TOATA viata ei.

        Ba mai are tupeul sa se numeasca si verde dupa ce face toata risipa asta de energie... :-(
    • +1 (1 vot)    
      frumos ca ne arati ca stii engleza (Miercuri, 31 martie 2010, 19:57)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Tony Meman

      raspunsul la intrebarile tale este bateria LiFePO4.
      Se incarca in 5 minute la curenti mult mai mari decat curentul ei nominal, nu explodeaza, este la fel de usoara ca bateriile LiPo, deci mult mai usoara decat Pb-acid sau NiCd/NiMh, suporta 3000 de cicluri complete de incarcare-descarcare.

      Companiile serioase nu pot utiliza asa ceva deoarece patentul apartine unei firme canadiene care deocamdata asteapta marele partener din piata auto (inca se liciteaza, adica). Chinezii nu se complica cu patentele si drepturile de autor, astfel ca si pe eBay vei gasi baterii chinezesti LiFePO4 pentru biciclete sau masini.
      • 0 (0 voturi)    
        Costul energetic, aia e buba (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:18)

        Flavian [anonim] i-a raspuns lui Mumulea

        Cam tot ce inseamna baterie pe litiu si alte metale rare inseamna de fapt risipa de energie.

        Toata energia aia arsa pentru a transforma tone intregi de sare dintr-un desert bolivian in cateva grame de litiu.

        Pentru ca apoi sa ne laudam cata "economie" facem, furandu-ne singuri caciula...