Vom fi obligati sa venim si sambata la lucru?

de Cristian Orgonas     khris
Luni, 20 iulie 2009, 8:38 Economie | Companii

Unul dintre avantajele trecerii Romaniei de la comunism la capitalism este saptamana de lucru de 5 zile, situatie de neconceput pe vremea lui Ceausescu, atunci cand eram obligati sa realizam cincinalul in patru ani si jumatate, ori asta nu se putea realiza cu un program de lucru de doar 40 de ore pe saptamana.

Parlamentul European insa tocmai a votat modificarea legislatiei muncii, angajatorii putand acum sa ii cheme pe angajati la lucru si sambata fara sa ii plateasca suplimentar, mai multe detalii in Evenimentul Zilei:

Sensul cresterii programului la 48 de ore pe saptamana trebuie inteles astfel: patronatul poate solicita prelungirea programului pe toata durata anului sau numai în anumite perioade, temporar, atunci cand exista presiunea onorarii unor comenzi mari. Din acest punct de vedere, patronatele ar întâmpina cu mare caldura saptamana de 48 de ore, pentru ca, in situatii neprevazute, pot chema oamenii la treaba fara a-i plati suplimentar.

Ca angajat, problema mea este urmatoarea - stiu ca atunci cand compania are extrem de multe comenzi, castiga multi bani. In aceste conditii, de ce as lucra eu o zi in plus pe gratis? Relatia angajat-companie se discuta in termeni de business, nimeni nu face acte de caritate. Cu alte cuvinte, eu, prin munca mea, generez firmei un profit, iar firma, din profitul asta ma plateste pe mine. Daca nu aduc profit companiei, voi zbura din firma cu prima ocazie. In aceste conditii, daca vin la lucru si sambata fara sa fiu platit, fac un act de caritate in folosul firmei.

Citeste tot materialul si comenteaza pe khris.ro.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

11040 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Fara... (Luni, 20 iulie 2009, 8:49)

    ac [utilizator]

    ... sa ii plateasca suplimentar. adica nu pe gratis. nu mai dai 2x ca lucreaza simbata, dai numai x.
    • +4 (6 voturi)    
      corect (Luni, 20 iulie 2009, 10:07)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui ac

      asa este, orele se sambata vor fi platite ca cele din cursul saptamanii fara alte sporuri, dar ... acum fiind criza de supraproductie cred ca ptem discuta doar despre o reducere a saptamanii de lucru. O crestere a saptamanii de lucru ar fi posibila doar dupa iesirea din aceasta criza :)
  • +6 (14 voturi)    
    sclavie moderna (Luni, 20 iulie 2009, 8:49)

    tyty [anonim]

    un mare ganditor a spus (nu de mult) ca in sclavia moderna biciul a fost inlocuit cu rata la banca. in acest mod se doreste sa devenim sclavii perfecti, fara timp si posibilitate de reactie la hotiile smecherilor planetei. as vrea sa putem vorbi odata fara prejudecati despre crimele capitalismului, despre regimul de sclavie in care muncim multi dintre noi, si asta in conditiile in care nu sunt in nici un fel un adept al comunistilor. ar mai fi multe de spus, dar sunt sigur ca si ceilalti bloggeri au argumente si reactii in acest sens...
    • 0 (10 voturi)    
      Sclavii statului (Luni, 20 iulie 2009, 10:35)

      Tutu [anonim] i-a raspuns lui tyty

      In '90 Petre Roman a decis ca saptamina de lucru sa fie de 5 zile.

      Dar daca eu vreau sa lucrez doar 3 zile/saptamina si gasesc un angajator dispus sa ma angajeze in conditiile astea, e vreo problema? Dar daca ma razgindesc dupa citeva luni si vreau sa lucrez 7/zile pe saptamina (timp de 6 luni) ca sa cistig mai multi bani si gasesc un angajator dispus sa ma angajeze in aceste conditii, de ce e o problema?

      Legislatia muncii creeaza multi sclavi ai prostiei precum acest tyty!

      Fiecare muncitor ar trebui sa decida singur cite zile vrea sa lucreze pe saptamina si daca gaseste un angajator dispus sa-l plateasca in aceste conditii, e foarte bine!
      • +2 (2 voturi)    
        buzz (Luni, 20 iulie 2009, 11:13)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui Tutu

        daca ai lucra asa cum spui tu asta inseamna munca sezoniera sau ziliera zi cum vrei tu... in fine o companie serioasa isi face planuri de viitor functie de calitatea muncitorilor ori daca tu vi la servici cand vrei nu mai poti garanta randamentul si calitatea. nu mi se pare normal impunerea unui anumit numar de ore pe saptamna obligatoriu. dar nici plata suplimentara pentru orele muncite suplimentar. tarif / ora x cu numarul de ore si asta e. pentru ca nici tu ca muncitor nu ai probleme cand comenzile nu sunt sau is putine sau nu te plateste nu stiu cine... evident e vorba de sectorul privat...la ala de stat ...ma amuza
        • +2 (2 voturi)    
          a? (Luni, 20 iulie 2009, 11:33)

          Tutu [anonim] i-a raspuns lui nicu

          Eu sint sclav al statului nu pentru ca lucrez sau nu pentru stat, ci pentru ca statul imi impune bariere!

