Hexi Pharma anunta ca isi inchide fabrica si firma si ca "isi cere scuze"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2016, 18:35 Economie | Companii

Hexi Pharma
Foto: hexi.ro
Hexi Pharma, compania aflata in centrul scandalului privind dezinfectantii diluati, anunta intr-un comunicat ca toate produsele vor fi retrase in cel mai scurt timp si ca fabrica si firma si-au incetat deja activitatea, fiind demarate procedurile legale pentru inchidere. Mai mult, compania "isi cere scuze" si spune ca isi doreste ca "vinovatii sa fie gasiti cat mai repede".

Compania si-a anuntat angajatii ca vor fi platiti doar pana la sfarsitul acestei luni, dupa care contractele de munca le vor fi incetate, si a inaintat tribunalului o cerere formulata in baza Legii insolventei, inscrisa pe domeniul "faliment", a scris miercuri dimineata Profit.ro. Materia "faliment" include si procedura insolventei, dar anuntul transmis angajatilor poate insemna ca firma va intra rapid in lichidare, a aratat publicatia citata.

In comunicatul difuzat miercuri seara si intitulat "Hexi Pharma isi cere scuze", compania anunta ca "in urma rezultatelor anuntate astazi, Hexi Pharma isi cere scuze, public, atat medicilor si personalului medical cat si tuturor persoanelor care au fost sau ar fi putut fi afectate de aceste neconformitati".

De asemenea, compania afirma ca, "in numele tuturor angajatilor Hexi Pharma, ne dorim ca vinovatii sa fie gasiti cat mai repede".

"Toate produsele vor fi retrase in cel mai scurt timp, fabrica si firma si-au incetat deja activitatea si au demarat de ieri procedurile legale pentru inchidere", arata Hexi Pharma.

Aceasta isi cere de asemenea scuze "catre mass media dar, ca urmare a inceperii procedurilor de urmarire penala, incepand de ieri ni s-a interzis sa mai dam declaratii in presa".

Secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Victor Strambu a anuntat miercuri ca, in urma primelor analize efectuate de ICECHIM, s-a decis retragerea produselor biocide neconforme provenind de la firma Hexi Pharma in termen de zece zile, aminteste Agerpres. Potrivit lui Victor Strambu, probele de dezinfectanti medicali de la Hexi Pharma trimise la ICECHIM arata ca, in unele cazuri, substantele erau diluate de pana la zece ori.

"Exista diferente de concentratii intre valoarea declarata si cea masurata de ICECHIM pe diverse tipuri de substante active. (...) S-a decis retragerea produselor neconforme. (...) Retragerea trebuie sa se faca imediat. Toate produsele analizate pana acum sunt neconforme", a anuntat secretarul de stat, la Palatul Victoria.

Compania Hexi Pharma Co. SRL, implicata in scandalul dezinfectantilor din spitale, a depus la Tribunalul Bucuresti o cerere de intrare in insolventa.

Cererea de intrare in insolventa a fost depusa in aceeasi zi in care patronul Hexi Pharma, Dan Condrea, a fost audiat la Parchetul General.

Procurorii au deschis saptamana trecuta un dosar penal avand ca obiect informatiile vehiculate in spatiul public privind dezinfectantii de la firma Hexi Pharma. Urmarirea penala a fost inceputa pentru fapta, respectiv infractiunile de zadarnicire a combaterii bolilor si falsificarea si substituirea de alimente sau alte produse.

In urma acestui scandal, ministrul Sanatatii, Patriciu Achimas Cadariu, si-a anuntat, luni, demisia.


