Iohannis a promulgat Legea dialogului social: Sindicatele pot sa primeasca direct contributia de la angajator, fara ca banii sa ajunga intai la salariati

de CP     HotNews.ro
Luni, 11 ianuarie 2016, 13:00 Economie | Companii

Presedintele Klaus Iohannis a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea si completarea Legii dialogului social nr. 62/2011, informeaza un comunicat al Administratiei Prezidentiale, potrivit Agerpres. In iunie, Iohanis ceruse Parlamentului reexaminarea acestei legi, deoarece considera ca trebuie realizata prevederea potrivit careia sindicatele pot sa primeasca direct contributia de la angajator, fara ca banii sa ajunga intai la salariati. Dar Senatul a respins in septembrie cererea de reexaminare.

In iunie, seful statului arata, in cererea de reexaminare, ca se impune reanalizarea continutului Art. I pct. 2 din legea transmisa spre promulgare, in sensul asigurarii dreptului salariatului de a-si manifesta vointa in mod direct si expres cu privire la veniturile sale salariale. Mai precis, seful statului considera ca angajatorul nu poate retine si vira cotizatia de sindicat pe statele lunare de plata, la cererea organizatiilor sindicale, deoarece salariul, potrivit Codului Muncii, se plateste direct titularului.

Senatul a respins in septembrie cererea de reexaminare si a retrimis presedintelui legea in forma initiala. Presedintele nu poate face decat o singura cerere de reexaminare, insa mai exista posibilitatea sa sesizeze Curtea Constitutionala. Legea a fost, insa, promulgata.

In aceste conditii, potrivit legii, la cererea organizatiei sindicale si cu acordul membrilor acestora, angajatorii vor retine si vor vira sindicatului cotizatia de sindicat pe statele lunare de plata. Aceasta cotizatie platita de membrii de sindicat este deductibila in cuantum de maximum 1% din venitul brut realizat.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Locul din Romania care l-a fascinat pe Printul Charles si l-a "facut" sa se plimbe prin ploaie. "Nici nu mi-a venit sa cred"

Ploaia torentiala nu l-a impiedicat pe Printul Charles sa se plimbe pe pajistile lui preferate din Romania. Sosit de luni seara in Valea Zalanului din Covasna, unde are un conac, mostenitorul tronului britanic si-a dedicat ziua plimbarilor prin natura.
4664 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    Waw......... (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:07)

    polonyca [utilizator]

    Iata , a inviat presedintele J_FB !!!! Uraaaaa......:)
    • +1 (1 vot)    
      Mai bine (Luni, 11 ianuarie 2016, 22:08)

      baibars [anonim] i-a raspuns lui polonyca

      ramanea acolo unde era. Cum a venit cum a facut porcaria. Va informez ca nici pe timpul comunismului nu se oprea cotizatia de partid , UTC, sindicat, din salariu. Faptul ca cetateanul se ducea de unul singur sa-si achite cotizatia demonstra ca exista un consimtamant, un atasament si o legatura dintre el si organizatie. Acum "democratii "nostri in frunte cu Mult prea Plimbatul Johannis iau cotizatia cu japca in buna cooperare cu mafia sindicala. Toti liderii sindicali sunt niste mafioti mana in mana cu puterea asa zisa democratica care amagesc pe bietul "cotizant" in propriul lor folos. Si cand mai vezi tot felul de filozofi care-l scuza pe Primul Turist ca vezi Doamne n-ar avea ce face. Sa vorbeasca, sa-si spuna parerea, sa ia atitudine in numele celor ce l-au ales, sa arate spre ticalosi, sa puna presiune pe Parlament, pe guvernantii corupti, sa trimita la Curtea Constitutionala tot ce nu e in regula, sa forteze schimbarea Avocatului Poporului care numai a poporului nu e . Dar n-o s-o faca, daca doamne fereste nu-l mai lasa in plimbari si-i taie salariul instructorului de schi alnevestisii.
      • 0 (0 voturi)    
        S-a aranjat deci cu sindicatele! (Marţi, 19 ianuarie 2016, 11:09)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui baibars

