EvZ: Penescu vinde hipermarketurile PIC retailerului Cora

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2009, 10:56 Economie | Companii

Ilie Penescu, fratele lui Cornel Penescu, patronul clubului de fotbal FC Arges, a anuntat ca va vinde retailerului Cora cele cinci hipermarketuri PIC, scrie Evenimentul Zilei. Cornel Penescu se afla in prezent in arest. El a fost arestat preventiv pe 14 aprilie, impreuna cu directorul general al lantului de hipermarketuri PIC, Liviu Facaleata.

Ilie Penescu nu a dorit, insa, sa dezvaluie valoarea tranzactiei, iar reprezentantii Cora, contactati de Evz, au refuzat sa comenteze informatia.

Cele 5 hipermarketuri PIC sunt situate in Pitesti, Oradea, Craiova, Braila si Calarasi.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3859 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Tesco ii oferise mai multi bani lui Penescu (Joi, 11 iunie 2009, 11:22)

    Frankie [utilizator]

    Retailerul britanic Tesco i-a oferit bani frumosi lui Penescu acum cativa ani dar acesta a refuzat, asteptant sa vanda mai scump si iata ca tot mai ieftin vinde.Mentalitate de bisnitar....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 11 iunie 2009, 13:20)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Cred ca orice afacerist vrea sa obtina cat mai multi bani pe afacerea dezvoltata de el,iar tratii Penescu chiar au dezvoltat de la zero PIC-ul.
  • 0 (4 voturi)    
    PIC (Joi, 11 iunie 2009, 11:23)

    Sevi [anonim]

    De, daca fratii Penescu nu au vrut sa cotizeze la PD acum raman si fara afaceri, unul e in puscarie... Atentionare pt toti oamenii de afaceri care nu s-au aliniat inca: puscaria sau/si falimentul! Bucsaru vad ca merge bine si el e un apropiat al marinelului.
  • 0 (0 voturi)    
    Ne vindem tara (Joi, 11 iunie 2009, 11:56)

    Vali [anonim]

    Si uite asa se duce un mare retailer roman si iau strainii tot ce avem! Imi pare rau ca ne vindem tara asa usor!
    • 0 (0 voturi)    
      picu de vanzare (Joi, 11 iunie 2009, 14:55)

      FANTOMA LU PIC [anonim] i-a raspuns lui Vali

      ba, sa vede ca esti dia lu vadim! zici iar esti cu nu ne vindem tara? pai sigur ca da: sa nu neo vindem ca sa neo putem fura singari. asai?
  • +1 (1 vot)    
    Arestare (Joi, 11 iunie 2009, 12:10)

    Ion [anonim]

    Iata ca arestarea a dat roade.Pretul a scazut corespunzator.Justitia a castigat.
  • 0 (2 voturi)    
    mi-e scarba (Joi, 11 iunie 2009, 12:37)

    adita [anonim]

    acum e limpede ca lacrima ce se urmareste prin arestarea lui penescu. cineva acolo sus a vrut sa-l distruga si acum se vede si ce a urmarit(distrugerea afacerilor si a clubului). multumim domnului presedinte
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns (Joi, 11 iunie 2009, 12:56)

      justitiarul2009 [anonim] i-a raspuns lui adita

      prietene, nu exista nici un dubiu ca omul a dat spaga. de ce ar fi el mai putin vinovat? el singur a vrut sa se distruga atunci cand a dat spaga, si s-a inregistrat facand acest lucru. las o mai moale cu teoria (constipatiei). :) p.s. nici eu nu sunt un admirator al marinarului, dar nici catelusii care latra aiurea nu imi starnesc interesul in mod deosebit (vezi antenele 1,2,3)
      • 0 (0 voturi)    
        Prietene... (Joi, 11 iunie 2009, 13:45)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui justitiarul2009

        Prietene, e clar ca la cit de multe legi si cit de aberante si abuzive sint, nimic nu poate functiona fara spaga.
      • 0 (0 voturi)    
        pt justitiarul2009 (Joi, 11 iunie 2009, 14:41)

        adita [anonim] i-a raspuns lui justitiarul2009

        amice hai atunci sa bagam 90% din populatie la parnaie ca a dat spaga(doctori,angajari etc) inclusiv pe tine. cat a dat "fraierul" de penescu e doar 1 % din cat au dat altii de sus, ca doar fraierii stau pe la dna. daca te crezi justitiar atunci bagate pe tine la zdup intai si apoi mai vorbim(tu nu ai dat nimic, nicaieri pana acu?)
        • 0 (0 voturi)    
          pe aceasta logica... (Joi, 11 iunie 2009, 16:59)

          cucu [anonim] i-a raspuns lui adita

          ar insemna ca daca cineva iti da in cap nu trebuie arestat...ca doar sunt altii mai mari care au violat si ucis.

          bravo.
  • +1 (1 vot)    
    S-a facut dreptate... oare? (Joi, 11 iunie 2009, 12:41)

    Rhadoo [utilizator]

    Nu mai visati! Justitia tot condusa de politic e, iar arestarea lui Penescu e manevra politica, nimic altceva.
    Pana una alta, o alta marca romaneasca este vanduta la straini. Bravos, felicitari.
    • 0 (0 voturi)    
      ..de la Tara (Joi, 11 iunie 2009, 13:56)

      BRAND DE LA NOI [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      decat un brand romanesc condus de un astfel de dobitoc care nici nu stie sa fure traditional mai bine ceva englezi francezi care au experienat in asta si o fac mai profi cu influenta politica cu tot tacamu....nu mrge asa

      Daca vrei senzati tari din '83 cum zice reclama nu trebe sa fi unJames Bond poti sa fi si un James Blond de Romanica, iar daca vrei sa santajezi pe cineva fa draq treaba ca carte, carte care cam lipseste.

      Deci, un calduraos RTFM pt domi' care au creat un brand romanesc pe spaga si santaj.

      PS. RTFM se va citi "read the following manual" sau cum vreti voi