Presat de credite si de datorii la furnizori, Patriciu negociaza vanzarea Mic.ro cu grupul 7 Eleven

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 ianuarie 2012, 14:13 Economie | Companii

Omul de afaceri Dinu Patriciu, proprietarul Mic.ro, presat de datoriile catre furnizorii care cer insolventa lantului de magazine, de credite bancare si de chirii neplatite de mai multe luni, negociaza vanzarea sau asocierea firmei cu grupul international 7 Eleven, sustin surse din piata de retail, citate de agentia Mediafax.

"Negocierile cu 7 Eleven au inceput in toamna anului trecut si au ca termen de finalizare luna martie 2012. Se discuta despre o infuzie de capital in reteaua Mic.ro de 60 de milioane de euro", au declarat sursele citate.

7-Eleven este cel mai mare lant de magazine de proximitate din lume, cu peste 43.500 de unitati in 16 state, din care 8.900 sunt localizate in America de Nord.

Totodata, compania este unul dintre cei mai importanti retaileri independenti de benzina din SUA. Infiintata in 1927 in Texas, 7-Eleven este controlata integral, incepand din 2005, de compania Seven-Eleven Japan, inregistrata in Tokyo.

Datoriile neplatite de mai multe luni, pe care lantul Mic.ro le-a acumulat catre o serie de furnizori, i-au facut pe multi dintre acestia sa stopeze in ultimele luni livrarile de marfuri. Din acest motiv, rafturile magazinelor sunt pe jumatate goale.

In plus, unii furnizori au inceput sa se organizeze in asociatii, pentru a avea mai multe sanse sa recupereze banii.

"Noi ne ocupam acum de crearea unei asociatii a furnizorilor pagubiti de Mic.ro. Acestia au fost multumiti de colaborarea cu lantul de retail pana in luna august, dar din septembrie au inceput sa intarzie cu platile. Avem clienti care de atunci nu au mai primit niciun ban", a declarat Carmen Cretu, avocat la Coltuc si Asociatii, societate care reprezinta zece firme care au de incasat bani de la magazine.

Ea spune ca au primit banii doar cei care au cerut in instanta insolventa firmelor Mic.ro Retail sau Minimax Discount (societate care opereaza magazinele miniMax) detinute de Dinu Patriciu prin intermediul Mercadia Holland, societate inregistrata in Olanda.

"Cand se introduce dosarul de intrare in insolventa incep sa plateasca, dar achita doar pana la pragul de 40.000 de lei, de la care li se poate cere insolventa. Adica, daca au datorii de 41.000 de lei, platesc doar 2.000 de lei si raman cu creante de 39.000 de lei, pentru care nu li se mai poate cere insolventa in instanta", a adaugat Cretu.

Surse din piata de retail sustin si ca Mic.ro are chirii neplatite de mai multe luni in cazul multor magazine. Incepand cu acest an, zeci de magazine Mic.ro din Bucuresti si din intreaga tara sunt inchise, iar pe geamurile unora dintre ele sunt afise pe care scrie "Spatiu de inchiriat".

Nici magazinele mobile nu sunt mai performante. Din peste 100 de magazine mobile, cele mai multe au fost retrase in ultima perioada de pe strazi.

Contactati de MEdiafax, reprezentantii Mercadia Holland nu au raspuns pana la ora trasmiterii stirii nici la intrebarea privind negocierile cu 7 Eleven si nici la cele privind planurile de dezvoltare sau inchidere a retelei in acest an.

Potrivit reprezentantilor Coface Romania, lantul de magazine Mic.ro s-a dezvoltat din banii generati de comercializarea marfurilor furnizate de producatori, care sunt platiti cu intarzieri de peste 240 de zile.

"Lantul de magazine Mic.ro nu si-a respectat niciodata angajamentele, iar platile se efectuau cu intarzieri de peste 240 de zile", a afirmat Anca Dan, credit risc manager in cadrul Coface Romania.

La randul sau, seful Coface Romania, Cristian Ionescu, a spus ca dezvoltarea retailerului a fost facuta cu banii obtinuti prin vanzarea produselor furnizorilor Mic.ro.

"Dezvoltarea companiei s-a facut pe banii furnizorilor, pe credit, intrucat banii investitorilor practic nu exista", a afirmat Ionescu, care a adaugat ca o parte dintre firmele care furnizau marfa magazinele Mic.ro au solicitat opinia Coface cu privire la cum ar trebui sa procedeze pentru recuperarea creantelor.

