Actualizat acum

(P) Star Taxi reinventeaza calatoria cu taxiul: Aplicatia este disponibila si pe Windows Store si ofera clientului posibilitatea de a bloca un sofer care nu i-a placut

de     Smile Media
Marţi, 7 iulie 2015, 12:43 Economie | Companii

Star Taxi reinventeaza calatoria cu taxiul
Foto: Star Taxi
Star Taxi continua sa faca pasii necesari transformarii experientei unei comenzi de taxi. Acum, aplicatia Star Taxi  este disponibila si pe Windows Store, dar ofera si o noua caracteristica, extrem de importanta pentru client: acesta va avea posibilitatea de a bloca soferul care nu i-a placut.

  • Vezi principalele avantaje ale unei comenzi de taxi prin intermediul Star Taxi


De ce trebuie sa comanzi urmatorul tau taxi prin
aplicatia Star Taxi
  • Clientul poate vedea detaliile soferului, inclusiv poza acestuia inainte de a accepta comanda.
  • In cazul in care clientul intalneste un sofer care nu i-a placut, acesta are posibilitatea de a-l bloca. Ulterior, soferul nu va mai avea acces la comenzile clientului.
  • Clientul poate crea o lista cu soferii favoriti.
  • Clientul poate scrie o recenzie pentru soferul care l-a dus la destinatie. Peste 80% dintre soferii Star Taxi au peste 300 de recenzii.
  • Clientul poate comunica direct cu soferul, fara intermediari.
  • Aplicatia Star Taxi permite oricui sa comande un taxi mult mai repede si mult mai usor.
  • Prin intermediul aplicatiei vezi pozitia exacta a soferului pe harta.
  • Comanda este transmisa tuturor soferilor de taxi disponibili.
  • Aplicatia Star Taxi este disponibila pe Windows Phone, Google Play si Apple Store.
  • Star Taxi este disponibil in principalele orase din Romania: Constanta, Cluj, Timisoara, Brasov, dar si in Chisinau.


Star Taxi in cifre
:
  • Peste 15.000 de comenzi procesate pe zi.
  • Peste 550.000 de downloaduri –  aproximativ 350.000 in Google Play si 200.000 in Apple Store.
  • In doar 2 ani de la lansare s-au transmis peste 10 milioane de comenzi prin Star Taxi.
  • Aplicatia de taxi numarul 1 din Romania, atat la numarul de downloaduri cat si la numarul de comenzi procesate zilnic.

4127 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    Totul pentru clienti (Marţi, 7 iulie 2015, 12:50)

    GigiM [utilizator]

    Interesanta aplicatie, are multe lucruri preluate de la concurenta, dar acum avem de ales, Uber sau Star Taxi! :) Oricum , cine are cel mai mult de castigat este tot clientul!
    • 0 (0 voturi)    
      ma ia rasul cu aplicatiile acestea (Miercuri, 8 iulie 2015, 9:58)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui GigiM

      PRINCIPALA METODA DE PRIMENIRE A PIETEI TAXIMETRIEI ESTE CHIAR SCIMBAREA TAXIMETRISTILOR. Adica sa fie dati toti afara si angajati altii, pe baza de CV+ examen psihologic complex +dovada (macar) a absolvirii licelului cu diploma de baclaureat.
      Taximetristii din Buc sunt toti niste melteni, tarani, agresivi si vulgari. Nu stiu decat sa iti taie fata, sa injure, si sa se dea jos din masina sa sara la bataie.
      Puteti sa faceti voi 1000 aplicatii de ajutorare a clientilor, daca taximetristii raman aceiasi, nu se va schimba nimic.
      Cea mai buna metoda sa schimbi un sistem putred e sa schimbi oamenii, apoi aplicatiile.
  • 0 (0 voturi)    
    eroare (Marţi, 7 iulie 2015, 12:55)

    gigi1 [utilizator]

    Am incercat sa instalez dar a dat eroare.
    • 0 (0 voturi)    
      remediere eroare (Marţi, 7 iulie 2015, 13:52)

      cojokarud [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Buna ziua,

      Ne puteti da mai multe detalii legate de aceasta eroare? Pe ce telefon ati intampinat probleme? Ce sistem de operare?

