VIDEO UPDATE Hidroelectrica a cerut intrarea in insolventa. Nici un oficial nu vorbeste despre situatia gigantului energetic/ Ministerul Economiei sustine ca nu se implica in aceasta situatie

de R.M., Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2012, 12:45 Economie | Companii

Energia hidro se vinde greu
Foto: AGERPRES
Societatea comerciala de producere a energiei electrice in hidrocentrale HIDROELECTRICA SA a cerut, in data de 15 iunie 2012, intrarea in insolventa, potrivit unui anunt postat pe site-ul Ministerului Justitiei, portalul instantelor de judecata. Deocamdata, motivele sint necunoscute, iar oficialii companiei refuza orice explicatii pentru neasteptata cerere de intrare in insolventa. Informatii pe surse arata ca intrarea in insolventa ar avea scopul de a scapa de contractele cu "baietii destepti". Pe de alta parte, intrarea in insolventa ar face practic imposibila listarea la bursa a pachetului de 10%, o operatiune asumata de Romania in acordul cu FMI/BM/CE.

UPDATE 19,30 Din cauza secetei prelungite SC Hidroelectrica SA a hotarat in sedinta Consiliului de Administratie din 15.06.2012 sa inainteze Tribunalului Bucuresti cererea de intrare in procedura generala a insolventei, in scopul reorganizarii activitatii. "Datorita secetei prelungite de la sfarsitul anului 2011 si inceputul anului 2012, care a avut ca efect diminuarea in 2011 a cifrei de afaceri a societatii SC Hidroelectrica SA cu 10%, a pierderilor rezultate in urrna diferentelor de curs valutar si a deprecierii monedei nationale, a reducerii fluxurilor de numerar cu peste 27% in anul 2012, a cresterii datoriilor cu termen scadent de plata mai mare de 90 de zile la 470 milioane lei, a pierderii financiere inregistrate (in 2011 de 121 milioane lei si pe primele cinci Iuni din 2012 de 112  lei) SC Hidroelectrica SA a hotarat in Sedinta Consiliului de Administratie din 15.06.2012 sa inainteze Tribunaiului Bucuresti cererea de intrare in procedura generala a insolventei, in scopul reorganizarii activitatii conform unui plan de reorganizare ce va fi aprobat in conditiile Iegii 85/2006, la finalizarea caruia societatea sa iasa din procedura insolventei si sa isi continue activitatea comerciala fara supravegherea autoritatiii judecatoresti. Dorim sa asiguram si pe aceasta  toti partenerii nostri comerciali, clienti, furnizori si institutii financiare de derularea in continuare a tuturor contractelor in conditii de eficienta, transparenta si Iegalitate, urmarind cresterea si exploatarea in siguranta a capacitatilor de productie concomitent cu pastrarea Iocurilor de munca pentru cei peste 5.000 de angajati si imbunatatirea indicatorilor financiar contabili ai companiei", se arata in comunicatul Hidroelectrica. Comunicatul este semnat de Remus Vulpescu, presedinte CA al Hidroelectrica.

UPDATE 14.40: Ministerul Economiei a transmis un punct de vedere oficial in care arata ca nu "interfereaza" in procedurile judiciare ale companiilor de stat pentru a nu influenta instantele de judecata. "Hotararea privind cererea de intrare in insolventa a fost luata de Consiliul de Administratie al societatii SC Hidroelectrica SA, iar MECMA, in calitate de actionar, nu interfereaza in niciun fel in procedurile judiciare in care sunt implicate societatile comerciale cu capital de stat pentru a nu influenta in niciun mod instantele de judecata", se arata in comunicatul ministerului.