Dincolo de datoriile pe care le au la furnizori si la proprietarii spatiilor in care functioneaza, in ultimul an si jumatate lanturile de magazine detinute de Patriciu, Mic.ro si miniMax, s-au imprumutat de la mai multe banci cu peste 45 de milioane de euro.

Astfel, in septembrie 2010, BCR a acordat o facilitate de credit de 13,2 milioane de euro societatii Mercadia Holland. Trei luni mai tarziu, Mic.ro Retail si Minimax Discount au contractat doua credite, de 9 milioane de euro si, respectiv, 10 milioane de euro de la Unicredit Tiriac Bank.

In mai 2011, Mic.ro Retail a luat de la BRD un credit de 5 milioane de euro, pentru ca in luna august a anului trecut, Mic.ro si Minimax sa garanteze cu bunurile aflate pe stoc creante de 10 milioane de euro la Raiffeisen Bank, plus dobanzi.

In luna septembrie a anului trecut, Mic.ro retail a preluat, printr-un contract de leasing semnat cu Unicredit Tiriac, 131 de masini Fiat Ducato Maxi Cabinato.

Patriciu detinea in luna septembrie, prin intermediul Mercadia Holland, 830 de magazine Mic.ro, dintre care 720 fixe si 110 mobile, si 58 de unitati Macro si miniMax.

El spunea atunci ca planurile de dezvoltare prevad un numar de 2.000 de unitati Mic.ro fixe, 750 Mic.ro mobile si 150 miniMax si Mac.ro pana la finele lui 2012. Valoarea totala a investitiei era estimata la 250 de milioane de euro.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9264 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    bine le face (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:38)

    kin3zu78 [utilizator]

    eu cu o firma mica ( doar cu 3 angajati ) desi am rulaj de peste 500.000 eur/anual si am iesit si cu profit , nu am putut contracta un imprumut de 50.000 eur cu garantieipotecara , ca nu prezint destule garantii si ca nu au de unde stii daca si anul acesta voi avea rulaj si profit. Bine le-a facut dau la astia mari care nu mai dau inapoi. BCR sucks !
    • +17 (17 voturi)    
      nu stii sa faci afaceri (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:57)

      giginel [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      In loc de rulaj de 500.000 euro si plati catre furnizori la zi, trebuia sa faci ca marele capitalist Patriciu. Tepe la toti furnizorii si apoi garantezi la banca cu produsele lor ( pe care nu le-ai platit ), ca acum ele sunt stocurile tale.

      Se pare ca marele capitalist nu stie decat doua tipuri de afaceri: cu statul, cu tepe. sau cu amandoua odata.

      Dupa cum vezi, de ce sa garantezi cu o ipoteca, garanteaza cu stocuri neplatite ca iti da Raiffeisen Bank bani. si apoi ., ei sunt "to big to fail" si platesc pana la urma prostii.
      • 0 (2 voturi)    
        Corectie! (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:47)

        coco04 [utilizator] i-a raspuns lui giginel

        Se scrie "too big to fail".
    • +1 (3 voturi)    
      Cine i-a pus? (Vineri, 20 ianuarie 2012, 18:09)

      fraieri [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Cine i-a pus pe furnizori sa faca afaceri cu Dinu Patriciu? Doar se stia ca este un mare infractor si i-au mai si livrat o multime de marfa pe datorie. De acum inainte nimeni nu are dreptul sa se planga de Dinu Patriciu, doar daca esti idiot faci afaceri cu el. Dupa mine singurul vinovat de pierderile furnizorilor este prostia si lacomia lor.
  • +13 (13 voturi)    
    rusine Dinu P.! (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:41)

    Iosif [anonim]

    O falimentare intentionata. Altfel nu-mi explic de ce la aproximativa 12 luni de la extindere, a sucombat. Sa fie Dinu Patriciu asa de prost om de afaceri? Si fix inainte de sarbatorile de iarna au ramas fara marfa! Ca sa enerveze clientii!
    Cred ca Patriciu este dipus sa vanda tot, si pe romani. Un fals patriot!
    • -6 (8 voturi)    
      Patriot (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:38)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Iosif

