Statul la serviciu, nou record romanesc

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2014, 10:23 Economie | Companii

In Germania, cand mergi la serviciu iti lasi problemele personale acasa. In Romania, cel mai adesea le iei cu tine, ca sa le rezolvi in timpul serviciului. Iti iei cu tine nu doar problemele, ci si nervii aferenti. In Romania, salariul primit este atat de mic, raportat la alte tari ale Uniunii Europene, incat o armata de angajati poate foi nestingherita printre masini, rafturi sau mese de birou, fara ca angajatorul, de stat sau privat, sa pagubeasca prea mult.

In Germania, orice bolnav cu trupul sau cu nervii sta acasa si se trateaza, revenind la serviciu sanatos si apt de munca. In Romania, se cara la serviciu toate durerile, inclusiv depresiile casnice sau de alt fel, care rabufnesc in toane, isterii, rasteli si vorbe grele aruncate subalternilor, colegilor sau chiar clientilor mai putin importanti.

In Germania, cumparaturile se fac cu caruciorul, la supermarket, joia dupa-masa, sau sambata, cand n-ai program de lucru. In Romania, se fuge de la serviciu la cumparaturi, cum se facea dintotdeauna, cu bilet de voie de la comunisti. Granitele intre „privat” si „profesional”, par a fi, in Romania, inca foarte labile. Iar aceasta ar putea explica in parte, mai ales in ceea ce-i priveste pe angajatii la stat, de ce harnicia li se masoara in ore si nu in bani.

Un studiu publicat recent de Eurostat ii situeaza pe romani pe locul intai la „stat la serviciu“.  2.099 de ore, in medie pe anul 2013, si-a petrecut la locul de munca un roman angajat cu norma intreaga, cu 451 mai mult decat un finlandez si cu 252 de ore mai mult ca un german.

Recordul il detin romanii inca din 2010, cand in studiul Coe-Rexecode se plasau tot pe locul intai. In imediata proximitate a romanilor se afla grecii, a caror situatie economica nu e deloc de invidiat. Timpul petrecut la locul de munca nu este insa neaparat relevant pentru productivitate si eficienta, considera germanii, si nu numai ei. Intr-o veche zicala romaneasca se vorbeste de „taiatul frunzei la caini“.

Studiul publicat la finele lunii iunie de Coe-Rexecode (Centrul de observare economica si de cercetare pentru expansiunea economica si dezvoltarea intreprinderilor) cu sediul la Paris a actualizat, in 15 iulie, datele referitoare la „timpul de munca din tarile Uniunii Europene, in intervalul 1998-2013“. Varianta in limba engleza poate fi accesata aici.

Cei mai „harnici“ in statistica sus-numita sunt romanii, urmati de greci, unguri, bulgari si croati. Nemtii se afla la mijlocul clasamentului, la coada acestuia situandu-se finlandezii, francezii, suedezii, danezii, belgienii, italienii si spaniolii.

In comparatie cu anul 2008, in 19 tari ale UE s-a lucrat in 2013 mai putin, iar in noua dintre aceste tari, s-a lucrat mai mult. Este vorba strict de o evidenta a timpului petrecut la serviciu. Intre beneficiarii timpului liber sporit s-au aflat cehii, austriecii si, in primul rand germanii, care in anul 2013, in comparatie cu 2008, au stat la munca mai putin cu 99 de ore, in medie, pe an. Daca este sa comparam cele doua economii, cea romaneasca si cea germana, observam ca trendul evident in cadrul celei din urma nu este sa se stea, la locul de munca, mult si degeaba.

Numarul orelor petrecute la serviciu nu poate fi luat ca reper izolat, eludandu-se un factor atat de important, cum este productivitatea muncii. Iar in tarile campioane la „stat la serviciu“, tocmai productivitatea lasa de dorit. Astfel, conform statisticii Eurostat, pe care o citeaza publicatia economica Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN), un bulgar produce in medie pe ora 4,90 euro, un roman 5,60 euro, un ungur 11,50 euro.

