UPDATE Victor Ponta a numit inca trei secretari de stat la Ministerul Economiei. Una dintre firmele lui Maricel Popa, executata silit pentru nereguli cu fonduri europene

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 26 februarie 2013, 11:00 Economie | Companii

Premierul Victor Ponta a numit, luni, trei noi secretari de stat la Ministerul Economiei: Maricel Popa, Manuel Marian Donescu si Anca Laura Ionescu. In urma acestor noi numiri, au fost ocupate toate cele 7 posturi de secretari de stat din Ministerul Economiei. Ministrul Economiei va fi inconjurat de 7 secretari de stat si un subsecretar de stat, precum si de secretarul general si 2 secretari generali adjuncti, se arata in Hotararea de Guvern privind reorganizarea ministerului, publicata recent in Monitorul Oficial. Vezi in text cine sunt cei trei secretari de stat numiti, luni, de Victor Ponta.

Maricel Popa, unul dintre cei mai puternici oameni de afaceri din Iasi, detine actiuni la 15 societati, potrivit publicatiei Top Iasi. Popa controleaza si grupul Omega-Tehnoton, specializat in producerea de echipamente si componente electronice pentru diverse sectoare: transporturi, energetic, maritim etc. Compania are activitati si in domeniul constructiei, reparatiilor si intretinerii drumurilor in regiunea de Nord-Est a Romaniei, Antrepriza de Lucrari Drumuri si Poduri Iasi (ALDP). Din punct de vedere politic, este sustinut de PSD.

Potrivit Revistei 22, Popa conduce grupul Omega-Tehnoton, care s-a confruntat cu mari dificultati financiare. In urma cu un an, o alta firma a lui Maricel Popa, SC Augustus SRL, a fost executata silit in urma unor nereguli cu fonduri europene.

La sfarsitul lunii februarie 2012, autoritatile fiscale iesene au anuntat ca scot la licitatie bunurile SC Augustus SRL, aflate sub sechestru asigurator in urma unor nereguli in derularea unui contract cu fonduri europene. Buna Ziua Iasi scrie ca "sechestrul asigurator a fost instituit de DGFP Iasi inca de anul trecut, deoarece Augustus SRL are de returnat aproape un milion de euro din banii europeni contractati pentru modernizare".

Acelasi ziar noteaza ca si o alta firma, Omega Tehnoton Management SRL, se afla in stare de insolventa, jurnalistii ieseni specificand in ianuarie 2012 ca Maricel Popa este "rapus de datorii".

Maricel Popa s-a remarcat in timp si prin castigarea unor contracte semnificative cu statul. Potrivit declaratiei de interese, el a obtinut in ultimii ani peste 15 milioane de lei cu CNADNR si autoritati locale din judetul Iasi.


Manuel Marian Donescu, de profesie avocat, a fost consilierul fostului ministru al economiei, Daniel Chitoiu. Donescu este sprijinit de PNL.

Anca Laura Ionescu a detinut functia de expert la Ministerul Economiei si Ministerul de Interne, potrivit Mediafax.

Si saptamana trecuta a fost facuta o numire pentru functia de secretar de stat la Ministerul Economiei. Este vorba de Enache Dumitru Dan (62 ani) care a ajuns sa ocupe aceasta functie in urma propunerii Partidului Conservator.


Citeste mai multe despre   










4268 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    N-au terminat inca? Astia cand mai guverneaza! (Marţi, 26 februarie 2013, 11:14)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Cel mai slab si penal guvern pe care l-a avut Romania vreodata, cel mai prost premier din istorie!!!
  • +5 (5 voturi)    
    1+1=1 (Marţi, 26 februarie 2013, 11:47)

    V44 [utilizator]

    Na, trebuie cate un post pentru fiecare, ca doar au pus osul in campanie...

    Cum era cu reducerea de fonduri in parlament/ministere?
    Oare cum explica la A3 ca 2 < 1?
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Marţi, 26 februarie 2013, 12:09)

    dumnezeu [utilizator]

    se pare ca "cel mai cinstit guvern" nu e si cel mai competent...
  • +3 (3 voturi)    
    Fara sub-secretaricel? (Marţi, 26 februarie 2013, 12:13)

    Ne0 [utilizator]

    Hai sa fim seriosi... secretari la secretari la secretari..

