VIDEO Primul tren de pe ruta de marfuri China-Marea Britanie a ajuns la Londra

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2017, 16:55 Economie | Companii

Primul tren de marfa pe ruta China-Anglia
Foto: Captura YouTube
Primul tren de pe o ruta China-Marea Britanie pentru marfuri a ajuns miercuri in Londra dupa o calatorie de circa 12.000 de kilometri, marcand o noua borna in efortul Chinei de a construi legaturi comerciale cu Europa si restul Asiei, transmite Reuters. 

Trenul a tras in suburbia Barking din estul Londrei dupa un drum de 18 zile, inceput in Yiwi, un oras cu piata en gros din provincia Zheijang din estul Chinei. 

Garnitura a trecut prin Kazahstan, Rusia, Belarus, Polonia, Germania, Belgia si Franta, trecand apoi pe sub Canalul Manecii.  

Expedierea marfurilor ar fi durat aproape de doua ori mai mult daca era facuta pe mare. 

Incarcat cu 68 de containere, trenul a adus astfel marfuri de mici dimensiuni, precum bunuri casnice, haine, materiale pentru confectii, genti si valize. 





Citeste mai multe despre   










5451 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    mda (Miercuri, 18 ianuarie 2017, 17:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    si costurile o fi la jumatate fata de expedierea pe mare nu ? :-)

    dupa 2-3 trenuri din astea, si gentile alea in loc sa coste 50 lire, vor costa 150 lire bucata... ca sa se suporte costul shippingului evident
    • +2 (2 voturi)    
      diferenta (Joi, 19 ianuarie 2017, 0:02)

      doiburtosi [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Nu cred ca tripleaza costul uni genti dar oricum vorbim de costuri fantastic de mari in comparatie cu trans. naval. Nu inteleg motivele acestei linii ferate dar imi place ideea unui tren dintr-un capat in altul.
      • +1 (1 vot)    
        si mie ! :) (Joi, 19 ianuarie 2017, 1:18)

        liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui doiburtosi

        mai ca as face un drum din asta Orient Express :)
        • +2 (2 voturi)    
          mda (Joi, 19 ianuarie 2017, 8:09)

          SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

          orient express chino-englezesc cu locomotiva de la DB (deutsche bahn :)) adica CFR-ul nemtesc), ca doar aia mai sunt eficienti prin europa.
        • 0 (0 voturi)    
          niste romantici (Vineri, 20 ianuarie 2017, 0:28)

          muma_padurii [utilizator] i-a raspuns lui liviul2006

          ...

          ok, subscriu si eu :o)
          ... desi mai mult cu gandul la Agatha Christie si al sau H.Poirot la un ceai Russian Caravan (cu toate ca originalul Orient Express era doar Paris-Istanbul)

          ... insa ca cineva care a trebuit sa mearga cu trenul 2 zile (cu oprire peste noapte ) , sincer...sa-ti zdrangane sinele sub cap 18 zile ... o iei razna
          • 0 (0 voturi)    
            pai da, ai vazut in Doctor Jivago (Luni, 23 ianuarie 2017, 17:51)

            liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui muma_padurii

            cum ala cu trenul o luase razna de la zdranganit... :)
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare pt cinefili (Vineri, 20 ianuarie 2017, 0:39)

    muma_padurii [utilizator]

    ok, e off topic

    dar ma chinui sa-mi aduc aminte numele unui film horror-thriller pe care l-am vazut cu ceva vreme in urma care implica genul asta de tren care trecea pe teritorii asiatice si care cara intr-o lada o creatura paroasa, inghetata gasita prin Tibet , parca... ideea e ca creatura revine la viata si incepe sa semene cadavre, care mai capata si o "semnatura" caracteristica - li se albesc ochii ... deci, vi se pare cunoscut ? pe bune... e filmul perfect pt iarna :o)