          Sclav nu esti atunci cind muncesti cind si cit vrei tu, ci cind este obligat/ fortat sa muncesti in anumite conditii (cind esti obligat sa lucrezi maxim 40 de ore sau cind esti obligat sa lucrezi minim 40 de ore).

          Esti liber cind statul te lasa sa-ti gasesti locul de munca pe care-l consideri cel mai potrivit (Esti sclav cind statul iti impune bariere)!
          • +3 (3 voturi)    
            da??? (Luni, 20 iulie 2009, 12:53)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Tutu

            bun am dreptul de a alege sa muncesc sau nu...
            daca aleg sa nu muncesc ce fac?
            ce mananc?
            bancile, intretinerea etc iti bat la usa...
            mancarea costa bani...
            impozitele alea multe...

            nu am fost niciodata liberi (din peristorie pana in prezent) si probabil nici nu o sa fim...

            atunci scalvagismul se facea su biciul sau cu sabia... acum se face cu bancile si cu fiscul... rezultatul este acelasi, metodele sunt diferite...
            • -1 (1 vot)    
              Aiureli (Luni, 20 iulie 2009, 13:41)

              Tutu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

              Libertatea nu inseamna "fac ce vreau" , deci nu inseamna absenta regulilor, ci inlocuirea regulilor impuse coercitiv (de stat, s.a.) cu cele liber consimtite de parti!

              Daca nu vrei sa lucrezi ca salariat, poti ca intreprinzator (ca PFA), iti deschizi firma, etc. sau mori de foame! E alegerea ta!
              • 0 (0 voturi)    
                din contra (Luni, 20 iulie 2009, 17:26)

                sorin [anonim] i-a raspuns lui Tutu

                libertatea inseamna absenta totala a regulilor.
                Dumnezeu ne-a dat libertate totala:
                putem ucide, putem minti,putem fura, putem face orice.
                Singura chestie e ca vom plati pt. ce facem.
                Cu statul e altfel... nu poti munci, nu poti produce alcool, nu poti da cu pietre, nu poti face miting neanuntat, etc..
  • +2 (6 voturi)    
    fortati (Luni, 20 iulie 2009, 8:52)

    dan [anonim]

    acum vom fi chemati sub aspect al comenzilor mari,dar va veni si ziua cand vom fi fortati -obligati sa venim la munca si sambata si asta va capata aspect global ca ce sa faci doar este globalizare nu???nu este normal sa se intample asa ceva dar oamenii inghit tot felul de prostii ale politicului pt ca sunt paralizati din cauza crizei care este peste omenire si astfel accepta taierea libertatilor personale si ingradirea lor de catre niste decizii luate de unii oamenipolitici care isi uramaresc interesul lor personal sub aspectul grijii fata de societate-somnul natiunii naste monstri-este un mare pericol care se vede la orizont.
  • -2 (10 voturi)    
    pt.tineretul patriei (Luni, 20 iulie 2009, 9:08)

    fost tanar [anonim]

    vai,ce o sa faca tanara generatie,ca n-o sa mai aiba weekend mare, ci unul mititel?sa vezi atunci cum creste productia cu 20%, invatamantul,ecologia,sa, scade nr
    turistilor de weekend,scade aglomeratia pe sosele(cu toate consecintele), scad picnicurile si gunoaile ale lui "porcus turisticus",o sa puna mana sa faca in regie proprie propriile lucrari ale noii generatii de arta inginereasca: autostrazi,poduri,cai ferate,metrou,canal
    bucuresti-dunare,sa,ca altfel, se plictisesc pana la
    concediul,cel odata pe an si nu ramane nimic maret dupa urma lor.
    • +5 (7 voturi)    
      daca tu crezi... (Luni, 20 iulie 2009, 9:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fost tanar

      ca numarul de ore este echivalemnt cu o crestere a productiei inseamna ca nu esti de pe planeta asta...

