VIDEO Victor Ponta: Contractul cu Bechtel ar trebui reziliat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2013, 10:50 Economie | Companii

"Din punctul meu de vedere, contractul cu Bechtel ar trebui reziliat. In 2005 - sper ca e vorba doar de prostie si nu de altceva - cei care erau atunci la putere, in loc sa rezilieze contractul au trecut la recalculari si astfel s-a ajuns acum sa nu se mai faca nimic", a declarat marti premierul Victor Ponta. Contractul cu Bechtel privind constructia autostrazii Transilvania ar urma sa fie reziliat in urmatoarele zile, si nu luni, asa cum anuntase saptamana trecuta ministrul Dan Sova, dupa ce vor mai fi stabilite unele detalii, Corpul de Control al premierului urmand in acelasi timp sa verifice derularea contractului de la data incheierii si pana in prezent, scria in urma cu o zi Mediafax.



Potrivit televiziunilor de stiri, autoritatile au o problema in negocierile de reziliere, mai exact in stabilirea depagubirilor pe care statul ar urma sa le dea catre Bechtel. Dan Sova si premierul Ponta au declarat ca aceste despagubiri ar fi de ordinul milioanelor de euro, desi alte surse au vorbit de-a lungul timpului despre un contract-beton a carui reziliere ar atrage despagubiri in valoare de sute de milioane de euro.

Contractul cu Bechtel pentru constructia autostrazii Transilvania a fost semnat in urma cu 10 ani.  Statul a platit 1,4 miliarde de euro catre Bechtel, iar americanii au terminat complet doar 52 de kilometri de autostrada si pe jumatate alti 64 de kilometri.

Corpul de control al primului ministru va verifica clauzele acestui contract si de ce el nu poate fi reziliat, anunta luni Digi24, precizand ca partea americana nu este de acord cu cuantumul despagubirilor.

Saptamana trecuta, premierul Victor Ponta spunea ca este vorba despre cateva milioane de euro, dar nu a avansat o cifra exact. Anterior, se avansase cifra de un miliard de euro sau de 500 de milioane de euro, sume infirmate insa, pe parcurs, de premier si de ministrul Dan Sova.

Dan Sova, ministrul delegat pentru proiectele din infrastructura, a declarat de la inceptul anului ca isi doreste rezilierea contractului cu Bechtel, insa datele anuntate pentru reziliere au fost mereu depasite, iar incetarea contractului a fost mereu amanata.

Ultima data, Dan Sova anuntat joi, 23 mai, ca incepand de luni, 27 mai, contractul cu Bechtel va fi reziliat, insa se pare ca si aceasta reziliere va fi amanata.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2762 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    De acord (Marţi, 28 mai 2013, 11:13)

    fdaniel [utilizator]

    Intru totul de acord cu dl. Prim Ministru.
    Pe langa asta ar trebui recuperati niste bani de la semnatarii respectivului document, fie ca au facut-o din rea-vointa sau prostie; ambele se platesc!
    Altfel o sa ramanem ca-n poveste: si batuti si cu banii luati :(
    • +1 (1 vot)    
      ce logica pentru referendum de 30% ai ! (Marţi, 28 mai 2013, 18:41)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      adica nu e vinovat primul ministru sub care s-a incheiat contractul, ci cei care au incercat renegocierea sau rezilierea lui !? norocul lui nastase este ca nu traieste in China.
  • +17 (21 voturi)    
    ce nesimtit (Marţi, 28 mai 2013, 11:18)

    sucaa [utilizator]

    guvernul din care facea parte si el a semnat contractul dezavantajos cu bechtel. si cei care au venit nu au reusit sa rezilieze din acelsi motiv din care nici actualul guvern nu reuseste sa rezilieze contractul.
    dar hai sa dam in ceilalti sa ne ascundem prostia de acum 10 ani si neputinta atuala.
    doar gargara la pontalaul nostru. doar vrea sa ne arate ca se pricepe la toate dar nu face absolut nimic.
    dar romanul nostru "inteligent" o sa-l voteze iar cu peste 50%...
  • +19 (21 voturi)    
    ! (Marţi, 28 mai 2013, 11:30)

    AndreiU. [utilizator]

    Sa inteleg ca nu e vina aluia care a facut caietul de sarcini, oferta, penalizari pentru intarziere,calitate slaba, conditii de reziliere, contractul in sine, ci a altora care nu au stiut/vrut sa rezilieze, mai dar mare om Ponta asta, ca pisica, cum o da, cum n-o da el si PSD-ul) tot in picioare cad, nu e vina lor.. altii..nu stim, nu cunoastem.
    Sa-l intrepe pe parintele lui spiritual Nascase, cum de e contractul asa de prost, incat chiar daca au facut mai nimic pot pleca cu un miliard de euro despagubire, plus banii cheltuiti pana acum cu Bechtel absolut inutil.