Citeste mai multe despre   











[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
17220 vizualizari
  • +47 (49 voturi)    
    La puscarie ! (Miercuri, 11 mai 2016, 18:41)

    Frank777 [utilizator]

    Au murit oameni ! nu merge cu scuze.
    • -9 (19 voturi)    
      NATIONALIZAREA (Miercuri, 11 mai 2016, 19:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      PETROM, altfel Mujicia ravneshte prin gaz prom

      aaa...am uitat...si

      ce ar fi daca HEXI PHARMA s ar nationaliza ? oamenii de acolo muncitorii, chimishtii..etc stiu ce au de facut...de ce sa nu se faca biocide cu concentratie corecta ?
      • +5 (11 voturi)    
        Statul ineficient (Miercuri, 11 mai 2016, 20:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pai nu latrai permanent placa cu Statul ineficient? Cu bugetarul? Acum vrei nationalizare?
        • +1 (9 voturi)    
          harasho (Miercuri, 11 mai 2016, 20:57)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          PETROM este aproape de mujicia, trebuie sa avem grija...cu biocidele...de ce nu ? e moca, baiatu asta a shters putina...asa cum faceti voi mujicii
          • +1 (3 voturi)    
            Prietene ... (Joi, 12 mai 2016, 10:28)

            Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ... tu nu prea ştii ce-i aia logică şi nici fir al discuşiei, aşa-i?

            Dar na! la ce ne putem aştepta de la un arab corcit cum eşti tu ...
        • +2 (4 voturi)    
          Rad cu lacrimi:))) ai dreptate (Joi, 12 mai 2016, 10:10)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          domnu' pufoaika a baut mult si a confundat notiunile. Traieste intr o teroare continua ca fie ca fiecare vecin sau prieten este un mujic care l spioneaza:))
    • +19 (21 voturi)    
      in America le dadea pe viata (Miercuri, 11 mai 2016, 19:56)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Frank777

      ca sa nu zic ca ar fi riscat si pedeapsa cu moartea prin anumite state
  • +26 (28 voturi)    
    Scuze ???? (Miercuri, 11 mai 2016, 18:41)

    gigiN [utilizator]

    Poate dupa niste ani buni de puscarie !!!
    • +16 (18 voturi)    
      niste ani buni? (Miercuri, 11 mai 2016, 19:57)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui gigiN

      pe viata poate. A stiut ca diluarea dezinfectantilor va duce la moartea a mii de oameni si totusi a facut-o. Toti cei implicati merita multe pedepse pe viata.
  • +31 (31 voturi)    
    .... (Miercuri, 11 mai 2016, 18:45)

    tirolez [utilizator]

    Nemernici pana la capat. Nu ar trebui dat un preaviz mai mare? De fapt, ce sa astepti de la unii care pentru bani au dus la moartea unor oameni? Mai conteaza ca unii afla cu 2 saptamani inainte ca au ramas fara serviciu. Bine ca traiesc. Sa nu aiba surpriza ca nu li s-a platit nimic , nici CAS, nici sanatate etc.
  • +25 (25 voturi)    
    isi cer scuze (Miercuri, 11 mai 2016, 18:45)

    gica pantalon [utilizator]

    deci e ok. isi cer scuze ca au murit oameni
  • +22 (22 voturi)    
    Gata se trage cortina?" Actorii" concediati si... (Miercuri, 11 mai 2016, 18:46)

    Plagarus [utilizator]

    Fraudarea banilor publici prin inselaciune & mita si popririle pe averile patronatului iresponsabilo-penal, cam pe cand ?
    Complicitatilor din sistem cand li se vor scoate mastile ?
  • +23 (23 voturi)    
    Nu, nu, nu (Miercuri, 11 mai 2016, 18:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Nici vorba - arestare preventiva si, dupa judecata, vinovatii (toti cei care ai fost implicati atatia ani de zile) bagati in puscarie pe viata! Ca sa nu zic ca, de fapt, ar merita executati!
  • +20 (20 voturi)    
    se primesc scuzele, numai .. (Miercuri, 11 mai 2016, 18:50)

    exilatul [utilizator]

    daca sunt facute din spatele gratiilor de la poarta alba....si odata cu scuzele sa fie rambursate si sumele incasate fraudulos..
  • +20 (20 voturi)    
    Asta ramine cu milioanele (Miercuri, 11 mai 2016, 18:53)

    Cuca [utilizator]

    si tot aia mici (salariatii) platesc. Si, desigur, "clientii" din spitale. In plus, sa creada el ca in felul asta scapa. Asta e ca darea afara a lui Pandele din PSD. O pacaleala facuta numai pentru prosti. Daca isi inchide sandramaua, asta nu inseamna ca nu mai este direct responsabil pentru ce a facut.
  • +25 (25 voturi)    
    credeti ca e asa de simplu? (Miercuri, 11 mai 2016, 18:53)

    victoroul [utilizator]

    Inchidem pravalia si-apoi vedem cum ne scoatem?

