Un fost sef al bursei Nasdaq, arestat pentru o frauda de 50 de miliarde de dolari

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2008, 8:47 Economie | Burse

Bernard Madoff, fost director al  Nasdaq Stock Market, a fost arestat joi, fiind acuzat de o frauda de 50 de miliarde de dolari, relateaza CNN. Potrivit anchetatorilor, Madoff a pus la cale una dintre cele mai mari fraude din istoria Wall Street.

Unul dintre cei mai importanti jucatori de pe piata bursiera americana din ultimele decenii, Madoff este fondatorul firmei Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Anchetatorii sustin insa ca Madoff a mai infiintat un fond de investitii, bazat pe asa-numita "schema Ponzi". Procurorii sustin ca fraudele totale depasesc 50 de miliarde de dolari.

Schema Ponzi este o operatiune ilegala in managementul fondurilor de investitii, similara cu jocurile piramidale. Ea presupune returnarea de profituri exagerate investitorilor, fara nici o baza reala. Poarta numele lui Charles Ponzi, un imigrant italian care a ramas in istoria SUA drept unul dintre cei mai mari fraudatori.

Bernard Madoff le-ar fi marturisit miercuri partenerilor de la fond ca "totul nu a fost decat o minciuna uriasa" si ca "nu exista o explicatie nevinovata" pentru actiunile sale. "Am platit investitorilor bani inexistenti", le-a declarat madoff investitorilor.

Madoff, in varsta de 70 de ani, a fost acuzat de frauda. Daca va fi gasit vinovat, el risca 20 de ani de inchisoare si o amenda de 5 milioane de dolari.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4337 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hehehehe (Vineri, 12 decembrie 2008, 9:06)

    dixit [utilizator]

    vantuleeeeeee mori de oftica asta te-a facut la suma furata de la prosti......
    • 0 (0 voturi)    
      Nuante (Vineri, 12 decembrie 2008, 13:33)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui dixit

      Ce intelegi cetatenii de la noi prin jocuri priamidale -- Caritas, FNI -- sunt de fapt scheme ponzi.
      Un exemplu de joc piramidal ar fi Delfin.
      Intr-un joc piramidal e nevoie de o retea complexa de oameni care sa se fure unii pe altii.
      Intr-o schema ponzi e un hot central care-i pacaleste pe mai multi.
  • +2 (2 voturi)    
    frauda 50miliarde, amenda 5 milioane (Vineri, 12 decembrie 2008, 9:18)

    eu [anonim]

    asta da profit!
    • +1 (1 vot)    
      Inchisoare 5 ani (Vineri, 12 decembrie 2008, 10:29)

      Addy [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Dupa cum se poate citi in articolul original:

      http://www.msnbc.msn.com/id/28183375/
      ,nu 20 de ani.

      Intreaga piata financiara este de tip Ponzi datorita derivatelor. Acesta nu este pestele cel mare .
    • 0 (0 voturi)    
      si 20 de ani de parnae ? (Joi, 25 decembrie 2008, 17:10)

      none [anonim] i-a raspuns lui eu

      si 20 de ani de parnae ?
  • +1 (1 vot)    
    care din ei (Vineri, 12 decembrie 2008, 10:00)

    LazDan [utilizator]

    e vb de tataia din mijloc?
    Nu pot sa nu remarc cucoana: pare trotilata ra
  • 0 (0 voturi)    
    ponzi scheme (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 5:10)

    Laura [anonim]

    eu credeam ca ponzi scheme e cand iei imprumut, si-l platesti inapoi cu un nou imprumut, pe care il platesti cu un nou imprumut, si tot asa, la nesfarsit.
    cel putin asta e definitia in manualele de economie. nu prea vad care ar fi legatura cu un sistem piramidal, dar banuiesc ca articolul are mici scapari prin partile esentiale.
  • 0 (0 voturi)    
    ftauda incepe cand... (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 9:18)

    capingura srl [anonim]

    Banui foarte simplu ca frauda incepe cand banii sunt considerati a fi o marfa iar companiile un simplu produs. Cand incepi sa vinzi si sa cumperi bani prin miscari valutare si sa minti, organizat masiv, sclipitor despre o companie pentru ca sa se vanda mai bine la bursa, incepi, fara sa stii, tesutul unei "huge lie and monumental monstruosity" care nu mai are nimic de-a face cu realitatea, profitul sustenabil si bunul simt, adica "common sense". Toate astea nu se vad fiindca acesti indivizi sunt drogati de lacomie patologica si la sevraj fac urat. Si eu cred ca marea finanta este un sistem piramidal care absoarbe ca un aspirator bani reali apoi da aer cald la investitori si praf in ochii la restul lumii. Sistemul actual financiar piramidal este colosal de mare si tot atat de fragil. Acum tinde sa se prabuseasca si lacomoshii se lupta sa ia halci cat mai mari din el pentru a construi Noua Piramida Financiara 2.0.
  • 0 (0 voturi)    
    jidanii ma-tii (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 15:47)

    cocosila [utilizator]

    ce trompe au fratii jidanovici... lol
    • 0 (0 voturi)