Corespondenta din Germania

Inca o afacere de tip "Nokia" revolta Germania

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Joi, 10 aprilie 2008, 0:57 Economie | Companii

TMD Friction cu sediul in Leverkusen  a infiintat TMD Friction Romania SRL si a cumparat 67.500 de metri patrati de teren langa Caransebes, unde va incepe constructia halei de productie. Hala se va intinde pe o suprafata de 14.400 de mp, iar volumul de investitie se ridica la 10 milioane de Euro.

O alta investitie germana orientata spre Romania este cea a celei mai importante firme producatoare de trenulete si modelism feroviar din Germania, Fleischmann, care, dupa modelul Nokia, vrea sa se „relocalizeze in Balcani“. Presa germana striga iar, fluturand steagul „somaj“.

Ceva frictiuni

„Productia in Romania de placute de frana e planificata a incepe in primul trimestru al anului viitor“ se spune in comunicatul de presa de saptamana trecuta, al TMD Friction. „ Cu infiintarea firmei din Romania, am facut un pas important in extinderea productiei noastre in Europa de Est si consolidarea pozitiei noastre pe piata est-europeana“ a declarat Derek Whithworth, CEO al TMD Friction.

Dupa cum relata in 26 februarie 2007 Romania Libera editia Transilvania-Banat, atentia initiala a TMD Friction se indreptase spre achizitia de teren la Resita. Birocratia locala se pare insa ca a facut investitorul german sa se reorienteze in spatiu, lipsind Resita de „o noua oportunitate pentru crearea a cel putin 1.000 de locuri de munca, un numar foarte important pentru o localitate cu multi someri” (RL).

Grupa TMD Friction se numara printre cei mai importanti producatori mondiali de sisteme de franare, folosite pentru dotarea de baza in industria automobilelor. In portofoliul pietei de desfacere a firmei se numara  automobilele de uz personal, pentru transport de marfa si masinile de curse. Cu materialele de franare sub marca Textar, Pagid, Mintex, Don, Cobreq si Cosid livrate industriei, TMD Friction acopera un important segment al pietei mondiale de accesorii.

In anul 2006, firma cu sediul la Leverkusen in Germania si filiale in SUA, Brazilia, Mexic, China si Japonia a avut 4.500 de angajati si o cifra de afaceri de 662 milioane de Euro. Pentru fabrica din Romania, in  anul 2009 se prevede producerea a ca. 19 milioane de placute de frana, care vor fi livrate „numarului din ce in ce mai mare de clienti din Europa de Est“. In comunicatul TMD Friction se mentioneaza si faptul ca aceasta productia in serie, din Romania, va fi demarata dupa obtinerea certificatului de calitate normat ISO/TS 16949:2002.

Nurnberg fara trenulete

Daca in extinderea TMD Friction nu exista momentan asperitati, capacitatile de productie din Germania nefiind afectate, nu tot asa stau lucrurile cu Fleischmann, din Nurnberg. Franz-Josef Halsberger, noul patron al firmei germane de modelism feroviar, cu veche traditie in Franconia bavareza, a anuntat saptamana trecuta concedieri si faptul ca „o parte a productiei va fi mutata in Romania“, dupa cum relateaza saptamanalul Focus, citand ziarul local, Nurnberger Nachrichten.

Intreprinderea Fleischmann a fost recent integrata in Modelleisenbahn Holding GmbH si, in cadrul noului antreprenoriat, ea urmeaza sa fie puternic restructurata. Dupa declaratiile consiliului de administratie, firma intentioneaza sa se concentreze in continuare doar asupra productiei din Heilsbronn, unde sunt prevazuti 225 de angajati. Capacitatile de productie din Nurnberg si Dinkelsbuhl sunt considerate ca lipsite de viitor.

„Momentan, Fleischmann are in aceste centre 340 de angajati, inseamna ca 115 dintre ei vor trebui sa plece“ concluzioneaza cotidianul nurnberghez.













Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

6577 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    asta e (Joi, 10 aprilie 2008, 3:09)

    globalizarea [anonim]

    din cauza asta si in SUA piata imobiliarelor s-a dus in jos pt ca oamenii sunt someri iar joburile au fost relocate in China, India....
    • +1 (1 vot)    
      ei na (Joi, 10 aprilie 2008, 15:29)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui globalizarea

      piata imbiliarelor in SUA are de-a face cu asa-zisele subprimes si prostia si lacomia locala si nicidecum cu delocalizarea - a cui? a locuintelor????
      • -1 (1 vot)    
        delocalizarea (Joi, 10 aprilie 2008, 16:37)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Delocalizarea uzinelor, de asta era vorba! Ce e dificil de inteles!? Patronii au inchis fabricile in S.U.A. cum fac acum in Germania si Franta, s-au indreptat spre Asia, in special China si Taiwan, cum se indreapta acum spre Europa de Est, iar ceea ce a ramas in urma - locuinte luate pe credit, somaj si durere - e ceea ce se vede acum in S.U.A. Ca doar patronilor le place sa meraga spre locuri cu mana de lucru mai ieftina! Caz in speta, problama DACIA -RENAULT!!!!!!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    io-s curios (Joi, 10 aprilie 2008, 4:23)

    calugaru' vaxile [anonim]

    intrebarea mea e unde o sa relocheasca piata de desfacere ... un calcul simplu spune ca daca toate firmele dau afara muncitorii si pleaca sa produca in kina, masa de cumparatori o sa fie .. in china. singura problema e ca la salariile alora, n-o sa fie in stare sa cumpere mare lucru.

    sa speram ca economistii cei isteti o sa reuseasca sa convinga actionarii sa-si cumpere produsele intre ei. si nu in unicat. de exemplu, daca au nevoie de un tel mobil, sa cumpere un camion intreg (cu discount, desigur). altfel nush, o sa trebuiasca sa vanda la martieni. .
    • +1 (1 vot)    
      iara io mi-s bucuros (Joi, 10 aprilie 2008, 8:09)

      diogene [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      ca in schit se macina idei asemanatoare celor in chilia mea. La procesul naucitor al automatizarii care a precedat fenomenul globalizarii si alunecarea a 10-15% din forta de munca in somaj, m-am intrebat, oare pentru cine produc automatele nebuneste? Doara nu pentre ele insele? Sau avem sa ne imaginam "brave new world" ca cei ramasi in slujbe isi vor imparti super-productia intre ei, imaginea mea preferata fiind sotia de manager iesita la shopping intr-un alai de masini legate una de alta pentru a le misca, a consuma combustibil si, in fine, a le uza spre achizitionarea stocurilor nou umplute intre timp? Sistemul acesta taie in propria-i carne vie, insa un exemplu pentru mamagementul problemei il da risipa, pe care as numi-o criminala, de produse alimentare: cantitatile de paine nevanduta care aterizeaza seara la gunoi in orasul de ca. 2 milioane Viena este echivalent cu consumul zilnic de paine al orasului de provincie Graz (240 000 locuitori). Se intrevede o convergenta intre cele doua oranduiri odinioara invrajbite pe moarte?
    • 0 (0 voturi)    
      gandeste (Vineri, 11 aprilie 2008, 0:57)

      inquirer [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

      gandeste inainte sa vorbesti. in nici un caz relocarea productiei nu inseamna relocarea pietei de desfacere (adica nu trebuie sa vinzi unde produci). urmeaza silogismul simplu:de acum Romania este in UE, deci ce este produs in ROmania este produs in interiorul UE, deci poate fi vandut oriunde in UE fara taxe.
      • 0 (0 voturi)    
        pai gandeste si tu (Vineri, 11 aprilie 2008, 12:29)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui inquirer

        Pai ia gandeste-te si tu. Dar nu local ci asa, mai global. Mai abstract.
        Fabricile din tarile bengoase se muta in tarile sarace dar, de fapt, clientela e tot in tarile bengoase.
        Cand ai mutat fabricile, clientul din tara bengoasa nu prea mai are de lucru si e o problema de timp pana nu mai are bani pentru produsul ala fabricat in tarile sarace.
        Acum, ca vine dintr-o tara saraca, produsul nu e mult mai ieftin (sau nu se vinde mai ieftin) ci tot pe-acolo. In plus, chiar daca e facut intr-o tara ieftina, nu se vinde ieftin nici macar in tara respectiva, moment in care tara saraca nu devine client.
        Per total, la modul abstract, piata de desfacere se micsoreaza la ceva timp dupa relocarea fabricilor dar, peste ani, isi revine pentru ca oamenii din tarile bengoase gasesc resurse sa se reprofileze pe ceva ce tarile sarace nu pot face (dar au nevoie). Ca deh, de-aia alea sunt tari bengoase.
  • +2 (2 voturi)    
    Schimbari (Joi, 10 aprilie 2008, 7:55)