    Parnaie pe viata pentru toti nenorocitii care si-au permis asa ceva. As asemana diluarea cu buna stiinta a dezinfenctantilor de-a cursul anilor cu un GENOCID.
  • +20 (20 voturi)    
    "Regrete efective" ! (Miercuri, 11 mai 2016, 19:01)

    Susufler0 [utilizator]

    Ha-ha...

    Ce simplu li se pare talharilor astora : regretam si cu ocazia asta inchidem si mustaria, ca oricum am diluat destul.

    Hexi Pharma a invatat bine din patania unor inaintasi care au dus hotia la stadiul de arta pura. Pai cum altfel poate fi interpretata urmatoarea bijuterie intr-ale inselaciunii ?

    "Hangiul din Ravenna, vicleanul, m-a-nselat :
    Cerut-am vin cu apa si mi-a dat vin...curat."

    (Martial - Hangiul din Ravenna)
  • +20 (22 voturi)    
    au omoarat cateva mii de oameni (Miercuri, 11 mai 2016, 19:05)

    stefansb [utilizator]

    au omorat cateva mii de oameni, sau poate zeci de mii de oameni, tinand cont ca marsavia e intinsa pe f multi ani, acum isi cer scuze.
    Asta e unul din cazurile in care trebuie sa vedem ani multi de puscarie. Si nu numai la un om.
    Aici nu mai e vorba de prejudicii, cum sa calculezi prejudiciul facut prin moartea si imbolnavirea a zeci de mii de oameni? Aici e nevoie mai mult decat oriunde de un exemplu dat, altfel se va trage concluzia ca poti sa furi chiar si omorand direct nite oameni (nu e nici macar ca la colectiv, unde nu se putea anticipa clar ca incalcarea normelor va duce la o tragedie, aici era clar ca daca nu dezinfectezi cum trebuie o sa moara oameni)
    • -5 (7 voturi)    
      cred ca au murit (Miercuri, 11 mai 2016, 19:36)

      radiola31 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Milioaneeee.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai grija de ce-ti bati joc (Miercuri, 11 mai 2016, 22:10)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

        sa nu te loveasca direct sau indirect (ai pe cineva drag? vezi sa n-aiba nevoie de spitale romanesti "dezinfectate").
  • +20 (20 voturi)    
    Ne pare rau ! (Miercuri, 11 mai 2016, 19:07)

    bran [utilizator]

    Ne pare rau , nu conteaza ca au murit citeva zeci de oameni si au fost infectati poate sute de mii de oameni , noua sa stiti ca ne pare rau. Inchidem fabrica sa nu se mai gaseasca si alte probe si pentru faptul ca nu ne mai ies banii ! In Romania se pare ca nimeni nu plateste cu adevarat pentru omor !
  • +8 (8 voturi)    
    . (Miercuri, 11 mai 2016, 19:18)

    blabl423 [anonim]

    Frumos din partea lor ca si-au cerut scuze. Cred ca parintii lor sunt mandri de ei .

    "Sunt Raluca Moianu. Scuze ca multi dintre voi ati murit infectati cu cei mai nasoli paraziti din cauza Hexi Pharma. Acceptati acest buchet de flori din partea Hexi cu mesajul: Iarta-ma! ?"
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 mai 2016, 19:22)

    Veetor [utilizator]

    S-a miscat repede nenea Condrea... Are scoala in el...
  • +11 (11 voturi)    
    Deci aia chiar diluau dezinfectantii!!!!!!!!! (Miercuri, 11 mai 2016, 19:24)

    Spirt [utilizator]

    E incredibil!
  • +10 (10 voturi)    
    Acuma inteleg graba cu ''regretul efectiv'' (Miercuri, 11 mai 2016, 19:29)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Iata utilitatea legii propuse de borfa... pardon domnul senator PSD numita ''Regretul efectiv''

    Isi cere nea Hexifarma scuze si spune ca regreta efectiv, inchide pravalia si gata. S-a incheiat, toata lumea fericita, inclusiv parintii copiilor decedati la Colectiv pentru ca, nu-i asa, decesele au fost in limita statistica europeana cum a anuntat cu cinism ministrul sanatatii. Ce poate sa-i bucure mai mult pe acesti parinti loviti de soarta? Desi in cazul de fata soarta nu este ceva picat din cer, ci este o lista lunga de nume clare de vinovati care isi au locul in puscarie.

