BBC a fost data in judecata de Tesla Motors care acuza Top Gear ca a trucat cu rea-vointa un test comparativ

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 15:21 Economie | Auto

Tesla acuza ca intrecerea a fost prezentata in mod deformat
Foto: Captura YouTube
Tesla Motors, compania care produce cea mai rapida masina electrica, a dat BBC in judecata pe motiv ca intr-o emisiune Top Gear difuzata in 2008 companiei i s-a facut publicitate negativa, iar publicului i s-au dat informatii eronate despre masina americana, scrie The Guardian. Mai mult, Tesla spune ca testul de viteza dintre masina lor si un Lotus a fost "trucat" astfel incat masina electrica a fost prezentata ca ramanand fara energie in baterie, desi mai putea merge suficient.

In emisiunea difuzata pentru prima oara in 2008 Tesla Roadster se intrecea cu un automobil cu motor termic, un Lotus Elise. Pe parcursul acestei curse, Tesla a fost prezentata ca avand nevoie de incarcare pe motiv ca energia din baterii s-a consumat, iar masina sport a fost impinsa de patru oameni in hangarul Top Gear. Producatorul spune insa in plangerea inaintata BBC ca bateria avea suficienta energie si testul este o minciuna menita sa induca publicului ideea ca autonomia Tesla este foarte redusa.

Tesla cere daune de peste 100.000 euro dar vrea mai ales ca BBC sa nu mai difuzeze in reluare aceasta emisiune si sa nu o mai comercializeze pe DVD. In plus, compania americana spune ca publicului i-au fost livrate o serie de informatii eronate despre Tesla, cum ar fi de exemplu ca autonomia masinii e de numai 88 km, in timp ce producatorul sustine ca e de peste 300 km.

In acelasi episod, insa la inceput, Clarkson a laudat Tesla Roadster despre care a spus ca este extraordinara tinand cont ca viteza maxima e de sub 200 km/h, insa acceleratia e uluitoare: 3,9 secunde de la 0, la 100 km/h. "Nu e rau daca ne gandim ca motorul e de marimea unui pepene verde si are o singura parte mobila", spunea cunoscutul realizator.

Totusi, la final, dupa ce masina a picat controversatul test, concluzia lui Clarkson a fost: "E pacat ca in viata reala pur si simplu nu merge".

Top Gear a mai fost implicata recent intr-o controversa dupa ce, referindu-se la o masina sport produsa in volume mici de o companie din Mexic, prezentatorii au facut afirmatii considerate jignitoare de ambasadorul Mexicului in Marea Britanie.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7179 vizualizari

  • -14 (26 voturi)    
    eu spun ca .. (Miercuri, 30 martie 2011, 15:37)

    So [anonim]

    BBC este postul public britanic numarul 1 de manipulare . Nu e de mirare ca Realitatea TV a declarat candva a adoptat modelul lor.
    • +12 (20 voturi)    
      Te uiti des la BBC si RTV (Miercuri, 30 martie 2011, 15:55)

      Nicu T [anonim] i-a raspuns lui So

      Vezi multe/vreo asemanare? Te uiti des la BBC? N-or fi ei perfecti, dar ca sa-i compari cu RTV, doar pentru ca Tanase a zis ca vrea sa-i ia de model, mi se pare rea-intentie. Sau prostie curata.
    • +7 (9 voturi)    
      BBC (Miercuri, 30 martie 2011, 16:55)

      alex [anonim] i-a raspuns lui So

      BBC International este "THE news channel".

      Cel mai bun post de televiziune posibil.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar au manipulat (Joi, 31 martie 2011, 0:54)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui So

      tesla are dreptate cand s-a aratat suparata de acea emisiune. Uite un link sa vedeti ce spune chiar clarkson si bbc:
      http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1101836/Jeremy-Clarkson-sparks-new-BBC-row-Top-Gear-electric-supercar-test-failure.html


      Masina nu a ramas niciodata fara baterie si nu a fost nevoie sa fie impinsa

      Un simplu search pe wikipedia si o aruncatura rapida la baza paginii (linkurile de la nr 131 incolo) o sa va dea mai multe detalii de ce au dreptate cei del atesla sa ii dea in judecata pe cei de la BBC. Inca un mit spulerat in legatura cu corectii englezi?
      • -2 (2 voturi)    
        Pai si nu au dreptate? (Joi, 31 martie 2011, 11:59)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