      Ne puteti scrie la: contact@startaxiapp.com.

      Multumesc,
      Echipa Star Taxi
      • 0 (2 voturi)    
        Samsung S7580 Trend Plus (Marţi, 7 iulie 2015, 17:20)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui cojokarud

        Am incercat de pe un telefon Samsung S7580 Trend Plus
  • +2 (4 voturi)    
    lol (Marţi, 7 iulie 2015, 13:56)

    Stefan85 [utilizator]

    Parca vad ca o sa se blocheze unii pe altii taximetristii in fuga dupa clienti :)))
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 7 iulie 2015, 14:29)

    pathfinder [utilizator]

    Acu doua saptamani am avut parte de un sofer de taxi exceptional in Bucuresti. Jos palaria!

    Dupa vreo 12 ore am avut parte de alt fel de sofer undeva in provincie: nu a dat drumul la aparatul de taxat iar la destinatie mi-a cerut ~3 ori suma platita in mod normal.

    In al doilea oras al tarii (asa sustin cetatenii de pe acolo), la fel, doi taximetristi, fara sa dea drumul la aparat dar macar nu m-au jecmanit.
    ANAFUL, tanguieli, orasul e sarac, s-a mutat fabrica de bere .. ?!? :(

    Din pacate, in orasele mici si mijlocii din Romania taximetria-i varza...
    • 0 (2 voturi)    
      CLUJ.... (Marţi, 7 iulie 2015, 19:06)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Nu-i asa?
    • +1 (1 vot)    
      metode de ciubucareala sunt si in Buc (Miercuri, 8 iulie 2015, 11:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      ca nu mai merge taxiemtria, ca nu am clienti, ca tariful e mic si traiesc din ciubuce, ca ce ma fac ca nu imi raman seara bani sa duc acasa, ca azi am mers in pierdere etc, etc. Toate sunt vaicareli pentru a indupleca clientul sa lase un ciubuc mai mare.
  • +3 (5 voturi)    
    Bun pe hârtie (Marţi, 7 iulie 2015, 16:44)

    MihaiMese [utilizator]

    Ideea e bună, dar realitatea din teren e puțin diferită. Plecând într-o seară dinspre parcul studențesc Tei, pe la ora 23, am încercat să folosesc această aplicație, care semnala vreo 700 de mașini conectate la ea. Am încercat în zadar vreo 15 minute să plasez o comandă, răspunsul fiind mereu "nici o mașină găsită". Până la urmă tot prin metoda auto-stop-ului am reușit să găsesc un taxi liber, preluat de pe Barbu Văcărescu, pentru că nici sunând la dispecerate nu a fost cu mai mult noroc.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Start Taxi (Miercuri, 8 iulie 2015, 13:46)

    Riconci [utilizator]

    In Bulgaria, o firma de taximetrie "Green Taxi" (de cativa ani buni pe piata) are urmatoarele:

    - toate taxiurile sunt pe motorizare hibrida
    - toate taxiurile au GPS integrat
    - toate taxiurile au POS si poti plati cu cardul
    - au o aplicatie disponibila de genul acesta
    - nu exista taxe suplimentare pentru clienti/soferi

    Ne miscam mai greu, dar va doresc succes.
    • +1 (1 vot)    
      Firmele de taxi (Miercuri, 8 iulie 2015, 15:12)

      Riconci [utilizator] i-a raspuns lui Riconci

      Patronii firmelor de taximetrie trebuie sa relizeze ca business-ul lor este promovat de referintele clientilor. Eu, daca sunt foarte multumit de o firma de taxi (si presupun ca si multi altii), o recomand, altfel nu, cu NU mare.

      O firma de TAXI respectabila trebuie sa:

      - Aiba grija ca masinile sa fie in conditie exemplara
      - Se interzica manelele in masina in timpul cursei
      - Le fie interzis sa fumeze in masina in timpul cursei
      - NU aiba voie sa manance seminte
      - NU retina bacsisul fara acceptul soferului
      - Se imbrace decent

      O firma care indeplineste cerintele de mai sus, va castiga multi clienti.