Lista acordurilor si memorandumurilor semnate intre Romania si China: Cooperare nucleara, exporturi de carne de porc in China, parc tehnologic, investitii chineze in energia termo, plus un business pentru Paunescu Corporation

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 25 noiembrie 2013, 15:02 Economie | Companii

Romania si China au semnat luni 13 acte de colaborare in diferite domenii, de la energie nucleara pina la exportul de carne de porc spre China. Semnarea acordurilor, protocoalelor si memorandumurilor au avut loc la Palatul Victoria, in prezenta premierilor celor doua tari.

Singurul business privat care si-a facut loc intre cele 13 acorduri este PAUNESCU Corporation, care a semnat, prin omul de afaceri Bobby Paunescu, un acord cu compania chineza MINGYANG Wind Power Group pentru investiții in  centrale eoliene si echipamente de export.

Bobby Paunescu este cunoscut pentru implicarea sa in productia de filme si participarea in actionariatul B1 TV.

Celelalte acorduri au fost incheiate de institutii de stat (ANSVSA, ministere) sau companii cu capital majoritar de stat (NuclearElectrica, CE Oltenia).

Vezi mai jos lista completa a celor 13 acorduri:



1. Domeniul Nuclear
Memorandum de Înțelegere între Departamentul pentru Energie si Administrația Națională pentru Energie din China, pentru cooperare în domeniul proiectelor nucleare

2. Domeniul Cultura
Programul cultural pentru perioada 2013 – 2016

3. Domeniul Cultura
Acordul dintre Guvernul României şi Guvernul Republicii Populare Chineze cu privire la înfiinţarea şi funcţionarea Institutului Cultural Român de la Beijing şi a Centrului Cultural Chinez de la Bucureşti

4. Economie
Memorandum de înţelegere între Ministerul Economiei şi Ministerul Comerţului din R. P. Chineză privind promovarea cooperării investiţionale

5. Economie
Memorandum de înţelegere între Ministerul Economiei şi Ministerul Comerţului din R. P. Chineză privind elaborarea unui studiu de fezabilitate pentru înfiinţarea în comun a unui parc tehnologic

6. Sanitar-veterinar
Protocol între ANSVSA şi AQSIQ privind exportul de bovine pentru reproducţie în R. P. Chineză

7. Sanitar-veterinar
Protocol între ANSVSA şi AQSIQ privind exportul de carne de porc congelată în R. P. Chineză

8. Nuclear
Scrisoare de intenție intre SN Nuclearelectrica si General Nuclear Power Corporation (CGN)

9. Termo
Acord de intenție de cooperare pentru realizarea proiectului termoelectric de la Rovinari – Complexul Energetic Oltenia

10. Termo
Înțelegere pentru reabilitarea grupurilor 3 si 4 de la centrala termoelectrica Deva

11. Hidro
Scrisoare de Confort Tarnița

12. Societatea Informațională
Memorandumului de Înţelegere între Ministerul pentru Societatea Informaţională din România şi Huawei Technologies Co. Ltd. (Republica Populară Chineză)

13. Energie
Acord între MINGYANG Wind Power Group si PAUNESCU Corporation pentru investiții in centrale eoliene si echipamente de export












VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
6965 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    buuun (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:23)

    demaGOGU [utilizator]

    dar in afara de "intentii", nimic concret?
    • +3 (9 voturi)    
      Niste (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:31)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      termopane!! hahahah!
  • +2 (8 voturi)    
    marea putere economica mondiala.... (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:30)

    translativus [utilizator]

    .....China !
    Toata admiratia pentru statul chinez si mai ales pentru conducatorii lui din ultima perioada.

    Ce se intampla de fapt ?
    Au devenit chinezii peste noapte, o natiune de super-inteligenti ?
    Nu ! Istoria lor este plina de astfel de oameni !
    Au devenit peste noapte muncitori super-constiinciosi ?
    Nu ! Tot din istoria lor cunoastem ca asa erau si inainte vreme !
    Atunci, care este secretul transformarii chinei dintr-o tara subdezvoltata in cea de a doua putere economica mondiala ?
    Ei bine, cu toate ca isi spun comunisti, actualii conducatori ai chinei sunt cei care au shimbat sistemul politic comunist, ultra-birocratizat, nedrept si profund ineficient, intr-un nou sistem politic, inca nenumit dar super eficient economic.