UPDATE 14.20: Oficiali Fondul Proprietatea: "Nu facem niciun comentariu pana la inchiderea sedintei de tranzactionare a BVB. Atunci ne vom exprima printr-un raport, pozitia". FP este actionar minoritar al Hidroelectrica, cu 19,9439%

UPDATE 13.50: Stefan Gheorghe, directorul general al companiei, a spus ca nu cunoaste detalii despre aceasta situatie

UPDATE 13.00: Contactat de HotNews.ro, seful Oficiului pentru Participatiile Statului si Privatizare in Industrie (OPSPI), Remus Vulpescu, a afirmat ca nu poate sa infirme, dar nici sa confirme aceasta informatie. Vulpescu sustine ca se va lamuri asupra acestei situatii la intoarcerea sa in tara. In acest moment se afla intr-o delegatie oficiala in Austria, impreuna cu premierul Victor Ponta. Vulpescu este si membru al Consiliului de Administratie al Hidroelectrica. Potrivit CV-ului sau, Vulpescu a fost practician in insolventa in perioada 2009-2012.



Hidroelectrica este una dintre companiile administrate de OPSPI. Hidroelectrica, una dintre cele mai mari companii din Romania, avea in 2010 o productie de 19,8 TWh si o putere totala instalata de peste 6400 MW. Actionarii S.C. Hidroelectrica S.A. sint Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri (80,0561%) si S.C. Fondul Proprietatea S.A. (19,9439%).

Hidroelectrica are in patrimoniu 104 baraje, dintre care 89 baraje mari (cu inaltimea  mai mare de 10 m si volum de acumulare peste un milion m3 ). Cel mai inalt baraj este Vidraru (166 metri), cea mai mare acumulare este la Portile de Fier I (volum de 2100 milioane m3).

Reamintim ca statul roman a agreat cu FMI vinzarea pe bursa a unui pachet de 10% din actiunile detinute la Hidroelectrica. De asemenea, Hidroelectrica este pe lista companiilor de stat la care ar trebui organizat concursul pentru pentru introducerea managementului profesionist.

Hidroelectrica este de ani buni in mijlocul scandalului "baietilor destepti", adica acele companii care au semnat contracte bilaterale cu gigantul energetic la preturi de achizitie scazute si care vind mai departe energia. Ministrul Economiei, Daniel Chitoiu, a promis initial ca va rezolva aceasta problema in zece zile de la preluarea mandatului. Ulterior, negocierile s-au prelungit (vezi aici mai multe amanunte despre ce a obtinut pina acum statul din aceste negocieri).

Conducerea Hidroelectrica s-a schimbat la 6 iunie, cind in functia de director general a fost numit provizoriu Stefan Gheorghe, in locul lui Dragos Zachia.

Vom reveni cu amanunte












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

33772 vizualizari

  • +38 (42 voturi)    
    haha (Luni, 18 iunie 2012, 12:48)

    Xorciser [utilizator]

    Ce tare...

    Asta e din ciclul "fara contracte pt baietii destepti"?
    • +23 (25 voturi)    
      mai degraba (Luni, 18 iunie 2012, 13:17)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      e vorba probabil de o rasturnare in ierarhia baietilor destepti. este o companie care a venit ceva mai tirziu la borcanul cu miere si daca tot sintem la putere n-ar fi cazul sa "reorganizam" hidroelectrica si odata cu asta si contractele?
      • +11 (13 voturi)    
        Cititi ce spune Daianu!!! (Luni, 18 iunie 2012, 14:54)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        Daniel Daianu, consilier onorific al premierului Victor Ponta, considera ca solicitarea Hidroelectrica de intrare in insolventa este "stranie", "ceva de domeniul fantasmagoriei", adaugand ca nu are inca o "explicatie plauzibila" pentru acest gest.
        Adica, in traducere libera, ni se pregateste o noua mare teapa, marca USL!!!
        P.S. M-as mira ca Daianu sa mai ramana consilier dupa aceste declaratiii pertinente...
      • 0 (0 voturi)    
        mai degraba (Marţi, 19 iunie 2012, 4:03)

        adyQ [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        eu cred ca mai degraba vor sa o bage in faliment rapid si sa cumpere ei hidrocentralele pe bani de nimic, nu ar fi prima oara nu? asta fiind din ciclul " si cand credeai ca nu mai e nimic de furat in Romania...."
    • +14 (14 voturi)    
      ba dimpotriva... (Luni, 18 iunie 2012, 15:16)