        Masina aia cand ramane fara curent nu trebuie incarcata? Si incarcatul nu dureaza cateva ore? Deci care e minciuna? Ca masina respectiva nu a ramas fara curent? Si daca nu a ramas inseamna ca e improbabil sa ramana?
  • +9 (19 voturi)    
    Sunt britanici (Miercuri, 30 martie 2011, 15:38)

    mihaitza [anonim]

    asa ca nu se pot abtine sa nu fie ingamfati si sa nu arunce ofense la adresa altora pe un ton de fanfaronada atotstiutoare. Dar emisiunea este amuzanta, bine facuta si probabil ca de-a lungul timpului au avut mari batai de cap sa pastreze un echilibru, avand in vedere concurenta si presiunea din partea industriei auto. Uneori lasa garda jos si fac gafe, asa ca trebuie sa plateasca, dar in genere fac o treaba buna.
  • +2 (14 voturi)    
    :) (Miercuri, 30 martie 2011, 15:39)

    alex [anonim]

    Tesla rulez.!
  • -9 (13 voturi)    
    Perfidul Albion (Miercuri, 30 martie 2011, 15:45)

    cobra [anonim]

    Voi n-aţi auzit de perfidul Albion?
    • +3 (7 voturi)    
      sau (Miercuri, 30 martie 2011, 16:11)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      de penibila Romanie?
  • +3 (9 voturi)    
    autonomia (Miercuri, 30 martie 2011, 15:49)

    *** [anonim]

    Autonomia de 300 de km este calculata pt Tesla in conditii ideale : adica la 90 de km pe ora mesr constant, la fel cum este calculat si consumul in prezentarile facute de producatorii auto pt masinile lor.
    In conditiile in care este rulata in regim de condus sportiv pe un circuit autonomia scade semnificativ.
    • -4 (4 voturi)    
      Corect (Miercuri, 30 martie 2011, 16:46)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui ***

      Nu cred ca mintit cei de la Top Gear.

      Ei au condus masina agresiv - nu in mers de domnisoara.

      Daca conduceau agresiv si cu bagaje (sa spunem 50kg) cred ca autonomia masinii nu ar fi fost mai mare de 50km.
    • +4 (4 voturi)    
      partial corect (Miercuri, 30 martie 2011, 18:31)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui ***

      poate ca tesla a calculat/testat masina in conditii ideale de mers constant. foarte corect ca mersul sportiv reduce autonomia. dar e gresit ca producatorii auto calculeaza consumul la mers constant de 90 km la ora.
    • 0 (0 voturi)    
      tesla este totusi o masina sport (Miercuri, 30 martie 2011, 18:50)

      panfilache [anonim] i-a raspuns lui ***

      cu o acceleratie din randul supermasinilor.
      probabil testul a fost facut contra lotus elise/exige, apropiata ca greutate si permformanta, dar la jumate de pret fata de tesla.
      lotus este propulsata de un motor toyota de 1.8 l, aranjat. consumul este destul de bun pentru ce este in stare masinuta aia.
      intre tesla si lotus, as prefera lotus.
      pierzi numai cateva minute la o statie de benzina,
      tesla trebuie s'o tii in prza cateva ore.
      jmecherii aia dela emisiunea auto, sunt parca cei de s'au ratacit pe plaiul mioritic. :-)
      sunt destul de exigenti si corecti. nu lauda deloc masiniile pe criteriul ca ar fi britanice, ba chiar le batjocoresc mai abidir.
  • -5 (13 voturi)    
    top gear (Miercuri, 30 martie 2011, 15:52)

    mihai [anonim]

    clarkson asta cam despre toate masinile are o parere proasta chiar si bmw seria 7 chiar si de aston martin zicea ceva negativ...si el si-a cumparat un ford gt albastru cu doua dungi albe minunat 500 CP dar care sa stricat in prima saptamana de la achizitie
  • -2 (18 voturi)    
    Top Gear (Miercuri, 30 martie 2011, 15:57)

    sorin [anonim]

    Pt astia de la Top Gear BMW, Mercedes, Renault sunt mult mai slabe ca masinile produse in Marea Britanie.

