Ministrul Economiei, Constantin Nita: Asteptam competitori care pot investi la Oltchim minim 500 de milioane de euro

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 6 martie 2014, 11:52 Economie | Companii

Termenul pentru inscrierea investitorilor interesati de privatizarea combinatului Oltchim Ramnicu Valcea este 28 martie, declara la RFI ministrul Economiei, Constantin Nita. El precizeaza ca societatea nu va putea fi repusa eficient in circuitul economic, daca nu vin competitori care pot investi minim 500 de milioane de euro.

Constantin Nita spune ca procedura de privatizare a Oltchim "va fi reluata. Termenul pentru inscrierea competitorilor, a investitorilor este 28 martie. Eu sper ca pana atunci sa avem cat mai multi investitori la aceasta companie si in felul acesta sa creasca nivelul de competitie, pentru ca asteptam investitori care au potenta financiara si care pot sa investeasca acolo minim 500 de milioane de euro, altfel nu vom putea sa repunem in circuitul economic pe baza de eficienta aceasta companie".

"Procedura de privatizare o face administratorul judiciar, pentru ca ea este o companie in insolventa si evident ca administratorul judiciar stabileste toate regulile care sa permita o privatizare de succes, pentru ca avem multi creditori care asteapta aceasta privatizare pentru a-si recupera banii, sunt institutii publice care au de asemenea de recuperat banii acolo. Deci lucrurile sunt putin mai complicate", explica ministrul Economiei.

Intrebat daca Oltchim va fi vandut la pachet cu Arpechim, Constantin Nita a raspuns: "Sunt multi investitori care au solicitat lucrul acesta, dar sigur, depinde si de intelegerea care se va realiza cu Petromul, pentru ca pana la urma, Arpechimul apartine unei companii private, Petromul si trebuie discutat cu aceasta companie".











2405 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Jmeker (Joi, 6 martie 2014, 12:07)

    Frank777 [utilizator]

    Ce investitor sanatos la cap vine sa investeasca in Oltchim unde problema principala este capcana pentru muste pregatita acolo.
    O capcana pentru muste este alcatuita din : apa cu zahar sa fie dulce, bun si ispititor si otrava muscamor.
    Acolo solutia este ca STATUL ROMAN sa se trezeasca din detia privatizarilor fara sens si tradatoare de neam si sa isis asume rolul si sa isi faca datoria fata de cetateni sai.
    Parazitii care sunt la guvernare vand tot din casa ca sa bea.O sa ajungem in strada sa dormim la azil si sa mancam la cantina saracilor Europei.
    • +5 (5 voturi)    
      statul roman (Joi, 6 martie 2014, 12:57)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      a renuntat la o jumatate de miliard de dolari , datorati Romaniei de catre statul kazac. Semnatura lui Victor viorel ponta.
    • 0 (0 voturi)    
      Extraordinar, senzațional, megabombă. (Joi, 6 martie 2014, 22:21)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Să dea cineva 500 pe o chestie pe care DD a vrut să dea maxim 20?
      Probabilitatea de a câștiga potul cel mare de la loteria română e mai mare.
  • +3 (3 voturi)    
    demisia conducerii ANDR Bucuresti, Mendeleev nr.21 (Joi, 6 martie 2014, 12:18)

    Mitrofan [utilizator]

    Buna ziua,
    Va scriu in numele unui grup de colegi de la Agentia Nucleara si pentru deseuri radioactive din cadrul Min. Economiei, str. Mendeleev nr. 21-25.
    Actuala conducere a fost numita politic in decembrie 2013, este vorba de presedinte si vicepresedinte.
    In tot acest timp, agentia a fost condusa dupa ureche, facute schimbari fara nici un discernamant, dar excursii si delegatii in strainatate facute la nivel inalt, adica de 5 stele, din banii agentiei.
    Mentionez ca persoanele nu sunt de specialitate, si mai ales nu cunosc nici o limba straina, dar reprezinta Romania la nivel inalt !!!!!! .... participa la conferinte, congrese si intalniri navigand pe internet pentru a se face utili societatii :-))

    Asa cum insusi Dl. Antonescu a solicitat demisia tuturor secretarilor si subsecretarilor de stat numiti de PNL in functii, asa dorim demisia urgenta a acestor persoane care nu ne reprezinta.