    Oare chiar au atat de mult de munca? Se justifica toate posturile alea?
    • +3 (3 voturi)    
      E mult (Marţi, 26 februarie 2013, 13:04)

      Bogdan_1 [utilizator] i-a raspuns lui Ne0

      A mai ramas ceva de furat si trebuie ceva mai multa atentie ca ne supravegheaza cei di UE. Motiv sa-l aducem pe Maricel de la Iasi - expert consacrat in fraudare (fisc, fonduri, actionari). Asa ce e munca nu gluma si mai trebui adusi si ceva "voluntari" din zona de afaceri (Umbrarescu, Niculaie, Copos, Tarate, etc) sa puna umarul la carat sacii de la minister. Grea munca !
  • +4 (4 voturi)    
    Asa Asa (Marţi, 26 februarie 2013, 12:27)

    I_made_a_bubu [utilizator]

    In ritmul asta o sa avem in scurt timp mai multi parlamentari/ senatori/ ministrii/ secretari de stat decat populatia in sine :)

    Frumos jucat... frumos !
  • +3 (3 voturi)    
    Au gasit solutia! (Marţi, 26 februarie 2013, 12:34)

    Dani.El [utilizator]

    Dupa ce au hotarat ca 300 (de deputati intr-o singura camera) inseamna, de fapt, 588 (senatori si deputati in 2 camere), acum au revenit la sentimente mai bune. Vor reduce numarul la 300 (+100, ca de! ei "stie" mai bine ca "boborul") iar pe ceilalti ii numesc in guvern. Sa aiba si gura lor samance o paine si sa nu se supere nimeni ... dintre ai lor.
  • +3 (3 voturi)    
    hai pontache... (Marţi, 26 februarie 2013, 13:20)

    pita [utilizator]

    ca mai incap , umpleti Bucurestii cu parlamentari si cu guvernanti , care-i problema ,doar nu-i platesti din bugetul USL , stimabile , nu numarul lor conteaza ci calitatea lor ! ce sa faci cu atata ''balast'',
    capitala nu este'' rumegator''! auzi la el cel mai cinstit guvern , HUO...!
  • +5 (5 voturi)    
    locuri de munca (Marţi, 26 februarie 2013, 14:30)

    georghe [utilizator]

    ...si iata cum USL rezolva problema locurilor de munca. Au inceput promitator, mai trebuie gasite inca vreo 999999 de joburi.
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 26 februarie 2013, 15:23)

    Florin Cj [utilizator]

    Si bun venit celor 3: Maricel, Manuel si Anca!

    sau Nif-Nif, Naf-Naf si Nuf-Nuf!
  • +1 (1 vot)    
    maricel popa ? (Miercuri, 27 februarie 2013, 19:36)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Omul se preyinta singur: del la Tir la Doctorat
    http://www.maricelpopa.ro/?page_id=51
    "Lucrări şi cărţi publicate
    - Ghid practic pentru formatori şi cursanţi în domeniul tehnologiei informaţiei; Maricel Popa et al., Editura Junimea, 2003 (ISBN 973-37-0908-5);
    - Conferinţa Internaţională din Chişinău – Republica Moldova, 22 – 24 mai 2003 – Some aspects concerning the e-learning distance procedure; Maricel Popa et al.;
    - Conferinţa Internaţională din Sevastopol – Ucraina, 1 – 5 septembrie 2003 - The e-learning platform ICT-NET Maricel Popa et al.;
    - International Conference on Manufacturing Sience and Education Challenges of the European Integration, Sibiu – România, 6 – 7 noiembrie 2003 – Some aspects concerning on-line training; Maricel Popa et al."
    Urmariti daca teza d+lui Maricel este undeva citata de ex pe google scholar
    POPA, MARICEL. Contribuţii în domeniul receptoarelor folosite în recepţia semnalelor digitale - Iaşi : Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi", 2006. Facultatea de Electronică şi Telecomunicaţii. Teză de doctorat. Cond. şt.: prof. dr. ing. Nicolae Reus