Serge Durand, seful fabricii Airbus Helicopters de la Ghimbav: La un an de la inaugurarea fabricii nu am primit nicio oferta concreta din partea Romaniei. Durand spera intr-o "licitatie transparenta"

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 24 august 2017, 15:16 Economie | Companii

La Airbus IAR Ghimbav
Foto: Hotnews
Cu ocazia vizitei presedintelui Macron in Romania, presa franceza scrie pe larg despre dezamagirea sefilor Airbus Helicopters care spera ca Romania sa cumpere elicoptere produse la fabrica inaugurata in 2016 la Ghimbav. Jurnalistii francezi noteaza in La Tribune ca Romania intentioneaza sa cumpere elicoptere Bell si ca majoritatea achizitiilor militare ale statului nostru sunt pe filiera americana. Serge Durand, seful fabricii de la Ghimbav a spus in repetate randuri ca ar fi logic ca prima mare comanda pentru fabria de la Ghimbav sa vina din partea Romaniei, mai ales ca de aceste comenzi depinde inceperea productiei.


  • UPDATE In ceremonia de  oficiala, in prezenta celor doi presedinti, se vor semna cateva documente de cooperare, inclusiv o declaratie intre Airbus Helicopters si IAR Brasov "privind contractul general cu numarul EBOO 6.17.026/RB semnat intre Airbus Helicopters si IAR Brasov in data de 12 aprilie 2017.

La Tribune scrie ca vizita lui Macron ar putea clarifica situatia Airbus Helicopters in Romania, fabrica aflandu-se "intre sperante si deceptii".

Serge Durand, seful fabricii, spune ca, desi a trecut aproape un an de la inaugurare, din partea Romaniei nu a venit nicio oferta concreta. Mai mult, francezii sunt suparati ca Romania a semnat o scrisoare de intentie pentru a cumpara elicoptere de atac de la americanii de la Bell.

Durand a spus, pentru AFP, ca ar vrea sa existe o licitatie transparente in care sa se respecte legile europene si unde Airbus sa aiba ocazia sa se prezinte cu elicopterul H215. "Airbus este un partener loial al statului roman de peste 50 de ani si am vrea sa fim tratati ca atare".

Airbus Helicopters estima la final de aprilie ca primele elicoptere H215 vor fi produse din 2019 la Ghimbav, mai tarziu decat spera compania initial. Decalarea apare fiindca nu sunt inca destule comenzi, Airbus stabilind un prag de 16 unitati pentru fabrica a carei constructie a inceput anul trecut, spunea directorul grupului francez pentru Romania. El adauga ca productia ar putea sa inceapa mai repede daca piata globala isi revine.

Airbus modernizeaza in prezent elicoptere din tari precum Marea Britanie, Franta, Djibouti, Emiratele Arabe sau Guineea si 75% din cifra de afaceri este realizata din export. "Suntem chiar peste maximul capacitatii noastre, suntem la 108%, dar putem profita  fiindca am amanat deschiderea noii noastre companii din cauza problemelor din piata globala . Mai exact angajatii pe care i-am calificat pentru productie ii folosim acum la partea de reparatii si modernizari si asa ii putem pastra pe toti pentru a fi gata cand incepe noul proiect", spune Serge Durand, seful Airbus Helicopters Romania. El adauga ca va angaja ingineri pe domeniul aeronauticii si ingineri de structura.

Reprezentantii Airbus Helicopters spun ca orice comanda din partea Romaniei poate fi o optiune, fie din partea Armatei sau a Ministerului de Interne, dar se gandesc in primul rand la inlocuirea elicopterelor Puma ale aviatiei militare, dintr-o generatie veche de 45 de ani, chiar daca unele au fost modernizate la standadul SOCAT.

La inaugurarea fabricii, in septembrie 2016, cei de la Airbus spuneau ca elicopterul care va fi produs langa Brasov este gandit sa "zdruncine" dominatia elicopterelor rusesti in misiunile ONU. Aparatele rusesti, desi sunt mai ieftine la cumparare, devin extrem de scumpe in utilizare, spun cei de la Airbus.


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2697 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    mda (Joi, 24 august 2017, 15:21)

    SoulSearcher [utilizator]

    pai sa-l anunte si pe domnu` Jerge ca intre timp au fost alegeri, a venit ciuma rosie PSD la putere, si a taiat tot ce inseamna investitii...

    ca sa dea pomenile electorale promise, si sa-si puna famiglia in toate posturile posibile de la buget

    iar anul ce vine se anunta cam nasol, saptamana viitoare se scumpeste benzina si motorina, ulterior se va scumpi absolut tot ce este transportat pe roti, adica mancare si bunuri de consum

    curentul si gazul s-au scumpit, ne vedem la facturile din iarna... cine o sa-si mai incalzeasca casa... etc
    • -2 (4 voturi)    
      Karma (Joi, 24 august 2017, 15:45)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Daca ai apartament de 2 cmaere nu vei simti mare diferenta.
      Daca ai viloi asta e, karma, domnia si prostia se plateste
      • +6 (6 voturi)    
        mda (Joi, 24 august 2017, 16:07)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        simti si la apartament de 2 camere de 40-50mp

        stii de ce ? pentru ca vecinii isi vor inchide incalzirea, sau vor incalzi numai 2-3 ore pe zi