    Sper in confidentialitatea celor relatate si astept un feed back cat mai urgent.

    Multumim.
  • +2 (2 voturi)    
    Io zic sa faceti o lista de asteptare (Joi, 6 martie 2014, 12:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ca o sa se imbulzeasca investitorii.

    Pai to'ar'shu Nita, hai sa ne imaginam ca tu ai fi un investitor cu juma' de miliard de euro gata de investit.
    I'ai baga intr-o tara unde auzi ca la privatizarea CFR Marfa, pe parcursul procesului de privatizare ba se stergeau datoriile, ba se vindeau vagoane, ba apareau datorii noi?

    Si mai mult, te-ai inscrie la o licitatie Oltchim, stiind ca la prima licitatie a fost o mascarada de cascadorii risului cu dandiaconescuindirect?

    Eu daca as vrea sa investesc juma de miliard de euro as cauta o tara mai serioasa si mai sigura, nu de alta, da' banii aia ti-i scoti inapoi in 20-30 de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Asta se mai crede la BTT sau la Nimpex srl ? (Joi, 6 martie 2014, 13:15)

    Plagarus [utilizator]

    Niţă a reuşit să impună în guvern blocarea subvenţiilor pe energia verde- celebrele certificate verzi ( pt energia eoliană, solară etc) Însă blocarea certificatelor verzi a stopat singurele investiţii străine de miliarde de euro făcute în România în ultimii ani. În acest context comisarul european pe energie Gunther Ottinger a declarat că România este, practic, neguvernabilă.
    Politic una dintre priorităţile sale a fost desfiinţarea Curţii Constituţionale Ioan Mihăilă, nimeni altul decât consilierul ministrului delegat pentru energie, Constantin Niţă a intermediat mita de 1,4 mil Euro cu baietii " destepti ".
    Nita a incercat la un moment dat sa incredinteze privatizarea Uzinei Tractorul Brasov grupului Landini. Reprezentantul acestei companii, Mauro Frola, a fost cercetat de IGP pentru folosirea ilegala a subventiilor la importul de tractoare.
    Istoria firmei lui Nita Nimpex NIMPEX SRL. Societatea avea 3.519.225.292 lei datorii la bugetul de stat, 683.045.140 lei datorii la bugetul asigurarilor sociale de stat, 76.188.743 lei datorii la bugetul asigura rilor pentru somaj si 267.905.164 lei datorii la bugetul asigurarilor de sa- natate. Mai grav este ca, in loc sa-si pla- teasca datoriile la stat, Constantin Nita si sotia lui luau dividende de 60.599.377 lei vechi, respectiv 1.151.388.157 lei. Unul dintre secretele lui Nita era ascunderea profitului firmelor pe care le detinea. NIMPEX SRL, societate inregistrata la Registrul Comertului sub nr. J8/1039/1991 din 12.7.1991, a avut in 2004 o cifra de afaceri impresionanta: 124 miliarde lei !!!. Profitul acestei firme a carei cifra de afaceri este de cateva milioane de dolari este, cum altfel, ZERO
  • 0 (0 voturi)    
    E posibil (Joi, 6 martie 2014, 14:18)

    titirica [utilizator]

    Eu personal am bazut vreo 2-3 investitori care puteau pune minim 500 milioane EUR. Doar ca erau in aeroport la Otopeni. Si nu veneau, ci plecau.

    Acum intrebarea e de ce plecau? Pai cica ministrul energiei a spus ca " daca tot strica tot domeniul, macar sa o faca pana la capat"

    Dar eu nu vad legatura... Ca asta a spus-o ministrul energiei iar Nita e ministrul economiei..... Oare de ce nu ar veni un investitor serios la apelul lui?

    Cine intelege, intelege...