        Va sa zica patronul plateste liderii sindicali si asa isi asigura pacea. Prin urmare, liderii sindicali vor fi multumiti cu ceea ce le dau patronii (asta legal, ca altfel era mita si se pedepsea) si nu vor mai reprezenta cum se cuvine interesele salariatilor.
  • +15 (17 voturi)    
    Curtea Constitutionala (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:14)

    tiana [utilizator]

    Eu cred ca este ne-constitutional sa se ia direct de pe fluturasul de salar.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu asta e problema (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:44)

      sile [anonim] i-a raspuns lui tiana

      Problema e colectarea banilor in sine. E un serviciu pe care angajatorul e acum obligat de lege sa-l presteze gratuit. In loc ca sindicatul sa urmareasca daca membrii isi platesc sau nu cotizatiile, sarcina pica acum in carca angajatorului (care e probabil pasibil si de pedepse daca nu livreaza banii prompt).

      Plus ca prevederea e discriminatorie: eu daca imi fac maine o asociatie, o fundatie ceva, mie imi colecteaza cineva banii pe ochi frumosi?
      • -1 (1 vot)    
        fara a tine partea legii (Luni, 11 ianuarie 2016, 16:07)

        unu [anonim] i-a raspuns lui sile

        sunt cateva aspecte demn de mentionat.

        Nu stiu ce suma e aceasta cotizatie, poate 10-20 RON. Daca ai intr-o intreprindere 500 de membri de sindicat, fiecare dintre ei va plati, sub o forma sau alta, un comision bancar pentru a-si plati cotizatia (fie la retragere, fie per tranzactie). Avand o singura tranzactie pentru toti e probabil mai eficient.

        Retinerea acestei sume este o munca in plus pentru angajator, dar nu cred ca e un capat de tara. Vorbim in proportie de 99% de companii mari (alea mici nu au sindicate) care au un departament de resurse umane, taietori de frunze.

        O asociatie oarecare nu este un sindicat. Sindicatul este, in mod normal, infiintat de oameni si sustinut de acestia.

        Desi se transmite ideea ca ar fi ceva obligatie, practic doar cei care doresc sa faca parte din sindicat cotizeaza.

        Cert e ca nici nea Iohanis nu vrea sa supere sindicatele. Au dat-o la pace. Poate nu ati citit recent ca nea Ciolos s-a inteles cu sindicatele pe tema salarului minim. Totul e in regula. Toata lumea e fericita acum. Ramane cum am stabilit
        • -1 (1 vot)    
          Legea debirocratizeaza (Luni, 11 ianuarie 2016, 16:33)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui unu

          si simplifica plata contribuției catre sindicate. Dacă nu vrei să plătești nu te inscrii în sindicat.
        • +2 (2 voturi)    
          Ai uitat ceva (Luni, 11 ianuarie 2016, 16:43)

          sile [anonim] i-a raspuns lui unu

          Interesele sindicatului sunt in general opuse intereselor angajatorului. Tu, ca angajator, prestezi gratuit pentru o organizatie care in cel mai bun caz iti diminueaza profitul.

          In plus, argumentul cu comisionul e pueril: toate platile catre utilitati le fac fara sa platesc vreun comision. Doar ca sindicatul nu vrea sa plateasca pentru serviciile astea la fel cum plateste Enel sau Vodafone. Ei s-au invatat sa se trezeasca cu banii in cont si sa se ocupe doar de cheltuire.
      • +2 (2 voturi)    
        nu numai!!! (Luni, 11 ianuarie 2016, 18:11)

        cinic [anonim] i-a raspuns lui sile

        angajatorul NU ARE VOIE sa verifice apartenenta sindicala a angajatilor. Asa ca viramentul se face pe baza simplei declaratii a sefului de sindicat.
        Retragerea din sindicat a lui Stan Papusa nu trebuie raportata angajatorului asa ca viramentul continua.
        Iar cresterea salariului minim [o avea si alte efecte] dar sigur ingrasa sefii de sindicat
        Ati vrut USL? Il aveti....
    • +4 (10 voturi)    
      Nimeni nu-ti poate opri din salariu (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:53)

      inge445@gmail.com [anonim] i-a raspuns lui tiana

      decit in urma unei hot judecatoresti. Intereseul sindicatelor nu poate fi mai presus decit interesul tau.