Italienii si spaniolii produc o valoare de 32 euro/ora, nemtii 42,80 euro/ora, belgienii, suedezii si francezii 45-46 euro/ora, iar danezii sunt la varf in ce priveste productivitatea, cu 53,40 euro/ora. „Prin urmare, se poate spune ca timpul de lucru indelungat serveste in principal compensarii unei productivitati a muncii reduse. Cauzele productivitatii scazute, la randul lor, se regasesc pe de o parte in organizarea muncii, iar pe de alta parte in dotarea cu tehnica moderna“, considera DWN.

In Romania s-au facut pasi importanti, pe bani multi, in dotarea locurilor de munca cu tehnici noi si aparatura de varf. O parte din aceasta sta nefolosita, iar in unele birouri inca se mai scrie „cu creionul”, dupa cum s-a mostenit de la matusalemi. Organizarea e dupa chipul si asemanarea sefilor sau a managerilor: mai implicata, mai progresista, mai orientata inspre eficacitate si profit. Sau dimpotriva, mai prafuita si mai lasa-ma-sa-te-las, „ca merge si asa”.

In statistica orelor prestate de angajatii europeni, clasamentul se rastoarna insa radical, cand este vorba de micii intreprinzatori si liber-profesionisti. Cu 2.399 de ore prestate in 2013, germanii urca in top pe locul al treilea, dupa belgieni si austrieci. Pe locurile patru si cinci se situeaza Franta si Belgia, in timp ce Letonia, Romania, Spania, Estonia si Bulgaria inchid clasamentul celor care isi castiga painea „in proprie regie”, si nu ca angajati.
Bulgaria si Romania sunt singurele tari, in care PFA-urile lucreaza mai putin ca un angajat cu norma intreaga. Ceea ce oarecum rastoarna gloriosul loc din clasament, al harniciei romanesti.












11975 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    si totusi (Marţi, 22 iulie 2014, 10:37)

    muciflenduri [utilizator]

    Ma intreb cum s-a ajuns la o medie de 2099 ore pe an.
    Daca un an are 52 de saptamani, reiese ca fiecare roman sta 40.36 ore saptamanal, adica de luni pana vineri sta 8 ore si cateva minute.
    Chiar nu mai exista niciun roman cu concediu? Pentru fiecare cetatean care pleaca in concediu se gaseste unul care sa ponteze dublu?
    • +1 (1 vot)    
      In plus, mai exista si sarbatori legale (Marţi, 22 iulie 2014, 14:30)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Deci ce fel de matematica stie cel care a calculat? Ca nu cred ca se fac atat de multe ore suplimentare. Sau poate...
    • +1 (1 vot)    
      Da dar daca Romanul sta 10-11 ore la servici (Marţi, 22 iulie 2014, 16:36)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Da dar daca Romanul sta 10-11 ore la servici ?

      Cate ori sunt de la 9:00 dimineata la 19:00 seara
      minus 30min - 1 h pauza???

      Ia fa calculele corecte !
  • +7 (13 voturi)    
    fals (Marţi, 22 iulie 2014, 10:40)

    dum_i [utilizator]

    Ceea ce se produce in Romania se produce si se vinde ieftin, fata de Germania unde totul costa si se vinde mult mai scump.

    de aici si 5 euro pe ora la romani si 42 la nemti.

    Chestia asta cu romanii care muncesc mult si prost si germanii care vezi doamne sunt niste supra zei care doar dau din nas si iese aurul e o prostie tipic comunista.

    p.s. locuiesc si lucrez in germania
    • +7 (9 voturi)    
      asa e (Marţi, 22 iulie 2014, 11:52)

      SergiuAnghel000 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      am lucrat si cu nemti si cu mai toate natiile vestice. Nemtii aveau cele mai lungi concedii pe care mi-a fost dat sa le intalnesc vreodata, plecau cu lunile. Multe fosile care stau la birou si huzuresc pe spinarea muncitorilor din tarile de lumea a treia unde isi externalizeaza serviciile.

      Au si profesionisti, dar si lichele. Din ce in ce mai multe. Globalizarea i-a atins si pe ei din plin. E un sistem deschis, in care importa straini pe banda rulanda, la pachet cu cultura acestora.