    In acelasi timp, democratia parlamentara acumuleaza esec dupa esec printr-o birocratie perversa si corupta care sufoca orice initiativa si obstructioneaza orice fel de incercare de reforma.

    In China, demnitarii corupti sunt executati.
    In democratia parlamentara, demnitarii corupti sunt avansati.

    Sper ca actualii conducatori ai chinei sa nu cada in pacatul democratiei parlamentare prabusind astfel societatea chineza si sa gandeasca serios la un nou sistem politic prin care sa se ajunga la meritocratie, singurul sistem politic valabil pentru societatea moderna mondiala iar pentru a ajunge acolo, singura cale posibila este administrarea statului prin contract.
    • -2 (2 voturi)    
      puterea economica (Luni, 25 noiembrie 2013, 16:06)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Pe vremea lui ceasca era un banc: O ferma din provincie a raportat ca a obtinut o rasa de pui de dimensiuni gigantice si o rata de crestere senzationala. Pleaca o comisie de la minister si partid, sa vada minunea. Pe drumul de tara, treceau in toate directiile niste chestii imense si rapide, care lasau doar dare de praf in urma lor. Ajung astia la ferma: Tovarasi, am vazut pe drum puii alergand in toate directiile, par senzationali ! Dar, sunt buni la gust ??? Raspuns: Paaai, draku ii prinde....? / Economia chineza este senzationala in aparenta (cum era si a noastra in comunism), dar, nu exista siguranta ca acele raportari fabuloase sunt reale, inca. Eu stiu doar, ca exista pe marile bulevarde, cladiri de 100 de etaje, care sunt goale pe interior si au lift care te duce direct sus, plus un etaj intermediar pt poze. Sunt construite pt a fi vazute, nu pt a folosi cuiva...La 2-300 m de acestea, incep strazile ghetourilor chinezesti.
      • +2 (2 voturi)    
        China..... (Luni, 25 noiembrie 2013, 17:58)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

        ....este recunoscuta drept cea de a doua mare putere economica a lumii, dupa USA iar aceasta crestere economica fabuloasa a inceput acum aproximativ 23 de ani.
        Evident ca mai sunt si sincope dar linia generala este de crestere continua.

        Pana una-alta, China a strans toata masa monetara a lumii si isi permite sa cumpere orice, in timp ce "democratiile parlamentare" sunt in criza economica profunda.
    • +1 (1 vot)    
      Inteligenta chineza si hotzia politicienilor roman (Marţi, 26 noiembrie 2013, 7:58)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Nu putem in nici un caz spune ca toti chinezii sunt toti niste prosti. In decursul istoriei lor de mai demult s-au remarcat prin niste inventii pe vremea cand Europa era in bezana evului mediu. Dar, mai tarziu, cand Europa a iesit din evul mediu, chinezii au fost mirati de faptul ca europenii care au ajuns in China erau convinsi ca exista anumite legi ale fizicii, in timp ce ei credeau in tot felul de feng-shui si povesti cu dragoni... Deci, are si inteligenta lor limitele ei.
      Iar acum, cum ei au niste bani, cauta sa-i investeasca in Romania. Dar cum clasa politica romaneasca este compusa din pungashi, aproape sigur ca romanii vor lua tzepe si de la chinezi. Daca a fost tzeapa cu Bechtel (firma care pe plan mondial a avut cateva realizari ingineresti remarcabile), sigur vor fi tzepe si cu chinezii.
      Mi-e tare teama ce afaceri proaste se pot face in constructie de cai ferate si autostrazi si in domeniul nuclear. Iar in ceea ce priveste Huawei, aproape sigur ca va fi un miloc prin care chinezii vor spiona si vor sti mai dinainte orice planuri mai importante pe care le fac romanii.
  • +2 (4 voturi)    
    exporturi in China (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:39)

    Je__ [utilizator]

    Da, am vazut ca au multa intentie sa importe carne, junici (pacat ca nu vor si boii sau vacile din parlament), dar sa vedem faptic!