      lucreaza tu 70 de ore / saptamana as vad daca dai acelasi randament dublu fata de 35 de ore/ sapt...
      • -6 (6 voturi)    
        munca, la creat pe om! (Luni, 20 iulie 2009, 10:15)

        fost tanar [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        inainte de "90 programul de zi(nu cel in ture)era: pt.majoritatea salariatilor 6 zile lucratoare normale pe saptamana:6x8=48.pt. cei din constructii-montaj,numai vara,in regim de 10 ore: 6x10=60; pt. cei din constructii-montaj,numai vara,pt.lucrari deosebite,ca si canalul bucuresti-dunare,autostrazi,si alte mari santiere,numai vara,in regim de 12 ore: 6x12=72.cei din constructii-montaj,care lucrau peste 8 ore aveau aprobare speciala de la ministerul muncii.regimul de 10(9),12 ore pt.ei se considera regim normal de munca,orele peste cele 8 se plateau simplu.
        ei aveau si altfelde dezavantaje:iarna primeau concediu fara plata!
        asa s-au construit tot ce vedeti ca a mai ramas in picioare sau ce s-a daramat si vandut la fier vechi si altfel.
    • +5 (7 voturi)    
      Trezeste-te tataie! (Luni, 20 iulie 2009, 10:17)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui fost tanar

      Vremea comunismului a trecut de mult. Gandeste putin inainte de a debita aberatii! Productivitatea trebuie sa creasca intensiv (prin tehnologizare de exemplu) nu extensiv (prin cresterea timpului lucrat). In rest exprima-te putin mai clar ca nu inteeg ce vrei sa spui cu regia proprie. Iar cu gunoaiele unor anumiti turisti nu reducerea timpului pentru week end e solutia ci educatia, inclusiv prin amenzi substantiale.
      • -1 (1 vot)    
        productivitate,care productivitate? (Luni, 20 iulie 2009, 10:49)

        tanar vechi [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

        productivitate la birocratie,cum?la invartit hartii,stat pe messenger,baut cafele,fumat pe hol,dat ci citit mail-uri,fuga la mac donalds,pepsi si sucul in mana,intr-un cuvant "taiatul de frunze la caini",pt cei in naveta "venind cu trenul de marti si plecat cu cel de joi",samd.
        se pune problema productivitatii, la cei care lucreaza efectiv: incarca descarca vapoare,executa piese la masini unelte,fac km de autostrazi,mii de blocuri de apartamente,km de canale si irigatii,ara sau intretin ha de teren agricol,culeg mecanizat produse agricole,samd. ori daca,in prezent fata "89, lucrativul s-a redus de cca 5 ori si birocratia(pura,netehnologica) a crescut de 3 ori,putem vorbi de cresterea productivitatii muncii lucrative?
        • +1 (1 vot)    
          Din nou nu inteleg (Luni, 20 iulie 2009, 11:59)

          Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui tanar vechi

          Daca a crescut doar birocratia atunci de ce trebuie sa crestem saptamana de lucru? Ce rezolvam prin asta? Doar ca sa ne aflam in treaba? Si oricum "taiatul de frunze la caini" nu se rezolva prin cresterea saptamanii de lucru.
  • -3 (9 voturi)    
    vai de capu nostru (Luni, 20 iulie 2009, 9:10)

    Berbecu [anonim]

    incep sa se vada efectele venirii lui Eba,Vadim si Becali in parlamentul european.daca si celelalte tari au trimis in parlament oameni la fel de buni ca cei pe care i-am trimis noi suntem vai de capu nostru...
  • -2 (2 voturi)    
    Cred ca e o confuzie (Luni, 20 iulie 2009, 9:11)

    Ovidiu [anonim]

    "daca vin la lucru si sambata fara sa fiu platit" sau "o zi in plus pe gratis"...Nu cred ca se pune problema sa vina cineva la lucru fara sa fie platit. Doar ca acele ore vor fi platite normal. Adica daca mie firma mi-ar cere sa zicem sa vin constant simbata la lucru, as primi o marire la salar de 20%, pentru ca lucrez 4 zile in plus peste cele 20 lunar ( un calcul aproximativ ). Hai sa nu cream agitatie in dulcele stil balcanic :) ....
    • +2 (4 voturi)    
      da... (Luni, 20 iulie 2009, 9:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      problema e ca majoritatea firmelor o sa profite de asta sa mai dea oameni afara...
      sa mai scada salariile etc...

      somaju o sa creasca (pentru ca o sa scada oferta de munca, salariile la fel)...

      asa cred ca o sa se intample, bineinteles sper sa fie cu totul altfel...
    • +2 (2 voturi)    
      In plus? (Luni, 20 iulie 2009, 9:35)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nu, daca vom fii chemati sambata la lucru inseamna statstistic ca o sa avem un salariu pe ora mai mica. Crede-ma, in special in Romania un astfel de lege ar fii abuzat la maxim: legea zice ca nu trebuie sa plateasca in plus? nicio problema, nu platim
      • +5 (5 voturi)    
        Da, depinde (Luni, 20 iulie 2009, 10:03)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Nu am specificat, eu lucrez la privat ( doar o firma de IT, nu incepeti cu comentarii aiurea) si de exemplu la mine nici nu se pune problema. Nu ma misc de acasa simbata daca acele ore nu sunt pontate cel putin ca ore normale, platitie separat. Ai dreptate in schimb daca vorbim de sectorul bugetar, acolo e posibil sa se deschida calea spre tot felul de magarii..Nu ar fi prima data
        • +2 (2 voturi)    
          Da, dar (Luni, 20 iulie 2009, 11:20)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          In IT se gasesc inca foarte multe joburi. Daca ai lucra intr-un sector lovit de criza ai fi mai bland..
          • -1 (1 vot)    
            Ok (Luni, 20 iulie 2009, 11:57)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Cristina