    Scarba, sila, lehamite.
  • +16 (20 voturi)    
    Si de ce nu-l reziliati? (Marţi, 28 mai 2013, 11:40)

    Andradda [utilizator]

    Cand Boc a vrut sa-l rezilieze i-ati sarit in cap ca nu se poate, ca penalizari, ca chestii, daravele.
    Acum, v-ati trezit ca trebuie facut exact ce dorea Boc sa faca. Sa vedem penalizarile.
    Deocamdata Bechtel a incasat 1,4 miliarde si a facut 52 km. Adica vreo 27 milioane pe km. Cu penalizarile aferente o sa iasa km de autostrada peste 30 milioane de euro.
    Bombo nu zice nimic?
    Contractul cu Bechtel e "puisorul" lui. Vad ca n-are nimic de comentat!
    • -1 (5 voturi)    
      boc a facut ce face ponta acum (Marţi, 28 mai 2013, 12:48)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      cred ca nu l-a lasat psd-ul pe boc sa rezilieze. sunt toti o apa si un pamant
    • +6 (8 voturi)    
      Bombo (Marţi, 28 mai 2013, 13:55)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      promite pe blogul lui revelatii despre cum vinovat de situatia contractului Bechtel este Basescu, cica l-ar fi pacalit pe Bush LOL
  • +14 (14 voturi)    
    aceleasi balbaieli...... (Marţi, 28 mai 2013, 11:40)

    translativus [utilizator]

    .....si minciuni menite sa acopere adevaratii vinovati pentru jaful care s-a comis asupra noastra.
    Smecherii au facut pe banii nostrii contract cu clauze sectrete, adica prostii platitori sa nu stie ce manarii se fac pe banii lor.
    Aceasta este o alta "realizare" tipica sistemului politic parlamentar, unde fraierii platitori de taxe si impozite nu pot avea niciun control asupra cheltuirii banilor lor si care sunt la bunul plac al "alesilor".

    Ramane sa vedem cu ce suma vom fi tepuiti daca acest contract va fi reziliat.
  • +8 (8 voturi)    
    stimate tovarase ponta (Marţi, 28 mai 2013, 12:04)

    nahir [utilizator]

    tin sa-ti reamintesc (deh, memoria scurta sau preferentiala e atuul comunistilor) ca prost (sau rau intentionat/cointeresat) a fost primul ministru din 2003 care a semnat contractul cu clauze inrobitoare pentru Romania, adica penalul de nastase adrian, tu fiind la acea vreme mare mahar in corpul de control al aceluiasi prim ministru.
    in 2005, acelasi a.n. s-a justificat, pueril, ca a semnat ca primarul pentru ca documentul era avizat de consilierii lui (avusese vreo 40 la numar).
    si, din nou, daca nu iti amintesti, iti reamintesc eu, ca niciunul din ministrii de resort care au urmat, nu au reusit rezilierea la momentele respective, tot din cauza clauzelor contractuale asumate de Romania prin semnatura aceluiasi fost prim ministru. seres a fost primul.
  • +7 (7 voturi)    
    :( (Marţi, 28 mai 2013, 12:04)

    Hard ball [utilizator]

    din momentul semnarii contractului, si dupa asta, a fost evident pentru toti cei care au cunoscut contractul, sau au fost implicati in redactare/negociere/aprobare/semnare ca acest contract este o gaura neagra si extrem de adinca.
    sa afirmi ca vina apartine altora e ceva obisnuit pentru personajul din articol( de parca fiind in opozitie in 2005 erau legati la gura sau de scaun).
    scandalos de urat sa faci asemenea afirmatii,oricum.
    (daca ar face un exercitiu de memorie si-ar aduce aminte ca Michael Guest a facut valuri atunci in privinta coruptiei, insa nimeni nu l-a bagat in seama).
    poate il ajuta Wesley Clark sa mai dreaga busuiocul.

    daca procurorul proaspat numit ar avea curajul sa treaca acest contract la subminarea economiei nationale cu intentie ( pentru ca de fapt cam asta este) poate ca as incepe sa cred ca ceva , ceva functioneaza in justitia romana, astazi.

    ar fi loc de aplicare si pentru reglemantarea aia cu confiscarea extinsa a bunurilor personale.
    este si de unde...:)))

    slabe sanse , totusi.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum?! (Marţi, 28 mai 2013, 12:09)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Nu este reziliat?!
    Pai, nu a mancat rahat marele sinistru al micilor proiecte ca il reziliaza luni 27.05.2013?
    Sa minta useleul?
    NU SE POATE!
    EI NU MINTE NICIODATA!
  • +7 (7 voturi)    
    Banii pierduti de la cine se recupereaza ? (Marţi, 28 mai 2013, 12:28)

    LegatusAugusti [utilizator]

    Tot de la prostime ?

    Puscarie cine face ? Cei care au negogiat si semnat tot bine mersi ? Pentru asta ardeti gazul pe la televiziuni si tocati banii poporului ?
    Talharo-politrucii (cleptocratia) ce face ? Isi numara banii si vilele ?
    5 (cinci) ministri ai transporturilor tot bine-mersi ?
  • +3 (3 voturi)    
    propun..... (Marţi, 28 mai 2013, 12:43)

    priky [utilizator]

    eu as propune ca daca tot vor sa ne exploateze muntii de aur si gazele de sist, companiile Gold Corporation, Chevron si altele care mai vin sa termine de construit autostrada Transivania si sa mai construiasca si autostrada Iasi-Tg. Mures si in semn de respect ii lasam sa exploateze linistiti. Cu alte cuvinte sa se construiasca ceva in tara fara a se mai da bani la guvernanti ca si asa ii risipesc fara nici un folos.
  • +4 (4 voturi)    
    Propunere (Marţi, 28 mai 2013, 14:57)

    PERIFERIGERI [utilizator]

    Daca nu putem rezilia contractul asta nenorocit, singura solutie viabila e sa le declaram razboi americanilor! Cu degringolada care ne caracterizeaza ne cuceresc si devenim al 51- lea stat al SUA. Administrati de americani avem sanse sa ne civilizam in vreo 100 de ani.
    In fiecare zi se confirma ca la noi nu valoarea conteaza ci tupeul. Minciuna e omniprezenta si omnipotenta. Prostia e agresiva si atotstiutoare!