    Numai masinile lor sunt bune, celelalte ori au "dotari inutile" ori nu sunt confortabile ori sunt urate, etc
    • -1 (7 voturi)    
      Ai văzut vreo emisiune Top Gear? (Miercuri, 30 martie 2011, 16:04)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      E exact invers...
    • +3 (7 voturi)    
      bmw, mercedes, renault ?!?! (Miercuri, 30 martie 2011, 16:29)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Ce treaba are renault cu bmw si mercedes? Au in comun doar faptul ca au 4 roti. Renault si restul de masini frantuzesti sunt cele mai proaste automobile realizate in Europa. La fel si cele Italiene.
      • -3 (3 voturi)    
        diferentele se vad (Miercuri, 30 martie 2011, 18:19)

        dman [anonim] i-a raspuns lui andrei

        la formula 1, wrc, le mans etc.
        Din pacate esti prea prost ca sa intelegi ce au in comun si ce au diferit producatorii amintiti.
      • -3 (3 voturi)    
        IMPARTIAL (Miercuri, 30 martie 2011, 19:40)

        victoras [anonim] i-a raspuns lui andrei

        ai vazut emisiunea in care au testat Clio, si pe care Cl. l-a laudat ? Afla ca acel Clio e produs de Renault. Parerile tale preconcepute pastreaza-le...
      • +1 (1 vot)    
        asa de proaste... (Miercuri, 30 martie 2011, 21:11)

        danarad [anonim] i-a raspuns lui andrei

        sint masinile franceze,ca mercedes a incheiat un contract cu renault pt. a le furniza motoare...te dai mare cu mertan,cu motor de renault...
  • +4 (16 voturi)    
    viteza a 5 a (Miercuri, 30 martie 2011, 15:57)

    Tiff [anonim]

    Emisiunea Fifth Gear este de departe mult mai serioasa si mai bine documentata decit "showul ieftin" propus de Clarkson & Co.
    Top Gear mi se pare o bascalie continua, fara un pic de informatie relevanta. Totul este regizat. Asta am realizat cind am vazut emisiunea din Romania unde s-a facut reclama la Sandero. Daca va amintiti intr-un local rula in mod intimplator la tv o reclama cu Sandero. Numai ca se vorbea in Rusa daca retin bine. Oricum nu era in romaneste...Cred ca a fost o scapare elocventa...
    • +6 (6 voturi)    
      :)) (Miercuri, 30 martie 2011, 16:39)

      Silviul [anonim] i-a raspuns lui Tiff

      Top Gear nu e emisiune informativa e un show cu masini. La fel cum Cronica Carcotasilor nu e emisiune informativa, e show cu balbe din tembeliziune si gagici care da din c#r. Daca vrei emisiune informativa uita-te la tembelul ala de la 0tv sau la miki alexandrescu =)) =)) =))
    • 0 (0 voturi)    
      5th Gear e pentru aia fara BAC (Miercuri, 30 martie 2011, 23:13)

      Alui [anonim] i-a raspuns lui Tiff

      Unul dintre cretinoizii de prezentatori a aruncat un sandwitch din mers in Spania, sandwitch care a aterizat in fata unui politist pe motocicleta care era din intamplare in urma lor.
      Iar tipa aia blonda e jenanta, macar de si-ar pune dintii lipsa in gura.
  • -2 (8 voturi)    
    Top Gear rules! (Miercuri, 30 martie 2011, 16:31)

    CGiboi [utilizator]

    Tesla s-au trezit acum, dupa 3 ani, ca au fost denigrati?! What the...

    Au ramas fara bani? Ce dracu au facut 3 ani? Ca sunt sigur ca stiau data de difuzare de la prima emisie a acestei "denigrari".

    Am vazut emisiunea respectiva si intocmai condusului sportiv a reust doar 88 de kilometri. Bine, sunt la fel de sigur ca producatorii Top Gear au decis sa faca putin misto cum ca ramane fara baterii chiar la drag race. I-au facut oricum reclama, pozitiva sau mai putin pozitiva, tot reclama este.

    Oricum, Top Gear este cea mai tare emisiune auto pentru ca simplul motiv ca nu este doar o emisiune auto. La ProMotor/Fifth Gear/[insert any autoshow's name here, except Top Gear] adorm de 3 ori pana se termina....
  • +5 (5 voturi)    
    Top Gear (Miercuri, 30 martie 2011, 16:56)

    Cris07 [utilizator]

    Desi imi placea candva emisiunea lor, acum nu o mai urmaresc. Subiectivismul lor (chir si bascalia amintita mai sus) intrece limitele unei emisiuni de la care asteptam mai mult obiectivism!
  • +1 (5 voturi)    
    Tesla sa dovedeasca (Miercuri, 30 martie 2011, 17:08)

    unu [anonim]