    Cata Lin [anonim]

    Asta e evolutia pietei si productiei. Tesatorii din Lyon ce au facut cand au fost introduse razboaiele automate de tesut ? Au murit toti de foame ? Nu, s-au specializat in altceva. Sa invete neamtul sa faca si altceva decat patratica lui lui. In decursul evolutiei au castigat fiintele care s-au adaptat mai repede.
    • -1 (1 vot)    
      Patratici (Joi, 10 aprilie 2008, 9:12)

      Danyar [anonim] i-a raspuns lui Cata Lin

      Ceea ce face "neamtul in patratica lui", face bine, si patratica cu patratica se construieste un sistem bine facut. Lucrez de 2 ani cu nemti, in IT, si colaboram zilnic. Optica lor e "Mi-am facut treaba bine, nu mi-ai zis ca ar trebui sa (ma) schimb, de ce iti iei jucariile si pleci?" Pe de alta parte, pe noi ne intereseaza patratelele tuturor si atunci cand ni se reproseaza ceva in legatura cu patratica noastra, sarim in sus, luand-o personal. In final, diferenta calitativa este semnificativa, si asta o sa constate si Nokia, si cei cu trenuletele, etc.
      In alta ordine de idei, schimbarea nu este intotdeauna benefica, cateva lucruri trebuie sa ramana neschimbate, si unul dintre ele e modul lor de lucru.
      • +1 (1 vot)    
        Problema lor (Joi, 10 aprilie 2008, 11:15)

        releu [anonim] i-a raspuns lui Danyar

        Animalele mari erau prea incete si au disparut. La fel si acelea prea specializate. Firmele astea doua sunt nemtesti si managementul lor a concluzionat ca Romanai e foarte buna. Cand nu venea nimeni , eram de vina noi recte guvernul (ales de noi). Acum vin, iar suntem noi de vina.... Suntem in UE si suntem in globalizare, mai tragem si noi spuza pe noi, mai facem ceva rost de bani, vedem mai incolo... Guvernele germane ne criticau asa si pe dincolo ca nu facem politica buna sa atragem investitiile straine, noi ne ofticam ca se duceau toti in Cehia, Ungaria, Polonia, Slovacia...
    • -1 (1 vot)    
      Schimbari (Joi, 10 aprilie 2008, 13:24)

      Pentru Cata Lin [anonim] i-a raspuns lui Cata Lin

      Sa invete romanul sa faca altceva, ca nu fabricile din Romania pleaca in Germania ci fabricile din Germania pleaca la voi,..mai istetule!

      Va salut din Germania!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Joi, 10 aprilie 2008, 9:09)

    liviu [anonim]

    asa o sa se intample si cu romania

    firme ca ubisoft si gamelloft de exemplu deja pleaca din romania in china ca-i mai ieftin (si mai prost da ce conteaza)
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va faceti griji (Joi, 10 aprilie 2008, 9:20)

    Vlad [anonim]

    Peste 20~30 de ani se vor muta si de la noi spre tarile din Asia, sau cu putin noroc chiar spre Africa care incet incet o sa reuseasca sa scape de inflatia exagerata si de foamete.

    Sper sa prind vremurile cand or sa iasa si romanii in strada ca relocalizeaza firma unde lucreaza. (atunci o sa fim civilizati)
    • +2 (2 voturi)    
      Spre Asia (Joi, 10 aprilie 2008, 10:15)

      Basarab [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      E mai probabil ca vor delocaliza spre Europa de Est si Asia, unde exista cat de cat o cultura de respect pt. munca si personalul e calificat, alfabetizat si pregatit profesional mai bine.