    Propun ca pe viitor stiindu-se statistic cati vor muri, sa se aleaga x% pacienti (aia de arata mai rau sau au gura mare) pe care sa ii impuscam direct pe trotuar inainte de a intra in ambulanta ca sa nu mai sufere inutil si sa nu mai cheltuim atatia bani. Si impreuna cu nefericitii copii sa impuscam acelasi procent de parlamentari si ministrii. Ca sa vada si ei cum sta treaba cu statistica.
  • -2 (8 voturi)    
    Ne zbatem degeaba (Miercuri, 11 mai 2016, 19:40)

    M.aura [utilizator]

    Totul face parte dintr-un plan mai mare, scopul fiind decimarea. Incepind cu mediul poluat, alimentatie, accesul tot mai dificil la o sanatate de calitate si terminind cu infrastructura.
    Din pacate pentru noi, executorii planului din Romania sint printre cei mai zelosi ca oriunde.
    Noi vedem doar coruptia in aceasta oroare, dar daca e mai mult ?
    • +4 (4 voturi)    
      asta nu e adevarat (Miercuri, 11 mai 2016, 21:58)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      un om mort nu foloseste nimanui. un om in viata e un consumator in plus. nimeni n-are intersul sa fie mai putini cosumatori
      • +1 (1 vot)    
        Resurse limitate (Joi, 12 mai 2016, 11:32)

        M.aura [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

        Miliarde de consumatori? cit timp se va mai sustine acest consum?
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 mai 2016, 19:49)

    rocknum [utilizator]

    aha
    daca nu ii descoperea tolontan, si acum mai faceau diluanti
  • +9 (9 voturi)    
    Imi cer si eu scuze... (Miercuri, 11 mai 2016, 19:52)

    VasilescuA [utilizator]

    ...dar patronul si directorii sunt inca in libertate ???
  • +5 (5 voturi)    
    Parca (Miercuri, 11 mai 2016, 19:55)

    moka [utilizator]

    Exista deja in parlament o initiativa care prevede institutia regretelor sincere, nu?
    Parca asa am citit pe HN zilele astea...
  • +10 (10 voturi)    
    SUPUNEREA LA RELE TRATAMENTE (Miercuri, 11 mai 2016, 19:56)

    arheopterix [utilizator]

    A unui numar mare de persoane avand ca effect alterarea starii de sanatate sau chiar decesul unui procent dintre ei , este definitia GENOCIDULUI . Despre asta vorbim , restul sunt detalii . Cercetarea acestei grozavii trebue musai dusa in aceasta lumina . In China niste hoti , au vandut caracatite (o specialitate culinara locala )sintetice . Chinezii le-au mancat , nu s-a intamplat nimic , dar autorii au fost pedepsiti aspru . In primul rand trebue vazut daca a murit vreun om =crima . Au murit cateva zeci = GENOCID . =INCHISOARE PE VIATA SI CONFISCAREA INTREGII AVERI.Asta daca suntem normali !
  • +7 (9 voturi)    
    Ședeți liniștiți (Miercuri, 11 mai 2016, 20:00)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Peste câteva zile se va înființa Pexi Pharma.
    • +4 (6 voturi)    
      hm (Miercuri, 11 mai 2016, 21:42)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      Sexi Pharma...e mai...sexi.
      • +1 (1 vot)    
        Mexi Pharma (Joi, 12 mai 2016, 10:30)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

        ca să trimită banii în Mexic :D
  • +7 (7 voturi)    
    Apology accepted, Captain Needa! (Miercuri, 11 mai 2016, 20:07)

    Trojan.H [utilizator]

