Piata auto europeana a urcat pentru prima data in iunie, dupa 14 luni. In Romania, declinul a continuat (-61%)

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 9:24 Economie | Companii

Inmatricularile de automobile noi au crescut cu 2,4% in luna iunie in Europa, la 1.461.859 unitati, prima crestere dupa 14 luni de declin, anunta Asociatia constructorilor europeni de automobile (ACEA), citata de Reuters.

Piata a fost stimulata de diversele "prime de casare" instituita in peste 10 tari ale Uniunii Europene.

In primul semestru din 2009, inmatricularile au scazut cu 11% fata de perioada similara din 2008, cu 7.425.762 unitati inmatriculate.

In Europa occidentala, inmatricularile au urcat cu 4,6% in iunie, la 1.382.189 unitati.

Pe tot semestrul I, doar Germania (+26,1%) si Franta (+0,2%) au avut rezultate mai bune decat in aceeasi perioada din 2008.

In tarile cel mai recent intrate in Uniune, inmatricularile de masini noi au avut un declin de 25,3% in iunie. Doar Cehia si Slovacia au raportat cresteri de 18,0% si respectiv  57,4%.

In Romania insa caderea pietei auto a continuat si in iunie (-61%). In primul semestru din 2009 declinul a fost de -58,2%, arata datele ACEA.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

737 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    piata auto (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:06)

    dan [anonim]

    la noi criza din auto se datoreaza si taxei de prima inmatriculare, o analiza relevanta se va putea face comparand semestrul 2 din 2008 cu semestrul 2 din 2009, in primul semestru si conditiile legislative fiind diferite, nu doar cele economice
  • 0 (4 voturi)    
    mda (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:17)

    off [anonim]

    uite ca Doamne Doamne iti mai aude si rugaciunile..

    sincer ma tot rog de un an sa mai dureze criza asta inca 2-3 ani, sa elimine jumate din "dealerii" romani care practica comisioane de minim 30% din valoarea masinii, iar in cazul celor de lux se ajunge la un comision de 60%.

    Da Doamne sa fie in declin continuu piata de masini noi din romania, pentru ca numai noi, oamenii simpli vor avea de castigat, masini mai ieftine, servicii mai bune... etc.

    eu mi-am adus 2 masini din germania de la inceputul anului si pana acum... masini mici, motoare mici, amandoua cu euro4, taxe mici, pentru mine si nevasta...

    de ce sa dau 10.000 euro pe o masina noua, cand pot da 10.000 euro pe 2 masini de 6 ani vechime.

    si cand sunt impacat cu gandul ca am facut buzunarul mare la nemti, nu la romani. Ma simt asa de bine cand stiu ca nu le fac planul hotilor din romania...
    • -2 (2 voturi)    
      si te mai si lauzi cu asta? (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:48)

      sdi [utilizator] i-a raspuns lui off

      Altii se chinuie pe dincolo sa stranga 10000 sa ii trimita in tara, iar tu arunci in Germania 10000 pe doua masini (vechituri) de 6 ani. Si banuiesc ca mai vrei pe deasupra ca pe viitor sa ne mearga mai bine facand "buzunarul mare la nemti", nu?
    • 0 (0 voturi)    
      true (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:54)

      tnk [anonim] i-a raspuns lui off

      same here brother , same here ...
    • +2 (2 voturi)    
      vai de capul tau (Miercuri, 15 iulie 2009, 10:55)

      meme [anonim] i-a raspuns lui off

      nu mai bine dai 10.000 € pe 5 masini vechi de 15-20 de ani ?
      una tu, una nevasta si restul le inchiriezi. asa aveti si masini si o mica afacere.
    • -1 (1 vot)    
      Ai grija ce iti doresti (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:38)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui off

      Ai o gandire care iti face cinste. Ai vrea sa ramana doi dealeri in toata tara ca sa ai tu preturi bune???
      Tu auzi ce prostii vorbesti?
      Sa te lauzi ca ai dat 10000 euro pe masini cu 300.000 km....hm
      • 0 (0 voturi)    
        vai de voi (Miercuri, 15 iulie 2009, 11:51)

        vai de viata voastra [anonim] i-a raspuns lui anonim

        eu as da si 15.000 euro pe o masina din germania.

        as ajuta economia germana sa se deplaseze, ca sincer de romania nu ma tine nimeni si nimic.

        sa moara de foame jumate de populatie, ca oricum nimanui nu-i pasa, si deci nici mie.

        sunt roman, dar regret amarnic ca m-am nascut aici, si nu in germania.
        • 0 (0 voturi)    
          vai de viata ta ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:29)

          meme [anonim] i-a raspuns lui vai de viata voastra

          ai macar 100 € in portofel ? e usor sa zici a ai da si 1 milion de euro, sa o faci e ceva mai greu.
          gandesti ca o gaina plouata, felicitari ! regreta in continuare faptul ca esti roman.
  • 0 (0 voturi)    
    De acord cu Off ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:08)

    Ionescu [anonim]

    Zilele trecute am trecut pe la unul din dealerii Toyota din Bucuresti,ma interesa un Hilux,noul model,cutie automata cu 5 trepte...pret de mi-au picat plombele,aproape 37 mii euro.De curiozitate am intrat pe mobile si mai apoi la un dealer Toyota cunoscut de mine in Koln..am gasit o diferenta uriasa de 8 mii de euro intre aceeasi oferta, in favoarea nemtilor.Si eu sunt la fel de hotarat sa cumpar direct din Germania de acum incolo !.