Statiune de schi noua in Muntii Fagaras, plus porturi turistice la Constanta si Sulina: planurile Guvernului pentru turism

de Red. Economic     HotNews.ro
Marţi, 8 august 2017, 19:20 Economie | Companii

Muntii Fagaras (2016)
Foto: AGERPRES
Ministerul Turismului vrea sa construiasca de la zero, cu finantare nationala, trei obiective turistice majore: un domeniu schiabil in Muntii Fagaras, un port de agrement la Sulina si un port turistic la Constanta. Obiectivele apar in MasterPlanul de turism, aprobat in ultima sedinta de Guvern. Nu e clar in acest moment care sunt costurile, de unde ar veni banii necesari si care e calendarul proiectelor.

Executiv vrea sa finanteze integral din fonduri publice, nu din fonduri europene, cele trei proiecte calificate "de importanta nationala", potrivit Hotararii de guvern care aproba masterplanul investitiilor in turism.

Documentul nu ofera informatii suplimentare despre cele trei posibile investitii, dar ministrul Turismului, Mircea Dobre, a declarat pentru Gandul ca "ar fi 150 de kilometri de schi într-un singur loc, unde zăpada este peste 250 de zile naturală. Nu au mulţi în Europa. E un vis de-al meu personal. Dacă-l văd începând, pur şi simplu să vină un utilaj, cred că sunt deja în al nouălea cer. (...) E un proiect din 1968, acolo trebuia să fie un oraş olimpic, dar n-au fost bani, a fost cutremurul din `77".













Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

5470 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    Visele fara realism sunt halucinatii (Marţi, 8 august 2017, 19:39)

    Habermas [utilizator]

    sau abureli, ... insa cand vin de la un ministru "finantist", baiat de bani gata, impopotonat cu tot felul de certificate aiuristice de leadership, etc. si admirator al lui Mazare Bufonul de Constanta, ele sunt deja un dezastru national.

    Mafia sudista condusa de Bucuresti (falsa capitala a Romaniei) afunda Romania tot mai adanc.
    Romania este groggy, iar mafia in delir pradator.
    • 0 (12 voturi)    
      abureli.. (Miercuri, 9 august 2017, 2:37)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      nici o grija, nu mai au bani de investitii nici pentru ce este deja inceput.

      si nu uita ca "mafia sudista" (care are vreo 50 de parlamentari din Ardeal si 100 din Moldova) a pus anul trecut in guvernul Ciolos un vice prim-ministru de la Cluj. mare om, mare caracter.. a blocat cat a putut orice initiativa care parea cat de cat utila.
  • -11 (27 voturi)    
    Daca ar face statiunea de schi (Marţi, 8 august 2017, 19:44)

    Maspp [utilizator]

    I-as vota desi nu am votat niciodata PSD. Dar pur si simplu nu cred ca au capacitatea de a face asa ceva. In primul rand ca nu au bani si apoi nu au expertiza necesara. Acolo doar o firma cu expertiza de zeci de ani in constructii de acest gen ar putea sa faca ceva. Dar nu, nu cred ca Romania are capacitatea civilizationala, intelectuala, organizatorica si mentalitatea de a duce la capat un astfel de proiect.
    • +12 (18 voturi)    
      Parcul Dracula l-au terminat deja? (Marţi, 8 august 2017, 21:26)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Este vorba de PSD nu de Romania.
      Daca era PDL cu Boc prim ministru ar fi foast ceva sanse, dar cu PSD . . .
    • +28 (30 voturi)    
      Fagarasul este cea mai mare zona de paduri virgine (Marţi, 8 august 2017, 22:32)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      Fagarasul ar trebui sa fie un Yellestown al Europei, un enorm parc national cu puncte de observare a animalelor, cu padurile virgine sub protectie integrala etc. In Fagaras unde se afla cele mai mari paduri virgine din UE, acolo s-au gasit ei sa faca mare domenius schiabil? Este doar un al n-lea proiect de furat bani!
    • +20 (24 voturi)    
      In ultimele zile este a doua oara cand spui (Miercuri, 9 august 2017, 0:25)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      ca ai vota PSD daca ar face nu stiu ce chestiune punctuala neimportanta pt viata romanilor !