    O fi avand autonomie 300 km masina lor, dar sa o dovedeasca.
    Sa o conduca pe circuit ca pe o masina sport (ca doar asta este) si sa vada cat tin bateriile.
    Ca e o masina extraordinara nu incape indoiala, doar ca exact asa cum concluzioneaza Top Gear - in viata reala nu functioneaza.
    Da, Top Gear nu prezinta informatii obiective, nu testeaza toate masinile in acelasi fel, ei spun ce se intampla cu masinile in situatiile in care le pun ei.
    • +1 (1 vot)    
      nu mai crede in orice (Joi, 31 martie 2011, 0:56)

      ion .daniel [anonim] i-a raspuns lui unu

      nu tot ce zboara se manaca. Citeste link-ul asta:
      http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1101836/Jeremy-Clarkson-sparks-new-BBC-row-Top-Gear-electric-supercar-test-failure.html


      si nu mai fi atat de naiv. Nimeni nu e obiectiv 100%
  • -1 (7 voturi)    
    Nu au marcat banul corespunzator (Miercuri, 30 martie 2011, 17:13)

    Ion [anonim]

    BBC e principala sursa de manipulare mediatica din lume. Stirile lor de regula sustin interesele UK.
    Cei de la Tesla nu au marcat banul corespunzator, fiecare producator ce apare in emisiune plateste bani frumusei doar nu credeti ca BBC iti spune ca esti frumos pe degeaba. Daca nu platesti atunci incep cu munciuni si propaganda.
  • +5 (7 voturi)    
    lipseste schema (Miercuri, 30 martie 2011, 18:11)

    tiby [anonim]

    Pentru cine intelege umorul englezesc, finele ironii patriotarde si subtilitatile pietei auto, emisiunea ramane adorabila.

    Pentru cei putin diferiti, ar trebui totusi introdus in genericul emisiunii un disclaimer de genul:
    Testele prezentate nu sunt efectuate dupa criterii riguros stiintifice si sunt complet irelevante. Emisiunea nu este recomandata francezilor si cocalarilor - fani de marca din toate tarile, pentru ca le poate provoca suferinte sufletesti de nealinat si rani profunde la orgoliu.
    Orice asemanare cu situatii reale este un motiv in plus de amuzament.
    • +1 (5 voturi)    
      fiti seriosi :) (Miercuri, 30 martie 2011, 19:33)

      Tavi [anonim] i-a raspuns lui tiby

      daca vrei teste comparative riguroase nu te uiti al Top Gear
      In schimb daca iti place umorul de calitate si/sau esti pasionat de masini ...nu de performante tehnice seci...e de departe ce mai buna emisiune
      Nu au avut niciodata pretentia ca sunt obiectivi, Chiar si atunci cand fac teste si comparatii, in final spun ca de fapt lor le place o "gioarsa" de ferarri de acum 50 de ani care se strica din 2 in 2 metri, cu franele varza dar care stil si suflet...
      cam despre asta e emisiunea...
      eu sunt fan
      si-a batut joc de o gramada de branduri consacrate care au avut inteligenta sa o ia ca pe o gluma si o parere subiectiva... si bine au facut
    • +2 (2 voturi)    
      te-as vota ... (Miercuri, 30 martie 2011, 20:27)

      thumb up! [anonim] i-a raspuns lui tiby

      ... da' tre sa fac nu stiu de mama dreaq p'aici.

      Parca si vad un flacau de la etajul 4 care sta cu parinti in 2 camere si a dat toti banii din urmatorii 20 de ani pe un BMW, cum se da de ceasul mortii cand ii vede p'astia spunand ca e o rasnita.
      :)
  • 0 (2 voturi)    
    bmw M5 (Joi, 31 martie 2011, 11:20)

    eu [anonim]

    am vazut cum au aburit la prezentarea bmw M6 E 60.
    pe volan sunt mai multe butoane dintre care 2 pentru volul(+-) si 2 pe care poti sa le configurezi, sa schimbi posturile sau frecventa. A apasat pe butonul de schimbat frecventa, radioul a trecut de pe FM pe AM si prietenul Clarkson s-a plans ca avrut sa dea mai tare. La fel cu semnalizatorul. Apaesi o data, semnalizeaza, mai apesi odata tare in acelasi sens si continua sa semnalizeze, apesi incet in acelsi sens si se opreste(sau misti volanul). Si aici a aburit ca e semnalizarea idoata si nu se opreste.