      Asa ca sa lasam cliseele astea care probabil erau valabile acum 30-40 de ani.
      • +3 (3 voturi)    
        discutabil (Marţi, 22 iulie 2014, 15:45)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui SergiuAnghel000

        Daca "secretul" lor ar consta in externalizare, somajul ar fi pana-n tavan iar PIB-ul per capita undeva la glezne - ceea ce, evident, nu-i cazul.

        personal, inclin sa cred ca diferentierea este facuta, in principal, de ceea ce produce fiecare tara: una-i ca 10.000 de muncitori sa faca/vanda un avion pe an, alta-i ca 10.000 de muncitori sa faca/vanda un million de suruburi pe an.
        • +3 (5 voturi)    
          Una e sa platesti un surub cu 0.01 centi (Marţi, 22 iulie 2014, 16:34)

          alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Una e sa platesti un surub cu 0.01 centi
          si sa-l vinzi cu10 EU ca "surub la BMW"

          la fel si pentru avioane, softuri etc...

          DA ASTA E SECRETUL !
    • +1 (1 vot)    
      Dar ce spun cei care muncesc f.mult si bine! (Marţi, 22 iulie 2014, 15:47)

      soaresusrasare [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Sunt destui romani( mai ales tineri) care muncesc cel putin 10 ore/ zi si cu folos! Treptat se va schimba si la noi situatia! In Germania Federala( dincolo e aproape ca la noi) nu a fost COMUNISM!
  • +2 (10 voturi)    
    In Germania incepi la 10 AM si pleci pe la 3:30 PM (Marţi, 22 iulie 2014, 10:42)

    dumitrica [utilizator]

    Am vazut ce program aveau cei de la Siemens Industriepark Karlsruhe (Germania). Veneau la servici pe la 9:30 - 10 AM. Dupa 2-3 ore luau o pauza de masa iar la 3:30 incepeau sa plece. La patru era aproape pustiu.

    Hai sa lasam povestile cliseu cu Germania si comparatiile cu Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      Asta n-am prea auzit-o (Marţi, 22 iulie 2014, 11:33)

      MariusNi [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

      Cumnata-mea si sotul ei locuiesc si lucreaza in Germania. Ea este medic , el este inginer. Pentru ea programul este foarte dur. Munca intensiva si de multe ori peste program plus garzi in conditiile in care are doi copii mici. El lucreaza in alt oras, vine doar in weekend acasa. Programul este intr-adevar de 8 ore dar nici vorba sa lucreze mai putin de 8 ore mai ales ca lucreaza pe baza de contract. Salariile nu sunt fenomenale, costurile de trai ridicate dar beneficiile pentru impozitele platite sunt excelente (scoala, sanatate, drumuri, etc). Una peste alta nu prea sta nimeni pe acolo fara sa munceasca. In constructii, in fabrici se munceste pe branci si pe salarii nu prea mari. Se lucreaza si 10-12 ore mai ales in constructii.
      • +2 (2 voturi)    
        HAI ZAU (Marţi, 22 iulie 2014, 14:38)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui MariusNi

        Un amic de-al meu plecat in `90 in Germania, a lucrat cat a lucrat si din 2010 si pana in 2013 a stat acasa in tratament gratuit de insanatosire-recuperare-recapacitare operationala, pe spatele firmei unde lucra si a asigurarilor germane, pentru o mica durere pe care o "avea" la spate, nu in urma lucrului extenuant din Germania, ci din cauza unei cazaturi cu bicicleta din Romania. In tot acest timp a primit 80% din salariu si la sfarsitul celor 3 ani, firma a fost obligata sa-i dea alt loc de munca, adecvat starii lui de sanatate ori sa-i gaseasca firma alt loc de munca in alt domeniu cu care el sa fie de acord si astfel a ajuns sa lucreze, in prezent, la Primaria din Ausburg.
      • +1 (1 vot)    
        Lucreaza mult ca sunt imigranti acolo (Marţi, 22 iulie 2014, 16:32)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui MariusNi