      Am inteles : mesajul tau este acela de arata lumii ca PSD este inca interesant, cu toate chixurile pe care le-a dat pana acum !

      Sa zicem prin absurd ca ar fi construita statiunea montana dar PSD ar amana iarasi majorarea salariilor si a pensiilor, ar majora acciza la carburanti (deja o s-o faca !) iar somajul si inflatia ar creste (deja se intampla lucrul acesta). Tot i-ai mai vota ?

      PS. Esti naiv sau esti pesedist ?
      • +8 (8 voturi)    
        nimeni (Miercuri, 9 august 2017, 5:49)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Nimeni nu poate fi chiar ATAT de naiv, cel putin in 2017.
        Daca eram in 1992 sa zicem, mai exista scuza ca "mai cred inca in Partidul lui Ilici", dar in 28 de ani, pedesereul a arata de multe, multe ori, ce este capabil sa faca, asa ca in momentul actual nu mai poate exista "naivitate"!
      • +6 (6 voturi)    
        Stai linistit (Miercuri, 9 august 2017, 8:09)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        E noua strategie a postacilor. Nu mai pot zice ca totul e roz, acum zic ca dracul nu e chiar atat de negru.
    • +12 (12 voturi)    
      cat de penibil.. (Miercuri, 9 august 2017, 2:23)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      tu mergi pe principiul, "nu-mi pasa cat fura, important este sa-mi iasa si mie ceva". singura diferenta intre tine si ala care voteaza pentru o punga de faina sau promisiunea ca-i creste ajutorul social este de valoare a mitei. in rest.. nimic. creiere inutile, incapabile sa gandeasca pe termen lung.
      • +2 (2 voturi)    
        Exemple de pesedisti (Miercuri, 9 august 2017, 10:00)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        https://youtu.be/dgO0cTE8eh8?t=151

        "Macar un mic, ma, sa-mi dea si mie".

        Asta e mizeria din care incercam sa iesim...
  • +27 (27 voturi)    
    proiecte bune de furat de la buget (Marţi, 8 august 2017, 20:03)

    voxpopulix [utilizator]

    De aeroport la Brasov nu sunt bani in schimb aruncati sute de milioane pe stadioane prin toate bombele din tara.

    Acum vreti statiune in muntii fagaras? Cine o sa mearga acolo si pe unde? Nu sunteti sa faceti un amarat de drum, Sibiu Nadlac nu e gata, Sibiu Pitesti nu o sa fie gata nici in 2022, pentru ca e greu cu furatul si nu ati invatat sa lucrati in paralel pe toate troansoanele.

    Sunteti incompetenti si mafioti, fiecare an cu acest guvern este un dezastru pentru viitorul tarii.

    Ati pierdut un an intreg incercand sa-i faceti scapati pe toti coruptii, doar asta v-a interesat.
    • +1 (1 vot)    
      Ca-s din Brasov zic! (Miercuri, 9 august 2017, 10:26)

      decedat [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Aéroport la Brasov nu se justifica (orice ai zice). Ai unu la Bucuresti (160 Km) si unu la Sibiu (110 Km). Fa infrastructura intre Sibiu/Bucuresti si Brasov si gata (beneficiaza mai multi).
      Iti dai seama cum ar arata un zbor Bucuresti Brasov? Cam asa: Cabin crew prepare for takeoff, 5 minute mai tarziu Cabin crew prepare for landing.
  • +16 (16 voturi)    
    Orice bovina poate avea vise personale, (Marţi, 8 august 2017, 20:18)

    Habermas [utilizator]

    dar un ministru NU ARE VOIE sa ia decizii cf. viselor personale.

    Un ministru este obligat sa se asigure ca este parcurs un process de dezbatere si prioritizare, incat investitiile sa fie facute acolo unde aduc cea mai mare valoare pentru TARA in ansamblu, in contextul actual si privind spre viitor.

    Iar deciziile de fapt nici nu trebuie sa le ia el ci directorul departamentului responsabil, cf. rezultatelor procesului. El ca ministru trebuie doar sa se asigure ca procesul acesta de creare de valoare este parcurs, si sa aprobe deciziile in consecinta.