      Tarile arabe si africane vor continua sa fie masiv evitate in deceniile viitoare, din 2 motive principale:
      -nivelul pregatirii personalului tehnic, comercial, managerial, e dezastruos, arabii si africanii pleaca in alte tari daca vor o diploma si studii cat de cat serioase (vin cu miile si in Romania).
      -haosul politic si securitar, nu exista stabilitate si mediu propice legislativ, tarile astea sunt artificiale, create dupa decolonizare, sunt macinate de razboaie civile si tribale.
      • 0 (0 voturi)    
        diplome romanesti? (Joi, 10 aprilie 2008, 16:43)

        aurelia [anonim] i-a raspuns lui Basarab

        Si la ce le folosesc diplomele romanesti? Cati romani cunosti tu care lucreaza in afara pe meseria pe care s-au pregatit? Si sa fie platiti la nivelul "autohtonilor"?. Nu foarte multi, cred! Ai vazut ca Romania si Bulgaria dau in judecata 8 tari europene pentru ca nu ne recunosc diplomele? Ce face arabul cu diploma lui de medic? Poate la el o fi recunoscuta, in Germania, Marea Britanie sau Franta spala podele de spital cu studiile romanesti!
  • +1 (1 vot)    
    Suntetzi ''silly'' (Joi, 10 aprilie 2008, 12:53)

    ady [anonim]

    SA luam un exemplu..
    Eu mi-am deschis o firma azi cu o idee buna ceva nou..incep productia iau un imprumut angajez oameni..dak nu-mi convine locatia ma mut sa maximizez profitul..ce va freaca pe voi ce fac eu cu ideea si banii mei..dak esti destept uitat-te la elvetzieni ei n-au astfel de probleme
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 10 aprilie 2008, 13:00)

    dragos [anonim]

    Nu ma intereseaza unde vor pleca din Romania dupa 20 de ani. Ma intereseaza ca acum vin in Romania. Iar nemtii sa se mai calmeze cu lamentatiile isterice si sa invete ca asta e capitalismul.
  • -1 (1 vot)    
    Nemtii au dreptate. (Joi, 10 aprilie 2008, 13:24)

    Alin [anonim]

    Nu mai reusesti sa iei un produs despre care sa stii unde este facut cu exactitate in ziua de azi, si toate sunt la fel de proaste indiferent ca sunt profesionale, de firma, piratate, etc.

    Vreau produse care sa nu fie facute pentru a se strica in 2 ani si 1 zi pentru ca au garantie 2 ani si firma care le produce trebuie sa produca mai multe.

    Mi se pare normal ca nemtii sa fie platiti mai bine decat romanii pentru ca sunt in medie mai constiinciosi si produsele lor vor iesi mai bune.

    Nemtii au dreptate sa se supere dar daca lasam consumismul sa se sedimenteze si sa nu ne mai obtureze viziune lucida vom observa ca sub influenta limitarii resurselor ei vor ajunge sa fie apreciati iarasi.

    Ii salut pe iubitii mei concetateni care vazand ca acum nemtii au o problema (dupa ce ani de zile s-a stiut ca in Germania se traieste mult mai bine decat la noi- deci capra vecinului nu numai ca traia dar era si rumena-n obraji), trateaza problema cu comentarii gen "asta e", "io mi-s bucuros", "problema lor".
    • 0 (0 voturi)    
      ce te gadila expres la "io mi-s bucuros"? (Joi, 10 aprilie 2008, 22:16)

      diogene [anonim] i-a raspuns lui Alin

      De unde dai lectii de economie politica de ultimul racnet?
  • -1 (1 vot)    
    Placute de frana (Joi, 10 aprilie 2008, 16:01)

    Cornwell [anonim]

    Am o verisoara in Germania care lucreaza la placute de frana si unde se foloseste azbest la producerea lor. Daca asta este firma care vine la noi, se vor crea noi locuri de munca dar si cazuri noi de cancer. Cred mai degraba ca sunt obligati sa plece de acolo si unde a gasit fraieri sa plateasca cu sanatatea?
    • 0 (0 voturi)    
      prietene, (Joi, 10 aprilie 2008, 20:40)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Cornwell

      mai lasa-ne cu miturile europene de doi lei. Nu moare nimeni de la azbest, poate doar daca il maninca de trei ori pe zi in loc de piine. Io am lucrat ani de zile in industria lui ceasca in locuri pline de azbest sub toate formele si n-am nimic, si nici vreunul din cei pe care cunosc si au lucrat si ei tot acolo. Se moare mai repede din prostie decit de la azbest. Mai ginditi si cu propriul cap.
      • 0 (0 voturi)    
        azbestoza - un moft? (Joi, 10 aprilie 2008, 23:14)