        Lucreaza mult ca sunt imigranti acolo

        Noi ne referim la NEMTI
    • +2 (2 voturi)    
      LUCRU (Marţi, 22 iulie 2014, 14:17)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Si nu numai cei de la Siemens fac asa. Si mai e ceva, de foarte mult timp nu numai nemtii cresc productivitatea in Germania. Productivitatea in Germania a crescut din ce in ce mai mult odata cu aussland-erii (strainii) sositi in Germania care fac muncile cele mai grele pe salarii mai mici ca ale nemtilor, pe care un german nu le-ar face nici daca i-ai da cu bata-n cap. Recunosc ca organizarea, ordonarea si tehnologiile sunt foarte bine puse la punct in Germania dar, cu productivitatea crescuta a nemtilor luati-o mai usor. Am fost in Ausburg si am vazut cu ochii mei o echipa de constructori nemti care au ridicat schelele pt o constructie cu P+4 etaje. Nemtii au venit si au facut un fel de balet de la 9.00 dimineata pana la ora 12.30 cand a fost pauza de masa pana la 13.30 si au terminat la ora 17.00. In Romania cand am facut anveloparea termica a blocului unde locuiesc, muncitorii romani au venit pe la 10.00 si la 14.30 schelele au fost ridicate si pana la 17.30 au facut toate pregatirile pentru urmatoarea zi de lucru.
  • +3 (5 voturi)    
    statistica lui peste (Marţi, 22 iulie 2014, 11:08)

    sorin3 [utilizator]

    Cei care lucreaza in multinationale stiu cum se face factura in asa fel in cit "eficienta" sa fie inregistrata in Germania (si banii sa mearga acolo).
  • +7 (7 voturi)    
    harnicia nemtilor, doar cliseu (Marţi, 22 iulie 2014, 11:46)

    a.h. [utilizator]

    lucrez intr-o multinationala, f bine structurata si organizata si care implicit genereaza si cifre ok. am colegi si in GER, FRA, ITA, ESP. sunt toti niste lepre ! compania nu si-a inchis fabricile si birourile de-acolo pt singurul motiv ca sunt vest-europeni si pt ca politicul isi are tentaculele chiar si acolo. nu spun asta dintr-o frustrare sau un complex, ci este 100% realitate. in ROU, cand ucrurile doar pareau ca merg prost, au inchis instantaneu productia. in alte tari, unde ani la rand s-a mers pe minus, nici vb.
    un roman motivat si trainuit, poate genera cel putin la fel de multi bani precum orice alt angajat de top de pe planeta.
    acolo unde se ''munceste'' in proverbialul stil romanesc, se intampla doar si doar pt ca managementul este defectuos.
  • +3 (5 voturi)    
    normal (Marţi, 22 iulie 2014, 12:15)

    Nevermind [utilizator]

    Multinationala germana, caz real: in cazul filialei din Romania era mai mult decat prezumat statul peste program. teoretic era 9-17, insa daca te sunau si nu te gaseau la 20.... problema. Daca aveai nevoie de vreo informatie (de multe ori tinand de o greseala de-a lor) de la firma mama, nu mai gaseai pe absolut nimeni dupa 17 si rar raspundeau dupa 16:45. Precizie nemteasca...
  • +2 (4 voturi)    
    In Romania vs in Germania, e cam generalist (Marţi, 22 iulie 2014, 13:36)

    dbdb [utilizator]

    exprimat. Unde anume, in Rom.vs Germ.? La stat adica la primarii, la autoritati si in intreprinderile inca ramase in proprietatea statului?
    Ca la privat, situatia in care iti iei concediu medical sa te tratezi de o raceala este o problema in sine - intreprinderile au un numar strict, insuficient pentru amploarea lucrarilor de facut si majoritatea angajatilor fac over-time-uri neplatite - nu iti iei concediu medical pentru o raceala, pentru o depresie, ca n-are cine sa-ti faca treaba si arde fara tine. Pana cand nu cazi in branci, tot primesti in continuare saci in spate! Te duci si-ti faci piata in timpul orelor de program la privat? Nu prea exista, poate in pauza de masa, dar exista situatia in care trebuie sa-ti faci o procura, sa ajungi la vreo autoritate fara program in week-end sau dupa orele 19.00 si da, pentru asta s-ar putea sa primesti 1-2 ore libere, cerute cu cerul si pamantul, pentru ca tu de fapt oricum stai aproape zilnic pana la 21.00 la servici si n-ai cand sa ajungi sa-ti rezolvi necesitatile de baza ale traiului. Dar probabil asa se vede situatia din Germania. Nu se vede bine, e sigur!
  • -1 (5 voturi)    
    CE (Marţi, 22 iulie 2014, 15:08)

    jidanul [utilizator]