      AG [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      consultand manualul de istorie a ultimilor 20 de ani, orice tun serios dat statului, a inceput cu un faliment strategic. Asa ca ma astept mai degraba la un scenariu in care Voiculescu va cumpara intreg lacul Vidraru cu 1 euro si ne da el dupa asta o lectie de capitalism in care ne explica ce inseamna o privatizare strategica si cum e treaba cu eficienta mediului privat.
    • +1 (1 vot)    
      Sau ciclul ce mai furam? (Marţi, 19 iunie 2012, 7:54)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      daca intra in insolventa poate fi si vanduta, nu-i asa? Asa ca in timp ce atentia e atrasa de papioane si teze plagiate, alti "baieti destepti" mai fac niste milioane....
  • +37 (37 voturi)    
    inginerii financiare in dauna avutului national (Luni, 18 iunie 2012, 12:49)

    mihaela [anonim]

    Ce au mai pus 'politicienii' astia la cale pentru a-si umple buzunarele mafiote?
    • -22 (32 voturi)    
      Nimic (Luni, 18 iunie 2012, 13:12)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      O decizie inteleapta. Lovitura sub centura la baietii destepti. Se pare ca-i singura solutie sa scape de ei. SA vedem daca si ei scapa de clienti la fel de usor :)
      • +21 (23 voturi)    
        usor cu pianul! (Luni, 18 iunie 2012, 13:49)

        curios [anonim] i-a raspuns lui gogu

        de ce crezi ca Tribunalul va canta cum vrea Ponta? nu uita ca FP nu are sediul in RO si un tribunal din afara tzarii poate hotari ca e bancruta frauduloasa si atunci e de rau!
        • -2 (6 voturi)    
          curios si naiv (Luni, 18 iunie 2012, 14:58)

          MarianEugem [utilizator] i-a raspuns lui curios

          doua nume pentru acelasi postac ce ne ameninta cu bancruta frauduloasa...
          • +4 (6 voturi)    
            ce te supara? (Luni, 18 iunie 2012, 16:18)

            foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui MarianEugem

            daca tribunalul respinge, nu inseamna asta? FP la sfarsitul acestei zile poate intregistra o PIERDERE zdravana a valorii actiunilor. Daca aceasta pierdere a fost provocata fara aprobarea lor (adica Consiliul de Admin) cine a vorbit aiurea PLATESTE. Coroborat cu ce spune prof.Daianu -care are mai multa credibilitate de cat tine- ce insolventa e asta??? Pe tine nu te ameninta nimeni cu nimic (fericiti cei saraci cu duhul caci a lor e imparatia cerurilor).
        • +9 (11 voturi)    
          E teapa marca USL si Daianu nu este de acord! (Luni, 18 iunie 2012, 14:59)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui curios

          Daianu nu e de acord cu aceasta porcarie si o catalogheaza ca ceva straniu, asa ca clar ce vrea USL sa faca cu Hidroelectrica. Sa o privatizeze pe un leu la baietii destepti!!!
  • +58 (62 voturi)    
    abstract (Luni, 18 iunie 2012, 12:58)

    Adrian [anonim]

    suna a "privatizare" dupa metoda Nastase.
    • +34 (36 voturi)    
      exact (Luni, 18 iunie 2012, 13:11)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      va fi vinduta pe un leu vechi!
    • -21 (29 voturi)    
      @Adrian (Luni, 18 iunie 2012, 13:14)

      adib [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Probabil ca ai dreptate daca incompetentii din ultimii 8 ani nu au reusit sa o privatizeze corect.
      • +20 (22 voturi)    
        pai poate ne explici.. (Luni, 18 iunie 2012, 13:36)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui adib

        cum "pazitorii avutiei nationale" urlau zi de zi ca Basescu si PDL-ul fura averea poporului si din cauza asta ei saracesc... ca tot vorbim aici de culpe!
    • -18 (30 voturi)    
      Nu (Luni, 18 iunie 2012, 13:17)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Suna a singura cale pentru scuturarea de capusele cu contracte prelungite de Videanu.
      • +19 (23 voturi)    
        Care contracte? (Luni, 18 iunie 2012, 13:29)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui casandra

        Alea facute de mentorul lui Ponta, Nastase? Lasa gargara...
      • +1 (1 vot)    
        Da' de unde! (Luni, 18 iunie 2012, 23:25)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui casandra

        Au gasit astia de la USL o gaselnita sa incaseze rapid niste bani, dupa 6-7 ani de foamete. Nasoleala e ca frica mi-e ca n-are cine si cum sa-i opreasca.