        diogene [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Pot sa-mi imaginez ca era interzis la Ceasca sa te imbolnavesti de azbestoza, dar acolo unde boala e libera, azbestoza e recunoscuta ca maladie profesionala (in Germania din 1943). Folosirea azbestului e interzisa in UE si Elvetia, deseurile care il contin sunt considerate periculoase iar vestigiile trecutului abundent in azbest trebuie ori daramate - vestitul Palat al Republicii al lui Honecker - ori asanate pe bani multi: Uno-City la Viena. Una din urmarile grave ale lui 9 Septembrie este inhalarea de catre mii de oameni a firelor de azbest - tema este tabuizata in paradisul libertatii (Ceasca saluta muritorii!). Despre latura medicala s-ar putea scrie un mic eseu, de la fibroza la cancerul pulmonar si pleural, dar se gaseste totul din abundenta in internet. Deci, mai bine nu ne amagim cu o morbiditate posibil inferioara celei din Apus (marea Uniune Sovietica exporta in tarile prietene azbest cu fire mai scurte, care nu se infigeau atat de dramatic in alveole) - o firma germana producatoare de placute cu azbest n-ar avea voie sa se stabileasca in Romania, desi e foarte greu de crezut ca o asemenea mai exista in ziua de azi.
  • +1 (1 vot)    
    Globalizare (Joi, 10 aprilie 2008, 18:57)

    Rational [anonim]

    In postura de cumparatori cerem un raport pret/calitate cat mai mic. In postura de actionari (sau finantatori daca vreti) vrem dividende cat mai mari. Aceste doua cerinte vechi de cand lumea au gasit dupa incheierea razboiului rece si dupa boom-ul IT noii solutii: out-sourcing (externalizare) si off-shoring sau near-shoring (relocare la distanta sau in apropiere). De fapt cele doua solutii existau deja, dar deschiderea multor economii anterior inchise, obligate acum sa gaseasca noi surse de finantare, si noile solutii IT care permit impartirea muncii in bucati si comunicarea la preturi mici, au facut ca tot mai multe companii sa apeleze la externalizare si relocare.
    Personal cred ca aceste solutii sunt si in beneficiul
    germanilor, francezilor samd. In felul acesta pun bariera cererilor sociale exagerate care pot sufoca si cea mai competitiva economie, si isi obliga companiile sa se reinventeze, sa devina mai eficiente, iar populatia sa se reorienteze. De fapt ei fac acum un efort de adaptare care ii poate duce catre o treapta superioara de dezvoltare.
    Pe de alta parte, desigur ca tot acest efort de adaptare e dureros (ca orice adaptare) si ca cei atinsi direct il percep acut. Tot atat de sigur e ca nu toti vor trece cu bine peste aceasta incercare. Un exemplu in acest sens il constituie industria auto americana. Dar cei care vor supravietui incercarii vor fi mai pregatiti pentru urmatorul val. Ei vor fi noua specie, care va lua locul dinozurilor.
    M-as opri mai degraba asupra a doua aspecte pe care le-am vazut examinate foarte rar:
    1. Acest fenomen e determinat, in parte, si de salariati, care atunci cand merg la cumparaturi cauta cele mai mici preturi. Interesant cum interesul personal se intoarce, in noul cadru economic global, impotriva initiatorului.
    2. In vreme ce economiile dezvoltate trec granita catre urmatorul nivel, noi preluam adesea job-uri si tehnologii perimate, consumatoare de timp sau energie, poluante sau riscante.
    • 0 (0 voturi)    
      ai febra? (Vineri, 11 aprilie 2008, 4:42)

      calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui Rational

      1. raportu calitate/pret e constant. preturile scad, da' si calitatea, din pacate.

      2. pretentiile sociale ale vesticilor nu-s de loc exagerate. pur si simplu, asa e normal sa traiesti: cu casa, cu masina, cu vacante, etc.

      3. nu vad ce granita si spre ce nivel trec economiile vestice. tot ce vad e ca se produce din ce in ce mai putin si se importa din ce in ce mai mult crap din china.

      4. tehnologiile alea nu-s de loc perimate. is doar desenate sa scada pretu'. daca actionarii il freaca la cap pe manager, manageru' vine la mine ca inginer, urland "redu costurile" io ce vrei sa fac? reduc costurile ... da' orice optimizare functioneaza pana la o aumita limita. p-orma incepe scaderea calitatii.