            Daca lucram intr-un sector lovit de criza, probabil la ora asta nici nu eram pe internet, si aveam griji mult mai mari decit ca e posibil sa ramin fara simbata de gratare si mici. Chiar daca lucrez intr-un domeniu care este mai putin lovit de criza, sa stii ca sunt afectat la fel de mult ca ceilalti de recesiunea economica si/sau cresterea inflatiei. Zi mersi ca exista inca astfel de domenii. Doar pentru ca acum 12-13 ani in urma am luat o decizie buna in ce priveste directia profesionala nu cred ca accept sa fiu mustrat sau luat de sus..
  • 0 (6 voturi)    
    sclavi (Luni, 20 iulie 2009, 9:11)

    lost [anonim]

    veti deveni sclavii corporatiilor. munciti , munciti si iar munciti. unii cu cascavalul si altii cu spinarea. sa traiti bine! basescu
    • +3 (5 voturi)    
      Multumesc pentru informatie (Luni, 20 iulie 2009, 10:19)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui lost

      Nu stiam ca Basescu impune legislatia europeana.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Luni, 20 iulie 2009, 9:19)

    mda [anonim]

    foarte bine, eu sper sa bage 56 ore pe saptamana, sa venim si duminica, ce naiba, macar sa murim legati de birouri la servici.

    chiar nu am nimic impotriva, ca si asa mi s-a acrit de viata de cand traiesc in romania, macar sa ni se scurteze si micile perioade de fericire care le ai in weekend, ca si asa salariul din timpul saptamanii e de toata jena.
  • +2 (4 voturi)    
    basescu (Luni, 20 iulie 2009, 9:26)

    vld [anonim]

    Ba idiotilor!!! Ce legatura are Basescu cu toata treaba asta? Cat de distrus poti sa fi sa dai vine pe el pentru toate porcariile care ni se intampla?

    Toti care mergeti pe acest principiu sunteti o nulitate si meritati sa munciti si duminica!
  • +2 (6 voturi)    
    Prea delicat pusa problema. (Luni, 20 iulie 2009, 9:31)

    AlinN [anonim]

    Bugetarii ar trebui sa aibe urmatoarea dilema: fie muncesc si sambata, pentru acelasi salariu, sau chiar scazut undeva cu 20%, fie sunt disponibilizati.
    Eu muncesc si sambata, in privat si am salariul unui bugetar. Multi din mediu privat depun mult mai mult efort pentru a obtine un salariu similar bugetarului, desi tot ei sunt cei care-i genereaza bugetarului banii. Nu este corect. In nici o tara civilizata nu se intampla asa.
  • +5 (5 voturi)    
    dar d c nu 8 zile // saptamana??? (Luni, 20 iulie 2009, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    o fi intradevar platita normal...
    dar asta o sa ofere angajatilor ocazia sa mai scada salariile si sa mai dea afara din oameni...

    intrebarea de altfel este ce o sa faca cand o sa scada turismul si o sa creasca concediile medicale (pe bune) si bolile profesionale...

    au avut si japonezii chestia asta cu muncitu in draci, si acum renunta la el din aceste motive...

    in fine poate e totisi inteleasa gresit legea pentru ca eu stiu ca se votase acu cateva luni limitarea la maxim 40 ore/saptamana munca normala... se schimba si astia odata la cateva luni?

    de asemenea probabil va creste somajul... ce fac in legatura cu asta?

    in fine sper ca este numai o neintelegere si ca o iau aiurea razna ziarele, pentru ca daca este adevarat e naspa
    • -4 (4 voturi)    
      lasa japonezii (Luni, 20 iulie 2009, 10:14)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      aia renunta la munca in draci dupa decenii in care si-au pus tara la punct, nu ca noi, care avem ruine peste tot!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e confiuzie (Luni, 20 iulie 2009, 9:41)

    Caron [anonim]