      Daca ficusul semneaza ca si primarul ca asa-i obisnuit e treaba lui , isi mai da inca o palma peste obraz .
      • +2 (6 voturi)    
        .... daca nu citesti ..... (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:40)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui inge445@gmail.com

        " Ficusul" a trimis legea la reexaminare, ce putea mai mult sa faca ? Acum este randul tau sa-l tragi la raspundere pe senatorul tau care a votat legea de doua ori in forma actuala pentru ca nu-i pasa de tine dar vrea sa se puna bine cu sindicatele. Mergi la biroul senatorial si povesteste-i cat de mult il iubesti. Stii care este senatorul tau ?
  • +8 (10 voturi)    
    Adica taxe la sindicatele afiliate PSD ! (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:16)

    Idealistu [utilizator]

    De ce nu ataca nimeni acest articol la Curtea Constitutionala. Cum pot fi obligat sa platesc o contributie la o organizatie sociala, daca nu doresc ?
    • -1 (1 vot)    
      cine te obliga? (Luni, 11 ianuarie 2016, 16:10)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      De ce vorbiti prostii? Nu exista niciunde aceasta obligatie pentru angajatorii simpli.

      Daca esti membru de sindicat, organizatie ce lupta pentru drepturile tale, atunci ai obligatia platii acestei contributii, altfel NU. Aceasta obligatie exista indiferent daca e platita in mod direct de angajator sau de catre angajatul membru de sindicat.

      Daca nu doresti sa o platesti e ok. Te retragi din sindicat si nu platesti nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      nu te obliga nimeni (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 17:02)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      nu te obliga nimeni sa platesti la o organizatie sindicala. tu iti dai acordul in scris prin completarea unei cereri de aderare. cand nu mai vrei sa platesti... te retragi tot printr.o cerere scrisa. Problema cu sindicatele este la noi ... nu stim sa-i strangem cu usa ca sa lucreze in interesul nostru. noi avem un nou sindicat la Yazaki... ne-am retras toti din primul care facuse intelegeri cu sefii si ne-am inscris intr-un sindicat care ne apare drepturile mai bine.... cand si asta se vinde ne inscriem in altul. asa stau si liderii in tensiune. fara sindicat nu reuseam sa facem atatea. faceti si voi la fel...
      succes
  • +8 (10 voturi)    
    Sindicalistii stiu ca li se fura bani direct? (Luni, 11 ianuarie 2016, 13:29)

    ouyang [utilizator]

    Comunismul a infrant din nou. Tin in brate niste “lideri” de sindicat unsi din 2 parti si ei tot pe salarii mici se zbat. Cum mai poti sa iei la rost un lider cand nu-si face treaba? Prin ce parghii cat timp tu ii marci banul oricum si nici nu stii ca l-ai dat? Bravo prostime. Si nu in ultimul rand bravo Iohannis, te-ai ocupat bine de problema, nu a auzit nimeni de ea pana la promulgare. Asa se face treaba. USL traieste!
    • 0 (0 voturi)    
      iti apare pe fluturas cotizatia sindicala (Sâmbătă, 27 februarie 2016, 17:06)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      tu nu sti sa citesti fluturasul?
      care este furtul daca ai fost de acord prin adeziune sa-ti opreasca banii pe stat?
      nu mai vrei sa cotizezi....? RETRAGETE!!!
      e simplu. asa dai si un semnal de alarma sindicatului.
  • +6 (8 voturi)    
    De 26 de ani sefii sindicatelor FURA !!! (Luni, 11 ianuarie 2016, 14:39)

    andreesanu [utilizator]

    Din 89 pana azi reprezentantii sindicatelor au furat fondurile sindicatelor ,au facut chiolhanuri,au dat la pace cu patronatele pentru beneficii personale.
    Sindicatele si-au vindut membrii si au semnat contracte de privatizare care n-au fost respectate niciodata !!!.
    Cand cotizatiile ajungeau la salariati ,sindicatele isi dadeau cu pumnii in cap nu-si puteau trage prime ,nu puteau chefui dupa pofta lor.
    Halal lege !!!