    Mi-e greu sa cred ca vor oferi altceva decat preturi mizere per kg. Doar nu ajunge carne la pret de China din Romania, dupa ce a calatorit 10-15.000 km cu vaporul. Ganditi-va ca aia mananca orez, si prin unele provincii fac si foamea.
    Or fi producatorii romani, pregatiti sa vanda pe nimic, doar sa implineasca dorinta plagiatorului de a exporta 1.000.000 de junici? (Adica sa vanda viitorul fermelor lor, pe nimic?)
    • +2 (2 voturi)    
      EXOPORT DIN CE ? (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:59)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Romania are 600.000 capete de vite azi. Vite, vite, ca altfel sunt multe...Asa ca, pana la milionul ala, ar mai fi niste treburi...
  • +5 (9 voturi)    
    Dottore ! (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:42)

    SRA [utilizator]

    Prafuri in ochii ROMANILOR, inca o MINCIUNA à la ponta DOTTORE.

    Ba PONTA cine te mai crede ?
    • +3 (3 voturi)    
      sunt destui (Luni, 25 noiembrie 2013, 16:11)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      doar aici s-a nascut bancul cu Maria ce-i zice lui Ion prinsa in pat cu amantul: Ioane tu crezi ce vezi sau ce-ti spun eu?....
  • +2 (4 voturi)    
    Abracadabra... (Luni, 25 noiembrie 2013, 15:59)

    becicherec [utilizator]

    Nici bine n-or coborât din avion chinezii și le-or și semnat !Când le-or negociat ?
  • +2 (2 voturi)    
    Oamnei buni s-a semnat ceva fara sa se dea ceva pe (Luni, 25 noiembrie 2013, 17:33)

    alex1234 [utilizator]

    Oameni buni s-a semnat ceva fara sa se dea ceva pe
    gratis chinezilor cum s-a dat lui ...


    OMV - tot petrolul si 50% din gaze
    OTE (DT) - romtelecomul
    Chevron - gaze de sist
    Exxon si OMV - petrolul din marea Neagra
    Mital - combinatul siderugic Galati
    Mechel - restul metalurgeii
    Alro - rusilor
    Petromidia (Patriciu)
    Gold - aurul
    Apa Nova - distributia apei din Bucuresti care nu se mai poate bea
    EON, Enel etc..etc..

    Daca chinezii vor sa faca ceva din lista de mai sus :
    - atunci trebuie sa vina cu banii lor si sa investeasca la greu inainte sa faca profit : ca o centrala nucleara nu costa 2 lei....

    Daca nu mai vin si nu baga banul si nu iese nimic - ramanem cum suntem si nu pierdem nimic,...

    Plagiatorul e de pomina cu minciunile lui: dar sa fie si Prim-Ministru Chinez de pomina si sa vina degeaba pana aici cu trei avioane?

    Deci daca iese...iese....daca nu., nu.
    Dar daca iese, se face ceva nou, chinezii scot profit (ca doar n-au venit degeaba) si beneficiem si noi de ceva pe care nu noi l-am platit dar care va genera locuri de munca taxe si impozite

    Si-atunci?
    Care-i problema? Ca-s aia Chinezi? Pai nu vin cu tancurile si nici nu isi pun baze militare pe-aici...
    Nici nu ne-au cerut sa trecem la loc la comunism.

    Si-atunci ? Sa nu avem avem relatii economice cu a doua mare putere economica a lumii dupa SUA, acre in 20 de ani poate ajunge prima?
    Pai Germania are, Franta are, SUA are, Rusia are...etc...sa fim noi ultimii mai fraieri?

    Pana acolo poate sa duca delirul ideologic gaunos?
  • +4 (4 voturi)    
    Dar câini (Luni, 25 noiembrie 2013, 17:57)

    Pep1 [utilizator]

    Ponta, încheie repede un acord prin care sa le dam chinezilor toti câinii maidanezi!
    Stiu ei ce sa faca cu ei.