        Macar daca tot fac porcaria asta, poate se desteapta lumea si la alegerile legislative de mai la toamna isi aduce aminte.
  • -13 (23 voturi)    
    Baietii destepti? (Luni, 18 iunie 2012, 13:03)

    D@N [utilizator]

    Se pare ca au gasit solutia pentru a rezilia contractele cu "baietii destepti". Daca le reuseste figura, poate incep sa-mi reconsider pozitia fata de acest guvern.
    • -11 (15 voturi)    
      da (Luni, 18 iunie 2012, 13:28)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      Asta este scenariul pozitiv, in care exista doar amenintarea insolventei si atunci "baietii destepti" vor fi obligati sa negocieze. In cazul asta nu va mai exista insolventa, ci doar niste negocieri dure timp de o saptamana-doua.

      Sa speram ca asa este.
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred (Luni, 18 iunie 2012, 23:28)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        Cred ca smecheria e simpla: s-a bagat la inaintare sperietoarea cu baietii destepti, se face la repezeala de-un faliment spectaculos, se vinde tot ce e de vandut pe doi lei (ca un leu ar bate la ochi), si se incaseaza spagi grase. Dupa care baietii destepti folosesc curentul gratis, ca doar hidrocentralele o sa fie ale lor. Si populatia face marunt din buze, si plateste curent scump, din centrale pe pacura.
    • +18 (20 voturi)    
      zau??? (Luni, 18 iunie 2012, 13:46)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui D@N

      Nu Videanu a propus spargerea in bucati a Hidroelectrica? nu sindicatele si USL au scos atunci urlete de s-a trezit din somn pana si Crin? PS. Daca miroase a bancruta fraudolenta si Fondul Proprietatea castiga la Washington, va ustura la buget, adica pe noi toti!
    • +18 (18 voturi)    
      Cel mai destept (Luni, 18 iunie 2012, 14:00)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      Cel mai destept baiat ce are contracte acolo este Voiculescu, prin tot felul de interpusi, acum doar va scadea valoarea la bursa, astfel incat cei 10% sa fie cumparati aproape moca.
    • +10 (10 voturi)    
      insolventa (Luni, 18 iunie 2012, 15:01)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      ai macar idee despre ce inseamna intrarea in insolventa?
      Potrivit legii, intră în procedură de insolvenţă o firmă cu o datorie mai mare de 30.000 de lei şi care a depăşit cu 30 de zile data scadentă la care trebuia să efectueze ultima plată către creditori.
      In acel moment managementul companiei este preluata de un administrator judicar stabilit de instanta. Daca acesta nu reuseste sa salveze compania, aceasta intra in procedura de faliment, cand activele companiei sunt practic impartite creditorilor.
      Deci uite asa barajul de la vidraru ar putea sa intre in posesia lui Voiculescu. Acum mai esti fericit?
    • +5 (5 voturi)    
      guvernanti destepti (Luni, 18 iunie 2012, 15:59)

      cobra1000 [utilizator] i-a raspuns lui D@N

      Si daca o vinde pe un leu ce faci ?
      • 0 (0 voturi)    
        Pai asta era de fapt planul ... (Luni, 18 iunie 2012, 23:29)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui cobra1000

        ... daca prea se oftica lumea din cauza contractelor cu baietii destepti, gata, nu le mai dau energie - le dau hidrocentralele cu totul.
  • -5 (15 voturi)    
    Întrebări de prost. (Luni, 18 iunie 2012, 13:03)

    B.F. [anonim]

