Toyota va plati catre Tesla Motors 60 milioane dolari pentru tehnologia necesara construirii modelului RAV4 100% electric

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2010, 15:45 Economie | Auto

​Toyota va plati 60 milioane dolari companiei americane Tesla Motors care in schimb va furniza tehnologia necesara construirii unei versiuni 100% electrice a SUV-ului RAV4, scrie Bloomberg. Tesla Motors, cel mai mare producator de masini electrice sport, va furniza motoarele, bateriile si alte componente necesare masinii care va iesi pe piata in 2012. Cele 60 milioane dolari acopera partea de cercetare si dezvoltare, livrarea propriu-zisa de componente urmand sa faca obiectul unei alte intelegeri.

Tesla Motors, cunoscuta pentru comercializarea masinii sport electrice Roadster, model cu acceleratie de Ferrari si autonomie de 340 km, va furniza Toyota diverse componente, precum bateriile, motorul, cutia de viteze si elemente software care vor fi necesare dezvoltarii unei versiuni electrice a RAV4.

In iulie, Toyota a cumparat un pachet de actiuni in valoare de 50 milioane dolari la Tesla Motors care luna aceasta a inceput sa faca modificari la uzina Toyota din Fremont, California unde liniile de asamblare vor fi modificate si adaptate pentru constructia de masini electrice.

Tesla Motors a vandut 1.300 de masini pana acum, numarul mic fiind si o consecinta a pretului de vanzare de peste 110.000 dolari pentru fiecare exemplar. Totusi, in 2012 va fi lansat pe piata sedan-ul model S care in SUA va costa cam 50.000 de dolari, iar atunci Tesla vrea ca productia anuala sa fie de 20.000 de masini.

Toyota a lansat masini hibride acum 13 ani, iar de putin timp vinde si hibride incarcabile la priza (plug in hybrids) care insa au o autonomie de numai 20 - 25 km exclusiv cu motorul electric. Toyota nu a lansat masini 100% electrice, insa va face asta cu ajutorul Tesla.


Citeste mai multe despre   






















1474 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    autonomie (Joi, 14 octombrie 2010, 16:25)

    Ubix [anonim]

    Autonomie de 340km/h? Hmmm
    • -1 (5 voturi)    
      Da (Joi, 14 octombrie 2010, 17:15)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Ubix

      Si dupa 340km o sa stai 11 ore sa incarci masina. Imediat o sa vina niste destepti si o sa-ti zica ca asta nu e o problema, o sa se construiasca cafenele sau mai stiu eu ce baruri pe autostrazi, ca sa faci un drum bucuresti praga in 2 ani, 3 zile si cand ajungi, de fapt au mutat orasul.
      Alti destepti o sa te convinga ca este o solutie pentru oras, chipurile iti incarci masina la munca. Dar daca expertii astia ar mai iesi si ei din casa, poate ar realiza ca 99% nu avem locuri de parcare la munca, ce sa mai vorbim de prize.

      Si totul pentru prevenirea poluarii, cand fabricarea, intretinerea si stocarea unor astfel de baterii este o industrie mult mai poluanta.
      • +1 (3 voturi)    
        depinde de poluare (Joi, 14 octombrie 2010, 17:58)

        Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Totul este impotriva poluarii cu CO2. La restul e liber, inclusiv namol radioactiv si toxic.
      • +2 (2 voturi)    
        Daca n-ai loc de parcare asigurat... (Joi, 14 octombrie 2010, 18:09)

        mntsn [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        ...la munca, de ce te incapatanezi sa mergi cu masina? Nu-ti scade boieria daca mai folosesti si transportul in comun.

        In alta ordine de idei, n-ai inteles ca tot ce se intampla acum in domeniul masinilor electrice este doar inceputul, scanteia si ca in curand problema autonomiei va fi rezolvata. Tesla spre exemplu are deja o autonomie mai mult decat rezonabila. Pt distante foarte mari exista si alte mijloace de transport.

        Ca buni romani carcotim si cautam nod in papura unei realizari tehnice deosebite ...noi in schimb importam ceapa din Austria si pepeni din Turcia, ce sa mai vorbim de masini electrice? Nu cred ca vom fi in stare vreodata de asa ceva.
      • +2 (2 voturi)    
        incarcare (Joi, 14 octombrie 2010, 22:55)

        Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Sa stii ca la Model S incarcarea la 80% va fi de 45 de minute si bateria se va schimba in 5 minute, cand incarcarea pana la 100% va dura 2 ore. Pentru inceput mi se pare superb.
        • -1 (3 voturi)    
          45 de minute (Vineri, 15 octombrie 2010, 12:13)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Valeriu

          Tu ai putin creier sa gandesti macar putin? Sau il tii doar ca sa nu-ti sune capatana a gol?

          Cam cate masini pot fi servite la statiile de incarcare pe ora? 10 ti se pare normal? Cam cati bani ar trebui investiti sa impanzesti orasele cu statii de incarcare ca sa faca fata cererii?
  • +1 (1 vot)    
    Pt. CRISTI (Joi, 14 octombrie 2010, 19:33)

    Badea Ioan [anonim]

    Cu scuzele de rigoare !
    Draga CRISTI !
    Broasca din fintina nu-si imagineaza dimensiunea oceanului !
    Nu s-a vrut un comentariu malitios !
    Scuze !
  • -1 (1 vot)    
    hmmm (Vineri, 15 octombrie 2010, 0:32)

    ion [anonim]

    eu unul nu cred in masini electrice.Dupa cum am auzit exista in "sertarele" producatorilor de masini tot felul de inventii,motoare revolutionare(motoare care merg cu apa,aer etc.) dar nu sunt puse in productie pt ar bulversa piata petrolului.
    Dupa mn cei care investesc in astfel de tehnologii fac o greseala sa nu mai zic ca dupa cativa ani bateria aia lesina si vei fi nevoit sa o schimbi si nu cred ca una noua(sau mai multe) va fi ieftina.
    Am vazut un suv hibrid de la lexus care avea 3 baterii si un motor si tot era in spatele unui diesel v6 de la vw sau in spatele unu benzinar de la bmw sau merc ca performante destul de mult in spate.
    • -1 (1 vot)    
      Dupa cum ai auzit (Vineri, 15 octombrie 2010, 12:17)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui ion

      In loc sa gandesti putin. Problema nu sta in motoarele electrice. Problema sta in baterii, sunt foarte grele, se incarca greu, se incing, producerea lor polueaza mai rau decat Rosia Montana, costa si extrem de mult si rezista la maxim 1000 de cicluri de incarcare/descarcare.
      Cam cum ti-ar suna ca dupa 2 ani de folosire sa platesti pe un set nou cam jumate din cat ai dat pe masina initial?