Aqua Carpatica va fi distribuita pe piata din SUA in lantul de magazine Whole Foods Market

de Red. Economic     HotNews.ro
Luni, 25 aprilie 2016, 12:59 Economie | Companii

Jean Valvis
Foto: AGERPRES
Produsele Aqua Carpatica (apa minerala si apa plata) intra pe piata din California prin intermediul lantului de magazine Whole Foods Market, potrivit unui comunicat de presa al lantului comercial american. Whole Foods Market este un lant de supermarketuri ce comercializeaza produse alimentare naturale, iar dupa distributia in magazinele californiene va urma si distributia la nivel national. Pe piata din SUA, Aqua Carpatica mai este distribuita in retelele Kroger, Gelson's si Sprouts Farmers Markets.

Apele Aqua Carpatica sunt extrase din doua surse aflate in Muntii Carpati si imbuteliate in Romania, iar compania producatoare le prezinta ca fiind singurele ape minerale fara nitrati. Ele sunt distribuite si in Marea Britanie (retelele comerciale Harrods, Whole Foods, As Nature Intended, Ocado), Germania (GETRAENKE HOFFMANN), Japonia (METRO CASH&CARRY), Australia (BETALIFE, ADELAIDA), iar compania poarta discutii pentru distribuirea in Spania, Ungaria, China si Finlanda, potrivit declaratiilor lui Jean Valvis, CEO al holdingului din care face parte si Aqua Carpatica.

Pe piata din SUA, produsele firmei au un pret cu 5% pana la 15% mai mare decat al produselor Evian. Valvis a declarat anul trecut pentru Ziarul Financiar ca vrea sa pozitioneze produsele sale ca un brand premium pe piata din SUA.

"Romania poate fi prezenta la nivel mondial prin produse premium de calitate cu valoare adaugata.  Noi, AQUA Carpatica, promovam izvoarele Romanesti de apa minerala de o puritate unica in lume si facem acest efort impreuna cu promovarea frumusetilor si bogatiilor muntilor Carpati. Consideram ca Romania are atuuri tangibile cu nimic mai prejos decat tarile occidentale", a declarat Jean Valvis pentru HotNews.ro.

Valvis (antreprenor elvetian de origine greaca) a creat brandul Aqua Carpatica in 2010, dupa ce anterior crease Izvorul Alb, vandut catre Coca Cola in 2002.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4899 vizualizari
  • -7 (9 voturi)    
    plm (Luni, 25 aprilie 2016, 13:17)

    snowflake [utilizator]

    cum sa vinzi apa in sua?!? te costa transportul de te rupe
    • -1 (1 vot)    
      la prețurile din (Luni, 25 aprilie 2016, 13:50)

      PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui snowflake

      whole foods, pravălie pt hipsteri care nu știu ce fițe să-și mai tragă, scot profit...
        #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    IN GERMANIA.... (Luni, 25 aprilie 2016, 14:08)

    schroedinger [utilizator]

    La Hoffmann nu exista!
  • +1 (3 voturi)    
    cum a ajuns apa (Luni, 25 aprilie 2016, 14:25)

    gigi1 [utilizator]

    Probabil vor vinde apa de la izvorul de la paltinis, pe piata romaneasca deja l-au scos si l-au inlocuit cu haia si ichim care nu au 0 nitriti dar pretul a ramas la fel profitand de reclama initiala cu 0 nitriti.

    Ce vremuri, apa a ajuns sa fie material de excrocherii si transportata peste oceane la costuri uriase, ce minti confuze.
    • +1 (1 vot)    
      Confuzia intra Plata-Minerala (Marţi, 26 aprilie 2016, 0:52)

      Valvis [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Paltinis este o apa minerala natural carbogazoasa !
      Haja (si nu Haia) si ICHIM sunt apele necarbogazoase (plate).
      CHIAR CREZI ce spui ? Am dat celor cu minerala o alta apa plata ?!?
      Fiti seriosi cand comentati va rog.
      In privinta NItratilor...la fel, confuzia (in mintea dvs) intra plate si minerale.
      Cel putin AQUA declara cantitatile de NItrati pe eticheta. Alte dive de apa din Romania INCA ASCUND continutul de Nitrati in apa lor !
        #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    deci nu e bine? (Luni, 25 aprilie 2016, 18:30)

    minos [utilizator]

    Aproape toate comentariile sunt negative, dar cand apareau stirile alea acum cativa ani ca Romania are o treime din apele minerale din Europa si ca nu ar fi fost capabila sa exporrte, cum era? De fapt, aproape toti producatorii importanti exporta apa, unii chiar foarte departe, de exemplu in Japonia. Din experienta proprie, transportul pe container costa cam 0,15-0,20 USD pe sticla de 2 l. daca trimiti pe alt continent un singur container. Daca trimiti vreo 20-30 obtii un pret si mai bun, se poate sa ramai competitiv chiar daca apa ajunge departe. In tarile bogate pretul de raft este oricum mare, cel care vine de departe castiga mai putin, dar tot are profit.
    • -1 (1 vot)    
      bine pentru cine? (Luni, 25 aprilie 2016, 21:18)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Statul primeste o redeventa extrem de mica pentru apa, ca se exporta sau nu e irelevant pentru Romania castiga la fel, firma lui Valvis e oricum prin Cipru sau alt offshore deci nu castiga nici indirect, singurul care castiga e Valvis, doar daca esti fanul lui poti sa zici ca e bine.
        #showComment