      Nu e patriot pentru ca pierde bani? Ce tara ciudata...
      • +11 (11 voturi)    
        patriotismul in forma pura (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:50)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Tocmai aici e problema, ca el pierde banii furnizorilor, ai bancilor si nicidecum banii lui. Daca tot vorbim de patriotism, sa ne aducem aminte si de cei 600 de milioane de euro pe care statul roman urma sa-i incaseze de la Petromidia si pe care nu i-a mai vazut niciodata, deoarece patriotul sef a vandut tot cazacilor si nici usturoi n-a mancat, nici gura nu i-a mirosit. Desigur, vanzarea s-a facut printr-o firma din Olanda, ca nu care cumva sa plateasca vreun leu impozit conationalilor iubit.
        • +2 (2 voturi)    
          Paturiciu (Vineri, 20 ianuarie 2012, 14:24)

          Gie [anonim] i-a raspuns lui dan

          Pai daca nu-i ajung stocurile sa-si plateasca creditele sa-i faca banca cum ne-ar face tuturor. Sa-l urmareasca in justitie si sa-i popreasca alte venituri/proprietati, etc. Sigur mai are... Sa-l arunce in strada daca-si bate joc. Sau Super Base, care se lauda ca prinde marii infractori... Nu am vazut nici un mare infractor inchi pt. mai mult de cateva luni un an maximum. Sa-i bage la racoare pt. 10-20 ani pe toti care au "furat".
          Oricum Paturiciu e o jigodie... A vandut si Petromu' parca si destul de in pierdere. Patriot auzi... o canalie.
      • +5 (5 voturi)    
        patriciu (ne)patriot (Joi, 19 ianuarie 2012, 18:16)

        misescu [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        Iosif a spus ca patricu este in stare sa vanda tot, chiar si pe romani. De aici lipsa lui de patriotism (el vinde si Romania ca sa ii iasa ceva bani).
    • +3 (3 voturi)    
      ASTA CU VINZAREA ROMANILOR (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:44)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Iosif

      e sigura 1000%. Si nu numai el.
  • +22 (22 voturi)    
    Astia sunt marii miliardari din Romania.. (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:54)

    Alius [anonim]

    ...cum ii decuplezi de la afacerile cu statul, cum isi arata adevarata valoare de om de afaceri de succes.
  • +16 (16 voturi)    
    Patriciu, mare vagabont (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:57)

    Patriciu [anonim]

    Marele bogatas al țării nu are 60 de mil de EUR ?
    E doar un simplu tepar care a luat bani nerambursabili de la ue si si-a amenajat magazinele prin firme controlate de tot de el,evident la prețuri astronomice . Mai mult, a primit fonduri nerambursabile pentru formarea profesională a angajaților pe care ghici, tot el a făcut-o prin firme controlate.
    Când a terminat de tocat banii altora s-a apucat de dat tepe. Coca cola încă nu si-a revenit din cea mai mare teapa pe care a luat-o in România. La fel si distribuție de țigări.
    Si atunci, vine el si ne da noua lecții de economie si ne face profetii despre evoluția pieței ?
    • 0 (0 voturi)    
      Io banuiesc aici ... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 10:25)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Patriciu

      ... afaceri mai murdare.

      Nu cred io ca unu' de si-a inceput afacerile in '90 cu o firma de decoratiuni interioare (desi incearca acuma s-o dreaga ca de fapt era o firma de arhitectura), si care avea doar studii de arhitectura, putea ajunge mare petrolist in doar un an. Cre' ca de fapt altii au stat in spatele lui. Si in momentul in care a vandut afacerea la cazaci, l-au scapat si de banii castigati de pe urma afacerilor pe care de fapt nu el le facea. Asa ca da, mi se pare plauzibil ca omu' in momentul de fata sa fie cam stors de bani.
  • +12 (12 voturi)    
    asta e nivelul (Joi, 19 ianuarie 2012, 14:57)

    NL [anonim]

    1/ Asta e marele om de afaceri Patriciu. A incercat si el un mic FNI, dar nu cu bani de la persoane fizice ci cu marfa de la persoane juridice.
    2/ Nu ma pricep, dar nu cumva aceste credite se adauga la datoria publica a Romaniei? Ca daca da, ai lu' Ponta si Antonescu ar trebui sa nu mai strige ca din gura de sarpe ca ne-a indatorat guvernul de ne-au iesit ochii din cap;
    3/ Din nou nu ma pricep, dar ma bazez pe common-sense: e ok sa iei credit garantind cu o marfa inca neplatita? Daca marfa e la tine in raft dar n-ai dat banii pe ea, nu se cheama ca e a furnizorului? Si, daca e a furnizorului, poti sa iei credit pe ea? Ca asa pot si eu sa iau un imprumut garantind cu Casa Poporului numai pentru ca mi-am facut poze cu ea.
    • +2 (2 voturi)    
      da, se poate (Vineri, 20 ianuarie 2012, 10:53)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui NL

      transferul dreptului de proprietate asupra marfii se produce odata cu emiterea facturii si nu la momentul platii. In paralel, ia nastere si creanta corespunzatoare valorii facturate, care poate fi executata pe caile legale incepand cu plata onesta si terminand cu insolventa.

