Petre Daea l-a atacat dur pe seful Consiliului Concurentei, in timpul sedintei de Guvern, pe tema scumpirii oualor: Ar fi bine sa dea explicatii Guvernului. Nu este paun printre gaini

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:11 Economie | Companii

Ouale s-au scumpit brusc in Romania
Foto: pixabay.com
Petre Daea, ministrul agriculturii, s-a lansat miercuri, la inceputul sedintei de Guvern, intr-un atac dur la adresa lui Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei. Acest conflict pleaca de la o explicatie pe care Chiritoiu a oferit-o, marti, in legatura cu motivele scumpirii oualor. A spus ca unul dintre posibilele motive este cresterea deficitului bugetar, care duce la majorarea importurilor si pune presiune pe inflatie. Petre Daea spune ca este o explicatie pe care o catalogheaza "impotriva tarii". La randul sau, premierul Mihai Tudose a ironizat situatia: Au inceput sa circule caricaturi cu gaini care isi cumpara haine de blana. Trebuie precizat ca Bogdan Chiritoiu a fost pentru cateva secunde in sala de sedinta, insa a parasit-o inainte ca Daea sa faca declaratiile.

"Am rugat, prin adresa scrisa, pentru ca asa e normal intre institutiile statului sa comunicam, asa cum trebuie, presedintele Concurentei care, daca este astazi aici, poate sa mai dea o data o explicatie pe care n-as cataloga-o decat impotriva tarii. Foarte atent spun acest lucru si foarte apasat, pentru ca a spune ca sunt diferente de pret ca urmare a faptului ca au schimbat, ca e deficitul bugetar, mi se pare prea mult",  a spus Daea.

"Ar fi bine sa dea explicatii Guvernului Romaniei, pentru ca dumnealui nu este paun printre gaini, fara sa-si pateze aripile si noi sa fim in fiecare zi perpeliti, fie de situatia reala pe care o are tara, iar dumnealui se plimba cu explicatii cautand un raspuns peste doi ani de zile cand nu mai sunt nici gainile si poate nu mai suntem nici noi", a spus Daea.

Acesta sustine ca fermierul il produce oul cu 36 de bani. "Il scoate la poarta fermei sigilat, ambalat, etichetat, il si transporta in piata, il duce pe raft, practic, il pune pe raft si de aici, deodata, pana la 1 leu, ceea ce din punctul nostru de vedere nu este justificat", considera ministrul agriculturii.

"Lucrurile acestea trebuie abordate cu seriozitate de presedintele Consiliului Concurentei si fac un apel la domnia sa se abtina la analize din acestea superfluu si sa foloseasca instrumentele pe care le are. Imi spunea mereu ca imi trimite documente si date", a adaugat Daea. Acesta a mai acuzat ca din 15 noiembrie nu a primit nicio comunicare scrisa din partea Consiliului Concurentei, desi Bogdan Chiritoiu "imi tot spunea ca-mi cere documente si date".

Ministrul a mai spus ca in conditiile in care preturile au crescut nejustificat, a fost instituit la nivelul ministerului o echipa de control. In aceste conditii, a solicitat presedintelui Consiliului Concurentei sa intervina. "Din punctul meu de vedere sunt scumpiri la acest produs nejustificate. Dovada este si faptul ca astazi am primit pe whatsapp o imagine de la un magazin de la Sibiu. Cand am fost saptamana trecuta cartonul era 23 de lei, astazi e 16 lei. Pai, nu am schimbat nimic, nici in reteta furajera, nici in costul de productie, producatorul a ramas in acelasi proces tehnologic", a mai spus ministrul agriculturii.

Reamintim ca in urma cu o zi, Bogdan Chiritoiu a declarat ca"excesul de cerere din deficitul bugetar se duce in importuri, creste deficitul comercial. Deci daca am deficit bugetar acesta atrage importurile, ceea ce genereaza o scadere a cursului si genereaza inflatie. Intrucat mare parte din alimente sunt importate, iar leul scade fata de euro, acestea genereaza o crestere a preturilor. Sunt legi ale economiei".



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3553 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    "impotriva tarii" (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:20)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Saracul crede ca inca suntem in perioada comunista.
    • +4 (4 voturi)    
      Exact! Daea este din alt film! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:44)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Nu intelege nimic din ce se intampla cu economia libera de piata si ce e cu cererea si oferta. Este obisnuit doar cu planul cincinal.
  • +6 (6 voturi)    
    si-au gasit acarul paun (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:22)

    Doru490348 [utilizator]

    chitiroiu, de care n-a auzit nimeni. Asta e domne vinovat de scumpirea oualor, sa vina in piata publica sa dea explicatii.
  • +6 (6 voturi)    
    Constatare (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mai bine păun printre găini decât ministru in Guvernul Hotiei Nationale
  • +8 (8 voturi)    
    Fosilele comuniste nu se dezmint :) (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:28)

    Harald [utilizator]