    Acest individ, cu certificatele lui fantoma de "management" si "leadership" este un infantil, si crede ca ministerul turismului este jucaria lui. In mintea lui inca ne-dezvoltata, leadership inseamna decizii discretionare, dupa vise personale.
  • +11 (11 voturi)    
    Sulina, Sulina! (Marţi, 8 august 2017, 20:24)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    In ultima perioada cei informati investesc in imobiliare la Sulina. Cumpara vile ramase de la fostii aristocrati locali.
    • 0 (0 voturi)    
      Straveziule pesedeu (Miercuri, 9 august 2017, 8:10)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Tu sigur nu esti printre cei informati, de fapt duhnesti a propagandist care nu a fost in viata lui la Sulina si o identifica cu greu pe harta. In ultimul tiimp postacii sunt tot mai prosti. Nu mai au stapanii bani sa-i recicleze.
  • +12 (12 voturi)    
    Si eu visez... (Marţi, 8 august 2017, 21:02)

    transalpinarum [utilizator]

    La centuri ocolitoare in Busteni si Comarnic, ca sa nu mai stau in trafic ca un animal cateva ceasuri pe valea PH.
    • +3 (3 voturi)    
      Si o sa le ai (Miercuri, 9 august 2017, 8:10)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      cand o sa ajungi ministru.
  • +12 (12 voturi)    
    200 de zile pe naiba (Marţi, 8 august 2017, 22:43)

    DSS [utilizator]

    Fagarasii sunt munti foarte abrupti, pe care zapada o ia la vale foarte usor. Nu prea merge sa faci partii lungi si frumoase cum avem in Poiana, in plus infrastuctura este zero. Nu exista nimic, drumuri, retele, canalizare, infrastructura. In plus acolo exista paduri virgine, zone neatinse de om.
    Deci totul trebuie ras si construit de la zero cu cheltuieli enorme si sanse mici sa se recupereze banii.

    In loc de atare cheltuiala prosteasca, mai bine se extind partiile din Poiana (extensii spre Rasnov si Timisul de sus), cu partii de 5-10 km fiecare. La fel se poate face si la Predeal-Azuga. Se poate dubla lejer suprafata de partii cu cheltuieli minime si cu profit maxim si imediat.
    In plus merita investit si in aeroportul Brasov, ca se decongestioneze valea Prahovei si ca turistii sa poata ajunge mai usor in zona Brasovului (1 mil de turisti anual acum)
    • +7 (7 voturi)    
      Foarte corect ce spui! (Miercuri, 9 august 2017, 5:55)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      In special punctul cu infrastructura!

      Poate ca Fagarasii sunt prea abrupti.
      Poate ca ar trebui pastrate neatise padurile virgine.

      Dar SIGUR este o totala lipsa de infrastructura, o statiune de ski de succes nu se poate face peste noapte, indiferent cat de bune sunt conditiile naturale!
      Nu doar drumurile, canalizarea, nergia lectrica etc sunt probleme, ci si lipsa de personal calificat!
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Miercuri, 9 august 2017, 10:11)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui un_deget_de_secaturi

        intr-o nota comica, pana faci totul de la zero, ies la pensie aia pe care i-ai instruit :)))
        sa zicem ca problema asta e surmontabila, mai ales la cat va dura sa se faca totul. Adica zeci de ani
  • +11 (11 voturi)    
    Si bani de unde , (Marţi, 8 august 2017, 22:44)

    kokos [utilizator]

    ca se dusera toti pe pensii si salarii???
  • +11 (11 voturi)    
    infractorii din psd, fac ce fac si nu (Marţi, 8 august 2017, 23:51)

    yellowdog [utilizator]

    vor sa fac autostrazile Oradea - Constanta + Cluj - Iasi, asta ar insemna prosperitate pt romani. Ori prosperitatea si independenta de stat a romanului e dujmanul de moarte a acestor netrebnici. Gasesc tot felul de fantezii inloc sa termine autostrazile.
  • +6 (6 voturi)    
    terenuri, cevaaa...? >:) (Miercuri, 9 august 2017, 3:18)

    Codruta N [utilizator]