    @Ovidiu: nu e nicio confuzie. In codul muncii scrie ca saptamana de lucru are 40 ore. In contractul nu scrie asta si nici cat esti platit la ora (de obicei), ci face referire a codul muncii asa ca se schimba acolo si dintr-o data ai mai mult de munca pe aceiasi bani.
  • -1 (3 voturi)    
    salarii (Luni, 20 iulie 2009, 9:44)

    radu [anonim]

    de ce sclavi?suntem liberi sa muncim dar cu competenta si cu pretentii un patron sanatos la minte isi da seama de competenta si nu isi bate joc de oamenii valorosi
  • +11 (11 voturi)    
    la munca (Luni, 20 iulie 2009, 9:50)

    warta [anonim]

    astia care sunt de acord sa munceasca si sambetele ori sunt singuri si n-au nevasta si copil acasa ori au vreo amanta la birou si abia asteapta sa se duca acolo
  • +3 (5 voturi)    
    ciudata decizie (Luni, 20 iulie 2009, 9:59)

    goe [anonim]

    Nu inteleg cui foloseste aceasta decizie, care in conditiile economice actuale va crea someri. Eu inteleg ca munca de sambata nu va fi platita deloc, pentru ca salariul in Romania e pe luna, nu pe zi sau pe ora. Dar pe de alta parte, legea romaneasca zice ca saptamana de lucru are 5 zile x 8 ore. Legea europeana nu obliga la modificari legislative interne, doar le permite. Asa ca pana nu se modifica legea romaneasca (si sa vad eu cine se sinucide politic si o modifica) nu se va pune in practica aberatia asta. Pana si workoholicii de americani au saptamana de 5 zile.
    • +3 (5 voturi)    
      Ai perfecta dreptate (Luni, 20 iulie 2009, 10:26)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui goe

      O crestere a numarului de ore lucrate pe saptamana se justifica doar intr-o perioda de "avant economic" cand forta de munca existenta nu face fata comenzilor. In perioade de criza si de somaj e de dorit sa reducu timpul de lucru pentru a stimula angajarile. Si reducerea timpului de lucru permite aparitia unor oportunitai de afaceri pentru turism de exemplu deci genereaza alte locuri de munca. Asta e gandirea social-econimovca sanatoasa. Ce-or fi gandind insa cei din Parlamentul UE nu prea inteleg. Sper ca e doar o interpretare nefericita a unei hotarari cat de cat rationale. dca nu e dezastru total.
    • -2 (2 voturi)    
      Ba da (Luni, 20 iulie 2009, 10:28)

      G [anonim] i-a raspuns lui goe

      Legislatia europeana obliga la schimbari legislative interne, sorry. Prin toata Europa legile nepopulare sunt moitvate prin faptul ca sunt "impuse" de Bruxelles.
  • 0 (6 voturi)    
    NOUA ORDINE MONDIALA (Luni, 20 iulie 2009, 10:12)

    ardelean [anonim]

    In acest moment este foarte clar: Strategia este facuta de cineva din umbra care conduce lumea...mai precis Anticrist !!!
    Pasii sunt urmatorii:
    1. Legalizarea lucrului in ziua a 7-a ( de odihna )
    2. Distrugerea credintei oamenilor ( partial realizat )
    3. Interzicerea la nivel universal a lucrului in ziua de duminica. ( este propagata ideea prin mass-media in scop manipulatoriu )
    4. Instituirea unei noi ordini mondiale prin care "oponentii" legilor de mai sus sa fie prinsi si lichidati.
    5. Urmeaza cel de al 3-lea razboi mondial care va fi si ultimul pentru ca va fi revenirea Domnului nostru Isus care ne va scapa din aceasta nenorocire de planeta.

    Tot ce am scris este profetizat si se indeplineste chiar sub ochii nostrii...ATENTIE !!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu exagera... (Luni, 20 iulie 2009, 12:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ardelean

      legistlatia este probabil facuta de cine conduce lumea, si are ca scop cam ce zici tu acolo (cu exceptia razboiului) dar ma indoiesc ca are vreo treaba cu anticristul...
      sa fim seriosi...
      cam toate lucrurile rele de pe lumea asta le-am facut noi cu manuta noastra...
  • 0 (4 voturi)    
    nu trandaviti (Luni, 20 iulie 2009, 10:13)

    eba [anonim]

    propun sa se munceasca 10 ore pe zi, 8 ore somn, 2 ore mancat, 2 ore televizor, 2 ore imbracat, frezat si coafat si in rest va doresc o viata frumoasa si numai bucurii.
  • 0 (2 voturi)    
    Fiecare cit vrea! (Luni, 20 iulie 2009, 10:42)

    Sargon [utilizator]

    Mie mi se pare corect ca fiecare sa munceasca cite zile si cite ore vrea! Nimeni nu ma obliga sa accept 6 zile/saptamina. Daca angajatorul meu imi va cere asta, eu imi voi cauta un alt angajator! Cred ca cine are putin creier in cap poate negocia!
  • +1 (1 vot)    
    haha (Luni, 20 iulie 2009, 10:44)

    xl [anonim]

    articolul este tradus prost de niste oameni fara nici o competenta dintr-un text al UE care zice taman pe dos

    asa ca fraierilor puneti botul in continuare
    • +1 (1 vot)    
      sper sa ai dreptate... (Luni, 20 iulie 2009, 12:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xl

      si textul original unde-l gasim???
  • +2 (2 voturi)    
    total neadevarat (Luni, 20 iulie 2009, 10:50)