    Ar fi fost imposibil pentru un ministru comunist să accepte că piața reacționează. Pe când un mercurial național care să stabilească prețurile la alimente și niște articole în Scânteia care să înfiereze cu mânie proletară ”speculanții”? :)
  • +8 (8 voturi)    
    e dusmanul de clasa alogen! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    stim am mai vazut de astia si in secolul trecut , stim si unde duce curentul asta ! din pacate unii au uitat sau nici nu s-au sinchisit sa invete!
  • +4 (4 voturi)    
    O fi oaie sau berbec,tov. Daea ? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:29)

    Plagarus [utilizator]

    C.Concurentei nu are decat posibilitatea de a stabili doar eventualele intelegeri de grup / monopol. !!!!
  • +6 (6 voturi)    
    "Creier de berbec" (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Are numai "metafore" zoo. O fi zoo-fil sau filo-zof :-))
  • +5 (5 voturi)    
    Gata, il dau si pe asta jos (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:31)

    Maspp [utilizator]

    Cum naiba si-a permis sa spuna care e realitatea ? Atunci cand cresti consumul si tu nu produci in tara nici jumatate de alimente, ce tupeu pe importatori sa mareasca pretul pentru ca e presiune pe curs.
  • +4 (4 voturi)    
    la psd trebuie licenta de prostie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:38)

    athos64 [utilizator]

    Doamne, daca Ministrul Agricultorii cere explicatii la Consiliul,Concurentei, (pretinzand ca e serios cu aceasta intebare), in legatura cu scumpirea oualor, este un alt fel de a sublinia absoluta inutilitate a functiei sale, care i-ar cere, intre altele, sa fe informat in legatura cu piata specifica.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:38)

    Evq [utilizator]

    Ce-a făcut? A behăit? L-a pus să-și facă autocritică? L-a privat de carne de oaie?
  • +3 (3 voturi)    
    pentru comunistii din psd... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:01)

    liviu_ [utilizator]

    "piata libera" este un termen necunoscut...
    "cerere si oferta" nici nu vorbesc...
  • +5 (5 voturi)    
    Oaie (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:01)

    MinDepous [utilizator]

    "Foarte atent spun acest lucru si foarte apasat, pentru ca a spune ca sunt diferente de pret ca urmare a faptului ca au schimbat, ca e deficitul bugetar, mi se pare prea mult"

    1. Apasat - de prea multa nesimtire crasa, probabil.
    2. Bine ca e doar ministru (dezastruos) al agriculturii si nu al economiei sau altceva.
    3. Prea mult e ca ai ajuns acolo unde esti, scarna ambulanta.

    Dragii mosului, voi cei 20% de ati votat cu PSD+ALDE si MAI ALES voi cei 60% care nu v-ati dus la vot -> vedeti ce-ati pus la carma tarii? Bravo! Ne-ati nenorocit. Ati distrus tara, prin inconstienta voastra - si prin mainile ticalosilor astora.
    Felicitari! Un fleac - avem dictatura de-acum incolo.
  • +3 (3 voturi)    
    Daea cu sloganu' Oaia (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:02)

    purplehaze [utilizator]

    ...astazi si-a aratat foarte bine limitele.
    Sub masca omului politic aplecat pan' la pamant pentru propasirea agricultorului roman si in special a Oii sale, Daea este in fapt un simplu propagandist de partid temeinic folosit de Dragnea si Tudose pentru ....sinceritatea manifestarilor sale. In loc sa isi linisteasca oamenii de la Apia ce protesteaza pe buna dreptate in fata sediului, Daea le transmite "Spor la munca !", fiind prea ocupat in sedinta de guvern cu "emanciparea" pretului la oua.
  • +4 (4 voturi)    
    cum sa inteleaga... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:08)

    astronaut [utilizator]

    nea Daea (fost activist pcr-ist) , cum e cu pretul de vanzare la oua si nu numai , el stie de pretul de productie la poarta fermei, mai in departare e PIATA , ai auzit nea Daea de Piata ? dublarea pretului in piata inseamna ca n'aveti oua suficiente , CEREREA de oua depaseste OFERTA ! luati la bataie gainile sa creasca productia !
  • +4 (4 voturi)    
    Comunist prost (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:09)

    Buonarroti [utilizator]

    Daea este doar un comunist prost si imbecil. Daca eu cumpar oul cu 0.3 lei si vreau sa-l vad cu 300 de lei, care e problema? In cazul in care nu gasesc cumparator, mi se strica oul si-l arunc. Daca gasesc cumparator, atunci am facut un mega profit. Care e problema? Idiotul asta de ministru habar nu are cum functioneaza pietele libere. Nu mai avem preturi impuse de stat, mos imbecil ce esti!
  • +4 (4 voturi)    
    ca sa vezi (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:10)

    beatman [utilizator]

    mascariciul asta e ministru?vai de capul nostru,
    da' prosti mai sunt romanii!!