    Ceva ciumeti din astia,cu conexiuni pesediste (sau chiar membri de partid) au proprietati prin zona si vor sa le creasca valoarea, "marca Mitrea", cu Dracu la Land al sau! :P
    Stai asa! ca atunci, incurajati de Insusi Nastase (prim ministru), cateva zeci de mii de uameni au luat tzeapa! Sunt chiar curioasa... cati or mai lua tzeapa si acum? Bineinteles, in afara de noi toti... care contribuim la bugetul acela de care-si bat joc pesedeii, cu "vise personale"! :P
  • +5 (5 voturi)    
    @all (Miercuri, 9 august 2017, 6:56)

    Cetateanu [utilizator]

    Din pacate: boii au ajuns ministri.
    Spre norocul nostru n-au suficienti bani si sunt hoti fricosi, nu ca Nuti a lu Base (realizatoare pe bani europeni ).
    E clar ca: somnul natiunii naste monstri! Vai noua!
  • +1 (1 vot)    
    Adevarul e ca (Miercuri, 9 august 2017, 8:13)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    daca aflam si costuri si sursa finantarii ar fi insemnat ca nu suntem in Romania. Cum credeati ca o sa ne spuna toate astea? N-ati auzit, e un vis. Credeati ca a visat si costuri, surse de finantare? Pai asta ar fi fost un cosmar.
  • +4 (4 voturi)    
    Ski resort (Miercuri, 9 august 2017, 8:26)

    Martinezu [utilizator]

    Au uitat de noua statiune de la Alexandria , pe dealul de la intrarea in oras.
    • +1 (1 vot)    
      You made my day (Miercuri, 9 august 2017, 11:34)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Asta asa, ca sa nu se prinda Dragnea sau Olguta ce am zis :))
  • +4 (4 voturi)    
    De ce mintiti ca nu au termene de finalizare? (Miercuri, 9 august 2017, 10:02)

    JustinCase [utilizator]

    De ce mintiti ca nu au termene de finalizare? Cum sa nu aiba?
    Un proiect se va finaliza la Pastele Cailor, iar celalalt la Sf. Asteapta.
  • +1 (1 vot)    
    plm, astia delireaza. (Miercuri, 9 august 2017, 10:25)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    poi...

    cu ce?
    cu cine?
    pen' cine?))))
  • +3 (3 voturi)    
    "unde zăpada este peste 250 de zile naturală" (Miercuri, 9 august 2017, 11:14)

    samuraijack [utilizator]

    Nici în Alpi, în afara ghețarilor și aceia pe cale de dispariție, nu ai 250 de zile cu zăpadă naturală.

    Schiez de 10 ani pe toți munții din țară zeci de zile pe sezon și văd cum iernile sunt din ce în ce mai sărace în zăpadă. Nici măcar la altitudini de 2000 de metri nu mai stă zăpada destul de mult și în condiții bune. Din păcate iarna cu zăpezile ei sunt pe cale de dispariție. Peste 10 ani dacă vom avea zăpadă la peste 2000 de metrii atitudine măcar 2-3 luni pe an va fi bine.

    Să nu mai vorbim de faptul că oriunde în România se face infrastructură la altitudine începe să apară și cocălăreala (vezi Bâlea, transalpina, etc.).

    Așa că hai să ne trezim din visat, să terminăm măcar o autostradă care să traverseze toată țara și să lăsăm natura neatinsă, probabil printre singurele chestii bune din țara asta.
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 9 august 2017, 13:29)

      ZaibarPanduru [utilizator] i-a raspuns lui samuraijack

      Mai bine mai fac cateva partii pe Transalpina (Vidra). Acolo mie mi se pare ca zapada tine cel mai mult din toata tara.
  • +3 (3 voturi)    
    Excelenta ideea! (Miercuri, 9 august 2017, 12:06)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar fi de preferat ca la aceasta statiune sa se ajunga cu o autostrada suspendata plecand de la cea facuta in Bucuresti de domnul puscarias Oprescu, pentru continuitate, si pentru a nu se irosi resursele romanilor inutil.
    Pentru spectaculozitate as recomanda ca autostrada suspendata sa fie la 3000 m inaltime de la bun inceput si masinile sa ajunga pe ea cu drone-lifturi.