    - Dacă nu erau „băieţii deştepţii” mai intra în insolvenţă?
    - N-ar fi mai bine s-o privatizăm şi să le-o vindem?
  • -11 (15 voturi)    
    reziliaza contracte? (Luni, 18 iunie 2012, 13:03)

    Horica [anonim]

    poate vor sa rezilieze o parte din contracte
    • -4 (6 voturi)    
      nu se spune asa ceva!!!!! mai ales aici!!! (Luni, 18 iunie 2012, 14:59)

      MarianEugem [utilizator] i-a raspuns lui Horica

      ar insemna ca Ponta isi tine promisiunile si asa ceva este de neacceptat!!!
    • +3 (3 voturi)    
      nu-s expert (Luni, 18 iunie 2012, 16:22)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Horica

      dar am senzatia ca insolventa duce la indulcirea contractelor cu furnizorii, adica protectia fata de cei carora le datorizi bani. Anularea unui contract cu un client nu mi se pare un motiv, ci este mai curand o alta idee geniala a lui Sova! Era mai fezabila spargerea in mai multe bucati propusa de Videanu, caci acele contracte neputand fi sparte trebuiau micsorate.
  • -4 (12 voturi)    
    Interesant (Luni, 18 iunie 2012, 13:07)

    Rali [utilizator]

    Acum cateva zile ma intrebam cum vor termina contractele beton ale baietilor destepti. Se pare ca statul a gasit o cale de a nu mai plati penalizarile date de rezolutia contractelor.
  • +11 (13 voturi)    
    bun (Luni, 18 iunie 2012, 13:12)

    I [utilizator]

    daca nici cu niste hidrocentrale, pe care nu le-au facut din banii lor, nu scot profi... atunci poate se fura cam mult.
    • 0 (0 voturi)    
      patrimoniu? (Luni, 18 iunie 2012, 16:25)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui I

      parca Hidro NU ERA proprietar de baraje, care apartin Apelor Romane. Din cauza aceasta Hidro nu putea lua direct credit de la banci, neavand colaterale. De verificat....
  • +17 (19 voturi)    
    hm (Luni, 18 iunie 2012, 13:19)

    aschie [anonim]

    saptamana trecuta se bateau cu pumnii in piept ca i-au aranjat pe baietii destepti....sa vedem acum daca se face privatizarea in maniera comunista/uslamista: 2 lei la stat si 1000 la mine in cont. Dupa educatie, cultura urmeaza industria si resursele naturale sa fie distruse...nu, nu de martieni si alte categorii pe gustul conspirationistilor ci de ai nostri romani-tigani care au pus mana pe tara in '90.
  • +25 (25 voturi)    
    iepuri (Luni, 18 iunie 2012, 13:20)

    nocomment [utilizator]

    impusca doi iepuri.
    1. vinde hidroelectrica la pret mic (gen Nastase)
    2. Termina contractele baietilor destepti - isi schimba numele si proprietarul - contracte anulate

    asta e PSD-ul
    in episodul urmator: CFR-ul.. :(
    • +6 (6 voturi)    
      hm (Luni, 18 iunie 2012, 13:26)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui nocomment

      Cred ca CFR-ul va fi primul si cred ca numele cumparatorului este deja arhicunoscut in piata. Nu e decat o litera diferenta in numele firmei asa ca tranzitia nu va fi grea :)
    • +5 (5 voturi)    
      iepuri (Luni, 18 iunie 2012, 13:30)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui nocomment

      mai adauga cel putin unul cu dosare DNA impotriva...nu are sens sa spun!
  • +15 (15 voturi)    
    magarie! (Luni, 18 iunie 2012, 13:23)

    skyradio [anonim]

    daca data trecuta pontacu era in Afganistan, acum este in Austria.ce va face acum? amenintarea cu dosarele la DNA ale lui Videanu se va pune in practica? razbunare cu aratarea pisicii? sau vanzarea de actiuni la Hidroelectrica catre "baietii destepti? nu aia cu contracte! aia cu USL!
    • +13 (13 voturi)    
      corect (Luni, 18 iunie 2012, 13:59)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      "Conducerea Hidroelectrica s-a schimbat la 6 iunie, cind in functia de director general a fost numit provizoriu Stefan Gheorghe". PROVIZORIU. face omul treaba apoi va fi destituit. "Am fost in Polonia si-n Austria, n-am stiut ce face Gheorge asta, eu inca studiam invitatia de la Rompuy, aia de v-am promis c-o sa v-o arat si nu v-am aratat-o".
  • +8 (8 voturi)    
    ........... (Luni, 18 iunie 2012, 13:26)