      In acest moment, amanarea falimentului este foarte probabil orchestrata de catre banci, in avantajul indiscutabil al acestora (pana la lichidarea stocului de marfa) si in dezavantajul furnizorilor de marfuri reale. C-asa-i in viata, intreprinzatorii reali raman cu paguba, iar cei virtuali si bancile cu profitul.
  • +13 (13 voturi)    
    Mic.ro (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:05)

    ion [anonim]

    O teapa marca Dinu Patriciu.
    Dar deh el ii mare om de afaceri si ziarele ii cereau parerea ba de piata imobiliara, ba de curs leu/euro.

    Pe cand omul nostru in afara de tepe nu stie nimic altceva
  • +4 (4 voturi)    
    s-a zis si cu mic.ro (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:06)

    domu [utilizator]

    mare afacerist si Patriciu :)
  • +3 (5 voturi)    
    vrajeala de bijnitzar (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:12)

    yckx [anonim]

    7 eleven nu se baga in bacanii de 2mp, in care intra un cumparator pe saptamana.

    nici cu minimax nu sta mai bine. poate pe alea sa le vrea 7 eleven.

    aia au benzinarii cu pravalii, in sua.
    • +4 (4 voturi)    
      7 eleven (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:55)

      pseudo [utilizator] i-a raspuns lui yckx

      E posibil ca modelul din Europa sa fie diferit fata de USA. Verifica reteaua 7 Eleven din Danemarca. Seamana cu mic.ro.
  • +12 (12 voturi)    
    ? (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:19)

    cicio [anonim]

    "Noi ne ocupam acum de crearea unei asociatii a furnizorilor pagubiti de Mic.ro. " Oare si statul roman se va alatura acestei asociatii?
  • +3 (3 voturi)    
    patriciu e mic .ro de tot (Joi, 19 ianuarie 2012, 15:55)

    manuel [anonim]

    acum vrea sa fraiereasca pe 7 eleven!
    sper ca aia sa nu fie atat de prosti
  • +5 (5 voturi)    
    va rog frumos explicati-mi (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:15)

    Cristian Ioan [anonim]

    Daca poate cineva sa imi explice CE vinde acum Patriciu!!!
    Afacerea este o franciza, a fost facuta pe banii furnizorilor, spatiile sunt inchiriate, are datorii la banci - atunci CE poate sa vanda?!
    "A vinde o afcere in faliment" - eu as intelege asta daca m-am apucat de nanotehnologie, am investit sute de milioane in utilaje "state-of-the-art", am angajat oameni competenti, dar nu am succes pe piata, asa ca vind firma unuia care este mai bun la marketing!
    Dar Patriciu CE vinde?
    • +5 (5 voturi)    
      Iti spun eu ce vinde. (Joi, 19 ianuarie 2012, 18:04)

      coco04 [utilizator] i-a raspuns lui Cristian Ioan

      Vinde o retea la nivelul tarii.
      Ia timp mult sa faci o retea ,sa gasesti locatiile,sa angajezi oameni si totul sa fie un tot unitar la nivel national, intr-o singura persoana juridica.
      Cine e interesat pe termen lung nu isi face prea mari probleme pentru 1-2 ani de pierderi mai ales ca, clientela se formeaza in timp.
      In plus, cel care vine poate gasi furnizori mai ieftini, din Romania sau din afara.
      • +1 (1 vot)    
        am priceput cu reteaua, dar (Vineri, 20 ianuarie 2012, 11:57)

        Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui coco04

        De acord ca implemntarea unei retele de distributie / serviii la novel national nu este usoara, si mai ales este al inceput COSTISITOARE, adica trebuie sa bagi bani, nu sa scoti.
        O singura problema - daca ideea mic.ro, in principiu buna, se dovedeste in practica falimentara?
  • +5 (5 voturi)    
    BUSINESS MAN!!!! (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:48)

    Aristo [utilizator]

