Guvernul a aprobat proiectul de modificare a taxei auto

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2011, 16:38 Economie | Auto

Guvernul a aprobat in sedinta de miercuri proiectul de Lege privind modificarea taxei auto, anunta Ministerul Mediului care a publicat acest proiect in iunie. Se prevede o reducere a taxei de poluare cu pana la 25%, dand posibilitatea ca, in cazul in care taxa de poluare platita de la 1 iulie 2008 este mai mare decat cea rezultata din aplicarea acestei legi, contribuabilii sa poata solicita restituirea sumelor reprezentand diferenta de taxa platita.

Citeste articolul complet pe 0-100.ro


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3788 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    O Tara de nebuni (Miercuri, 31 august 2011, 17:32)

    MisterX [anonim]

    Asta este cea mai mare absurda lege posibila. Ce facem cu toate autoturismele Daewoo sau Dacia Nova si Solenza produse in Romania si inmatriculate. Pentru acestea taxa este mai mare decat valoarea de piata a masinii, in unele cazuri chiar mai mare decat pretul platit pe ea noua. Sunt fortati toti romanii sa-si caseze masinile, dar ce facem cu cele care nu au 10 ani vechime. se vor vinde toate fara forme legale si se va crea un haos total. Nu pot sa spun decat ca Borbely este cel mai prost ministru posibil. In loc sa fi avut grija sa vanda nenorocitele alea de certificate de carbon cand se putea si se mai lua ceva bani pe ele el vine cu mizerii de genul asta. Sa ne lase in pace si sa se duca sa inventeze taxe in Ungaria.
    • 0 (6 voturi)    
      O faci praf pe asigurare (daca poti) (Miercuri, 31 august 2011, 17:53)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui MisterX

      Decat sa vinzi, dai intr-unul care nu ti-a dat prioritate si speri la dauna totala:).
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 31 august 2011, 18:15)

      alex [anonim] i-a raspuns lui MisterX

      Ceea ce scrii este valabil si pentru Dacia Logan Euro 3 inainte de 2006-2007. Taxa auto pentru un motor 1.5 DCi este de 2300 euro, deci mai mult de 50% din valoarea masinii. Bravo statul roman!
      Inca o masura impotriva contribuabililor saraci deja afectati de criza.
      • 0 (0 voturi)    
        La bunica-mea la tara (Joi, 1 septembrie 2011, 11:59)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui alex

        sunt cateva persoane cu Aro pe motorina, cu motor de 4 litri. Taxa de poluare pt ele ar fi de vreo 40 000 EUR (pt ca e non EURO si are vechime mai mare de 14 ani).
        Pai ei ce vor face, sarmanii? Ca sunt agricultori? Vor duce masinile direct la REMAT, ca ma indoiesc ca va mai avea vreunul curajul sa cumpere.
        Taxa e aberan de idioata!!
    • +1 (3 voturi)    
      NU ESTE NEBUN,,,, (Miercuri, 31 august 2011, 18:21)

      florin [anonim] i-a raspuns lui MisterX

      este senil!! uitati-va la comportamentul lui si o sa va convingeti!
      de cand a devenit ministru are o singura idee si fixa: taxa de poluare!
      l-as intreba pe acest ministru, daca imi aduc o masina cu motor euro 6 doreste sa-i platesc taxa de inmatriculare? dar. la auto noi cu motoare euro 5 care au fost scutite de taxa de inmatriculare, la vanzarea acestora se va plati taxa?
  • +2 (4 voturi)    
    Taxe vamale (Miercuri, 31 august 2011, 18:26)

    Teo [anonim]

    Ce se va intampla cu cei ce si-au adus masini inainte de 2007 si au platit banuti frumosi pe taxe vamale ?
    Numai la noi in tara platesti taxa la taxa.
    Sunt fericit ca am scapat de cosmarul taxelor de inmatriculare si o sa imi recuperez banii pe taxa poluare si inmatriculare pe 2 masini + dobanda (0,1%/zi).
  • 0 (2 voturi)    
    Si dupa 2007? (Miercuri, 31 august 2011, 18:29)

    Claudiu [anonim]

    Nu inteleg ce se intampla cu masinile inmatriculate dupa 2007 dar la care totusi nu s-a platit taxa (pentru ca sunt Euro 5). Se plateste si la astea?
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru cele dupa 2007 (Joi, 1 septembrie 2011, 20:06)

      Desteptatu' [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      la care totusi nu s-a platit taxa , o sa o platesti tu la vanzare.
      Ce nu iti este clar?
      Cu terenurile vandute inainte de 2009, in 2010 cum au facut?"Pentru terenul vandut in 2006 contestatorul va fi obligat sa plateasca TVA, chiar daca destinatia terenului era agricol (pasune si faneata). Trebuia si putea sa prevada ca peste o anumita perioada de timp (cca 4 ani) acesta isi va schimba destinatia, urmand sa fie edificat un imobil ... ". Negru pe alb, hartie de la judecator de Tribunal. Rad de aia cu japoneze si alte neeuropene. Si accize, si taxe, ... si poluare .
      Hai baieti, hai ca se poate ... Sa facem bugetul mare
  • -1 (1 vot)    
    sunt confuz... (Joi, 1 septembrie 2011, 8:45)

    sdajkviuqce [utilizator]

    Citez: „Se prevede o reducere a taxei de poluare cu pana la 25%” .
    Acum sincer, nu înteleg reactiile negative din comentariile de mai sus. Noi câstigăm, nu pierdem la faza asta. Unde e problema?
    Sau suntem pur si simplu setaţi să fim împotrivă la orice, fie că e de bine, fie că e de rău?
    • 0 (0 voturi)    
      Limpezeşte-te (Joi, 1 septembrie 2011, 10:31)

      Eclesiastul [anonim] i-a raspuns lui sdajkviuqce

      Întotdeauna pierdem pentru că sîntem conduşi de boi! De cîte ori a fost schimbată metoda de calcul? De cîte ori am fost somaţi de comunitatea europeană ptr. modul prost de calcul?