Lidl isi cere scuze, dupa ce a sters de pe un ambalaj crucile care apar pe acoperisurile bisericilor, si afirma ca va remedia rapid problema

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2017, 13:04 Economie | Companii

Crucile, eliminate de pe ambalaje Lidl
Foto: Captura Twitter
Lantul de supermarketuri Lidl si-a cerut scuze pentru stergerea de pe ambalajele unei game de produse a crucilor care apareau pe acoperisurile celebrelor biserici din insula greceasca Santorini, dupa valul de critici de pe retelele sociale, scrie Reuters.

Saptamana trecuta, a aparut informatia ca Lidl a eliminat crucile care apar pe ambalajul unor produse pe care le vinde, cu motivatia ca grupul evita folosirea de simboluri religioase, deoarece nu doreste sa excluda nicio credinta.

"Ne cerem scuze pentru orice ofensa provocata de editarea in gama de produse Eridanous. Putem confirma ca design-ul va fi revizuit cat de curand posibil", au precizat germanii de la Lidl.

Lantul de supermarketuri a precizat ca decizia de eliminare a crucilor nu a intentionat sa transmita o pozitionare ideologica.

"Am facut o greseala in cea mai recenta revizuire a designului produselor noastre si tratam aceasta problema cu cea mai mare prioritate", a adaugat Lidl.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5192 vizualizari

  • -20 (62 voturi)    
    Neomarxisti (Joi, 7 septembrie 2017, 13:08)

    Un cititor [utilizator]

    sadea! Ar fi trebuit să șteragă și pietrele și copacii de pe etichete, după logica lor, pentru că strămoșii lor se închinau până nu demult la pietre și copaci.
  • -9 (61 voturi)    
    vrajeala (Joi, 7 septembrie 2017, 13:10)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    gasiti produsele respective si in romania si intr-adevar crucea lipseste. ma intreb cum le-au vandut in grecia...
  • +15 (53 voturi)    
    xxxx (Joi, 7 septembrie 2017, 13:34)

    vorbeste_lumea [utilizator]

    or sa puna crucea de fier , desigur ...
  • -16 (42 voturi)    
    Carrefour (Joi, 7 septembrie 2017, 13:34)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Pai vad ca nu numai la Lidl se intâmpla; la Carrefour deasemenea. Iaurtul "à la grecque" nu are nici el cruci pe biserici.
  • -14 (42 voturi)    
    Sarmanii musafiri (Joi, 7 septembrie 2017, 13:41)

    Robert M [utilizator]

    Decizia asta ii va afecta pe cei care au fugit de razboi si aici vor gasi simbolurile civilizatiei vechi.
    Nu se vor simti ca acasa daca vad imagini agresive.
  • -14 (64 voturi)    
    Pai sa schimbe atunci (Joi, 7 septembrie 2017, 13:41)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    si toate intersectiile, ca si alea sunt in forma de cruce. Sa le faca in forma de curcubeu.
  • -16 (44 voturi)    
    Facem orice (Joi, 7 septembrie 2017, 13:50)

    ACP [utilizator]

    pentru cativa dolari in plus..
    • -13 (27 voturi)    
      nici macar pentru dolari. (Joi, 7 septembrie 2017, 15:20)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui ACP

      doar din voluptatea perversa de a-i pupa in dos pe corectii politici, vedea-i-as spanzurati pe astia de la urma...
  • +21 (45 voturi)    
    istoria adevarata nu se sterge (Joi, 7 septembrie 2017, 14:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    parca noi nu stim ca suntem intemeietorii romei si ca dacii erau ortodocsi!
  • +19 (45 voturi)    
    aaa. (Joi, 7 septembrie 2017, 14:53)

    Adrian2017 [utilizator]

    Ok au scos crucile de pe ambalaj, si...?
    Eu nu ma închin la cutia de iaurt (chiar dacă are o imagine cu o biserica/cruce), nu păstrez ambalajul in rama.

    Eu după ce mănânc conținutul arunc ambalajul fără probleme, singurele informații relevante sunt data expirării și ce conține! Putea sa aibă și un drac pe ea sau orice alt simbol al altei religii, tot ma satura...
    • -13 (41 voturi)    
      Draga Adrian... (Joi, 7 septembrie 2017, 16:04)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Adrian2017

      Draga Adrian... sunt sigur ca doar te prefaci ca nu intelegi esenta problemei ;-).
      • +1 (1 vot)    
        intelega asta... (Vineri, 8 septembrie 2017, 7:32)

        Adrian2017 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        Ca cei de la Lidl sau firma de publicitate care a realizat "minunea" sunt dobitoci, da. E aiurea sa alegi o imagine cu o biserica si apoi după un timp sa ii stergi crucile ca nu cumva, poate sa superi o anumita parte a populatiei. Mai bine schimbi imaginea si gata.
  • -20 (30 voturi)    
    Este vorba (Joi, 7 septembrie 2017, 17:35)

    Leul in iarna [utilizator]

    pur și simplu de incultura celor care au comis gestul acesta... Pentru ignoranță ar trebui să-și toarne cenușă în cap, nu pentru insultă la adresa cuiva...