    Se pare ca stimabilul Patriciu e tare bun la tepe nicidecum sa produca ceva. "Naravul din fire n-are lecuire"... zice o vorba din popor...
  • +4 (4 voturi)    
    Greu cu afacerile! (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:07)

    Eurobalauru [anonim]

    Banii din afaceri cinstite se fac greu și nu oricine e mobilat suficient la mansarda cat sa danseze step pe funia subțire a tranziției, cand te rupe Statul în fund ca sa ingrase pomenile electorale! Cu furaciunile parca era mai usor sa faci bani, nu-i asa, Paturiciule?
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Vineri, 20 ianuarie 2012, 11:50)

      gabigabriel [utilizator] i-a raspuns lui Eurobalauru

      Subscriu in totalitate!
  • +2 (2 voturi)    
    bine ar fi (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:14)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa cumpere seven eleven, ma gindesc la amaritii de francizori care sperau sa cistige si ei o piine mai buna, au bagat economii si munca in magazinele alea..
  • +7 (7 voturi)    
    Nu fiţi naivi (Joi, 19 ianuarie 2012, 17:54)

    Adrian [anonim]

    Patriciu n-a investit niciodată banii lui în nimic. A sperat că o să crească pe banii furnizorilor şi că o să le arate ce business spectaculos are număi că ăştia nu au căzut în plasă aşa de repede (adică în câteva luni) şi a ajuns în situaţia asta. O idee de business bună dar cu care Patriciu a vrut să mai dea o lovitură fără să bage niciun ban (eu chiar sunt curios dacă el chiar are aşa de mulţi bani pe cât se zice pentru că aud prin diverse grupuri că Rompetrol n-a fost afacerea lui, el a fost doar o interfaţă aşa că nu m-aş mira ca miliardele alea de dolari să fie de fapt doar câteva milioane amărâte).
  • +5 (5 voturi)    
    MIc.ro, cel mai scump magazin din univers (Vineri, 20 ianuarie 2012, 9:02)

    Frankie [utilizator]

    n-am vazut om de afaceri mai slab decat Patriciu, el e obisnuit cu pomeni din partea statului (gen rafinarii-cadou)
  • +5 (5 voturi)    
    De-aia avem o economie de kkt... (Vineri, 20 ianuarie 2012, 11:31)

    triciupa [anonim]

    ... de-aia ramanem o tara "eminamente agrara" in timp ce lumea intra in era nanotehnologiei, de-aia cumparam din import aproape orice produs industrial! Astia sunt marii capitalisti ai tranzitiei: trio-ul patriciu-voiculescu-vantu, ioan nicolae, copos si multi altii de acelasi calibru, personaje minore, fara viziune, fara idei, fara capacitatea de a genera afaceri viabile.
    "Succesul" lor se bazeaza pe spolierea statului si tepuirea naivilor. Astia traiesc in simbioza cu politicienii, distorsioneaza piata libera si alimenteaza coruptia. Gratie lor avem o clasa politica mizerabila si o economie debila
  • 0 (0 voturi)    
    protestul lui carol.... (Vineri, 20 ianuarie 2012, 11:42)

    un postac natang... [anonim]

    am 2 proiecte pt dl. carol ;
    1. limitarea spagii catre medici parsivi se poate face cu o masura simpla de croitorie - halatele celor din spital sa nu aiba buzunare....!!
    2. cea mai copilareasca poveste a lui 'ali baba si cei 40 de hoti'

    "ali baba a aflat ca imparatul a adus in palat o comoara mare de cca. 40 miliarde de euro.... pe care, imparatul precaut, i-a pus la seif {BNR]... ali baba ce-a gandit... - eu singur nu pot sa car toti acesti bani dar cof. provb. 'unde-i unul nu-i putere...' a soptit 'unora' ca 'acolo' este o comoara si daca il matrasesc pe imparat, comoara e a lor...;

    si asa am incaleacat pe o Piata Universitatii si v-am spus povestea mea [cer copy right]; ghici cine-i ali baba ca pe cei 40 de hoti ii stim....."

    fit mai destepti, voi, toti romanii de pretudinteni

    MO
  • +1 (1 vot)    
    cand nu mai face (Duminică, 22 ianuarie 2012, 16:37)

    visio [anonim]

    afaceri cu Statul, omul de afaceri dinu patriciu da faliment; culmea, magazinele lui sunt alimentare....va dati seama ce om de afaceri este acest parvenit....