    PT [anonim]

    domnule Orgonas,

    M-as fi asteptat la mai mult profesionalism din partea dvs. Ati preluat fara sa verificati un articol absolut neadevarat din evenimentul zilei scris de o persoana fara nicio o legatura cu jurnalismul. Aceasta asa zisa decizie a Parlamentului European NU EXISTA!
    Directiva timp de munca a fost in procedura de modificare insa PE si Consiliul nu au ajuns la un acord in procedura de conciliere. Pt. informarea dvs. PE a propus in timpul concilierii reducerea timpului de munca prin renuntarea la clauza opt out, dar nu vreau sa intru in detalii prea tehnice.
  • +3 (3 voturi)    
    Trebuie vazut textul directiviei (Luni, 20 iulie 2009, 10:52)

    Catalin [anonim]

    Trebuie vazut clar textul directivei, si ce exact spune el.
    E greu de crezut ca in occident (Franta, Spania, Belgia, Olanda, Germania, Italia) o astfel de directiva va fi aplicata, stiut fiind ce program relaxat de lucru au ei acolo.

    Di cate am inteles eu (http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexapi!prod!CELEXnumdoc&lg=en&numdoc=32000L0034&model=guichett; http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexapi!prod!CELEXnumdoc&lg=en&numdoc=31993L0104&model=guichett) directiva impune doar niste limite maxime, nu obliga la o saptamana de lucru de 48 ore. E o mare diferenta, in sensul ca obliga doar sa nu se depaseasca programul de lucru de 48 ore.

    In Romania costurile unei saptamani de lucru de 48 ore ar depasi eventualele beneficii. Rezultatul ar fi cheltuieli mai mari cu forta de munca (utilitatile aferente), somaj in crestere (practic in loc sa angajezi personal nou muncesti mai mult pe cel existent), distrugerea turismului de week-end (de baza in Romania), si lista continua.

    Plus ca ar duce mai mult la conflicte sociale (sindicat/guvern/patronat) si o migratie in interiorul UE crescanda (catre acele state care vor pastra programul de munca de 40 oe, stiut fiind ca libertatea de circulatie e una din elementele de baza a conceptului european).

    Eu zic ca nici guvernul si nici patronatele responsabile (nu stapanii de sclavi pseudo-capitalisti) nu isi doresc acest lucru.
  • +3 (3 voturi)    
    Bai nene :) (Luni, 20 iulie 2009, 11:00)

    Vizitiul [utilizator]

    Ce sare lumea in sus cand e de munca, ma bufneste rasu' :)

    Intr-adevar, cei care ne "conduc" au mare parte din vina pentru cum merge tara asta dar sa nu uitam ca si parte din populatie are vina prin mentalitatea de ne-munca si daca se poate ceva ciupeala...orice.

    Problema insa, chiar cu munca mai multa, tara asta NU PRODUCE, aici va fi pierderea: o zi in plus frecand menta.

    Leadership ioc acolo la "conducere" :(
  • 0 (2 voturi)    
    UGIR (Luni, 20 iulie 2009, 11:01)

    Ioan Cezar Corâci [anonim]

    Nu este vorba despre revenirea la săptămâna de lucru de şase zile pe săptămână, eventual plătită ca pentru cinci. Este vorba despre o măsură anticriză, respectiv posibilitatea ca angajatorul şi angajatul, de comun acord, să stabilească un program mai extins, numai în anumite perioade, când există comenzi. Însă sindicatele sunt foarte rigide la orice modificare a Codului Muncii.
    • +1 (1 vot)    
      omule... (Luni, 20 iulie 2009, 13:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Cezar Corâci

      posibilitatea de a lucra de comun acord inca 8 ore era deja (numai ca se platea dublu sau cu o zi libera)...

      si nu e masura anticriza pentru ca le permite angajatorilor sasi tina oamenii mai mult la munca ceea ce va face ca acestia sa aiba nevoie de mai putini oameni ... cceea ce te las pe tine sa ghicesti la ce duce... ceea nu mi se pare o masura anticriza deloc, dimpotriva...
  • +4 (4 voturi)    
    De ce si sambata? (Luni, 20 iulie 2009, 11:02)

    Barengott [anonim]

    De luni pana joi 10 ore, iar vinerea 8 = 48 ore saptamanal
    Criza se datoreaza managerilor, nu celor din posturi de executie. Adica din vina celor care stau cu mult peste 40 ore la serviciu.