    Ce sa ne faca pe noi romanii, din Romania, sa lucram ? Salariul de mizerie ? puterea de cumparare care e dezastru ? preturile la utilitati si alimente egal ori chiar mai mari ca-n Germania, la salarii de 8-10 ori mai mici ? suprafiscalizarea salarilor ? lipsa ordonarii si ierahizarii impotantei profesionale si a salarizarii ? evaziunea fiscala si camateria ? licitatile trucate ? legaturile intre interlopi si conducatorii Romaniei (Bercea-Basescu) ? DAE imens si gravele abuzurile din sistemul bancar romanesc ? promovarea pe scara larga a nonvalorilor in mass-media ? educatia-cercetarea ? sistemul de sanatate si asigurarile sociale ? investitii ? locuri de munca ? infrastructura ? Sa-mi spuna orice roman, din Romania, in conditile enumerate mai sus ii mai vine sa se mai apuce de lucru si sa faca si productivitate si calitate ? Germanii au rezolvat aceste probleme, ei pot provoca cresterea productivitatii, ei sunt stimulati sa vina la lucru sa produca, lor mai inainte li se da dar, dupa, normal, li se si cere, daca faci fata si rezisti, bine, daca nu "Auf Wiedersehen" si mai cauti, pentru ca cine vrea sa gaseasca de lucru in Germania si sa lucreze, are toate sansele sa gaseasca de lucru, cam in orice domeniu, in anumite conditii.
  • +3 (3 voturi)    
    In Germania baietii vin pe la servici la 9:30 10 (Marţi, 22 iulie 2014, 16:31)

    alex4321 [utilizator]

    In Germania baietii vin pe la servici la 9:30 - 10
    Pana aici toate bune - nu conteaza prea mult cand incepi


    Numai ca printre 16:30 si 17:00 se cara toti acasa
    dupa ce au luat si pauza de pranz de 30 de minute

    SI AU SALARII de 8-10 ori mai mari ca aici.

    Foarte bine ca nu "se extenueaza la locul de munca"
    si foarte bine "ca sunt bine platiti"

    DOAR fraierii de la noi muncesc mult si pe gratis
    crezand ca-i va luada patronul

    DAR sa vina tot ei si sa dea lectii unora de aici
    care lucreaza pana la 19h-20h seara pe salarii e 8 ori mai mici ca acolo
    E PREA MULT : OPRITI-VA !
  • +5 (5 voturi)    
    MITOLOGIA Germana a neamtului care munceste cat 10 (Marţi, 22 iulie 2014, 16:42)

    alex4321 [utilizator]

    MITOLOGIA GERMANA A MUNCII

    pe care vad ca o predica azi si unii Emigranti ajunsi acolo pentru o paine

    SE REZUMA LA URMATOAREA PROPOZITIE

    ===================================
    Un Neamt munceste intr-o ora cat alte Natii in 10
    ===================================
    Daca observati si articolul asta e scris fara o analiza nuantata ci doar pe baza aceleiasi lozinci.

    Prin urmare Aberatia asta rasista de mai sus

    "a supraomului german care munceste cat zece"

    e larg raspandita printre nemti
    (si din pacate multi si de la noi)

    majoritatea dintrenemti o chiar cred adevarata...
    • +1 (3 voturi)    
      Nu e mitologie... (Marţi, 22 iulie 2014, 23:44)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ...e raportul dintre productivitatea muncii in Romania fata de Germania, datorita faptului ca, asa cum scrie si in articol, muncitorul roman e in general bolnav, si cum sa nu fie cand trotuarele sunt inca infestate de rahati de caini si gunoaiele se arunca aiurea pe strazi. Nu mai povestesc de calitatea apei de la robinet si sistemul medical care pe multi mai mult i-a imbolnavit (mortal) decat i-a vindecat.