    ;)
  • +5 (5 voturi)    
    comunicat Hexi Pharma: (Miercuri, 11 mai 2016, 20:44)

    yellowdog [utilizator]

    Dragi romani,

    Ne cerem scuze ca v-am infectat in spitale, ne cerem scuze rudelor celor care in urma complicatiilor au murit. Regretam amarnic macelarilea de vieti omenesti cu buna stiinta, dar noi am fost doar o rotita in in mafia numita statul roman. Intradevar noi am profitat de coruptia din sistem, dar daca nu eram noi erau altii. Stiti doar ca politicienii romani cu neamurile lor infecte nu au scrupule noi doar am fost folositi de acestia.
  • +4 (4 voturi)    
    CAP DE ACUZARE :CRIMA CU PREMEDITARE ! (Miercuri, 11 mai 2016, 21:20)

    andreesanu [utilizator]

    Pentru crime cu premeditare , nu exista alta pedeapsa decat inchisoare pe viata !!.
    Nu exista circumstante atenuante.
    Grup infractional organizat ,evaziune fiscala,fals ,uz de fals,dare de mita astea-s florile la palaria mafiei din sanatate .
    Sa vedem grupul organizat , un pas in fata !!!
  • +3 (3 voturi)    
    "Scuze" pentru crime? (Miercuri, 11 mai 2016, 22:14)

    Maniu [utilizator]

    Sanatatea a ajuns sa fie un sistem criminal...Oprescu si Spitalul universitar, toata clica plagiatorilor, fara niciun respect fata de stiinta, la ce putea sa duca? Decit la dispret pentru viata oamenilor din acelasi popor! Nu am cuvinte, nu am dar le doresc sa aiba parte ei si-ai lor de tot ce au facut.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-i asa simplu (Miercuri, 11 mai 2016, 23:06)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    Ati cumparat dezinfectant la 8 euro si l-ati vandut cu 80.

    Si de off-shore-ul din Cipru ce se mai aude?
  • 0 (0 voturi)    
    Hm (Joi, 12 mai 2016, 1:06)

    gleznix [utilizator]

    Noi ne cerem scuze..
  • -3 (3 voturi)    
    Aoleu cate prostii (Joi, 12 mai 2016, 2:05)

    Lucian Ilea [utilizator]

    in primul rand spitalele sunt de vina pt toti parazitii si toate bacteriile si toti virusii prezenti in spitale
    in al doilea rand nu exista suficienti doctori in Romania pt a trata 19-23 de milioane de oameni intr-un mod onest
    in al treilea rand doar 4 milioane lucreaza si doar 3.5 milioane produc ceva util
    in al patrulea rand ar trebuie amrit de 100 de ori bugetul sanatatii pt a se putea cumpara medicamente si dezinfectant reali/reale pt toti
    in al cincilea rand traim in evul mediu si majoritatea is prosti si hoti si needucati
    • +3 (3 voturi)    
      Gurita (Joi, 12 mai 2016, 7:07)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Nu stii sa citesti: marlanii astia, scuze, criminalii astia ca si multi altfel, probabil din sistemul farma-furnizori, au marit pretul de 1000X (ori se citeste) . Deci fa socoteala ca daca ar fi fost negustori cinstiti bugetul cheltuit pentru dezinfectante medicamente etc. nu ar fi fost decat maxim 10-20% din ce se cheltuie si la concentratie maxima..
  • +1 (1 vot)    
    Colectiv reloaded (Joi, 12 mai 2016, 8:35)

    anonimicus [utilizator]

    Dar nu cu peste 60 de morţi ci poate cu mii şi mii.
    Dacă nu chiar cu vreo 60000, cam câţi i-au pus în cârcă lui ceaşcă.
  • +1 (1 vot)    
    Si celelalte firme? (Joi, 12 mai 2016, 8:43)

    aniod [utilizator]

    Nu stim nimic despre celelalte firme de dezinfectanti. Cum sunt produsele lor si la ce pret?
  • +2 (2 voturi)    
    scuzele hexi pharma =hirtie igenica folosita ! (Joi, 12 mai 2016, 11:23)

    andreesanu [utilizator]

    Atentie la utilizarea scuzelor HEXI PHARMA va puteti umple de rahat !!!