    Cat priveste bucurosii de pe aici care se bucura ca ziua de sambata poate deveni lucratoare, ori au amante la serviciu, ori muncesc in prezent si sambata, si le place "sa moara si capra vecinului"
  • +3 (3 voturi)    
    au mai incercat toamna trecuta (Luni, 20 iulie 2009, 11:05)

    Cristina [anonim]

    acum s-au mai responsabilizat politicienii, vazand care sunt alternativele... Mai multa munca sau somaj ?
    Saptamana de lucru de 5 zile e un mod de a reduce salariile. Surprinzator este ca asta creaza locuri de munca. Afacerile au potential de crestere cand sunt profitabile.
    Am trait peste posibilitati, plapuma e mai mica decat credeam noi. La noi scad salariile prin deprecierea leului. In zona euro salariile scad prin somaj - o varianta foarte dureroasa, prin inflatie - care nu e inca posibila, sau prin saptamana de lucru de 5 zile.
    Metoda aplicata cu succes in anii 30 a fost cresterea spectaculoasa a impozitelor pentru bogati. Ar fi bine sa se poata si la noi. Din pacate trebuie sa atragem capitaluri straine, pentru ca nu ne duce capul sa ne dezvoltam singuri. Inechitatea duce la bule imobiliare.... O sa ne dezumflam periodic.
  • +2 (2 voturi)    
    o intrebare pt autorul articolului (Luni, 20 iulie 2009, 11:39)

    florin [anonim]

    Ai putea sa pui in articol si sursa originala a acestor informatii? nu am gasit nimic pe internet

    Florin
  • +3 (3 voturi)    
    Se vrea sclavie (Luni, 20 iulie 2009, 11:53)

    BX [anonim]

    Se vrea sclavie. In Marea Britanie n-au bani de pensii. Mai nou vor se se munceasca pe viata, adica fara limita de varsta. Tare, nu ?
    Acum mai muncim si Sambata; poate ne baga si jumate de Duminica daca tot au ajuns la capitolul asta. Democratia dictatoriala se implementeaza acum si peste tot. Doar ca nu e multa lume care sa o vada. La iesirea din comunism am primit niste drepturi si ni s-au luat altele. Acum ni se iau inapoi alea primite...si nevandu-le nici pe cele dinainte o sa ramanem fara...adica vom fi sclavi, dar sclavi legali.
  • -2 (2 voturi)    
    48 (Luni, 20 iulie 2009, 12:25)

    qwe [anonim]

    de fapt firma te plateste pt 48 de ore pe saptamana si, bonus, uneori te pune sa muncesti numai 40..
    ar trebui sa-ti mai micsoreze salariul..
  • +2 (2 voturi)    
    Si cu varsta de pensionare cum ramane? (Luni, 20 iulie 2009, 13:17)

    RED HAT [anonim]

    Nu ar trebui ca zilele de sambata lucrate sa fie scazute din varsta de pensionare?

    Sa vedeti acum comentarii de-ale romanilor!
    • +3 (3 voturi)    
      Cu pensia s-a cam terminat (Luni, 20 iulie 2009, 13:31)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui RED HAT

      Cu pensia s-a cam terminat.
      Vei munci până ce doctorul va declara ca nu eşti bun de nimic şi ca mai ai câteva zile de trăit.
  • -1 (1 vot)    
    Concret. Ce s-a construit în ultimi 20 de ani? (Luni, 20 iulie 2009, 13:29)

    Tantza si Costel [anonim]

    Concret. Ce s-a construit în ultimi 20 de ani?
    In afara de ţepe şi jaful continuu al economiei naţionale ce s-a construit în România?
  • +2 (2 voturi)    
    de ce dezinformati? (Luni, 20 iulie 2009, 14:51)

    metan [anonim]

    De ce, inainte sa publici asa ceva, nu consulti si 2-3 surse?
    In deontologia profesionala, jurnalistul trebuie sa verifice din 3 surse (credibile) o informatie, inainte sa o arunce pe piata

    Uite aici ce scrie presa straina despre acelasi subiect:
    http://www.philiplynch.co.uk/working_time_directive_compliance.html

    De unde poti deduce ca nicidecum nu e obligatoriu ca sapt de lucru sa fie de 48 de ore, ci se limiteaza numarul orelor de lucru maxime pe care un angajator il poate pretinde (cu consimtamantul acestuia) de la angajat.
    Apropo, aceasta limita era pana in prezent de 60 de ore
    De ce pana acuma nu a sarit nimeni in sus ca suntem obligati sa muncim 60 de ore pe saptamana?

    Asta e la noi, din pacate, ca si in alte domenii de activitate, si jurnalismul e practicat de jurnalisti de 2 bani ....
  • +2 (2 voturi)    
    Zi libera la schimb (Luni, 20 iulie 2009, 15:02)

    Andrei M. [anonim]

    <<Din acest punct de vedere, patronatele ar întâmpina cu mare caldura saptamana de 48 de ore, pentru ca, in situatii neprevazute, pot chema oamenii la treaba fara a-i plati suplimentar.>>

    Mi se pare normal ca apoi sa se ofere liber oamenilor in cursul saptamanii, la solicitarea lor. O zi de weekend contra unei zile in cursul saptamanii. Atunci cred ca patronatul n-ar mai abuza (sau ar face-o mai rar).