    flavius brasoveanul [anonim]

    va dati seama ,din moment ce,seful opspi,habar nu are ce se intampla la hidroelectrica ce control mai are statul asupra activelor sale!!!!.........atata timp cat mai curge apa pe dunare si pe raurile interioare unde sunt hidrocentralele,se produce energie,deci se produc bani asa ca singurul motiv al insolventei este ......ciordeala..........e simplu de verificat........hidroelectrica-transelectrica-.......beneficiarii.........acolo sunt banii.............la ei la ,mama lor...............acum statul trebuie sa actioneze............pe ei,pe mama lor...........dar cu cine,cu impotentii?
  • +17 (17 voturi)    
    a inceput sa curga lapte si miere... (Luni, 18 iunie 2012, 13:27)

    adrian [anonim]

    Tara “arde” iar Ponta se plimba…mai este putin si incep Jocurile Olimpice si Ponta a promis ca o sa fie in tribune

    Cine a spus ca este stresant sa fii premier?
    • +18 (18 voturi)    
      mda (Luni, 18 iunie 2012, 13:47)

      eu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ponta s-a plimbat in 5 saptamani la nivel national si international cat nu s-a plimbat MRU in 3 luni sau Boc intr-un an...

      nu-i bai, bani de protocol exista.. il plimba si pe oprescu, si pe toti consilierii lor personali...

      parca era vorba sa reduca din deplasari si din banii alocati ??

      asa premier.. asa tara
  • +19 (19 voturi)    
    - (Luni, 18 iunie 2012, 13:55)

    andreiandrei [utilizator]

    vinde hidroelectrica la pret mic (gen Nastase)

    asta e PSD-ul
    in episodul urmator: CFR-ul , CEC-ul sau loteria romana ?
  • +2 (2 voturi)    
    ?!? (Luni, 18 iunie 2012, 19:54)

    ampersand [utilizator]

    Ăsta-i banc?

    "Datorită secetei prelungite SC Hidroelectrica SA a hotărât în şedinţa Consiliului de Administraţie din 15.06.2012 să înainteze Tribunalului Bucureşti cererea de intrare în procedura generală a insolvenţei, în scopul reorganizării activităţii"

    Câte astfel de secete prelungite - sau chiar mai prelungite - au fost în ultimii 10 ani şi de câte ori s-a solicitat intrarea în insolvenţă pe acest motiv?!?
  • +2 (2 voturi)    
    miliardarii nostri (Luni, 18 iunie 2012, 20:31)

    C.T.C [utilizator]

    Nu stiu de ce, dar tare am impresia ca Hidroelectrica va fi cumparata la un pret de nimic de unul din mogulii nostri autohtoni, ce ne va fi prezentat ca un adevarat salvator al companiei, un nou Mesia. Si mai am o premonitie ca cel ce-o va "salva" cumparand-o pe 1 Leu, se va numi Voiculescu Dan, sau va avea stranse legaturi cu acesta caz in care se va numi Felix. Incetul cu incetul se va da din nou drumul fabricarii de miliardari autohtoni facuti din banii furati cetateanului. PDL-istilor, pentru cine v-ati chinuit voi oameni buni, sa adunati bani la bugetul de stat atunci cand ati taiat salarii, pensii si ati marit TVA punandu-va in cap aproape toata populatia tarii? :) Voi ati adunat banii pentru a stabiliza bugetul, altii vor culege roadele si vor imparti ce-ati strans voi si nici macar nu va multumesc pentru asta :)) Politica e o c..va, asemeni celor ce-o practica, asa-i?
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Marţi, 19 iunie 2012, 14:42)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui C.T.C

      Eu cred ca se va numi Gazprom...