        iar tu ramai sa incalzesti restul peretilor comuni

        in fiecare iarna am termostatul setat pe 21 grade, si la 50mp, stau imbracat bine prin casa, ca niciodata nu se simte cald, toti vecinii isi inchid radiatoarele prin casa, si eu incalzesc cel putin 4 vecini cu care am pereti comuni
    • -3 (7 voturi)    
      Ho, opreste-te o clipa, vezi ca esti din alt (Joi, 24 august 2017, 16:23)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      film, aici e vorba de elicoptere nu despre ciume, de oricare culoare ar fi ele!
      Este vorba despre licuriciul cel mare, vorba unui clasic drag HN-lui si postacilor sai, de la el trebuie sa luam armament, fie si daca muncitorii romani vor fi lasati fara lucru, asta-i politica mare si de asta a fost primit Johann in SUA, doar nu credeti ca degeaba!
      • 0 (0 voturi)    
        pai cum de ce? (Vineri, 25 august 2017, 13:51)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Frantuzul a fost ademenit sa investeasca la Ghimbav sub promisiunea ca statul roman va cumpara elicoptere de la fabrica lui. Cum ar fi si normal, pentru ca ar stimula economia locala, parte din banii dati intoricindu-se la bugetul de stat. Iar acu statul roman s-a razgindit.
  • +9 (9 voturi)    
    da sigur (Joi, 24 august 2017, 15:38)

    albastru de Romania [utilizator]

    pai daca ro vrea elicoptere de atac, cum sa vii la licitatie cu h215, care e un elicopter de transport si nici ala de generatie noua.

    e ca si cum ar face politia licitatie pt masini de patrulare si vinu unu cu niste furgonete.

    ne-a gasit de prosti francezu.

    daca sunt asa bune , de ce nu au vandut la altii pana acum, sau nu s-a gasit nimeni fraier inca
    • +3 (5 voturi)    
      Pai... (Joi, 24 august 2017, 16:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui albastru de Romania

      Cind au venit astia de la Airbus in Romania, li s-a promis ca statul va cumpara de la ei.

      In ritmul asta sa nu ne miram daca n-o sa mai vina nimeni sa deschida fabrici in Romania.
      • +2 (2 voturi)    
        era clar (Joi, 24 august 2017, 18:00)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Filiera este via TelAviv asa cum s-a intamplat si cu Bechtel .francezii au sperat degeaba.
  • +4 (8 voturi)    
    aici 'ie' cu spagile, 'baeti'! (Joi, 24 august 2017, 15:39)

    qwerasdf [utilizator]

    ce, voi nu stiti?
    lasa ca baga evreii niste spagi si furnizeaza ei elicopterele

    de ce sa castige o paine cinstita romanul nostru?
  • -6 (10 voturi)    
    Sclavii americanilor (Joi, 24 august 2017, 15:43)

    galeo [utilizator]

    Domnul asta nu intelege ca noi cumparam doar ce ne ordona americanii , de preferinta la a 4-a mana si la pret de 3 ori mai mare ?

    Orice ne-ar cere americanii noi spunem docil DA
    • -2 (2 voturi)    
      dar de ce nu le-am cumpara (Joi, 24 august 2017, 15:51)

      splinty [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pentru entertainment?
  • +4 (4 voturi)    
    Pai dar voi ati facut o "oferta"? (Joi, 24 august 2017, 15:54)

    Wanheda [utilizator]

    Adica le-ati oferit o shpaga grasa in avans....la pesedei?
  • +9 (9 voturi)    
    La schimb, lasati-i pe romanii nostri in pace! (Joi, 24 august 2017, 15:58)

    Metec [utilizator]

    Un deal bun inseamna win-win. Asadar, cand Macron va cere comenzi pentru Airbus si Renault, Iohannis trebuie sa-i spuna: bun, atunci puneti si voi capat campaniilor antiromanesti din presa, puneti capat declaratiilor belicoase la adresa muncitorilor din Romania, permiteti accesul fara restrictii al lucratorilor nostri in Franta si sustineti aderarea Romaniei la Schengen. Una fara celelalte nu se poate. Punct. Altfel cumparam de la americani sau chiar de la chinezi...
  • -1 (3 voturi)    
    Noi suntem romani mandri (Joi, 24 august 2017, 16:38)

    MinDepous [utilizator]

    Nu ne trebuie elicoptere care au 6 trepte in marche arriere. Noua ne trebuie unele cu 6 trepte inainte!

    Lasand misto-ul la o parte: pai, sa le dam o comanda de cateva unitati, insa in rest sa le cumparam cum e piata... daca ei au oferta cea mai breaza, sa cumparam, zic! Nu?
  • +3 (3 voturi)    
    Elicopterele Airbus (Vineri, 25 august 2017, 0:29)

    Sar Castic [utilizator]

    Daca sint asa de incintati de Airbus Brasov, de ce nu fac aici NH90?!!! De ce 'se da' numai un elicopter care a fost proiectat in anii '60?!! Atita merita Romania?

    Nu!

    Prefer ca productia de elicoptere franceze sa se incheie in Romania daca asta e cea mai buna oferta!

    Sa ne uitam atunci la EH101 Merlin sau la Sikorsky Black Hawk pentru elicoptere de transport. Si la o versiune noua a lui Bell SuperCobra pentru atac.

    Toate noi si produse sau asamblate local!
  • -1 (3 voturi)    
    Povestea asta cu elicoptere si rachete pare (Vineri, 25 august 2017, 9:13)

    xrogo [utilizator]

    trasa la indigo, se duce Johann in America, il bate Trump pe umar, noi cadem in extaz si Johann "cere" americanilor elicoptere si rachete, vine Macron in Romania, il bate pe Johann pe umar si asta iar cade in extaz impreuna cu toti ciracii sai si mai "cere" niste elicoptere si rachete si de la francezi, asa ca sa fie!