    Pana la urma pentru ce muncim?!
  • +1 (1 vot)    
    UE decide -Saptamana de lucru ramane de 5 zile (Luni, 20 iulie 2009, 15:05)

    Darius Stan [anonim]

    Acesta fobie este foarte veche fiind respinsa in luna decembrie lde parlamentul UE.
    Chiar se specifica in mod foarte clar interdictia de a se recurge la astfel de practici.



    Pentru moment se aplica directiva 93/104/EC articolul 6 cu privire la timpul maxim saptamanal de munca ( WTL)

    This Directive is addressed to the Member States.
    Done at Brussels, 23 November 1993
    EUR-Lex: Council Directive 93/104/EC

    Articolul 6 - timp de lucru maxim săptămânal
    Statele membre trebuie să ia măsurile necesare pentru a se asigura că, în concordanţă cu necesitatea de a proteja securitatea şi sănătatea lucrătorilor:
    1. perioada de timp de lucru săptămânal este limitat prin dispoziţii legale, de reglementare şi administrative sau prin convenţii colective sau acorduri încheiate între partenerii sociali;
    2. rata medie a timpului de lucru pentru fiecare perioadă de şapte zile, inclusiv orele suplimentare, să nu depăşească 48 de ore.

    Article 6 - Maximum weekly working time
    Member States shall take the measures necessary to ensure that, in keeping with the need to protect the safety and health of workers:
    1. the period of weekly working time is limited by means of laws, regulations or administrative provisions or by collective agreements or agreements between the two sides of industry;
    2. the average working time for each seven-day period, including overtime, does not exceed 48 hours.

    Suplimentar iata comunicatul in care se poate vedea evolutia in a doua prezentare, in incercarea de modificare a WTL EU.
    Limiting the maximum working week to 48 hours
    05-11-2008 - 02:11 
    The maximum working time in the EU should be 48 hours a week, and the opt-outs from this rule should removed within three years, according to the majority of MEPs in Wednesday’s second reading vote at the Employment and Social Affairs Committee.
    By adopting a co-decision report from Alejandro Cercas (PES, ES) with 35 votes for, 13 against and 2 abstentions, the committee made clear it
  • +1 (1 vot)    
    SUNTETI SUPERFICIAL (Luni, 20 iulie 2009, 16:34)

    Andrei [anonim]

    Nu are nici o legatura ce se doreste a fi votat in Parlamentul European de cativa ANI de zile si s-a reusit acum si ce spuneti in articol. In realitate, acest act limiteaza saptamana de lucru la maxim 48 de ore, nu la minim sau la fic 48 de ore. Practic nici un european, chiar daca doreste, nu are voie sa lucreze mai mult de 48 de ore. Pentru a avea dreptul la viata proprie si la sanatate. Cam despre asta este legea, nu de faptul ca se mareste numarul de ore in aceeasi bani. Autorul articolului dezinformat si superficial - si nu e prima oara, in schimb mi-au placut replicile celorlalti - muci, dar multi.
  • 0 (0 voturi)    
    EUROPA (Marţi, 21 iulie 2009, 0:45)

    sabo [utilizator]

    PE ASTIA CINE II VOTEAZA?.
    EI NU STIU DE LA CINE IAU BANII?
    CE SE BAGA PESTE PATRONAT-SINDICATE?
    SUPER-REGLEMANTERE!
    DEC ENU SPUN SI CATA SARE MERGE IN CIORBA!?
    E. U. ESTE FIASCO!
    AU AJUNS ACOLO DOAR LOAZE!
    CANCERUL EUROPEI!
    DOAMNE AJUTA!
  • 0 (0 voturi)    
    munca (Marţi, 21 iulie 2009, 11:57)

    calin [anonim]

    eu am avut ocazia sa lucrez in state intr-un parc de distractii si am lucrat intre 86 si95 de ore pe saptamana. 13-14 ore pe zi. toata vara.
    platit la ora.
    parerea mea este ca nu trebuie sa ne plangem de munca, dar conditia este ca munca prestata sa fie si platita.
    adevarul este ca romanul este un lenes incurabil. s-au dus vremurile acelea in care invatatoarea te invata la scoala in clasa I si a II-a ca romanul este un om harnic, muncitor, silitor etc.
    pe naiba.
    romanul este o lichea, care tot timpul se plange, sta cu mana intinsa si cere.
    acum ca foarte multi si-au pierdut locul de munca - NU e bine. daca merge romanul la servici si are de lucru - NU e bine.
    in ce conditii ii este bine romanului???